• Tartalom

36/2021. (II. 2.) Korm. rendelet indokolás

36/2021. (II. 2.) Korm. rendelet indokolás

a Magyarország Kormánya és az Ománi Szultánság Kormánya közötti gazdasági és műszaki együttműködésről szóló Megállapodás kihirdetéséről szóló 36/2021. (II. 2.) Korm. rendelethez

2021.02.03.
A Magyar Kormány külpolitikájának egyik alapvető célkitűzése a külkapcsolatok diverzifikálása, melynek egyik fő eszköze a szerződéses kapcsolatok dinamizálása és bővítése a Közel-Kelet és az Öböl országaival. Az Ománi Szultánság a térség egyik legstabilabb, dinamikusan fejlődő országa, ahol 2018-ban nagykövetséget létesítettünk. A kétoldalú együttműködés szorosabbá tételét és elmélyítését szolgálja a gazdasági és műszaki együttműködésről szóló megállapodás aláírása, amely elsősorban a gazdasági-kereskedelmi kapcsolatok fejlődésének adhat jelentős lendületet.
A magyar–ománi kapcsolatok bővítésére, a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok fejlesztésére irányuló kormányzati szándék, valamint az üzleti szféra kölcsönös érdeklődésének élénkülése indokolttá tette az Ománi Szultánsággal egy gazdasági és műszaki együttműködési megállapodás (a továbbiakban: Megállapodás) létrehozását, majd ezt követően Gazdasági Vegyes Bizottság létrehozását. A Megállapodás tárgyalásához szükséges hazai felhatalmazást a Magyarország Kormánya és az Ománi Szultánság Kormánya közötti gazdasági együttműködésről szóló megállapodás létrehozására adott felhatalmazásról szóló 45/2015. (V. 27.) ME határozat adta meg. Az első szövegtervezet 2015-ben került átadásra az ománi félnek.
Az indokolás közzétételre kerül az Indokolások Tárában a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés b) pontja alapján.
Az 1. §-hoz
A nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos eljárásról szóló 2005. évi L. törvény (a továbbiakban: Nsztv.) 7. § (1) bekezdés b) pontjára, illetve 7. § (2) bekezdésére figyelemmel a Megállapodás kötelező hatályának elismerésére a Kormány ad felhatalmazást.
A 2. §-hoz
A Megállapodást az Nsztv. 9. §-a értelmében kormányrendelettel szükséges kihirdetni.
A 3. §-hoz
Az Nsztv. 10. § (1) bekezdés b) pontjában foglaltaknak megfelelően a kormányrendelet-tervezet e szakasza és a mellékletek tartalmazzák a Megállapodás hiteles magyar és angol nyelvű szövegét.
A Megállapodás az alábbiakra terjed ki a kétoldalú kapcsolatok továbbfejlesztése tekintetében:
1.    A stratégiai energetikai partnerség erősítése.
2.    Kétoldalú együttműködés fejlesztése különösen a feldolgozóipar, a vegyipar, az egészségügy, a távközlés, a kutatás, a közlekedés és logisztika, a kereskedelem, a pénzügyek, a turizmus, a mezőgazdaság, a környezetvédelem, a vízgazdálkodás és hulladékkezelés, az oktatás és szakképzés, valamint a sportkapcsolatok terén.
3.    Információcsere, szakértők, tudósok, technikusok és hallgatók cseréje és képzése az együttműködési programok végrehajtásának elősegítése érdekében.
4.    A kapcsolatok és az együttműködés erősítése a kormányzati intézmények, kereskedelmi és iparkamarák, felsőoktatási és tudományos intézmények között.
5.    A Megállapodás végrehajtása érdekében üzleti információk cseréje, vásárokon és kiállításokon való részvétel ösztönzése, kis- és középvállalkozások közös projektekben való részvételének elősegítése, beruházási tevékenység, vegyesvállalatok alapításának ösztönzése, vállalati és fiókirodák létesítése.
6.    A Szerződő Felek különmegállapodásokat köthetnek, és állandó vagy ad hoc bizottságokat, illetve munkacsoportokat állíthatnak fel a Megállapodás 2. cikkében felsorolt együttműködési területeken és más, közös egyetértésen alapuló projektekkel kapcsolatban, illetve egyedi célok elérése és feladatok végrehajtása érdekében.
7.    Gazdasági Vegyes Bizottság (a továbbiakban: GVB) létrehozása a felek kormányainak és üzleti szféráinak képviselőiből.
8.    A GVB összehangolja a gazdasági és technikai együttműködés fejlesztését, végrehajtja a Megállapodást, továbbá elősegíti az abból eredő különmegállapodások végrehajtását, ajánlásokat dolgoz ki a Megállapodás alapján megvalósuló projektek végrehajtását akadályozó tényezők megszüntetésére, új fejlesztési lehetőségeket illetően.
9.    A GVB a két külügyi tárca által jelölt társelnökök irányítása és felügyelete mellett tevékenykedik.
10.    A GVB a szerződő Felek országaiban felváltva ülésezik a Felek által meghatározott időközönként.
Az Ománi Szultánság az Öböl-térség egyik legstabilabb országa, amelynek méretét és gazdasági erejét meghaladó geopolitikai súlyát földrajzi elhelyezkedése mellett az adja, hogy kiegyensúlyozott szomszédságpolitikát folytat, amelynek egyik központi eleme az összes térségbeli országgal való pragmatikus együttműködés. Omán jelentős eredményeket ért el a gazdaság diverzifikálásában, illetve az oktatás és a szakképzés terén, ami lehetővé teszi kétoldalú együttműködésünk újabb területekre történő kiterjesztését. Ezt a célt szolgálja a GVB létrehozása is, amely a strukturált párbeszéd eszközeként elősegítheti a kétoldalú kapcsolatok további kiszélesítését és elmélyítését, különös tekintettel arra, hogy általa az eddig jellemző szórványos, rendszertelen felső szintű kapcsolattartást a kétoldalú konzultáció új, hatékonyabb mechanizmusa váltja fel.
A 4. §-hoz
A kormányrendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba. A Megállapodás 10. cikk (1) bekezdése szerint a Megállapodás az utolsó olyan értesítés kézhezvételét követő 30. napon lép hatályba, amelyben az egyik Szerződő Fél diplomáciai csatornákon keresztül, írásban értesíti a másik Szerződő Felet a hatálybalépéshez szükséges belső jogi követelmények teljesüléséről.
A Megállapodás hatálybalépésének naptári napját, továbbá a kihirdető jogszabálynak a Megállapodás kihirdetéséről rendelkező 2. § és 3. §, valamint 1. és 2. melléklet hatálybalépésnek naptári napját a külpolitikáért felelős miniszter – annak ismertté válását követően – a Magyar Közlönyben közzétett közleményével állapítja meg, amikor az ismeretessé válik.
Az 5. §-hoz
Az Nsztv. 10. § (1) bekezdés f) pontja alapján a kormányrendelet tartalmazza a Megállapodás végrehajtásáért felelős szerv megjelölését.
  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére