20/2020. (VII. 31.) ITM utasítás
20/2020. (VII. 31.) ITM utasítás
a parlamenti kapcsolattartás rendjéről
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontjában meghatározott hatáskörömben eljárva a következő utasítást adom ki:
1. Általános rendelkezések
1. § (1) Az országgyűlési képviselők által benyújtott, választ igénylő önálló indítványokra, képviselői levelekre, az Országgyűlés tisztségviselőitől, bizottságaitól és Hivatalától érkező egyéb megkeresésekre (a továbbiakban: országgyűlési megkeresés) adandó válaszok előkészítésére és a parlamenti kapcsolattartásra az Innovációs és Technológiai Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) Szervezeti és Működési Szabályzatának (a továbbiakban: SzMSz) és az Egyedi Iratkezelési Szabályzatának rendelkezéseit az utasításban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
(2) Jelen utasítás tekintetében szakmai főosztály: az SzMSz szerint illetékes szervezeti egység, törvényjavaslat esetében a Jogszabály-előkészítő Főosztály is.
2. § A minisztérium munkájának az Országgyűlés előtti egységes megjelenítése érdekében valamennyi országgyűlési megkeresés intézését a Parlamenti Kapcsolatok Főosztály (a továbbiakban: PKF) koordinálja, és a Kommunikációs Főosztály kommunikációs szempontból véglegesíti a választervezeteket.
3. § (1) Az Országgyűlés Hivatalától elektronikus úton érkező interpellációt, kérdést, napirenden kívüli felszólalást a PKF feljegyzéssel soron kívül elektronikus úton továbbítja
a) az SzMSz szerint illetékes helyettes államtitkárnak, másolatban az érintett államtitkárnak és az érintett szakmai főosztálynak;
b) az illetékes helyettes államtitkári tisztség betöltetlensége esetén az SzMSz szerint illetékes államtitkárnak, másolatban az érintett szakmai főosztálynak;
c) a miniszter közvetlen irányítása alá tartozó szervezeti egység tekintetében a miniszter kabinetfőnökének, másolatban az érintett szakmai főosztálynak;
d) a miniszter közvetlen irányítása alatt álló helyettes államtitkárnak, másolatban a miniszter kabinetfőnökének és az érintett szakmai főosztálynak.
(2) A szakmai főosztály az (1) bekezdés a)–d) pontja szerinti államtitkár, helyettes államtitkár, miniszter kabinetfőnöke (a továbbiakban: érintett felsővezető) írásbeli jóváhagyásával ellátott feljegyzésbe foglalt választervezetet a PKF által megadott határidőig elektronikusan megküldi a PKF részére.
(3) Az azonnali kérdések és a napirenden kívüli felszólalások esetén a szakmai főosztály soron kívül, elektronikus úton megküldi a szakmai főosztály vezetője és az érintett felsővezetők által – írásban, elektronikus úton vagy telefonon – jóváhagyott választervezetet a PKF vezetőjének és a PKF központi e-mail-címére.
4. § (1) A minisztériumba – bármely vezetőhöz – levélként érkező országgyűlési képviselői megkeresés
a) eredeti példányát közvetlenül a PKF-nek,
b) a másolati példányát a címzettnek
az ügyiratok érkeztetéséért felelős szervezeti egység küldi meg. A másolati példányon fel kell tüntetni, hogy azt intézkedésre a PKF kapta meg.
(2) A PKF gondoskodik a megkeresés ügyiratba helyezéséről, az elintézési határidő megjelöléséről és a választervezet elkészítése érdekében az illetékes szakmai főosztály bevonásáról az érintett felsővezető útján, majd a beérkezett választervezet alapján a válasz véglegesítéséről, jóváhagyásra, illetve aláírásra történő előterjesztéséről.
(3) Az aláírt válaszlevél másolati példányát a PKF tájékoztatásul, elektronikusan megküldi a megkeresés eredeti címzettjének, valamint a közigazgatási államtitkárnak.
(4) A minisztériumba – bármely vezetőhöz – elektronikus úton érkező országgyűlési képviselői megkeresésről a beérkezést követően azonnal értesíteni kell a PKF-et. A megkeresésre adott vezetői válaszról is értesíteni kell a PKF-et elektronikus másolat megküldésével.
5. § (1) A választervezetek PKF által megadott határidőre történő elkészítéséért és azok szakmai megalapozottságáért az érintett szakmai főosztály 3. § (1) bekezdése szerint érintett felsővezetője a felelős.
(2) Ha az országgyűlési megkeresés más szakmai főosztályt is érint, a további érintett felsővezetők bevonásáról és a megadott határidőn belüli válaszadásról az első helyen érintett felsővezető gondoskodik.
(3) Más minisztérium hatáskörét is érintő válaszok elkészítéséhez a szakmai főosztály a hatásköri érintettséget megjelölő írásbeli kérésére a PKF részanyagot kér a társtárcától.
(4) A más miniszterhez intézett, de az innovációért és technológiáért felelős miniszter feladat- és hatáskörét is érintő kérdésben – a társtárca PKF-en keresztül történő megkeresésére – a szakmai főosztály részanyagot készít. A szakmai főosztály a részanyagot a 3. §-ban foglaltak szerint küldi meg a PKF-nek. A részanyag bekéréséért és a társtárcának történő eljuttatásáért a PKF a felelős.
(5) A miniszterelnökhöz vagy más miniszterhez címzett, de az innovációért és technológiáért felelős miniszter feladat- és hatáskörét érintő kérdésben – a Miniszterelnöki Kabinetiroda (a továbbiakban: MK) kijelölése alapján – a minisztérium átveszi az interpelláció, kérdés megválaszolását.
(6) Az innovációért és technológiáért felelős miniszterhez címzett, de más miniszter feladat- és hatáskörét érintő kérdésben, a szakmai főosztály a hatásköri érintettséget megjelölő írásbeli kérésére, a PKF kezdeményezi az interpelláció, kérdés megválaszolásának átadását a szakmai főosztály által megjelölt minisztériumnak, továbbá – szükség esetén – kezdeményezi a válaszadó minisztérium kijelölését az MK-nál.
(7) A szakmai főosztálynak olyan esetben is gondoskodnia kell a választervezet elkészítéséről, ha az országgyűlési megkeresés kormányzati feladatot nem érint. Ez esetben a választervezetnek tartalmaznia kell a feladat- és hatáskör hiányának megállapítását, valamint az illetékes szerv megjelölését. Az interpelláció vagy kérdés visszautasítását a PKF az MK illetékes szakmai szervezeti egységével történt egyeztetést követően kezdeményezi.
6. § Az Országgyűlés plenáris ülésén elhangzó napirend előtti felszólalásokhoz, azonnali kérdésekhez a reagálások, válaszok elkészítése érdekében az ülésnap kezdete előtti egy órától a kérdés elhangzásáig minden szervezeti egység biztosítja az információval és hatáskörrel rendelkező és döntésre jogosult vezető elérhetőségét, akadályoztatása esetén pedig helyettesítését.
7. § (1) Telefonon érkező információkérések esetén tájékoztatni kell az országgyűlési képviselőt, hogy adatigénylését írásban megerősítve küldje meg a PKF-nek. A PKF gondoskodik az információk összegyűjtéséről és eljuttatásáról, valamint az átadott anyagok dokumentálásáról. A címzett a képviselői megkeresést a PKF-nek jelzi.
(2) Az országgyűlési képviselőkkel – a minisztérium feladat- és hatáskörét érintő kérdésekben – folytatott személyes egyeztetésekről a parlamenti és stratégiai államtitkárt a PKF útján tájékoztatni kell.
8. § Ha az Országgyűlés plenáris ülésén és bizottságaiban a miniszter felszólalása vagy meghallgatása, beszámoltatása a minisztérium munkájának egészéről szóló átfogó anyag összeállítását igényli, a PKF az érintett felsővezető útján az érintett szakmai főosztályoktól részanyagokat kér, megadott határidőre elkészíti és véglegesíti a miniszteri beszámolót, felszólalást, és kommunikációs szempontú véleményezésre átadja a Kommunikációs Főosztálynak. Az országgyűlési bizottságoknak megküldendő anyagokat – felsővezetői jóváhagyást követően – a PKF továbbítja a címzettnek.
2. Az interpellációval, kérdéssel, napirenden kívüli felszólalással kapcsolatos válaszok előkészítése
9. § (1) A válasszal szemben támasztott követelmény, hogy az
a) tartalmazza az országgyűlési képviselő megállapításaira és kérdéseire adandó tájékoztatást és érveket,
b) legyen lényegre törő, világos stílusú, informatív,
c) legyen szakmailag megalapozott és a közéleti beszéd tartalmi és formai követelményeinek megfelelő, valamint
d) a szóban elhangzó válasz esetében élőbeszédet követő legyen.
(2) A választervezeten az ügyintéző nevét és telefonszámát minden esetben fel kell tüntetni.
(3) Az országgyűlési képviselők részére adandó válasz elkészítésére vonatkozó határidőket és formai követelményeket az 1. melléklet tartalmazza.
10. § Az azonnali kérdésre és a napirenden kívüli felszólalásra a megadott cím alapján kell írásos választ készíteni.
3. Törvényjavaslat, országgyűlési határozati javaslat és jelentés benyújtása
11. § (1) A törvényjavaslat, országgyűlési határozati javaslat, jelentés Országgyűlés elé történő várható benyújtásáról a szakmai főosztály – megjelölve a tervezet címét, terjedelmét, benyújtásának tervezett idejét, országgyűlési elfogadásának igényelt határidejét, azt, hogy a törvényjavaslat európai uniós napirendi pontként tárgyalható-e – az előzetes egyeztetés megkezdésekor értesíti a PKF-et.
(2) Ha a Miniszterelnöki Kormányiroda közigazgatási államtitkára nem ad felmentést a tervezet közigazgatási egyeztetése alól, annak megkezdéséről a szakmai főosztály ismételten értesíti a PKF-et.
(3) A szakmai főosztály a javaslat Országgyűlés elé történő benyújtásának igényéről – a Kormány által elfogadott előterjesztés egy példányának és a benyújtandó szövegszerű javaslat megküldésével – a kormányülést követően feljegyzésben a 3. §-ban foglaltak szerint haladéktalanul tájékoztatja a PKF-et, amely az abban foglalt, benyújtandó javaslatot egyezteti a Miniszterelnöki Kormányiroda (a továbbiakban: MKI) illetékes szakmai szervezeti egységével.
(4) A PKF
a) az esetleges pontosításokat a szakmai főosztállyal egyezteti,
b) felhívja a szakmai főosztályt az elfogadott pontosításoknak a törvényjavaslaton, országgyűlési határozati javaslaton vagy jelentésen történő átvezetésére,
c) az átvezetett pontosításokat az MKI illetékes szakmai szervezeti egységének visszamutatja.
(5) A szakmai főosztály a pontosításokkal kiegészített és visszamutatott benyújtandó javaslatot és a benyújtáshoz szükséges mellékleteket (benyújtó tábla, nemzetközi megállapodások eredeti, hiteles példánya) feljegyzésben – a jogi és igazgatási ügyekért felelős helyettes államtitkár jóváhagyásával – megküldi a PKF-nek.
(6) A PKF elkészíti a benyújtó levelet, amelyet az egyeztetett javaslattal együtt jóváhagyásra és aláírásra megküld a közigazgatási államtitkárnak.
(7) A PKF az irományszám ismeretében Parlexen keresztül, papír alapon történő benyújtás esetén az Országgyűlési Hivatal Szervezési Főosztályával egyeztetett példányszámban papír alapon, valamint elektronikus úton is gondoskodik a benyújtásról.
12. § (1) A törvényjavaslat, országgyűlési határozati javaslat, jelentés és beszámoló beterjesztését követő három napon belül az érintett felsővezető elkészítteti a miniszteri expozét, szakmai felkészítőt és frakciófelkészítőt, és megküldi a PKF-nek.
(2) Az érintett felsővezető az általános vitát követően – az általános vitában elhangzottakat, valamint a benyújtott módosító javaslatokat is figyelembe véve – miniszteri zárszó készítéséről gondoskodik a záróvitához.
(3) A záróvitában elhangzó miniszteri felszólalás elkészítésének határideje a záróvitát megelőző második munkanap.
(4) A miniszteri expozét és a miniszteri zárszót a PKF egyezteti a Kommunikációs Főosztállyal.
13. § A PKF folyamatosan tájékoztatja az érintett felsővezetőt és a szakmai főosztályt a törvényjavaslat, országgyűlési javaslat, jelentés parlamenti tárgyalásának menetéről, a bizottsági és plenáris ülésekről, a beadott módosító indítványokról.
14. § A költségvetési törvényjavaslat tárgyalása során a bizottságokban való képviselet biztosításáért a Gazdasági és Költségvetési Bizottság tekintetében a közigazgatási államtitkár, más bizottságok vonatkozásában a bizottság feladatköre szerint leginkább érintett államtitkár a felelős.
15. § (1) A minisztériumot érintő indítványok plenáris és bizottsági tárgyalása során az érintett szakértőnek az esetleges miniszteri vagy államtitkári tájékoztatás megadása érdekében – személyesen vagy telefonon – elérhetőnek kell lennie. Az elérhetőségről a PKF-et előzetesen tájékoztatni kell.
(2) A miniszter jogszabály-előkészítési felelősségébe tartozó indítványok plenáris és bizottsági tárgyalása során személyes szakértői jelenlét szükséges.
4. Képviselői önálló indítványok, módosító javaslatok véleményezése
16. § (1) Az Országgyűléshez nem a Kormány által benyújtott, de a miniszter feladat- és hatáskörét érintő önálló indítványokat a PKF megküldi az érintett felsővezetőnek, tájékoztatásul a szakmai főosztálynak. Az érintett felsővezető a megadott határidőre elkészítteti a tárcaálláspontot, a javaslat rövid összefoglalásával és támogatásának vagy elutasításának szakmai indokolásával.
(2) Ha a miniszter feladat- és hatáskörét érintő, de nem a Kormány által benyújtott önálló indítványt az Országgyűlés kijelölt bizottsága tárgysorozatba veszi, az érintett felsővezető gondoskodik a kormányálláspontra vonatkozó javaslat mielőbbi kialakításáról.
17. § (1) A minisztérium előkészítésében az Országgyűlés által tárgyalt törvényjavaslatokhoz és országgyűlési határozati javaslatokhoz beérkezett módosító indítványokat a PKF az általános vita és a részletes vita lezárásakor, továbbá a zárószavazás előtti módosító javaslat esetében annak benyújtásakor azonnal megküldi az érintett felsővezetőnek, tájékoztatásul a szakmai főosztálynak.
(2) A költségvetési törvényjavaslat bizottsági tárgyalása során a PKF feladata a költségvetési törvényjavaslathoz beérkező összes módosító és kapcsolódó módosító javaslatról a gazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkár tájékoztatása a tárcaálláspont kialakítása érdekében.
(3) Az érintett felsővezető a megadott határidőre elkészítteti a javaslat rövid összefoglalásával és támogatásának vagy elutasításának szakmai indokolásával a tárcaálláspontot, és gondoskodik a kormányálláspontra vonatkozó javaslat mielőbbi kialakításáról.
(4) A szakmai főosztály a tárcaálláspontról kormány-előterjesztést készít, amelynek másolati példányát a PKF részére a 3. §-ban foglaltak szerint tájékoztatásul megküldi.
5. Minisztériumi képviselet az Országgyűlés bizottságaiban
18. § A minisztériumot érintő javaslatok országgyűlési bizottsági tárgyalása során minden esetben, más minisztériumokat érintő javaslatoknál kormányzati igény szerint gondoskodni kell a megfelelő szintű képviseletről.
19. § (1) Az Országgyűlés bizottságaitól érkező meghívót a minisztériumot érintő napirendi pont megjelölésével a PKF feljegyzés kíséretében, soron kívül, elektronikus úton továbbítja az érintett felsővezetőnek, amelyről az érintett szakmai főosztálynak másolatot küld.
(2) Az államtitkár, helyettes államtitkár és a segítségére kijelölt személy a részvételi szándékot legkésőbb az ülést megelőző napon 10.00 óráig írásban jelzi a PKF-nek a tárcaképviseletet ellátó és a további résztvevők személyének, beosztásának és telefonos elérhetőségének feltüntetésével.
6. A minisztériumi képviselet ellátásához, a felsővezetői munka elősegítéséhez és az Országgyűléssel történő kapcsolattartáshoz szükséges parlamenti állandó és eseti belépésre jogosító igazolványra való jogosultság
20. § (1) Az Országgyűlés épületébe és irodaházába állandó belépésre jogosító igazolvány igénylését indokolt esetben, a felsővezető részéről támogatott kérelem alapján a parlamenti és stratégiai államtitkár engedélyezi az Országgyűlés által a minisztérium rendelkezésére bocsátott kereten belül.
(2) Állandó belépésre jogosító igazolvánnyal nem rendelkező munkatárs az Országgyűlés épületébe, irodaházába történő beléptetéséről a PKF gondoskodik a munkatárs pontos nevének és születési idejének megjelölésével. A beléptetéshez szükséges adatokat a PKF által megjelölt határidőben kell megküldeni a PKF központi e-mail-címére.
7. Záró rendelkezések
21. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.
22. §1
1. melléklet a 20/2020. (VII. 31.) ITM utasításhoz
|
A |
B |
C |
D |
E |
---|---|---|---|---|---|
1. |
Megnevezés |
Benyújtás |
Határidő a szakmai főosztálynak a választervezet érintett felsővezetői jóváhagyással a PKF-re történő küldésére |
Határidő a PKF részére a választervezet véglegesítésére, a miniszter és az államtitkár részére történő átadására |
A válasz, illetve reagálás elmondására rendelkezésre álló időbeli és tartalmi követelmények |
2. |
Interpelláció |
Ülést négy nappal megelőző munkanap 12 óráig |
Ülést három nappal megelőző munkanap |
Ülést megelőző munkanap |
4 perc hosszúságú, a minisztérium és a szakterület álláspontját képviselő, államtitkár által jóváhagyott, felolvasható választervezet |
3. |
Kérdés |
Ülést megelőző munkanap 12 óráig |
Ülést megelőző munkanap 10 óra előtt beadott kérdések esetén: aznap 13 óra, az ülést megelőző munkanap |
Ülést megelőző munkanap |
2 perc hosszúságú, a minisztérium és a szakterület álláspontját képviselő, államtitkár által jóváhagyott, felolvasható választervezet |
4. |
Azonnali kérdés |
Ülés napján az ülés kezdete előtt 1 órával |
Az ülés napján, az ülés kezdetét követően |
Ülés napján az ülés kezdetét követően |
2 + 1 perc hosszúságú, a minisztérium és a szakterület álláspontját képviselő, államtitkár által jóváhagyott, felolvasható választervezet |
5. |
Napirenden kívüli felszólalás |
Ülés napján az ülés kezdete előtt 1 órával |
Az első ülésnapon a napirend előtti felszólalás esetén: az ülés kezdete előtt 20 perccel, napirend utáni és második, illetve további ülésnapi felszólalás esetén: az ülés kezdetét követően 2 órával |
Az első ülésnapon napirend előtti felszólalás esetén: az ülés kezdetét megelőzően 10 perccel. Az első ülésnapon napirend utáni és második, illetve további ülésnapi felszólalás esetén: az ülés kezdetét követően 3 órával. |
5 perc hosszúságú, a minisztérium és a szakterület álláspontját képviselő, államtitkár által jóváhagyott, felolvasható választervezet |
6. |
Írásbeli kérdés |
– |
A benyújtást követő |
A benyújtást követő 6. munkanap |
– |
7. |
Képviselői levelek |
– |
A PKF-hez érkezést követő 5. munkanap |
A PKF-hez érkezést követő 7. munkanap |
– |
8. |
Egyéb országgyűlési megkeresések |
– |
A megkeresés szerinti határidőhöz igazodóan |
A megkeresés szerinti határidőhöz igazodóan |
– |
A 22. § a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás