56/2019. (XII. 12.) AM rendelet indokolás
56/2019. (XII. 12.) AM rendelet indokolás
a szarvasmarha gümőkór elleni védekezésről szóló 56/2019. (XII. 12.) AM rendelethez
2019.12.27.
Az indokolást a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 3.) IM rendelet 20. § (1) bekezdésében és (2) bekezdés b) pontjában foglaltakra figyelemmel közzé kell tenni az Indokolások Tárában.
Olaszország és Spanyolország egyes régióinak hivatalosan brucellózistól (B. melitensis) mentesnek nyilvánítása tekintetében a 93/52/EGK határozat II. mellékletének módosításáról, valamint Magyarországnak hivatalosan tuberkulózistól mentesnek, Romániának, valamint Olaszország egyes régióinak hivatalosan brucellózistól mentesnek, Olaszország egyes régióinak hivatalosan a szarvasmarhák enzootikus leukózisától mentesnek nyilvánítása tekintetében a 2003/467/EK határozat I., II. és III. mellékletének módosításáról szóló, 2014. február 14-i 2014/91/EU bizottsági végrehajtási határozat elismerte Magyarország szarvasmarha gümőkórtól hivatalosan mentes státuszát. Ezt követően a betegséghez kapcsolódó eljárások könnyítésére és egyszerűsítésére nyílt lehetőség a szarvasmarhafélék és a sertések Közösségen belüli kereskedelmét érintő állat-egészségügyi problémákról szóló, 1964. június 26-i 64/432/EGK tanácsi irányelv alapján.
A rendelet célja, hogy hazánk szarvasmarha gümőkórtól hivatalosan mentes státuszával elérhetővé vált enyhítések bevezetésre kerüljenek. Ennek keretében a szarvasmarha-állomány gümőkórtól hivatalosan mentes minősítésének megtartásához 6 hetes kor helyett 12 hónapos kortól kötelező az éves intradermális tuberkulin vizsgálat. Az állattartó kérelmére azonban engedélyezhető, hogy az ellenőrző vizsgálatokra – a rendeletben meghatározott feltételek teljesülése esetén – csak kétévente kerüljön sor. Az állattartónak lehetősége nyílik arra is, hogy a beteg állat kiemelésével hamarabb mentesítse az állományt a gümőkór betegségtől. A szabályozás alapján kevesebb esetben kell forgalmi korlátozást elrendelni a szarvasmarha-állományra, ha a reakciók feltételezhetően nem specifikus eredetűek.
A korábbi előírásokhoz képest a rendeletben részletesen meghatározásra kerülnek a szarvasmarha-állományok éves intradermális tuberkulin vizsgálatának szervezésével összefüggő feladatok (ütemterv, állattartók értesítése a vizsgálatok ütemezéséről), valamint a vizsgálatok összesítésének, jelentésének rendje az Európai Bizottságnak teljesítendő éves jelentési kötelezettség teljesítése érdekében. Új szabályozási elemek a rendeletben az intradermális tuberkulin vizsgálat végzéséhez kapcsolódó képzési kötelezettség előírása, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal intradermális tuberkulin vizsgálatokkal kapcsolatos képzési kötelezettsége, valamint a betegségre fogékony, kilövésre került egyedek zsigereinek összegyűjtése a vadászterületeken.
A szarvasmarha-állományok e rendelet alapján megvalósuló intradermális tuberkulin vizsgálatának eredményeként kétes és gyanús kategória került megkülönböztetésre. A kétes kategória az adott egyeden végzett intradermális tuberkulin próba eredményére vonatkozik, a gyanús kategória az egyed szarvasmarha gümőkórral való esetleges fertőzöttségére utal. Ezt a vonulatot követi a rendelet szellemisége is.
Az új szabályozás bevezetését követően csökken az állattartó pénzügyi, valamint a hatóság pénzügyi és bürokratikus terhe.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás