• Tartalom

393/2020. (VIII. 12.) Korm. rendelet indokolás

393/2020. (VIII. 12.) Korm. rendelet indokolás

a felsőoktatásban szerezhető képesítések jegyzékéről és új képesítések jegyzékbe történő felvételéről szóló 139/2015. (VI. 9.) Korm. rendelet módosításáról szóló 393/2020. (VIII. 12.) Korm. rendelethez

2020.09.01.
A jogszabály indokolásának az Indokolások Tárában – a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés b) pontja alapján – történő közzététele szükséges.
A felsőoktatási képzési rendszerben megszerezhető felsőfokú végzettségi szintekről és szakképzettségekről a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény rendelkezik. A hatályos rendelkezések szerint a Kormány kapott felhatalmazást arra, hogy rendelettel szabályozza a ciklusokra bontott, osztott és az osztatlan képzések szerkezetét, és az oktatásért felelős miniszter kapott felhatalmazást arra, hogy rendeletben szabályozza a felsőoktatási szakképzés, az alapképzés és a mesterképzés képzési és kimeneti követelményeit.
A Kormány által elfogadott, a „Fokozatváltás a felsőoktatásban középtávú szakpolitikai stratégia 2016” című középtávú fejlesztési terv alapján a felsőoktatásban a képzés fejlesztésének minőséget érintő kérdése a képzési kimenetek és a gazdasági és társadalmi igények közötti összhang erősítése, a képzési tartalmak minőségelvű fejlesztése, ezek eredményeként pedig a foglalkoztatás és a gazdaság versenyképességének javítása.
A fiatalok munkavállalási lehetőségeinek, a munkaerőpiacon történő elhelyezkedésének segítése a felsőoktatásban összekapcsolódik a felsőoktatási képzés munkaerő-piaci, társadalmi igényeknek való megfelelés céljaival. A felgyorsult technológiai fejlődés és a társadalmi viszonyok gyors ütemű átalakulása miatt minden korábbinál gyorsabban avulnak el a szakmai ismeretek. A munkaadók által támasztott szakemberigény folyamatos átalakulásban van. Az IT szektor az egyre gyorsuló technológiai fejlődés által leginkább érintett szakterület. A gazdasági súlya és szakemberigénye rohamosan növekszik. A felsőoktatás társadalmi presztízse folyamatosan magas, ezt erősíti a felsőfokú végzettséggel rendelkezők relatíve magas foglalkoztatottsága, az alacsony munkanélküliségi ráta.
A felsőoktatás a társadalomban betöltött funkcióit intézményrendszerén keresztül látja el. A felsőoktatás intézményrendszerének kiemelt szerepe van a korszerű ismeretek létrehozásában, közvetítésében és átadásában, a fenntartható fejlődés biztosításában, az ország tudományos, műszaki fejlődésében, az oktatás, a kutatás és a gazdaság együttműködésében, a nemzeti és európai kultúra, művészet közvetítésében. Az új képzési programok kidolgozója, a szakok létesítésének kezdeményezője a felsőoktatási intézmény. Magyarország az Alaptörvény alapján biztosítja a tudományos kutatás és művészeti alkotás szabadságát, továbbá – a lehető legmagasabb szintű tudás megszerzése érdekében – a tanulás, valamint törvényben meghatározott keretek között a tanítás szabadságát. A felsőoktatási intézmények a kutatás és a tanítás tartalmát, módszereit illetően önállóak.
A felsőoktatási képzési struktúrának rugalmasan kell követnie a munkaerőpiaci és egyéb társadalmi igényeket, hatékonyan kell segítenie a felsőoktatási intézmények társadalomban betöltött szerepének érvényre jutását. A magyar felsőoktatási intézményeknek képesnek kell lenniük képzési és kutatási tevékenységükkel az aktív, alkotó nemzetközi együttműködésre. A felsőoktatási képesítések jegyzék folyamatos kiegészítése szükséges a felsőoktatási szakok létesítése alapján ahhoz, hogy a felsőoktatási intézmények képzésfejlesztési, kutatási, nemzetközi együttműködési tevékenységének eredményeként az új képzések a képesítési jegyzékbe épüljenek, és a felsőoktatási intézmények – jogszabályban meghatározott módon, szaklétesítési és szakindítási eljárást követően – módosíthassák képzési ajánlatukat.
  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére