427/2021. (VII. 15.) Korm. rendelet indokolás
427/2021. (VII. 15.) Korm. rendelet indokolás
az egyes beruházásokkal összefüggő közigazgatási hatósági ügyek nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánításáról, valamint egyes nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházásokkal összefüggő kormányrendeletek módosításáról szóló 83/2021. (II. 23.) Korm. rendelet módosításáról szóló 427/2021. (VII. 15.) Korm. rendelethez
2021.07.17.
Ezen indokolás a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 18. § (3) bekezdése, valamint a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés b) pontja alapján a Magyar Közlöny mellékleteként megjelenő Indokolások Tárában közzétételre kerül.
Tekintettel a beruházások kiemelt társadalmi jelentőségére, fontos, hogy a megvalósításuk gyorsabb, egyszerűbb és egységesebb eljárási rendben, a rendelkezésre álló források minél hatékonyabb felhasználásával történhessen meg, ezért az építésügyi engedélyezési eljárások felgyorsítása és a hatóság hatékonyságának növelése érdekében szükséges az egyes kiemelt társadalmi igények részeként megvalósuló sportcélú infrastruktúra-beruházásokkal összefüggő közigazgatási hatósági ügyek nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánítása.
A beruházások mindegyike teljes egészében központi költségvetési forrásból finanszírozott sportcélú ingatlanfejlesztések, melyek megvalósulásához – többek között a gazdaság újraindítását is szolgáló – kiemelt közérdek fűződik, így a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások megvalósításának gyorsításáról és egyszerűsítéséről szóló 2006. évi LIII. törvény 1. § (1) bekezdés b) pontja alapján a beruházással összefüggő közigazgatási hatósági ügyeket nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánítja.
A Kormány kiemelt feladatának tekinti a gyermekek szellemi, lelki és fizikai fejlődésének elősegítését. Ahhoz, hogy a gyermekek fejlődése hosszú távon biztosított legyen, elengedhetetlen egy adott település köznevelési feladatainak ellátásához szükséges, európai színvonalú infrastruktúra (tornatermek, tantermek és tanuszodák) biztosítása.
A Kormány célkitűzése, hogy minden járásban – még ebben a kormányzati ciklusban – elérhetőek legyenek a tanulók számára a neveléshez-oktatáshoz és a mindennapos testneveléshez szükséges infrastrukturális feltételek.
A Debreceni Epreskerti Általános Iskola részére „B” típusú tornaterem építése, a Ladánybenei Bene Vitéz Általános Iskola tornaszoba-beruházása, valamint a Szalkszentmártoni Petőfi Sándor Általános Iskola tornaterem-beruházása lehetővé teszik, hogy a hátrányos helyzetben lévő kistelepüléseken és vonzáskörzetükben élő gyermekek mindennapos testnevelés-oktatása megfelelő színvonalon ellátható legyen, ezzel is csökkentve a vidéki községekben nevelkedő gyermekek oktatási, fejlődési versenyhátrányát. A testnevelésórák megtartásán túl a létrejövő terek a helyi közösségi élet kiegészítő színtereként is funkcionálhatnak.
A nagyvarsányi tanuszoda-beruházással és a vajszlói sportkomplexum beruházással létrejövő, illetve megújuló létesítmények alkalmasak lesznek a tanuszodai feladatok ellátására az érintett járásokban és vonzáskörzetükben, ahol nem áll rendelkezésre járási funkciókat ellátni képes intézmény. A beruházás a mindennapos testnevelés keretében történő úszásoktatás lehetőségének biztosításával elsősorban a gyermekekkel kapcsolatos kiemelt érdekeket, valamint a „minden gyermek tanuljon meg úszni” célkitűzést szolgálja.
További kormányzati elvárás, hogy a Kormány által vállalt garanciák biztosítása érdekében a kiemelt jelentőségű nemzetközi versenyek megrendezéséhez szükséges sportlétesítmény-fejlesztések a vállalt határidőre elkészüljenek, ezáltal biztosítva a sportesemény biztonságos lebonyolítását. A baktalórántházai sportkomplexum beruházás, a balassagyarmati atlétikai létesítmény-együttes beruházás, a csornai sportcsarnok beruházás, a dévaványai sportcsarnok beruházás, a dombóvári szabadidő- és sportcentrum beruházás, a gödöllői jégcsarnok beruházás, a kisújszállási sportcsarnok beruházás, a körmendi sportcsarnok bővítése, a körösladányi sportcsarnok és uszoda beruházás, a lajosmizsei sportcsarnok beruházás, a mélykúti kulturális és sportközpont beruházás, a Pannónia Szíve Sport és Kulturális Központ beruházás és a sárbogárdi sportcsarnok beruházás, emellett az egyes vidéki térségekben tervezett kiemelt sportcélú beruházások gazdagítják a vidék sport- és turisztikai ellátottságát és programkínálatát, valamint egyes esetekben köznevelési célokat is támogat.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás