• Tartalom

5/2020. (I. 31.) Korm. rendelet indokolás

5/2020. (I. 31.) Korm. rendelet indokolás

a Nemzeti alaptanterv kiadásáról, bevezetéséről és alkalmazásáról szóló 110/2012. (VI. 4.) Korm. rendelet módosításáról szóló 5/2020. (I. 31.) Korm. rendelethez

2020.02.08.
A Nemzeti alaptanterv (a továbbiakban: Nat) a magyar kulturális és pedagógiai örökség gyökereiből táplálkozik, annak hagyományaira épül. Teszi mindezt úgy, hogy meghatározza azokat a nevelési-oktatási alapelveket, amelyek a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény (a továbbiakban: Nktv.) 5. § (4) bekezdésében foglaltaknak megfelelően biztosítják az iskolai nevelés-oktatás tartalmi egységét, az iskolák közötti átjárhatóságot. A Nat emellett meghatározza az elsajátítandó tanulási tartalmakat, valamint kötelező rendelkezéseket állapít meg az oktatásszervezés körében. A Nat elsődleges felhasználója a nevelési-oktatási intézményben dolgozó pedagógus, valamint az intézményvezető. Ez a dokumentum az ő munkájukhoz ad iránymutatást, keretet.
A módosítással a kormányrendelet a kerettantervek tartalmára vonatkozó követelményeket újraszabályozza, annak érdekében, hogy a kerettantervek alapján az intézményekben megalkotott helyi tanterv még inkább támogathassa a tanítást és a tanulást.
A jelen módosítás alapján a kerettanterveket, az alapprogramokat, valamint az irányelveket az oktatásért felelős miniszter adja ki és teszi közzé. Garanciális szabályként kerül a módosító szabályozásban rögzítésre, hogy az Nktv. 9. § (8) bekezdésében rögzített egyedi megoldások alkalmazása során is a Nat-ban és a kerettantervekben meghatározott ismeretanyagot ezen hivatkozott egyedi megoldásoknak is tartalmazniuk kell.
A jelen módosítás a tanulók számára előírt kötelező, illetve választható tanítási órák számát maximalizálva, tanítási hétre határozza meg. Egyes iskolatípusokra meghatározza a módosítás az egy tanítási hét esetében a tanítási órák száma emelésének mértékét.
A rendelet mellékletének egyes részei módosulnak, figyelemmel azokra a tanulásban és tanításban újonnan megjelenő igényekre, mely a rendelet kiadása óta bekövetkezett.
A jelen módosítással meghatározott szabályokat először a 2020/2021. tanévben kell alkalmazni a meghatározott évfolyamokon, és annak további bevezetése felmenő rendszerben kell, hogy megtörténjen. A módosításoknak való megfelelőség biztosítása érdekében az iskolák számára előírásra kerül, hogy 2020. április 30-áig felülvizsgálják a pedagógiai programjukat.
Az előterjesztő álláspontja szerint a jogszabály indokolásának az Indokolások Tárában való közzététele – a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés b) pontjára figyelemmel – szükséges.
  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére