• Tartalom

45/2019. (IX. 25.) AM rendelet indokolás

45/2019. (IX. 25.) AM rendelet indokolás

az állattenyésztés részletes szabályairól szóló 45/2019. (IX. 25.) AM rendelethez

2019.09.26.
A Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (1) és (2) bekezdésében foglaltakra figyelemmel az indokolás közzététele javasolt az Indokolások Tárában.
Az élelmezési és mezőgazdasági célú genetikai erőforrások védelme az egész világon, így hazánkban is kiemelt állami feladat, amelyet konkrét kötelezettségeket tartalmazó nemzetközi egyezmények is rögzítenek. Az állatgenetikai erőforrások napjainkban a meg nem újuló természeti erőforrások között egyre nagyobb jelentőséget nyernek. Egy adott fajta esetleges eltűnése adott esetben egyúttal a tulajdonságait meghatározó génállomány örökre történő elvesztésével járna, amely többé nem rekonstruálható, és mással nem pótolható.
A mezőgazdasági termelés eredményességét a környezeti és gazdasági tényezők mellett alapvetően a mezőgazdasági termelés input oldalához tartozó biológiai alapok, vagyis a magas biológiai értékű állatfajták, valamint a minőségi szaporítóanyagok határozzák meg. Az élő állapotban fenntartott állományoknak, valamint a génbankokban tárolt génkészleteknek a fontossága tehát a közvetlen és közvetett felhasználók körében mind a biológiai sokféleség védelme szempontjából, mind pedig az állattenyésztés és az állatnemesítés, az állati szaporítóanyag kereskedelem, valamint a speciális tulajdonságokkal rendelkező termékek előállítása szempontjából rendkívüli mértékben megnőtt.
Az állattenyésztés jelentőségére tekintettel elengedhetetlen az ágazat további fejlesztése, valamint az állattenyésztők és az állattartók tevékenységének szabályozása annak érdekében, hogy a tenyészállat és végtermék előállítás mennyiségi növekedése ne menjen a minőség rovására, és a magyar állattenyésztés meg tudja őrizni versenyképességét. Ennek érdekében, továbbá a hazai állattenyésztési szabályozás uniós harmonizációjának megvalósítása céljából szükséges az állattenyésztés szabályozásához szükséges törvényi szintű rendelkezésekről szóló 2019. évi LVI. törvény, valamint az állattenyésztéshez kapcsolódó hatósági eljárások kiegészítő eljárási rendelkezéseit szabályozó, az állattenyésztésről szóló 188/2019. (VII. 30.) Korm. rendelet (a továbbiakban: kormányrendelet) mellett az állattenyésztés egyes tevékenységeinek részletes szakmai feltételeit és szabályait tartalmazó miniszteri rendelet megalkotása.
Az AM rendelet fentiekre figyelemmel részletes előírásokat állapít meg a tenyésztőszervezetek működésével, az állami tulajdonú apaállatok és szaporítóanyagok kihelyezésével, a művi szaporító létesítmények és a spermatároló központok tevékenységével, a védett őshonos mezőgazdasági állatfajták és a veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták, valamint a magyar ebfajták genetikai fenntartásával, továbbá a tenyészállatok teljesítményvizsgálatával és tenyészértékbecslésével kapcsolatban.
A galopp és ügető lóverseny a versenylófajták vonatkozásában a kormányrendelet 48. § (4) bekezdése értelmében teljesítményvizsgálatnak minősül. A lóversenyfogadás szabályairól szóló 20/1991. (XI. 5.) FM–PM együttes rendelet módosításával ezért előírásra kerül a Lóversenyzést Felügyelő Bizottság számára, hogy a teljesítményvizsgálat végzésével kapcsolatos tapasztalatairól tájékoztassa az agrárpolitikáért felelős minisztert.
A tenyészbika tenyésztésbe állításának mezőgazdasági csekély összegű támogatásáról szóló 41/2019. (VIII. 30.) AM rendeletben szereplő tenyésztésbe állítás fogalmának hatályos megfogalmazását pontosítani kell, ugyanis nem tartalmazza a vásárolt tenyészbika tenyésztésbe állításának esetét. Tekintettel arra, hogy a központi lajstromszám Egységes Nyilvántartási és Azonosítási Rendszerbe történő bejegyzése a vásárolt tenyészállatok tekintetében sok esetben már a tenyészállattá történő minősítéskor megtörténik, függetlenül attól, hogy azt az állattartó ténylegesen mikor állítja tenyésztésbe a saját állatállományában, szükséges a definíció kiegészítése. Mivel a hatályos szabályozás leszűkíti a támogatás igénybevételére jogosultak körét, indokolt a fogalom utólagos pontosításával a támogatásra jogosultak körének kibővítése. A módosítás a 2019. szeptember 1-jétől benyújtott támogatási kérelmek vonatkozásában is alkalmazandó.
  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére