27/2020. (VII. 17.) BM rendelet indokolás
27/2020. (VII. 17.) BM rendelet indokolás
az iskolaőrökről szóló 27/2020. (VII. 17.) BM rendelethez
2020.07.18.
A jogszabály tervezetéhez tartozó indokolás a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 21. § (2) bekezdés a) pontja alapján közzétételre kerül az Indokolások Tárában, figyelemmel arra, hogy bár végrehajtási jellegű, azonban a szabályozási tárgy jelentős társadalmi hatással rendelkezik, a társadalom széles körét érinti.
A tervezet új BM rendelet keretében határozza meg
a) az egészségügyi, pszichológiai alkalmassági feltételekre és a fizikai állóképességi követelményekre,
b) a ruházati ellátásra,
c) a szolgálati igazolvánnyal és szolgálati jelvénnyel való ellátásra
vonatkozó részletes szabályokat.
Tartalmazza továbbá a rendőrség szolgálati szabályzatáról szóló 30/2011. (IX. 22.) BM rendelet (a továbbiakban: Szolgálati Szabályzat) módosítását az iskolaőr intézkedései és kényszerítő eszköz alkalmazására vonatkozó részletszabályok, továbbá a formaruha viselése rendjének meghatározása érdekében.
A tervezet a fizikai alkalmassági követelmények tekintetében két korcsoport között differenciálva eltérő szintű elvárásokat támaszt a jelentkezőkkel, illetve az iskolaőrökkel szemben. Az I. korcsoport az 55 év alattiakat, a II. korcsoport az 55. életévüket már betöltötteket foglalja magában.
A tervezet szabályozza a pszichológiai alkalmasság követelményéhez kapcsolódó szabályokat, továbbá utal az egészségügyi alkalmasság szükségességére is, amelynek részletesebb rendezése ugyanakkor nem indokolt a munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezéséről szóló 33/1998. (VI. 24.) NM rendeletre figyelemmel, amely rendelkezik a munkaviszony létesítéséhez szükséges alkalmassági vizsgálatról.
A tervezet logikus rendszerben, időrendi sorrendben tartalmazza a szabályokat (foglalkoztatási alkalmassági követelményrendszer kibontása, formaruhával ellátás, szolgálati igazolvány/szolgálati jelvény biztosítása, pótlása, intézkedések és kényszerítő eszközök alkalmazásának rendje). Az egyes alkalmassági vizsgálatok kapcsán sikertelenség esetén lehetőség van ismétlésre, a szabályozás az ismétlésre rövid határidőket biztosít (ezzel biztosítva az álláshelyek mielőbbi betölthetőségét).
Meghatározza a munkaviszony létesítéséhez szükséges, valamint az időszakos és soron kívüli vizsgálatok rendjét.
A pszichológiai alkalmasság vizsgálati módszere kapcsán rögzíti, hogy a jelentkezőt olyan módszerrel kell vizsgálni, amely alapján értékelhető az, hogy a személyisége, pszichés állapota alkalmassá teszi-e az iskolaőri feladatok ellátásával jellemzően együtt járó, a tevékenységével érintett korcsoport és helyszín sajátosságaiból fakadó konfliktushelyzetek megfelelő kezelésére.
Az iskolaőri formaruhán viselt jelzésnek a rendőrséghez tartozás mellett egyúttal tartalmaznia kell a foglalkoztató rendőri szerv megnevezését is.
Fontos garanciális előírás, hogy az iskolaőr a formaruhát csak a nevelési, oktatási intézmény területén viselheti, az oktatási intézmény és a munkáltató között megkötendő együttműködési megállapodás egyik tárgya lehet például, hogy biztosít az intézmény helyiséget az átöltözéshez [ennek a rendelkezésnek az indoka, hogy célszerű elkerülni, hogy közterületen (pl. hazafelé menet) olyan helyzetbe kerüljön az iskolaőr, amelynek kezelése túlterjeszkedik a hatáskörén, egyúttal megelőzhető az is, hogy az állampolgárok intézkedésre kérjék fel, amelynek korlátozott feladatkörénél fogva amúgy sem tehet eleget].
Az iskolaőr szolgálati igazolványa – jogosultságot igazoló okmányként – a körözési törvény alapján körözhető, így erre történő utalás is szerepel a tervezetben.
Az iskolaőr intézkedései és a kényszerítő eszközök alkalmazására vonatkozó szabályozás kialakítása során a szabályozás
a) kerüli azt, hogy összemosódjanak a szabályok a Szolgálati Szabályzatban a rendőrökre vonatkozó előírásokkal,
b) teljesen önálló fejezetet állapít meg a Szolgálati Szabályzatban, amely címekre tagozódva saját rendet hoz létre az iskolaőrök kapcsán,
c) figyelemmel van arra is, hogy az intézkedést, illetve különösen a kényszerítő eszköz alkalmazását megalapozó helyzetek köre szűkebb a rendőrökénél,
d) szem előtt tartja, hogy az iskolaőr esetében az intézkedés alá vont vagy kényszerítő eszköz alkalmazásával érintett személy jellemzően tizennyolc év alatti lesz, így a kényszerítő eszközök alkalmazási formáinak is csak egy szűkebb palettáját biztosítja a szabályozás (így például főszabály szerint csak előrebilincselhet, hátra/tárgyhoz stb. nem, testi kényszer alkalmazása esetén ütést/rúgást nem alkalmazhat).
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás