38/2020. (VII. 30.) AM rendelet indokolás
38/2020. (VII. 30.) AM rendelet indokolás
a Gazdaságvédelmi Akcióterv részeként kidolgozott Nemzeti Élelmiszergazdasági Válságkezelő Program keretében a HORECA szektorban és a borturizmusban érintett bortermelők részére nyújtandó átmeneti támogatás igénybevételének részletes feltételeiről szóló 38/2020. (VII. 30.) AM rendelethez
2020.08.02.
A COVID-19-járvány terjedésével összefüggő gazdasági hatások alól a borágazat sem mentesült. A turizmus teljes leállása, az éttermek, szórakozóhelyek, szállodák zárva tartása a borfogyasztást is jelentősen mérsékelte. A kereslet-visszaesés nemcsak a borkészletek növekedését eredményezi, hanem az idei évben várható szüreti kilátásokra is negatív hatással van. Ezen túlmenően a termelők gazdasági tevékenységének folytatásához szükséges bevételek is nagymértékben csökkennek. A vírus terjedésének mérséklése érdekében bevezetett korlátozó intézkedések borágazatra gyakorolt további negatív hatásai ma még nem láthatóak, ezért az eszközök alkalmazásának tervezésekor a most realizálható negatív hatások csökkentésére indokolt koncentrálni.
Az EMGA Nemzeti Támogatási Program keretein belül lehetőség van a zöldszüret és a krízislepárlás támogatására, ugyanakkor szükség van azon kis és közepes méretű borászatok támogatására is, akik a saját maguk által megtermelt szőlőből állítanak elő bort. Az intézkedés azért kiemelten fontos, mert a legnagyobb bevételkiesés azokat a kis és közepes méretű borászatokat érinti, akik zömében a HORECA szektorban és helyben, közvetlenül a fogyasztóknak értékesítik termékeiket.
A rendelet szerinti átmeneti támogatásra az a bortermelést végző vállalkozás jogosult, aki vagy amely a borászati termékeinek legalább 20%-át a 2018/2019. borpiaci évben valamely belföldi HORECA szektorbeli vállalkozás, légi személyszállítást végző személy, nemzetközi repülőtér területén működő kiskereskedelmi egység vagy Magyarország területén kiszerelt, külpiaci HORECA szervezet részére közvetlenül vagy közvetetten, illetve a fogyasztó részére közvetlenül, a pincészetén keresztül értékesítette.
A támogatás keretösszege 1 milliárd 800 millió forint, amelyet a Kormány a Gazdaságvédelmi Akcióterv részeként kidolgozott Nemzeti Élelmiszergazdasági Válságkezelő Program keretében biztosít. Az érintett vállalkozások száma mintegy 500–800-ra tehető, amelyek átlagosan 10–20 hektár szőlőterületet művelnek. Számítások szerint a rendelettervezet alapján 1,7–2,2 milliárd forintos támogatási igény jelentkezik.
A rendelet az átmeneti támogatás igénybevételére, mértékére, a támogatási döntési eljárásra, valamint a kifizetésre vonatkozó részletes szabályokat tartalmazza.
Ezen indokolás a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés b) pontjában foglaltakra figyelemmel az Indokolások Tárában közzétételre kerül.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás