769/2021. (XII. 23.) Korm. rendelet indokolás
769/2021. (XII. 23.) Korm. rendelet indokolás
a Földmegfigyelési Információs Rendszerről szóló törvény végrehajtásáról és a kereskedelmi űrfelvétel beszerzések központosított közbeszerzési rendszeréről, valamint ezzel összefüggésben egyes kormányrendeletek módosításáról szóló 769/2021. (XII. 23.) Korm. rendelethez
2022.01.01.
A jogszabály tervezetéhez tartozó indokolás a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 18. §-a, valamint a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés b) pontja alapján kerül közzétételre.
Az új jogszabály célja a Földmegfigyelési Információs Rendszerről, valamint ezzel összefüggésben egyes törvények módosításáról szóló 2021. évi CXLIV. törvény (a továbbiakban: FIR tv.) részletszabályainak megalkotása, úgy mint a Földmegfigyelési Operatív Központ (a továbbiakban: FOK) feladatait ellátó szervezetek meghatározása, feladataik megállapítása, a Földmegfigyelési Információs Rendszer (a továbbiakban: FIR) működésének, üzemeltetésének meghatározása, a FIR-hez való csatlakozás, továbbá FIR adatbázisok adataihoz való hozzáférés részletes szabályainak megalkotása, a kereskedelmi űrfelvételek központosított beszerzésének szabályozása.
A FIR működésének részletes technikai leírása, ismertetése a FOK honlapján kerül közzétételre.
A FIR tv. adatbázisaihoz való hozzáférés szabályait tartalmazzák a kormányrendelet 2. alcíméhez tartozó egyes rendelkezések. E körben rendelkezik arról, hogy csatlakozási megállapodással érhető el egy szervezet számára olyan földmegfigyelési tematikus adat, amelyik a hatósági, igazgatási eljárásában vagy közfeladata ellátásához szükséges és amely a FIR-ben rendelkezésre áll vagy előállítható. Azon csatlakozó szervezetek esetében (többek között a mezőgazdasági támogatással, víz-, erdőgazdálkodással, katasztrófavédelemmel kapcsolatos feladatokat ellátó költségvetési szervek), melyek a hatósági, igazgatási eljárásában vagy közfeladatuk ellátásához szükséges tematikus adatok e kormányrendelet hatálybalépésekor rendelkezésre állnak a FIR-ben, díjmentesen kaphatnak adatot. Szerződhet és díjfizetés ellenében földmegfigyelési tematikus adatot kaphat az olyan adatot igénylő további szervezet, amely a FIR-ben előállítható. A fizetendő díjakat a FOK a honlapján teszi közzé.
A FIR működtetését, az üzemeltetésében részt vevőket, a központosított közbeszerzéssel kapcsolatos feladat- és hatásköröket a 2–3. alcímhez tartozó rendelkezések tartalmazzák. A Miniszterelnökséget vezető miniszter mint a térképészetért felelős miniszter a FIR működtetője, aki feladatát a FOK (Lechner Tudásközpont Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság) bevonásával látja el. A FIR üzemeltetési feladatokban a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség és a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. vesz részt. A Digitális Kormányzati Ügynökség Zártkörűen Működő Részvénytársaság (a továbbiakban: DKÜ) központi közbeszerző szervként ellátja a kereskedelmi űrfelvételek beszerzésével kapcsolatos feladatokat.
Az űrtávérzékelési adatok a Sentinel műholdak rendszerén érkeznek, ami jelenleg öt műholdcsaládból áll. A FIR adatbázisa a kormányrendelet hatálybalépésével a Sentinel 1., Sentinel 2. és Sentinel 3. műholdak adatait tartalmazza.
A kormányrendelet 4. alcímében szabályozza a közpénzekből történő kereskedelmi űrfelvételek központosított beszerzésével kapcsolatos eljárásrendet.
Az Űrfelvétel-megrendelő Rendszer biztosítja a FIR adatbázisában szereplő adatokon kívüli kereskedelmi űrfelvételek beszerzését.
A közpénzből gazdálkodó kereskedelmi űrfelvétel-megrendelő szervezet űrfelvétel beszerzési tervet köteles a FOK rendelkezésére bocsátani, aki ezekből egy beszerzési irányra vonatkozó javaslatot készít, amelyet a miniszternek kell elfogadnia. A beszerzési irány alapján a FOK beszerzési stratégiát alakít ki. A DKÜ a FOK által a 301/2018. (XII. 27.) Korm. rendelet szerinti Portálon benyújtott, összesített informatikai beszerzési igény alapján, központi beszerző szervként megköti a kereskedelmi űrfelvételek beszerzéséhez szükséges keretmegállapodásokat. Az űrfelvétel-megrendelő a keretmegállapodásokból köteles űrfelvétel beszerzési igényét kielégíteni.
Amennyiben a beszerzés uniós forrásból finanszírozott, a beszerzési eljárásra, valamint az ezek eredményeképpen megkötött szerződések módosítása esetében a 2014–2020 programozási időszakban az egyes európai uniós alapokból származó támogatások felhasználásának rendjéről szóló 272/2014. (XI. 5.) Korm. rendelet, valamint a 2021–2027 programozási időszakban az egyes európai uniós alapokból származó támogatások felhasználásának rendjéről szóló 256/2021. (V. 18.) Korm. rendelet előírásait kell alkalmazni.
A kereskedelmi űrfelvétel beszerzési eljárás esetében a központosított közbeszerzési rendszerről, valamint a központi beszerző szervezet feladat- és hatásköréről szóló 168/2004. (V. 25.) Korm. rendelet előírásait nem kell alkalmazni.
Az űrfelvétel-megrendelő köteles a rendeletben meghatározott időpontig az Űrfelvétel-megrendelő Rendszer portálján („Portálon”) regisztrálni és a 2022. évi éves űrfelvétel beszerzési tervet a Portálra feltölteni.
A Földmegfigyelési Információs Rendszerből a vízügyi hatóság által lekért földmegfigyelési tematikus adatok csak az egyes – jogszabályban nevesített, illetve vízjogi üzemeltetési engedélyben meghatározott – kiemelt jelentőségű vízilétesítményekkel kapcsolatos vízügyi felügyeleti tevékenysége vonatkozásában irányadók. Ezért a vízgazdálkodási hatósági jogkör gyakorlásáról szóló 72/1996. (V. 22.) Korm. rendeletben a vízjogi üzemeltetési engedélyben történő rendelkezés szabályait ki kell egészíteni azzal, hogy a kiemelt jelentőségű vízilétesítmények vízjogi üzemeltetési engedélye rögzíti a földi – és lehetőség szerint az űrből történő – megfigyelés feltételeit, valamint a megfigyelési rendszer leírását. [1. § (1) bekezdés]
A Földmegfigyelési Információs Rendszer jelenleg az űrből történő megfigyelésre alkalmas, illetve egyes vízilétesítmények esetében alkalmazható. A megfigyelési rendszer leírásában az űrből történő megfigyelés szerepeltetése teremti meg a jogalapot arra, hogy a vízilétesítményre vonatkozó vízügyi felügyelethez a földmegfigyelési tematikus adatokat a vízügyi hatóság a Földmegfigyelési Információs Rendszerből lekérje és vízügyi felügyeleti tevékenysége keretében – a megfigyelési rendszer adatbázisának (ideértve a lekért földmegfigyelési tematikus adatokat) felhasználásával – önállóan, meghatározott esetekben a vízügyi igazgatóság bevonásával ellenőrizze.
Az egyes kiemelt jelentőségű vízilétesítmények rendszeres műszaki megfigyeléséről szóló 97/2007. (XII. 23.) KvVM rendelet hatálya alá tartozó, az űrből történő megfigyelésre alkalmas kiemelt jelentőségű vízilétesítmények nagy része a vízügyi igazgatóságok kezelésében van. A rendeletmódosítással pontosítani szükséges, hogy a vízügyi hatóság – a vízügyi igazgatóság kezdeményezésétől függetlenül – köteles minden üzemeltetővel szemben a megfigyelési rendszer jogszabályoknak megfelelő kialakítására és működtetésére irányuló eljárás hivatalból történő lefolytatására. [1. § (2) bekezdés]
A vízügyi hatóság ellenőrzési terv alapján végzi a vízügyi felügyeleti ellenőrzéseket. A rendeletmódosítás az ellenőrzési terv kötelező tartalmi elemeként fogalmazza meg a kiemelt jelentőségű vízilétesítmények rendszeres és soron kívüli megfigyelésére vonatkozó feladatokat. E hatósági megfigyelés a megfigyelési rendszer adatbázisának felhasználásával történik. [1. § (3) bekezdés]
A vizek hasznosítását, védelmét és kártételeinek elhárítását szolgáló tevékenységekre és létesítményekre vonatkozó általános szabályokról szóló 147/2010. (IV. 29.) Korm. rendelet módosítása előírja, hogy a kiemelt jelentőségű vízilétesítmények esetében a megfigyelési rendszer működési szabályzatára vonatkozó előírásokat kötelezően be kell építeni a vízilétesítmény üzemeltetésére vonatkozó (a vízjogi üzemeltetési engedély alapját képező) üzemeltetési szabályzatba. [2. § (1) bekezdés]
A 147/2010. (IV. 29.) Korm. rendelet módosítása egyben előírja, hogy a kiemelt jelentőségű vízilétesítmények esetében a vízilétesítmény tulajdonosa köteles a megfigyelési rendszert kiépíteni, illetve a megfigyeléshez szükséges eszközt (például az űrből történő megfigyelést alkalmassá tevő elemet) telepíteni, valamint azokat az üzemeltető köteles működésben, illetve működésre alkalmas állapotban tartani. [2. § (2) bekezdés]
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás