693/2021. (XII. 9.) Korm. rendelet
693/2021. (XII. 9.) Korm. rendelet
az egyes pirotechnikai tevékenységek hatósági engedélyezésének a veszélyhelyzet idején alkalmazandó különleges szabályairól1
A Kormány
az Alaptörvény 53. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, figyelemmel a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény 51/A. §-ára,
az 5. § tekintetében az Alaptörvény 53. cikk (3) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, a koronavírus-világjárvány elleni védekezésről szóló 2021. évi I. törvény 2. § (1) bekezdése szerinti országgyűlési felhatalmazás alapján,
az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § (1) A polgári célú pirotechnikai tevékenységekről szóló 173/2011. (VIII. 24.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 173/2011. (VIII. 24.) Korm. rendelet] 98. § (1) bekezdésében meghatározott hatósági engedély iránti kérelmek elbírálására irányuló közigazgatási hatósági eljárás (a továbbiakban: engedélyezési eljárás) során nincs szükség a pirotechnikusi bizonyítvány meglétének az igazolására abban az esetben, ha a kérelmező az e rendelet szerinti pirotechnikai eladói szaktanfolyam elvégzését szabályszerű módon igazolja.
(2) Az (1) bekezdés alapján meginduló engedélyezési eljárást a pirotechnikai eladói szaktanfolyam elvégzésének az igazolása hiányában is úgy kell lefolytatni, mintha a kérelmet a kérelmező hiánytalanul nyújtotta volna be.
(3) Ha a pirotechnikai eladói szaktanfolyam elvégzését a kérelmező legkésőbb 2021. december 18. napjáig a 3. §-ban meghatározott módon nem igazolja, a hatóság az engedélyezési eljárást megszünteti.
(4) E rendelet alkalmazásának nincs helye azon engedélyezési eljárások során, amikor a 173/2011. (VIII. 24.) Korm. rendeletben előírt képesítési követelményt a kérelmező pirotechnikusi bizonyítvánnyal igazolja.
2. § (1) Pirotechnikai eladói szaktanfolyamot
a) a lőfegyverekről és lőszerekről szóló 2004. évi XXIV. törvény 18/B. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott engedéllyel rendelkező személy vagy szervezet, illetve
b) a felnőttképzésről szóló 2013. évi LXXVII. törvény (a továbbiakban: Fktv.) 1. § (2) bekezdésében előírt bejelentési és adatszolgáltatási kötelezettséget teljesítő felnőttképző
szervezhet és bonyolíthat le.
(2) A pirotechnikai eladói szaktanfolyam keretében szervezhető oktatás és képzés ismeretanyagát, valamint az ahhoz kapcsolódóan szervezett vizsga letételére vonatkozó követelményeket az 1. melléklet állapítja meg.
3. § (1) A pirotechnikai eladói szaktanfolyam elvégzése a 2. § (1) bekezdése szerinti személy vagy szervezet által az Fktv. 13/B. § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően kiállított tanúsítvánnyal igazolható.
(2) Az (1) bekezdés szerinti tanúsítvány kizárólag az 1. mellékletben foglalt követelmények alapján sikeres vizsgát tett személy számára állítható ki.
4. § (1) Ez a rendelet – a (2) bekezdésben foglalt kivétellel – a kihirdetését követő napon lép hatályba.
(2) Az 5. § az e rendelet kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.
5. § (1) A Kormány e rendelet hatályát 2022. január 1-jéig meghosszabbítja.
(2) Ez a rendelet 2022. január 1-jén hatályát veszti.
6. § E rendeletet a hatálybalépésének időpontjában folyamatban lévő engedélyezési eljárások során is alkalmazni kell, azzal, hogy ilyen esetben az 1. § (2) bekezdésének az alkalmazása során az e rendelet hatálybalépését megelőzően megindult engedélyezési eljárás is az 1. § (1) bekezdése alapján meginduló engedélyezési eljárásnak minősül.
1. melléklet a 693/2021. (XII. 9.) Korm. rendelethez
1. A szaktanfolyam keretében szervezhető oktatás és képzés
1.1. megnevezése: Pirotechnikai eladó
1.2. ágazat megnevezése: Vegyipar ágazat
1.3. besorolása a képzési területek egységes osztályozási rendszere (KEOR) szerinti kód alapján: 0711 Vegyipar
2. A szaktanfolyam keretében szervezhető oktatással és képzéssel megszerezhető szakismeret
2.1. megnevezése: Pirotechnikai eladó
2.2. szintjének besorolása
2.2.1. az Európai Képesítési Keretrendszer (EKKR) szerint: 2
2.2.2. a Magyar Képesítési Keretrendszer (MKKR) szerint: 2
2.2.3. a Digitális Kompetencia Keretrendszer szerint: 2
3. A szaktanfolyam keretében megszerezhető szakismeret és az azzal betölthető munkakör vagy végezhető tevékenység kapcsolata, összefüggése:
A szaktanfolyam keretében megszerezhető szakismeret a 173/2011. (VIII. 24.) Korm. rendelet 98. § (1) bekezdésében meghatározott engedélyt kérelmezők esetében a pirotechnikusi bizonyítványt helyettesíti.
4. A szaktanfolyam keretében megszerezhető szakismeret birtokában ellátható legjellemzőbb munkaterület, tevékenység vagy munkakör leírása:
4.1. A pirotechnikai eladó a szabadon forgalmazható pirotechnikai termékek forgalmazási és ahhoz kapcsolódó tárolási tevékenységet végzi. Feladata olyan pirotechnikai termék bolti forgalmazása, amelyhez jogszabály pirotechnikus megjelölését írja elő, vagy az év végi kihelyezett „konténeres” forgalmazás és ahhoz kapcsolódó ideiglenes tárolás.
4.2. Értékesítési tevékenysége során a vevőket szakszerűen tájékoztatja a vásárolt pirotechnikai termékek használati módjáról és veszélyeiről.
4.3. A pirotechnikai termékeket a jogszabályoknak megfelelően tárolja és forgalmazza (azokat átveszi és kiadja), a pirotechnikai termékekről jogszabályoknak megfelelő nyilvántartást vezet.
5. A szaktanfolyam keretében megszerezhető szakismeretekhez szükséges képzési tartalom szabadalmi vagy szerzői jogi oltalom alatti állása:
A szaktanfolyam keretében megszerezhető szakismeretekhez szükséges képzési tartalom nem áll szabadalmi vagy szerzői jogi oltalom alatt.
6. A szaktanfolyam keretében szervezhető oktatás és képzés megkezdéséhez szükséges bemeneti feltételek:
6.1. Iskolai előképzettség: alapfokú iskolai végzettség
6.2. Szakmai előképzettség: nem szükséges
6.3. Egészségügyi alkalmassági követelmény: nincs
6.4. Szakmai gyakorlat területe és időtartama: nem szükséges
7. A szaktanfolyam keretében szervezhető oktatás és képzés elvégzéséhez szükséges foglalkozások minimális és maximális óraszáma (amennyiben a követelményrendszer modulszerű felépítésű, a minimális óraszám a modulonként meghatározott minimális, a maximális óraszám a modulonként meghatározott maximális óraszámok összege):
7.1. Minimális óraszám: 10
7.2. Maximális óraszám: 20
8. A követelmények leírása:
8.1. Nem modulszerű felépítés esetén:
|
A |
B |
C |
D |
1. |
Készségek, képesség |
Ismeretek |
Elvárt viselkedésmódok, attitűd |
Önállóság és felelősség mértéke |
2. |
Pirotechnikai termékeket elad, azok veszélyeit eladás során ismerteti. Adminisztrálja az eladási tevékenységét, nyugtát vagy számlát állít ki az értékesített termékről. |
Ismeri a pirotechnikai eszközök jellemzőit, tulajdonságait. Összefüggésében látja a vevő igényének megfelelően |
Tiszteletben tartja |
Pirotechnikai termékeket önállóan értékesíti, |
3. |
Értékesítési tevékenysége során a „nem szakember” vevőket szakszerűen tájékoztatja a vásárolt pirotechnikai termékek használati módjáról és veszélyeiről. |
Ismeri a pirotechnikai eszközök használatának veszélyeit. Ismeri és tudja alkalmazni a hatékony kommunikáció elemeit. |
Szem előtt tartja |
Felelősséget vállal |
4. |
A pirotechnikai termékeket a jogszabályoknak megfelelően tárolja és forgalmazza (azokat átveszi és kiadja), a pirotechnikai termékekről jogszabályoknak megfelelő nyilvántartást vezet. |
Ismeri a pirotechnikai eszközök tárolására, forgalmazására vonatkozó előírásokat. Érti és tudja |
Kötelezőnek tartja |
Önállóan tárol, bevételez, kiad, nyilvántart |
8.2. A szaktanfolyam keretében szervezhető oktatás és képzés megszervezhető kizárólag távoktatásban: igen.
9. A szaktanfolyam keretében megszerezhető szakismeretek társadalmi-gazdasági hasznosíthatóságának bemutatása (munkaerőpiaci relevanciája):
9.1. A pirotechnikai eladó feladata olyan pirotechnikai termék bolti forgalmazása, amelyhez jogszabály pirotechnikus megjelölését írja elő, vagy az év végi kihelyezett „konténeres” forgalmazás és ahhoz kapcsolódó ideiglenes tárolás.
9.2. A szaktanfolyam keretében szervezhető oktatásban és képzésben való részvétel jogszabályban előírt feltétel a pirotechnikai eladó tevékenység végzéséhez.
10. A szaktanfolyam keretében szervezhető oktatáshoz és képzéshez kapcsolódóan szervezett vizsga megszervezéséhez szükséges feltételek és a vizsga vizsgatevékenységeinek részletes leírása:
10.1. A vizsgára bocsátás feltétele:
A szaktanfolyamon való részvételnek a képző intézmény általi írásbeli igazolása.
Egyéb feltételek: nincsenek
10.2. Írásbeli vizsga:
10.2.1. A vizsgatevékenység megnevezése: Pirotechnikai nyilvántartási feladatok
10.2.2. A vizsgatevékenység leírása:
Naprakész nyilvántartás készítése a jogszabályi előírásoknak megfelelően. Pirotechnikai termékekről a termékenkénti és összesített nettó hatóanyag-tartalom feltüntetésével terméknyilvántartást készít.
10.2.3. A vizsgatevékenység végrehajtására rendelkezésre álló időtartam: 30 perc
10.2.4. A vizsgatevékenység aránya a teljes vizsgán belül: 50%
10.2.5. A vizsgatevékenység értékelésének szempontjai:
10.2.5.1. Az értékelés a javítási-értékelési útmutató előírásai alapján történik. Az egyes kérdésekre és feladatokra adható pontszámokat a javítási-értékelési útmutató tartalmazza.
10.2.5.2. Számítással járó feladatrész (pl. nettó hatóanyagtartalom-számítás) esetén a több részből álló feladat megoldásánál akkor is megadható az adott részfeladatra a megfelelő pontszám, ha az előzőekben kapott, hibás eredménnyel számolt tovább a vizsgázó, és a hibás eredmény nem súlyos elvi hibából adódott.
10.2.6. A vizsgatevékenység akkor eredményes, ha a vizsgázó a megszerezhető összes pontszám legalább 50%-át elérte.
10.3. Projektfeladat
10.3.1. A vizsgatevékenység megnevezése: Pirotechnikai termék eladása
10.3.2. A vizsgatevékenység vagy részeinek leírása:
A vizsgázó egy kiválasztott pirotechnikai termék biztonságos működtetését és veszélyeit ismerteti olyan módon, amely alkalmas a „nem szakember” vevő felvilágosítására. Szakszerűen tájékoztatja a vevőt a vásárolt pirotechnikai termékek használati módjáról és veszélyeiről. Javaslatot tesz arra, hogy milyen környezetben biztonságos azt használni.
10.3.3. A vizsgatevékenység végrehajtására rendelkezésre álló időtartam: 10 perc
10.3.4. A vizsgatevékenység aránya a teljes vizsgán belül: 50%
10.3.5. A vizsgatevékenység értékelésének szempontjai:
|
A |
B |
1. |
Értékelési szempontok |
Részpontok |
2. |
Adott pirotechnikai termék biztonságos működtetésének bemutatása, ismertetése |
40 |
3. |
Adott pirotechnikai termék veszélyeinek ismertetése |
30 |
4. |
Adott pirotechnikai termék felhasználásához ajánlott környezet |
30 |
5. |
Projektfeladat összesen |
100 |
10.3.6. A vizsgatevékenység eredményességének feltételei:
A vizsgatevékenység akkor eredményes, ha a vizsgázó a megszerezhető összes pontszám legalább 50%-át elérte.
10.4. A vizsgatevékenységek lebonyolításához szükséges személyi feltételek:
A projektfeladat vizsgatevékenységekhez pirotechnikai termék üzemeltetésére jogosult pirotechnikus jelenléte szükséges.
10.5. A vizsgatevékenységek lebonyolításához szükséges tárgyi feltételek: nincsenek.
10.6. A vizsgatevékenységek alóli felmentések speciális esetei, módja és feltételei:
A nyilvántartási és a termékeladási feladat elvégzése alól felmentést kap az a vizsgázó, aki PT I (Pirotechnikus I) szakképesítéssel rendelkezik.
10.7. A vizsgán használható segédeszközökre és egyéb dokumentumokra vonatkozó részletes szabályok:
A vizsga során a vizsgázó jogszabálygyűjteményt és számológépet használhat.
10.8. A vizsgatevékenységek megszervezésére, azok vizsgaidőpontjaira, a vizsgaidőszakokra vonatkozó sajátos feltételek: nincsenek.
11. A szaktanfolyam keretében szervezhető oktatás és képzés megszervezéséhez kapcsolódó különös, egyedi, speciális feltételek: nincsenek.
A rendelet az 5. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette 2022. január 1. napjával.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás