2/2021. (I. 7.) Korm. rendelet indokolás
2/2021. (I. 7.) Korm. rendelet indokolás
a Steindl Imre Program megvalósításával kapcsolatban egyes kormányrendeletek módosításáról szóló 2/2021. (I. 7.) Korm. rendelethez
2021.01.15.
A jogszabály tervezetéhez tartozó indokolás a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 18. §-a, valamint a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés b) pontja alapján kerül közzétételre.
A Kormány a Budapest V. kerület Kossuth Lajos téri beruházási programmal összefüggő közigazgatási hatósági ügyek kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánításáról és az eljáró hatóságok kijelöléséről szóló 100/2012. (V. 16.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdés d), g) és i) pontjaival nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánította az egykori Igazságügyi Palota és az egykori Földművelésügyi Minisztérium épületének rekonstrukcióját.
Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 54. § (5a) bekezdése értelmében amennyiben a közterület használatára törvényben vagy a Kormány rendeletében kiemelten közérdekű beruházássá nyilvánított olyan építési beruházással összefüggésben kerül sor, amely legalább 50%-ban központi költségvetési támogatásból valósul meg, úgy a beruházás megvalósítója – legfeljebb törvényben vagy a Kormány rendeletében meghatározott időtartamra – a helyi önkormányzat tulajdonában álló közterületet díjmentesen használhatja.
Ez a két tárgyi beruházás esetében – tekintettel arra, hogy mindkét épület teljesen beépített ingatlan – a felvonulási területként igénybe vett környező közterületek díjmentes használatát teszi lehetővé, ezzel csökkentve a kivitelezés díját. A közterület-használat helyszíne csak a két beruházás közvetlen környezetében található közterületek használatára korlátozódik, az építési tevékenység megkezdése és a beruházás lezárása közötti időtartamban, amelyet a 2. melléklet tartalmaz.
A jogszabály-módosítás elsődleges célja, hogy csökkentse a két beruházás a központi költségvetésből finanszírozott forrásigényét, és tegye lehetővé a közös használatú terek, illetve berendezések használatát, engedélyezését.
A Budapest V. kerület Kossuth tér, az Országház és környezete kiemelt nemzeti emlékhelyünk. Ennek méltó építészeti és településképi kialakítása érdekében a kiemelt nemzeti emlékhely és településkép-védelmi környezetének településkép védelméről és egyes kapcsolódó kormányrendeletek módosításáról szóló 19/2018. (II. 14.) Korm. rendelet kiemelt nemzeti emlékhely területén irányadó egyedi településképi követelmények rendelkezéseinek kiegészítése vált szükségessé. Az Agrárminisztérium épület teljes rekonstrukciójával kapcsolatban az új nyílások kialakítására, valamint a Kossuth Lajos tér és Kozma Ferenc utca közötti gyalogoskapcsolat létesítéséhez szükséges bejáratok átalakítására vonatkozó településképi követelmények kerültek meghatározásra. A 19/2018. (II. 14.) Korm. rendelet hatálybalépését követő gyakorlati tapasztalatok nyomán a településképi bejelentési eljárásban a hatóság által hozott döntés időbeni hatályára vonatkozó rendelkezés bevezetése vált szükségessé.
Szükséges továbbá a védett személyek és a kijelölt létesítmények védelméről szóló 160/1996. (XI. 5.) Korm. rendelet módosítása is annak érdekében, hogy a Kossuth Lajos téren álló Agrárminisztérium épület rekonstrukcióját követően, a rekonstrukció eredményeképpen létrejövő, az épület középső udvara lefedésével létrejövő passzázs, az épületben a későbbiekben működő vendéglátó- és kereskedelmi létesítmények, valamint a Nemzeti Összetartozás Emlékhelyének kiállítótere bárki számára látogatható legyen.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás