• Tartalom

35/2021. (X. 12.) AM rendelet indokolás

35/2021. (X. 12.) AM rendelet indokolás

a HORECA szektorban és a borturizmusban érintett bortermelők részére 2021-ben nyújtandó átmeneti támogatás igénybevételének feltételeiről szóló 35/2021. (X. 12.) AM rendelethez

2021.10.13.

A Covid-világjárvány következtében a legnagyobb bevételkiesés pont azokat a kis és közepes méretű borászatokat érinti, akik zömében a HORECA szektorba és helyben, közvetlenül a fogyasztóknak értékesítik termékeiket.

A HORECA szektorban és a borturizmusban érintett bortermelők részére nyújtandó átmeneti támogatás komoly segítséget jelentett azon termelők részére, akiket a Covid-járvány gazdaságilag hátrányosan érintett. Fontos, hogy a bevezetett intézkedések a 2021. évben is lehetőséget adjanak a termelők számára, hogy a Covid-járvány következtében keletkezett gazdasági kárukat ezen intézkedések támogatásával enyhítsék.

Az intézkedés célja a saját termésű szőlőből bort előállító, borturisztikában vagy HORECA szektorban érintett borászati vállalkozások célzott támogatása. Az intézkedés bevezetése lehetőséget ad arra, hogy a járvány miatt elszenvedett bevételkiesést pótolni lehessen azon saját szőlőből bort előállító borászatok számára, akik elsősorban helyben eladásra és a HORECA szektor számára értékesítették boraikat.

A támogatás igénybevételével a borászat vállalja, hogy legalább a támogatás alapjául szolgáló saját területről idén is betakarítja a termést és abból borászati terméket készít.

A támogatás kedvezményezettje a legalább 50%-ban a saját maga által megtermelt, legfeljebb 90 mázsa/hektár hozamú szőlőből a 2021/2022. borpiaci évben bort előállító, borturisztikában vagy HORECA szektorban érintett bortermelést végző vállalkozás lehet. A rendelet alapján szőlőtermelőnek minősül
–    a támogatási kérelmet benyújtó természetes személy,
–    annak közeli hozzátartozója, illetve
–    az e személyekkel kapcsolt vállalkozási viszonyban lévő személy,
aki vagy amely a támogatási kérelemben megjelölt árutermő szőlőültetvény területen szőlőtermelést végez.

A HORECA szervezetek a következő TEÁOR- és TESZOR-számmal azonosított tevékenységet tényleges főtevékenységként végző szervezetek:
–    vendéglátás (TEÁOR és TESZOR 56),
–    konferencia, kereskedelmi bemutató szervezése (TEÁOR és TESZOR 8230),
–    üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás (TEÁOR és TESZOR 5520),
–    egyéb vendéglátás (TEÁOR és TESZOR 5629),
–    egyéb szálláshely-szolgáltatás (TEÁOR és TESZOR 5590),
–    szállodai szolgáltatás (TEÁOR és TESZOR 5510).

A támogatási összeg legfeljebb 450 ezer Ft/hektár. A ténylegesen igényelhető támogatási összeg ennek az összegnek és a HORECA/közvetlen értékesítés teljes értékesítéshez képesti arányának a szorzata. A támogatási keretösszeg túligénylése esetén a rendelkezésre álló forrás a benyújtott támogatási kérelmekben foglalt jogos igények között egyenlő arányban kerül felosztásra.

A fentiekben megjelölt jogosultsági feltételeken túl az a termelő jogosult a támogatásra, amely borászati termékeinek legalább 20%-át (mennyiségben) a 2018/2019. borpiaci évben a fogyasztó részére közvetlenül a pincészetén keresztül vagy valamely belföldi HORECA-szektorbeli vállalkozás részére közvetlenül vagy közvetetten értékesítette.

Belföldi HORECA szektorba történő értékesítésnek számít a borkereskedőn, nagykereskedésen keresztül a belföldi HORECA szektornak szállított borászati termék is.


A fogyasztó részére történő közvetlen és a HORECA szektorba történő értékesítés arányát a hegybíró igazolja. A hegybíró tekinti át a borkísérő okmányokat, a továbbértékesítési nyilatkozatokat és veti azt össze a 2018/2019. borpiaci évre benyújtott értékesítési jelentés adataival. Szintén ő ellenőrzi a saját vagy annak minősülő termelés nagyságát és annak a bor előállításhoz történő felhasználását is. Az igazolást a támogatási kérelemhez mellékelni kell.

A borászatnak a támogatási kérelemhez mellékelnie kell a hegybíró igazolását a 2020/2021-es borpiaci évben saját feldolgozású szőlőről, amellyel azt bizonyítja, hogy a szőlőterület saját termelésűnek számít. Továbbá mellékelnie kell a hegybíró igazolását a fogyasztók és HORECA szektorba történő értékesítésekről. Ezt a borkísérő okmányokkal, a továbbértékesítési nyilatkozatokkal, valamint a 2018/2019. évi értékesítési jelentéssel tudja megtenni.

A Magyar Államkincstárhoz elektronikusan lehet a támogatási kérelmeket benyújtani, amely legkésőbb
2021. december 31-éig megállapítja a támogatás összegét.

A Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. §-ában foglaltakra figyelemmel az előterjesztés 1. melléklete szerinti jogszabály-tervezet 2. mellékletben foglalt indokolásának a közzététele javasolt az Indokolások Tárában.
  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére