8/2020. (III. 25.) BVOP utasítás
a Befogadási és Fogvatartási Bizottság működéséről
2024.08.23.
1. Az utasítás hatálya a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságra (a továbbiakban: BVOP), a büntetés-végrehajtási intézetekre és intézményekre (a továbbiakban együtt: bv. intézet), az elítéltek kötelező foglalkoztatására létrehozott gazdasági társaságokra (a továbbiakban: bv. gazdasági társaság, a bv. intézet és bv. gazdasági társaság a továbbiakban együttesen: munkáltató) terjed ki.
2.1 A Befogadási és Fogvatartási Bizottságot (a továbbiakban: BFB) a parancsnok döntése alapján a parancsnokhelyettes vagy a fogvatartási szakterület vezetője, távollétében szervezetszerű helyettese vezeti.
3.2 A BFB ülésein kötelezően részt vesz a biztonsági szakterület vezetője, a fogvatartási szakterület vezetője, a fogvatartotti foglalkoztatás-biztonsági alosztályvezető, vagy az általuk kijelölt személyek, a nyilvántartási szakterület képviselője, a fogvatartási szakterület vezetője által kijelölt reintegrációs tiszt, az egészségügyi szakterület képviselője és a gazdasági szakterület képviselője. Indokolt esetben a büntetés-végrehajtási pártfogó felügyelő és az Emberi Erőforrás Operatív Program tanácsadó is részt vesz a BFB ülésén. A bv. gazdasági társaság további képviselőit az ügyvezető jelöli ki a bv. gazdasági társaság személyi állományából.
4. A BFB ülését heti rendszerességgel szükséges összehívni. A határozatképesség biztosítása érdekében a részvételre kötelezett tagok helyettesítéséről a szakterületi vezetők kötelesek gondoskodni.
5.3 A BFB a döntésének kialakításához meghallgatja az elítéltet, beszerzi, megismeri az illetékes szakterületek, valamint a tagok véleményét, a kockázatelemzési vizsgálat megállapításait, majd dönt az elítélt kategóriába-sorolásáról és más, hatáskörébe tartozó ügyekben.. Amennyiben a büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló 2013. évi CCXL. törvény (a továbbiakban: Bv. tv.) 96. § (2) bekezdése alapján a fogvatartott személyes meghallgatása mellőzhető, ennek tényét és indokát a BFB írásban rögzíti. Konszenzus hiányában a BFB vezetője szavazásra bocsátja a kérdést, szavazategyenlőség esetén a BFB vezetőjének véleménye dönt. Amennyiben szavazásra kerül sor, annak eredményét a BFB jegyzőkönyvben rögzíti. A BFB HATÁSKÖRÉBE TARTOZÓ EGYES FELADATOK SZABÁLYAI
9. Az elítélt munkába állítása és annak módosítása körében hozott döntése során a BFB figyelembe veheti az elítélt rendkívüli események megelőzése és felszámolása érdekében tanúsított együttműködő magatartását is.
11. Az elítéltnek a munkáltató őrzött területén kívüli foglalkoztatása esetén az elektronikus távfelügyeleti eszköz alkalmazásáról a BFB dönt.
12. Az elítélt másik munkahelyre vagy munkakörbe való áthelyezése, illetve leváltása alapos okból kezdeményezhető. Amennyiben a BFB a javaslat alapján a fogvatartottat leváltja, megvizsgálja új munkahely, munkakör kijelölésének lehetőségét.
13. Az elítélt írásban, az indok megjelölésével kérheti leváltását, másik munkahelyre vagy munkakörbe történő áthelyezését, melyről a BFB 15 napon belül dönt.
14.7 A Bv. tv. 97. § (4) bekezdése esetén a BFB a határozat tervezetét az indokolást is magában foglalva a fogvatartotti nyilvántartásban jóváhagyásra felterjeszti a Központi Kivizsgáló és Módszertani Intézet vezetője részére, legkésőbb 10 nappal a döntés meghozatalához rendelkezésre álló határidőt megelőzően. 15.8 Amennyiben az elítélt kategóriába, a letartóztatott rezsimbe sorolása megváltozik, vagy egyedi biztonsági előírás kiadására vagy módosítására kerül sor, a BFB az elítélt munkahelyét és munkakörét felülvizsgálja.
16.9 Az elítélt meghallgatása során a BFB összeveti az elítélt digitális fényképét az aktuális megjelenésével, illetve meggyőződik a fogvatartotti nyilvántartásban rögzített indexkép személyazonosításra való alkalmasságáról. Amennyiben az elítélt fényképe aktualitását vesztette, a BFB vezetője haladéktalanul intézkedik új fénykép elkészítésére. Az aktuális fénykép elkészültéig az elítélt a munkahelyére nem kísérhető le.
17. A BFB vezetője a foglalkoztatásról szóló döntést a bizottsági ülésen közli az elítélttel, amennyiben a munkáltatás mellett döntött, tájékoztatja, hogy melyik munkahelyet, munkakört jelölte ki részére. A BFB elítélt munkáltatását meghatározó döntését a munkáltatási könyv és engedély megfelelő rovataiban rögzíteni kell.
18.10 A BFB rendszeresen – legalább háromhavonta – felülvizsgálja a munkaképes, jogszabály alapján munkavégzésre kötelezett és nem dolgozó elítélt munkába állításának lehetőségét. A felülvizsgálat megtörténtét a fogvatartotti nyilvántartásban regisztrálni szükséges, amelyről az elítélt – kérelmére – tájékoztatást kaphat.
18/A.11 A BFB a letartóztatottat a befogadását követő első besoroláskor általános rezsimbe sorolja, melytől eltérni csak indokolt esetben lehet. A BFB-nek legalább évente szükséges felülvizsgálni a letartóztatott fogvatartottak rezsimbesorolását, de amennyiben olyan körülmény kerül észlelésre, mely a letartóztatott fogvatartott rezsimbesorolásának enyhítését vagy szigorítását eredményezheti, azt hivatalból – soron következő BFB ülésen – felül kell vizsgálni.
18/B.12 A rezsimbesorolás felülvizsgálatának ügyintézése során az IM rendelet 94. §-ában foglalt tartalommal szükséges elkészíteni a fogvatartott vonatkozásában az értékelő véleményt, melynek figyelembevételével a besorolás tárgyában – a fogvatartott meghallgatása mellett – a BFB határozattal dönt.
18/C.13 Szigorúbb rezsimbe kell sorolni a letartóztatottat, ha a fogvatartás rendjét vagy biztonságát súlyosan megsérti. Általános rezsimbe kell sorolni a letartóztatottat, ha a fogvatartás rendjét és biztonságát nem veszélyezteti. Enyhébb rezsimbe sorolható a letartóztatott, ha a fogvatartás rendjét és biztonságát maradéktalanul megtartja, és a bv. intézet biztonságára kockázatot nem jelent, a bv. intézet személyi állományával szembeni magatartása kifogástalan.
A BFB SAJÁTOS KEZELÉSI IGÉNYŰ ELÍTÉLTEK SZÁMÁRA KIALAKÍTOTT RÉSZLEGEKKEL KAPCSOLATOS EGYES FELADATAI
19.14 A Bv. tv. 105–109/C. §-a szerinti sajátos kezelési igényű részlegre elhelyezés alkalmazása és megszüntetése esetén a döntésről a BFB az elítéltet írásban tájékoztatja, a hosszúidős speciális részlegre vonatkozó döntés esetében az elítéltet haladéktalanul értesíteni kell.
20. A gyógyító-terápiás részlegre helyezés során a BFB megvizsgálja a terápiás foglalkoztatás lehetőségét, amelyről az elítéltet haladéktalanul írásban értesíteni kell.
21. A Bv. tv. 108. § (4)–(5) bekezdésében megfogalmazottak észlelése esetén a drogprevenciós részlegről történő kihelyezésről a BFB haladéktalanul, de legkésőbb a soron következő ülésen dönt. III/A. FEJEZET
A BFB FELADATAI AZ AGGLOMERÁCIÓS KÖRZETEN BELÜLI EGYÜTTMŰKÖDÉS SORÁN17
23/A. Az egy agglomerációhoz tartozó bv. intézetek BFB-i egymással együttműködnek, ennek során egyeztetik
a) az agglomerációban meglévő munkahelyek létszámát – amennyiben az agglomerációban kialakított fogvatartotti munkahelyek létszámát az üzemeltető bv. intézet nem tudja feltölteni a szükséges fogvatartotti munkaerővel, úgy az agglomerációban lévő másik bv. intézetben elhelyezett fogvatartottakkal kell a munkaerőt biztosítani az adott munkaterületen,
b) a fogvatartotti munkahelyek feltöltöttségét,
c) a létszámbővítés lehetőségét a fogvatartotti foglalkoztatás biztosítása érdekében,
d) az agglomerációban működtetett speciális részlegeken elhelyezhető létszámot,
e) a speciális részlegek létszámára vonatkozó igényeket,
f) a fogvatartottak bv. intézetek közötti átszállítását, az elhelyezési tevékenység optimalizálása érdekében.
23/B. Az agglomerációban működtetett speciális részlegre helyezést – az agglomeráción belüli átszállításokkal – a Nyilvántartási és Logisztikai Főosztállyal (a továbbiakban: Főosztály) történő együttműködésben kell végrehajtani.
23/C. A BFB a fogvatartotti oktatás és szakmaképzés megszervezése során elősegíti, hogy az agglomeráción belül valamennyi általános és középiskolai (gimnáziumi) oktatási forma biztosított legyen. Az egyes szakmaképzések folytatását és új képzések bevezetését úgy kell megszervezni, hogy agglomeráción belül megoldott legyen az intézetfenntartási (költségvetési) munkálatokhoz és az agglomerációkkal együttműködő gazdasági társaságokhoz tartozó munkahelyek feltöltéséhez szükséges fogvatartotti létszám.
23/D.18 A BFB a fogvatartotti oktatás és képzés indokolt átcsoportosításakor a Főosztállyal folytatott előzetes egyeztetés alapján a szállítási előjegyzést rögzíti a fogvatartotti nyilvántartás megfelelő menüpontjában. A szállítási előjegyzésben a szállítás dátumának, a célintézet megjelölésének, valamint a megjegyzés rovatban az egyeztetés tényének rögzítésére intézkedni kell. Az agglomeráción belüli átcsoportosításra kizárólag a szállítás jóváhagyását követően kerülhet sor. A jelen pontban meghatározott feladat – szükség esetén – agglomeráción kívül is végrehajtható, ebben az esetben a két érintett agglomerációs központ vezetője által kijelölt szakterületek kötelesek – a Főosztály bevonásával – előzetesen egyeztetni.
A BFB VÉLEMÉNYEZÉSI ÉS JAVASLATTÉTELI JOGKÖRE
24. A bv. intézet parancsnokának hatáskörei kapcsán a BFB véleményezési, illetve javaslattételi feladatokat is elláthat, így különösen:
b) javaslatot készít a családterápiás foglalkozás engedélyezéséhez,
c)20 javaslatot tesz a kiemelt figyelmet igénylő fogvatartottak egyedi biztonsági előírásához, egyénre szabott mozgatási, kezelési és egyéb speciális szabályokat tartalmazó helyi rendelkezéséhez az elítélt jogainak és kötelezettségeinek teljesítésére, elhelyezésére, ellenőrzésére, a bv. intézeten belüli és azon kívüli mozgására, valamint kapcsolattartására vonatkozó szabályok kialakítására,
d) javaslatot tesz a nemi élet szabadsága és a nemi erkölcs elleni bűncselekményt elkövetők részére létrehozott részlegen történő elhelyezésre,
e)21 javaslatot tesz a bv. intézet parancsnoka útján az agglomerációs központ vezetője részére a foglalkoztatás, az elhelyezés, a speciális részlegre helyezés agglomerációs szintű együttműködés keretében történő végrehajtása során.
24/A.22 Az utasítás hatálybalépését követő 30 napon belül a bv. intézet parancsnoka a bv. intézet sajátosságainak, konkrét feladatainak, helyszíneinek megfelelően elkészíti a helyi intézkedést.
25. Ez az utasítás a közzétételét követő nyolcadik napon lép hatályba.