• Tartalom

501/2021. (VIII. 18.) Korm. rendelet indokolás

501/2021. (VIII. 18.) Korm. rendelet indokolás

az egyes kormányrendeleteknek a turizmus-vendéglátás ágazatot érintő stratégiai célú módosításáról szóló 501/2021. (VIII. 18.) Korm. rendelethez

2021.08.19.

A jogszabály tervezetéhez tartozó indokolás a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 18. §-a, valamint a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés b) pontja alapján kerül közzétételre.

A Korm. rendelet a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvényben kapott felhatalmazás végrehajtását szolgálja.

A jogszabály a szálláshely-minősítési tevékenység ellátására a Magyar Turisztikai Minőségtanúsító Testület Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaságot (a továbbiakban: szálláshely-minősítő szervezet) jelöli ki.

Szálláshely-üzemeltetési tevékenység csak olyan szálláshelyen folytatható, amely megfelel a szálláshely-minősítő szervezet elektronikus felületén közzétett azon szálláshelytípus szerinti követelményeknek, amely tekintetében a szálláshely-szolgáltatási tevékenységet folytatni kívánják.

A szálláshely-szolgáltató a szálláshely üzemeltetési tevékenység bejelentését megelőzően, valamint az első minősítést követően háromévente köteles a szálláshely-minősítő szervezet vizsgálatát és értékelését kérni, a szálláshelytípusra vonatkozó követelményekhez igazodó minőségi fokozatba sorolás érdekében. A szálláshely-minősítési eljárás nem minősül közigazgatási hatósági ügynek, arra az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény szabályait nem kell alkalmazni. A szálláshely-minősítési eljárás szabályai és szempontrendszere a szálláshely-minősítő szervezet elektronikus felületén kerülnek közzétételre.

Már nyilvántartásba vett szálláshelyek esetén az első szálláshely-minősítést szálláshely-típusonként az alábbi időpontig szükséges igényelni a szálláshely-minősítő szervezettől:
a)    szálloda szálláshelyek esetében 2021. december 31-ig;
b)    panzió szálláshelyek esetében 2021. december 31-ig;
c)    kemping szálláshelyek esetében 2022. június 30-ig;
d)    üdülőháztelep szálláshelyek esetében 2022. június 30-ig;
e)    közösségi szálláshelyek esetében 2022. június 30-ig;
f)    egyéb szálláshelyek esetében 2023. január 1-ig;
g)    magánszálláshelyek esetében 2023. január 1-ig.

Amennyiben a szálláshely rendelkezik a szálláshely-minősítő szervezet elektronikus felületén közzétett típusú, érvényes tanúsító védjeggyel, úgy a fent meghatározott időpontig azt igazolnia kell a szálláshely-minősítő szervezet felé.

A szálláshely-szolgáltatásnak folyamatosan meg kell felelnie a szálláshely-szolgáltatási tevékenység folytatásának részletes feltételeiről és a szálláshely-üzemeltetési engedély kiadásának rendjéről szóló 239/2009. (X. 20.) Korm. rendelet 4. §-ában meghatározott követelményeknek. A szálláshely-szolgáltatás olyan szálláshelyen folytatható, amely rendelkezik szálláshelykezelő szoftverrel, valamint érvényes szálláshely-minősítéssel.

A működés bejelentéséhez csatolni szükséges a szálláshely-minősítő szervezet által kiadott minősítő dokumentumot.

A szálláshely-szolgáltató a szálláshely-minősítésben bekövetkezett változást követően, valamint a szálláshely-minősítés megújítása során kiállított dokumentumot haladéktalanul köteles megküldeni a jegyzőnek.

A szálláshely-szolgáltatási tevékenységet folytatókról vezetett nyilvántartás a szálláshely-szolgáltatási tevékenység típusának megjelölésén kívül minőségi fokozatba sorolását is tartalmazza.

A jegyző, ha a hatósági ellenőrzés eredményes lefolytatásához ez az általános közigazgatási rendtartásról szóló törvény alapján indokolt, szakértőként a szakterületek ágazati követelményeiért felelős szervek kijelöléséről, valamint a meghatározott szakkérdésekben kizárólagosan eljáró és egyes szakterületeken szakvéleményt adó szervekről szóló 282/2007. (X. 26.) Korm. rendelet 4. §-a alapján a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központtal való csatlakozással kapcsolatban felmerült szakkérdésekben elsősorban a Magyar Turisztikai Ügynökség Zártkörűen Működő Részvénytársaságot, a szálláshely-minősítéssel kapcsolatban felmerült szakkérdésekben elsősorban a szálláshely-minősítő szervezetet rendeli ki.

A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központra vonatkozó általános szabályokat a turisztikai térségek fejlesztésének állami feladatairól szóló 2016. évi CLVI. törvény tartalmazza, míg a törvényi felhatalmazó rendelkezések alapján a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ üzemeltetésére vonatkozó részletszabályok kormányrendeletben kerültek meghatározásra. A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ regisztrációval és az adatszolgáltatási kötelezettséggel kapcsolatos részletszabályait szintén a turisztikai térségek fejlesztésének állami feladatairól szóló törvény végrehajtásáról szóló 235/2019. (X. 15.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) tartalmazza.

Cél, hogy a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ rendszerébe újonnan bekerülő attrakció üzemeltetők és vendéglátó üzlet üzemeltetőkre vonatkozó regisztrációs és adatszolgáltatás részletszabályok megalkotásra kerüljenek, továbbá, hogy a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ rendszer működésének kezdetétől eltelt időszak tapasztalataihoz igazítsa, egyértelműsítse a regisztrációra, adatszolgáltatásra és a kereskedelmi hatósági jogkört gyakorló jegyzőkkel történő együttműködés szabályait.

Cél továbbá, hogy a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központba a kötelezettek által szolgáltatott deperszonalizált adatok visszamutatásának lehetőségei is bővítésre kerüljenek. A szálláshely-szolgáltatók jelenleg az adott szálláshelyre vonatkozó forgalmi adatokhoz férhetnek hozzá, ezért a szálláshely-szolgáltatók, turisztikai attrakció üzemeltetők és vendéglátó üzlet üzemeltetők számára is elérhetővé válik a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ rendszerében, hogy egyéb, területi adatelemzésen alapuló forgalmi adatokra vonatkozó riportokat megtekinthessenek és lekérdezhessenek a rendszeren keresztül.

A Vhr. kiegészítésre kerül a kapcsolattartásra vonatkozó rendelkezésekkel is, azaz a módosítással a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ üzemeltető a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ üzemeltetésével összefüggésben jogosulttá válik értesítések megküldésére mind a szálláshely-szolgáltatók, mind a turisztikai attrakció üzemeltetők számára.
  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére