• Tartalom

40/2020. (VIII. 7.) AM rendelet indokolás

40/2020. (VIII. 7.) AM rendelet indokolás

a Jáki kardvirágos erdő természetvédelmi terület létesítéséről szóló 40/2020. (VIII. 7.) AM rendelethez

2020.08.15.

Magyarország Alaptörvényében az Alapvetés P) cikk (1) bekezdése alkotmányos alapelvként rögzíti, hogy a természeti erőforrások, különösen a termőföld, az erdők és a vízkészlet, a biológiai sokféleség, különösen a honos növény- és állatfajok, továbbá a kulturális értékek a nemzet közös örökségét képezik, amelynek védelme, fenntartása és a jövő nemzedékek számára való megőrzése az állam és mindenki kötelessége.

A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Tvt.) 22. §-a szerint kiemelt oltalmuk biztosítása érdekében védetté kell nyilvánítani – többek között - a tudományos, kulturális, esztétikai, oktatási, gazdasági és más közérdekből, valamint a biológiai sokféleség megőrzése céljából arra érdemes
–    vadon élő szervezeteket, életközösségeiket, továbbá termő-, tartózkodó-, élőhelyeiket,
–    természetes, természetközeli tájakat, tájrészleteket.

A jogszabály megalkotásának célja – a fentiekkel összhangban - a Jáki kardvirágos erdő természetvédelmi terület létesítése, a Tvt. fenti rendelkezése, valamint a törvényben kapott felhatalmazás alapján.

A 69,56 hektár kiterjedésű, Ják község közigazgatási területén elhelyezkedő terület legfőbb értéke a korábban erre a tájra (Alpokalja, Pinka-sík) jellemző ligetes erdőképet megőrző idős tölgyes, amelyhez hasonló szerkezetű és fajkészletű állományokat a leírások Vas megye kavicsteraszairól, a Kemeneshátról és a Bakonyaljáról jeleztek. A terület jelentőségét fokozza, hogy a környező erdőállományok jelentősen átalakítottak, sok esetben fajszegény ültetvények, ezért számos, természetes vagy ahhoz közeli állapotú lomberdőkhöz kötődő, köztük több természetvédelmi szempontból is kiemelkedő jelentőségű faj ide húzódhatott vissza.

A rendelet célja továbbá – összhangban a Tvt. 24. § (3) bekezdés b) pontjában, valamint 36. §-ában foglaltakkal – a Jáki kardvirágos erdő természetvédelmi terület létesítésével egyidejűleg a védett természeti terület természetvédelmi kezelési tervének jogszabályban való kihirdetése.

A természetvédelmi kezelési terv kihirdetése biztosítja az érintettek számára áttekinthető, kiszámítható természetvédelmi kezelést, továbbá megalapozza, egyértelművé teszi a hatósági döntéseket.

Összegezve: a terület kiemelt természetvédelmi oltalmának biztosítása és természetvédelmi kezelési tervének ezzel egyidejű kihirdetése
–    az ott található florisztikai, társulástani és természetvédelmi szempontból országos szinten egyaránt jelentős értéket képviselő kékperjés-cseres-tölgyes állomány jellegének, természetességi állapotának hosszú távú fenntartása és fejlesztése,
–    a területen előforduló védett fajok populációjának – kiemelten a réti kardvirág (Gladiolus imbricatus) országos jelentőségű állományának – megőrzése, gyarapodásuk elősegítése,
–    a tájképi és kultúrtörténeti értéket képviselő legelőerdőkép megőrzése
érdekében szükséges és indokolt.

A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 18. § (3) bekezdése, továbbá a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. §-ában foglaltak alapján a Jáki kardvirágos erdő természetvédelmi terület létesítéséről szóló miniszteri rendelet indokolásának az Indokolások Tárában történő közzététele szükséges.
  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére