• Tartalom

21/2020. (VI. 19.) AM rendelet indokolás

21/2020. (VI. 19.) AM rendelet indokolás

a borászati termékek krízislepárlására a 2020. évben igényelhető támogatásról szóló 21/2020. (VI. 19.) AM rendelethez

2020.06.20.
A Covid19-világjárvánnyal összefüggő gazdasági hatások alól a borágazat sem mentesül. A turizmus teljes leállása, az éttermek, szórakozóhelyek, szállodák zárva tartása a borfogyasztást is jelentős mértékben csökkentette. A borágazat szereplői a mindennapi működésükhöz szükséges alapanyagok szállításának akadozása miatt is jelentős hiányt szenvednek, ugyanakkor a pincékben eladásra váró borkészletek sem mozdíthatók.
A rendelet szerinti, a krízislepárlás, valamint a szőlőültetvényekben végzett zöldszüret támogatásának intézkedése az eladhatatlanná vagy nehezen értékesíthetővé váló borászati termékek készleteinek csökkentését szolgálja, amellyel a borpiacon érvényesülő kínálati nyomás is mérsékelhető. Ezen túlmenően a lepárlásból keletkezett alkoholmennyiség gyógyászati célú felhasználása is lehetségessé válik, amely a járvány egészségügyi kockázatainak csökkentéséhez is hozzájárulhat. A hatályos jogszabályok alapján az ilyen lepárlásból származó alkohol élelmezési célra nem használható fel.
A krízislepárlásra nyújtott támogatás feltétele, hogy a lepárlás és annak pénzügyi ellenőrzése annak kifizetése előtt megtörténik. A 2020-as pénzügyi év 2020. október 15-éig tart, ami azt jelenti, hogy a lepárlásnak legkésőbb 2020. szeptember végéig meg kell történnie, hogy azt a Magyar Államkincstár 2020. október 15-éig pénzügyileg ellenőrizhesse. A gyors krízislepárlási intézkedés még a szüret előtt képes a borfelesleg egy részének levezetésére, enyhítve a kínálati nyomás okozta termelői problémákat. A tagállamoknak lehetőségük van az alkoholtartalom függvényében, legfeljebb 0,8 EUR/vol%/hl összegben meghatározni a támogatás mértékét. A bor ellenértékét a lepárló közvetlenül a termelőnek fizeti ki, amelyet a lepárló a lepárlást követően támogatás formájában kap meg. A lepárló a támogatás 80%-át azt követően igényelheti, hogy a bort átvette és kifizette, de még nem párolta le. Ez a lepárló és a bortermelő likviditását nagyban segíti. Az intézkedés jobb célzottsága érdekében egy bortermelő a támogatási időszakon belül legfeljebb 2000 hektoliter borászati terméket szállíthat be a lepárlóüzembe krízislepárlás céljából azzal, hogy a beszállított borászati termék mennyisége nem haladhatja meg az elmúlt három évben benyújtott termelési jelentéseiben szereplő borászati termékmennyiség átlagának 50%-át.
A szőlőültetvényekben végzett zöldszüret támogatásának célja, hogy a 2019. évben bevezetett zöldszüret támogatásának intézkedését kiterjessze a 2020. évre. A 2019. évben végrehajtott zöldszüreti intézkedést több mint 3500 hektár szőlőültetvényen végezték el, és mintegy 440 ezer mázsa szőlőtermés megsemmisítését eredményezte, amely a várható termésnek mintegy 10%-át jelentette. Az intézkedés ismételt bevezetésével a szőlőértékesítésben nehézségekkel bíró gazdák az idei szüreti évben is igényelhetnek támogatást a termésük megsemmisítésére. Az intézkedés a 2019-ben bevezetett zöldszüreti intézkedés mintájára, a szőlőültetvényekben végzett zöldszüretre igényelhető támogatásról szóló 22/2019. (V. 31.) AM rendelet módosítása révén valósul meg.
A támogatás forrását a Covid19-világjárvány és az azzal kapcsolatos intézkedések által a gyümölcs- és zöldség-, valamint a borágazatban okozott piaci zavarok kezelése érdekében az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet egyes rendelkezéseitől eltérő rendkívüli, ideiglenes intézkedésekről szóló, 2020. április 30-i 2020/592/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet teremti meg azzal, hogy lehetővé teszi az intézkedés 100%-os EMGA forrásból történő finanszírozását.
Az indokolás a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés b) pontjában foglaltakra figyelemmel közzétételre kerül az Indokolások Tárában.
  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére