• Tartalom

24/2020. (VI. 22.) AM rendelet indokolás

24/2020. (VI. 22.) AM rendelet indokolás

a termelői integrációs szervezetekről szóló 24/2020. (VI. 22.) AM rendelethez

2020.06.30.
A mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról, és a 922/72/EGK, a 234/79/EK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 152–154. cikke lehetőséget biztosít az egyes tagállamoknak arra, hogy elismerjék azokat a termelők kezdeményezésére – az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletben meghatározott céllal – létrejött szervezeteket, amelyek megfelelő létszámmal és szervezettséggel működnek. Jelenleg hazánkban nemzeti szabályozás alapján a zöldség-gyümölcs, valamint a tej ágazatban van lehetőség termelői szervezetek miniszteri elismerésére.
A zöldség-gyümölcs, valamint a tej ágazatban elismert termelői szervezetek, illetve további ágazatokban elismerendő termelői integrációs szervezetek működésének lényege, hogy a termelők közösen összefogva, non-profit szervezetet alkotva csökkentsék költségeiket és növeljék versenyképességüket azáltal, hogy az egyénileg megtermelt árut közösen értékesítik. Az így létrejövő horizontális integráció révén a termelők javíthatják alkupozíciójukat a nagyobb tőkeerővel rendelkező kereskedőkkel és feldolgozókkal szemben, ezáltal nagyobb jövedelmet realizálhatnak.
A rendeleti szabályozás az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletben meghatározott célok megvalósítása érdekében miniszteri elismerés útján ösztönzi a termelői integrációs szervezetek megalakulását és – a zöldség-gyümölcs és a tej ágazatban működő, alapjaiban eltérő szabályozást igénylő szervezeteken kívül – más ágazatokban is (gabonafélék, rizs, cukor, szárított takarmány, vetőmagok, komló, olívaolaj és étkezési olajbogyó, len és kender, bor, élő fák és egyéb növények, gumók, gyökerek és hasonlók, vágott virágok és díszítőlombozat, dohány, marha- és borjúhús, sertéshús, juh- és kecskehús, tojás, baromfihús, méhészeti termékek, selyemhernyó, egyéb termékek különösen mint ló, szamár) megteremti a lehetőséget a formális és ellenőrizhető keretek között történő szerveződésre. Az elismerés legfőbb feltétele az a szervezettség és méret, amely mellett a termelői integrációs szervezet megfelelő súllyal képviselheti tagjainak érdekeit.
A rendelet az agrárminiszter hatáskörébe tartozó elismerési eljárásra, a szervezetek működésére és az ellenőrzésre vonatkozó részletszabályokat tartalmazza.
A Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (1) és (2) bekezdésében foglaltakra figyelemmel az indokolás közzététele javasolt az Indokolások Tárában.
  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére