376/2020. (VII. 30.) Korm. rendelet indokolás
376/2020. (VII. 30.) Korm. rendelet indokolás
a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló, 2019. június 20-i (EU) 2019/1021 európai parlamenti és a tanácsi rendelet végrehajtásával kapcsolatos egyes rendelkezésekről szóló 376/2020. (VII. 30.) Korm. rendelethez
2020.08.15.
A jogszabály tervezetéhez tartozó indokolás a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 18. §-a, valamint a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdése alapján kerül közzétételre az Indokolások Tárában.
Az Európai Parlament és Tanács 2019. június 20-án elfogadta a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló, 2019. június 20-i (EU) 2019/1021 európai parlamenti és a tanácsi rendeletet (a továbbiakban: Rendelet).
A Rendelet célja, hogy korlátozza a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagok (a továbbiakban: POP) környezetbe történő folyamatos kibocsátását. Figyelembe véve, hogy a POP-ok gyártásuk, felhasználásuk és hulladékká válásuk során tartósan felhalmozódnak a környezetben, a táplálékláncon keresztül veszélyt jelentenek az emberi egészségre, ezért azok kiküszöbölése érdekében intézkedéseket kell hozni a gyártásuk, forgalomba hozataluk és felhasználásuk ellenőrzésére.
A hazai szabályozás a Rendeletben meghatározott előírások végrehajtását segíti elő. A hazai szabályozásban jelenleg nincs kijelölve eljáró hatóság a gyártott, forgalomban lévő, felhasznált és hulladékká vált POP-ok ellenőrzésére, ezért a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló, 2019. június 20-i (EU) 2019/1021 európai parlamenti és a tanácsi rendelet végrehajtásával kapcsolatos egyes rendelkezésekről szóló Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) alapján az eljárások lefolytatására jogosult hatóságok kijelölését is meg kell tenni. A Korm. rendeletben szankciós tényállásokat kell a nemzeti jogban létrehozni a Korm. rendelet által megalkotott eljárásokra és a szabályok esetleges megsértésének esetére. A Korm. rendelet végrehajtásához szükséges hatósági hatáskörök és szankciók a hatályos hazai jogban meglévők, a hiányzókat pedig a Korm. rendelet tartalmazza.
A környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagok, azaz a POP-ok engedély nélkül való gyártása, forgalomba hozatala vagy felhasználása, továbbá a kormányrendelet szerint előírt kötelezettségek elmulasztása vagy nem megfelelő teljesítése (tájékoztatás megküldése, hasznosítási vagy ártalmatlanítási művelet elvégzése) esetén a kijelölt hatóságok bírságot szabhatnak ki. Ezen bírságok összege nem jelentős mértékű és csekély számú jogalanyt érint. A készlet birtokosának 200 000 Ft összegű környezetvédelmi bírságot kell megfizetnie, ha a készletre vonatkozó adatok kapcsán a tájékoztatást nem küldi meg a területi környezetvédelmi hatóságnak, vagy a tájékoztatás kiegészítését elmulasztja vagy nem megfelelően teljesíti. A területi környezetvédelmi hatóság a POP-ok engedély nélkül való gyártása esetén 500 000 Ft összegű környezetvédelmi bírságot szab ki. A területi környezetvédelmi hatóság a hulladékgazdálkodási bírság mértékéről, valamint kiszabásának és megállapításának módjáról szóló 271/2001. (XII. 21.) Korm. rendelet alapján 500 000 Ft összegű hulladékgazdálkodási bírságot szab ki a Rendeletben meghatározott hulladékkezelési feladatok nem, vagy nem megfelelő teljesítése esetén. A NÉBIH a POP-okon belül, a peszticidek engedély nélkül való forgalomba hozatala esetén a forgalmazott tétel forgalmi adót is tartalmazó értéke 40%-ának megfelelő összegű növényvédelmi bírságot szab ki. A NÉBIH a peszticidek engedély nélkül való felhasználása esetén legfeljebb 150 000 Ft növényvédelmi bírságot szab ki a felhasználásból eredő kockázattól függően. A fővárosi és megyei kormányhivatal népegészségügyi feladatkörében eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatala a POP-okon belül, az ipari vegyi anyagok engedély nélkül való forgalomba hozatalára vagy felhasználására meghatározott kötelezettség elmulasztása, megszegése, vagy más módon történő megsértése esetén – a kémiai terhelési bírság alkalmazásának részletes szabályairól szóló 224/2008. (IX. 9.) Korm. rendeletben foglalt eltérésekkel – 50 000 és 5 000 000 forint között terjedő kémiai terhelési bírságot szab ki. A bírságok ismételten kiszabhatóak.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás