6/2021. (I. 14.) Korm. rendelet indokolás
6/2021. (I. 14.) Korm. rendelet indokolás
a Norvég Királyság és Magyarország között a Norvég Finanszírozási Mechanizmus 2014–2021-es időszakának végrehajtásáról szóló együttműködési megállapodás kihirdetéséről szóló 6/2021. (I. 14.) Korm. rendelethez
2021.01.15.
Ezt az indokolást a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés b) pontjára tekintettel közzé kell tenni.
Az EGT és Norvég Finanszírozási Mechanizmusok 2014–2021-es időszakának létrehozásáról az Európai Unió és a donor országok közötti megállapodások rendelkeznek. A megállapodások aláírásáról a Tanács az Európai Unió, Izland, a Liechtensteini Hercegség és a Norvég Királyság közötti, a 2014–2021 közötti időszakra vonatkozó EGT Finanszírozási Mechanizmusról szóló megállapodásnak, a Norvég Királyság és az Európai Unió közötti, a 2014–2021 közötti időszakra vonatkozó Norvég Finanszírozási Mechanizmusról szóló megállapodásnak, az Európai Gazdasági Közösség és a Norvég Királyság közötti megállapodáshoz csatolt kiegészítő jegyzőkönyvnek, valamint az Európai Gazdasági Közösség és Izland közötti megállapodáshoz csatolt kiegészítő jegyzőkönyvnek az Európai Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról szóló, 2016. április 21-i (EU) 2016/837 európai tanácsi határozatában rendelkezik.
A Tanács határozatának értelmében a Norvég Királyság és az Európai Unió közötti, a 2014–2021 közötti időszakra vonatkozó Norvég Finanszírozási Mechanizmusról szóló megállapodás megkötésre került, amely rögzíti a Norvég Finanszírozási Mechanizmus 2014–2021-es időszakának átfogó kereteit, a pénzügyi hozzájárulás teljes összegét, a támogatott kiemelt ágazatokat, az alapokban részesülő kedvezményezett országokat és a pénzügyi hozzájárulás kedvezményezett országok közötti megoszlását, továbbá a végrehajtásra vonatkozó alapelveket. A megállapodás 10. cikk 3. pontja alapján a Finanszírozási Mechanizmusból származó támogatások nyújtásának célterületeit és a lebonyolításért felelős intézményrendszer szereplőit a Norvég Királyság és a kedvezményezett országok között létrejött Együttműködési Megállapodásban rögzítik.
Magyarország mint a Norvég Finanszírozási Mechanizmus 2014–2021-es időszak kedvezményezett országa és a Norvég Királyság közötti bilaterális tárgyalások eredményeképpen jön létre az Együttműködési Megállapodás, amely meghatározza a Finanszírozási Mechanizmus hazánkra vonatkozó jogi és pénzügyi kereteit, a támogatási formákat, a feladatokhoz rendelt konkrét intézményeket, valamint a programterületeket.
A Norvég Királyság és Magyarország között a Norvég Finanszírozási Mechanizmus 2014–2021-es időszakának végrehajtásáról szóló együttműködési megállapodás, valamint az egyrészről Izland, a Liechtensteini Hercegség, a Norvég Királyság, és másrészről Magyarország között az EGT Finanszírozási Mechanizmus 2014–2021-es időszakának végrehajtásáról szóló együttműködési megállapodás szövegének végleges megállapítására adott felhatalmazásról szóló 1950/2020. (XII. 18.) Korm. határozat felhatalmazza az innovációért és technológiáért felelős minisztert vagy az általa kijelölt személyt az együttműködési megállapodások bemutatott szövegének végleges megállapítására.
A fentiek alapján Magyarország Együttműködési Megállapodást köt a Norvég Királysággal a Norvég Finanszírozási Mechanizmus 2014–2021-es időszakának végrehajtásáról.
A Norvég Finanszírozási Mechanizmus 2014–2021-es időszak keretében az Üzleti fejlesztés, innováció és kkv-k, a Roma integráció, a Helyi fejlesztések, valamint a Méltányos munka programterület kerül végrehajtásra.
Az 1. §-hoz
A nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos eljárásról szóló 2005. évi L. törvény (a továbbiakban: Nsztv.) 7. § (1) bekezdés b) pontjára, illetve 7. § (2) bekezdésére figyelemmel, a Megállapodás kötelező hatályának elismerésére a Kormány ad felhatalmazást, és az kormányrendelettel kerül kihirdetésre, mivel az abban szabályozott tárgykör nem tartozik az Országgyűlés hatáskörébe.
A 2. §-hoz
A Megállapodást az Nsztv. 9. §-a értelmében kormányrendelettel szükséges kihirdetni.
A 3. §-hoz
Az Nsztv. 10. § (1) bekezdés b) pontjában, illetve a (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelően, a kormányrendelet mellékletei tartalmazzák a Megállapodás hiteles angol nyelvű szövegét és hivatalos magyar nyelvű fordítását.
A 4. §-hoz
E § rendelkezik a hatálybalépésről.
A kormányrendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
A jelen Megállapodás az utolsó aláírás napját követő napon lép hatályba.
A Megállapodás hatálybalépésének naptári napját, továbbá a kihirdető jogszabálynak a Megállapodás kihirdetéséről rendelkező 2. § és 3. §-a hatálybalépésnek naptári napját a külpolitikáért felelős miniszter – annak ismertté válását követően – a Magyar Közlönyben közzétett közleményével állapítja meg, amikor az ismeretessé válik.
Az 5. §-hoz
E § tartalmazza a végrehajtásért felelős miniszter megjelölését.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás