• Tartalom

45/2021. (XII. 1.) AM rendelet indokolás

45/2021. (XII. 1.) AM rendelet indokolás

a növényvédelmi tevékenységről zóló 43/2010. (IV. 23.) FVM rendelet módosításáról szóló 45/2021. (XII. 1.) AM rendelethez

2021.12.16.

A növényvédő szer használatból fakadó kockázatok csökkentése és az egységes, egyértelmű jogszabályi környezet kialakítása érdekében vált indokolttá a növényvédelmi tevékenységről szóló 43/2010. (IV. 23.) FVM rendelet módosítása. A cél olyan növényvédelmi szabályozási környezet kialakítása, amely megfelel az Európai Unió irányelveinek és a bürokrácia csökkentése mellett ugyanúgy szolgálja a gazdálkodók, mint a méhészek érdekeit.

A peszticidek fenntartható használatáról szóló, 2009. október 21-i 2009/128/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (a továbbiakban: 2009/128/EK irányelv) szerint biztosítani kell, hogy az integrált növényvédelmi elvek végrehajtása hatósági ellenőrzések tárgyát képezze a növényvédő szerek minden foglalkozásszerű felhasználójánál. A 2009/128/EK irányelvvel összhangban a módosítás konkretizálja, hogy a hivatásos felhasználóknak az integrált alapelvek szerint kell folytatniuk a termelést.

Az információcserét szolgáló technológiai megoldásokat célul tűző elektronikus kormányzati stratégiára figyelemmel, a termelők bejelentési terheinek csökkentése céljából a növényvédelmi szakirányítókra vonatkozó bejelentési kötelezettség egyszerűsödik. Az egységes kérelem benyújtására szolgáló informatikai felület módosításával a termelő a felületen nyilatkozik a vele szerződésben álló növényorvos nevéről, kamarai azonosítójáról és FELIR-azonosítójáról. E módosítás közvetlenül kapcsolódik a Gazdaságvédelmi Operatív Programhoz.

Az elmúlt években tapasztalt méhpusztulások miatt szigorításra kerül a méhek számára kifejezetten kockázatos növényvédő szerrel történő kezelésekre vonatkozó szabályozás. A módosítást követően akkor sem lehet ilyen szerrel kezelni valamely területet, ha a kezelni kívánt terület vagy annak környéke attraktív a méhek számára.

Emellett a módosítás előírja a termelők számára, hogy 2022. július 1-jétől a növényvédő szeres kezelésekről a kezelést megelőzően elektronikus úton szolgáltassanak adatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal részére. A FELIR rendszerben így rendelkezésre álló információk növelik a kezelések átláthatóságát, csökkentik a méhmérgezések kockázatát, méhpusztulás esetén pedig lehetővé teszik a gyors és hatékony fellépést.

A jogszabályi környezet egyszerűsítése érdekében, a növényvédelmi gépek típusminősítési eljárásának követelményei – az új, permeteződrónokra vonatkozó típusminősítési követelményrendszerrel együtt – a típusminősítési eljárások lefolytatásáért felelős Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem honlapján lesznek megtalálhatók. A jövőben a növényvédelmi gépek időszakos felülvizsgálatára során a felülvizsgálatra jogosult a tanúsítómatrica felhelyezéséről és a növényvédelmi gép egyedi azonosításáról köteles dátummal és GPS-koordinátával ellátott fotót készíteni és azt megőrizni, így megszűnik annak lehetősége, hogy a matrica vagy az egyedi azonosítót tartalmazó tábla a felülvizsgálatra jogosult távollétében kerüljön rá a növényvédelmi gépre.

A módosítás alapján a vényt kiállító növényorvos felelőssége csak Magyarország határain belül történő növényvédő szer szállításra terjed ki, függetlenül attól, hogy a növényvédő szert a megvásárlója külföldi felhasználásra szánta.

A növényorvos által kiállított vényen a szakirányítónak fel kell tüntetni az alkalmazással kapcsolatos előírásokat. Az előírások hatóanyagonként változhatnak, ezért a vényen feltüntetett helyettesítő szerre vonatkozó előírások módosultak. A hatályos szabályozás alapján egy növényorvosi vényen maximum három helyettesítő szer tüntethető fel. A gyakorlati tapasztalatok alapján ez a korlátozás megszűnik és előírásra került, hogy a helyettesítő szernek a vényen kiírt szerrel azonos hatóanyagúnak és adott kultúrában engedélyezettnek kell lennie.

A Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 3.) IM rendelet 20. § (1) bekezdésében és a (2) bekezdés b) pontjában foglaltakra figyelemmel az indokolás közzététele javasolt az Indokolások Tárában.
  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére