435/2021. (VII. 16.) Korm. rendelet indokolás
435/2021. (VII. 16.) Korm. rendelet indokolás
a szőlő-bor ágazatban folytatott hatósági eljárásokról és teljesítendő adatszolgáltatási kötelezettségekről szóló 435/2021. (VII. 16.) Korm. rendelethez
2021.08.01.
Az indokolás a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (1) és (2) bekezdésében foglaltakra figyelemmel közzétételre kerül.
A szőlészetről és borászatról szóló 2020. évi CLXIII. törvény (a továbbiakban: Btv.) felhatalmazása alapján kiadott kormányrendelet az alábbi hatósági eljárások és a szőlő-bor ágazatban teljesítendő adatszolgáltatások szabályait állapítja meg:
– a szőlő termőhelyi kataszter hatósági nyilvántartása,
– a szőlő termőhelyi kataszterbe történő sorolás, módosítás vagy a kataszterből történő törlés,
– a szőlőfajták osztályba sorolása, az osztályba sorolást megalapozó termesztési alkalmassági vizsgálat engedélyezése, a vizsgálati engedélyek nyilvántartása,
– a szőlőtelepítés (új telepítés, újratelepítés, telepítési jog átváltásával történő telepítés) engedélyezése, az engedélyek módosítása, a telepítés és a kivágás bejelentése,
– a szüret és a felvásárlási jegy adminisztrációja,
– a borászati üzemengedély kiadásának részletszabályai,
– az első származási bizonyítvány, a must származási bizonyítvány és a termelési jelentés adminisztrációja,
– a szakmai-jövedéki nyilvántartások vezetése,
– a borászati melléktermékek kivonása és egyes borászati eljárások bejelentése,
– a nem engedélyezett borászati eljárás kísérleti célú alkalmazásának engedélyezése,
– a végső származási bizonyítvány igénylése és a forgalombahozatal adminisztrációja (ideértve az analitikai és az érzékszervi vizsgálatokat is),
– az értékesítési és készletjelentések leadásának módja és határideje,
– a borászati hatóság ellenőrzéseire vonatkozó szabályok,
– a mulasztási és a minőségvédelmi bírság mértéke és kiszabásának rendje.
A szőlő-bor ágazat működése tekintetében az Európai Unió részletes követelményrendszert állapít meg, így a kormányrendelet a 101. §-ban felsorolt, közvetlenül alkalmazandó európai uniós jogi aktusok által megfogalmazott keretek között, azok végrehajtását is szolgálva határozza meg a hatósági eljárásokra és adatszolgáltatásokra vonatkozó előírásokat.
A kormányrendelet az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény közigazgatási hatósági eljárási szabályokat tartalmazó rendelkezéseitől eltérő, illetve azt kiegészítő eljárási szabályokat állapít meg, így például a felsorolt hatósági eljárások tekintetében kijelöli az eljáró hatóságot, meghatározza az engedélyek megadásának feltételeit, tartalmát, az eljárás menetét, valamint a Btv.-ben meghatározott nyilvántartások tartalmát és vezetésének szabályait.
A Btv. végrehajtására kiadott rendelet a telepítések engedélyezésének szabályait a vonatkozó európai uniós jogi aktusok rendelkezéseire figyelemmel állapítja meg. A kormányrendelet szabályozza az új telepítések engedélyezését, így különösen az új telepítések számára engedélyezhető területnagyságot meghaladó mértékű területre beérkező kérelmek esetén követendő eljárásrendet, továbbá meghatározza az újratelepítési és az átváltott telepítési engedélyek kiadásának feltételeit.
A kormányrendelet megállapítja a rendeltetésszerű művelés fogalmát és hatósági ellenőrzésének szabályait, valamint meghatározza a szőlőültetvény rendeltetésszerű művelése megkezdésének elmulasztása esetén kiszabható bírság összegét.
A Btv. végrehajtási rendelete szabályozza a szüreti adminisztráció folyamatát. A kormányrendelet hatálybalépését megelőzően használt szőlő származási bizonyítvány szerepét a szüreti bejegyzések veszik át.
A borászati termékek előállítását, kiszerelését és tárolását a borászati üzem végzi. A kormányrendelet meghatározza a borászati üzem engedélyezésével és ellenőrzésével kapcsolatos eljárások szabályait, valamint az annak megszüntetésére vonatkozó bejelentési kötelezettséget.
A kormányrendelet meghatározza az egyes borászati eljárások (alkoholtartalom növelése, savtartalom növelése és csökkentése, édesítés), illetve a borászati melléktermék kivonás bejelentésének módját és határidejét. A kormányrendelet előírásokat tartalmaz továbbá a hegybíró számára benyújtandó, a borászati üzemengedélyes által a borászati üzemben előállított borászati termékekről készítendő termelési jelentés, valamint a borászati üzemengedélyes és jövedéki engedélyes kereskedő által a birtokában lévő borászati termék készletről összeállítandó készletjelentés és a borászati üzemből kitárolt borászati termékekről készítendő értékesítési jelentés tekintetében.
Az uniós szabályozás lehetővé teszi, hogy amennyiben a tagállam azt engedélyezi, nem engedélyezett borászati eljárás kísérleti célra alkalmazható legyen. A nem engedélyezett borászati eljárás kísérleti célú alkalmazásának feltételeit, részletszabályait e kormányrendelet határozza meg.
A borászati termékek közfogyasztásra történő forgalomba hozatala a végső származási bizonyítvány kiállításának hegybírónál történő kérelmezésével indul. A hegybíró a végső származási bizonyítvány kiállítása előtt adminisztratív vizsgálatot végez, amely kiterjed az első származási bizonyítvány, a szakmai-jövedéki nyilvántartás, valamint a szállításhoz használt kísérőokmányok vizsgálatára is.
Forgalomba hozatal előtt a borászati termék kémiai összetételének meghatározása szükséges, amelyet kizárólag akkreditált, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) által engedélyezett laboratóriumban lehet megtenni.
Az arra kijelölt földrajzi árujelző borbíráló bizottság (a továbbiakban: FBB) végzi el az egyes borászati termékek forgalomba hozatalához szükséges érzékszervi vizsgálatot. A kormányrendelet meghatározza az egyes FBB-k létrehozására, feladataira, működésére és nyilvántartásba vételére vonatkozó feltételeket.
Borászati termék csak akkor kerülhet forgalomba, ha rendelkezik a borászati hatóság által kiadott négy karakterből álló forgalomba hozatali azonosítóval.
2022. augusztus 1-jétől kezdődően a kormányrendelet értelmében a bortermelők a szakmai-jövedéki nyilvántartást vezethetik
– kisüzemi bortermelői regiszterben (kisüzemi bortermelők),
– általános bortermelői regiszterben (20 000 hl borászati termék értékesítését meg nem haladó egyszerűsített adóraktár engedélyesek és kisüzemi bortermelők), valamint
– online bortermelői regiszterben (20 000 hl borászati termék értékesítését meghaladó egyszerűsített adóraktár engedélyesek és kisüzemi bortermelők).
A jövedéki adóról szóló 2016. évi LXVIII. törvény szerinti adóraktár engedélyes borászati üzemengedélyes pedig olyan nyilvántartást köteles vezetni, amelyben szerepel az általános bortermelői regiszter adattartalma.
A 2022. július 31-ig tartó egyéves átmeneti időszakban a régi szakmai-jövedéki nyilvántartások is használhatók.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal és a borászati hatáskörben eljáró megyei kormányhivatalok ellenőrzik a Btv.-ben és a végrehajtására kiadott rendeletekben megállapított előírások betartását, így különösen a szakmai-jövedéki nyilvántartást, a bejelentésköteles borászati eljárásokat, a borászati üzem tárolótartály-nyilvántartását, a szüreti bejegyzés módosítását, az adatszolgáltatások és a bejelentések megfelelését, az előállított, illetve forgalomba hozott borászati termékek jogszabályi előírásoknak és a termékelírásban foglaltaknak való megfelelését, a borászati termékek származását, eredetét, minőségét, a telephely, pince, üzem, raktár működésének jogszerűségét, továbbá a jármű rakományát és a tárolás körülményeit, a kiegészítő, segéd- és adalékanyagok minőségét, a borászati termékek kiszerelése során felhasznált csomagolóanyagok megfelelőségét, a gyártástechnológia műszaki feltételeit, a tárolásra, nyomonkövethetőségre vonatkozó nyilvántartás szakmai tartalmát, a borok minőségét rendszeres mintavétellel a borászati üzemekben és a kereskedelemben, az import borászati termékek minőségét, a borászati termékek származási bizonyítványának valóságtartalmát a borászati üzemben és a hegybíró által vezetett nyilvántartásokban, a borszőlő feldolgozása és a borkészítés során keletkező melléktermékek kivonását, valamint az FBB-k működését.
A kormányrendelet tartalmazza a borászati hatóság ellenőrzésének eljárására vonatkozó szabályokat.
A kormányrendelet ePincekönyvvel kapcsolatos rendelkezései 2022. január 29-én lépnek hatályba, amelyre figyelemmel az ePincekönyv működéséhez és használatához kötődő szabályok e dátummal váltják fel az addig hatályos előírásokat.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás