8/2021. (VI. 3.) GVH utasítás
8/2021. (VI. 3.) GVH utasítás
a gépjárművek igénybevételének és használatának rendjéről
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontjában meghatározott jogkörömben eljárva, az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet 13. § (2) bekezdés f) pontja alapján, a Gazdasági Versenyhivatal szervezeti és működési szabályzatáról szóló 2/2020. (VII. 14.) GVH utasítás 84. § 24. pontjában foglalt tárgykörben, a gépjárművek igénybevételének és használatának rendjét az alábbiak szerint állapítom meg:
1. Általános rendelkezések
1. § A Gazdasági Versenyhivatal (a továbbiakban: Hivatal) vagyonkezelésében lévő, valamint – a Hivatal feladatainak ellátása érdekében – a munkatárs által üzemben tartott gépjármű igénybevétele és használata tekintetében ezen utasítás rendelkezései szerint kell eljárni.
2. § A Hivatal feladatainak ellátása érdekében – üzemeltetési módjukat tekintve – a következő gépjárművek vehetők igénybe:
a) az elnök, az elnökhelyettesek, valamint a főtitkár számára az állami vezetői juttatásokról szóló 275/2015. (IX. 21.) Korm. rendelet alapján rendelkezésére álló személyes használatú gépkocsi,
b) a Hivatal vagyonkezelésében lévő hivatalos használatú gépkocsi [az a) és b) pont a továbbiakban együtt: hivatali gépkocsi vagy hivatalos használatú gépkocsi],
c) a munkatárs vagy a Polgári Törvénykönyvről szóló törvény szerinti közeli hozzátartozója által üzemben tartott gépkocsi (a továbbiakban: saját tulajdonú gépkocsi).
3. § A Hivatal gépkocsivezetőinek a 2. § a) pontja szerinti személyes használatú gépkocsihoz történő igénybevétele – a Költségvetési Iroda vezetőjének egyidejű tájékoztatása mellett – az Elnöki Kabinet operatív tanácsadójánál kezdeményezhető, aki a kezdeményezőnek haladéktalanul jelzi a rendelkezésre álló gépkocsivezető személyét.
2. A hivatali gépkocsik üzemeltetése
4. § (1) A hivatali gépkocsi üzemeltetésével összefüggő feladatokat a gépkocsivezetők végzik, és a gépkocsivezetők gondoskodnak a hivatali gépkocsi üzem- és forgalombiztonsági, valamint környezetvédelmi követelményeknek megfelelő műszaki állapotának megőrzéséről, az ennek érdekében szükséges javítási, karbantartási, hatósági ellenőrzéssel összefüggő feladatok ellátásáról.
(2) Az (1) bekezdésben foglaltak nem érintik a személyes használatú gépkocsi használójának a gépkocsi műszaki állapotának megőrzésével összefüggő felelősségét.
(3) A garázsból, parkolóból való elindulás előtt a hivatali gépkocsi műszaki állapotát, okmányait, tartozékait, felszereléseit ellenőrizni kell.
(4) Műszaki hibára utaló jelenség esetén a gépkocsi állagának megóvása és a közlekedés biztonsága érdekében – ha a hibát a gépkocsivezető elhárítani nem tudja – a gépkocsit szervizbe kell vinni, illetve vitetni.
(5) A gépkocsi rendkívüli és rendszeres karbantartása után a gépkocsivezető a gépkocsi átvételekor köteles meggyőződni a munkalapon feltüntetett munkák elvégzéséről. Az ellenőrzés megtörténtét a gépkocsivezető a teljesítésigazolás aláírásával a számlán rögzíti.
(6) A hivatali gépkocsi használata során bekövetkező anyagi kárral járó eseményről az elnököt feljegyzésben tájékoztatni kell. A gépkocsi feltörését, külső rongálást, egyéb, nem közlekedési eseményből adódó károkozást először az illetékes rendőrhatóságnak, majd az elnöknek kell bejelenteni.
(7) A hivatali gépkocsihoz az üzemanyag-vásárlás erre a célra rendszeresített üzemanyagkártyával történik. Kivételes esetben – a kártya megrongálódása vagy külföldi kiküldetés esetén – üzemanyag vásárlása a Hivatal nevére és címére a számviteli törvény előírásainak megfelelően kiállított bizonylattal igazoltan, készpénzért vagy kincstári kártyával is történhet.
(8) A Költségvetési Iroda pénzügyi munkatársa havonként – az üzemanyag-vásárlások gépkocsivezetők, illetve a hivatali gépkocsit használó egyéb személyek által átadott bizonylatai ellenőrzését követően – feljegyzésben tájékoztatja az elnököt és a főtitkárt a hivatali gépkocsik havi fogyasztási adatairól.
3. A személyes használatú gépkocsik használatának rendje
5. § (1) A személyes használat keretében a főtitkárnak biztosított személygépkocsi esetében a havi térítésmentes futásteljesítmény 5000 km.
(2) A főtitkár a gépkocsi kilométer-számlálójának állását minden naptári hónap utolsó napján köteles az erre szolgáló nyomtatványon rögzíteni. A nyilvántartás szerinti havi futásteljesítmény azon része után, amely az (1) bekezdésben foglalt mértéket meghaladja, a főtitkár köteles a Hivatal részére az üzemanyagköltséget a fizetési kötelezettség tudomására jutásától számított harminc napon belül megtéríteni.
(3) Nem vonatkozik a megtérítési kötelezettség a térítésmentes futásteljesítmény elérését követően a tárgyhónap során megtett azon utakra, amelyek hivatalos jellegét a főtitkár igazolja.
(4) Ha a főtitkár érvényes vezetői engedéllyel nem rendelkezik, vagy egészségi állapota folytán vagy más okból (például járművezetési képesség vagy gyakorlat hiánya) járművezetésre nem képes, számára állandó jelleggel gépkocsivezetőt kell biztosítani.
6. § A személyes használatú gépkocsi hivatali időn túli biztonságos tárolásáról a használója köteles gondoskodni.
4. A hivatalos használatú gépkocsik hivatali célokra történő használatának rendje
7. § (1) Hivatalos használatú gépkocsi az alábbi hivatali célokra vehető igénybe:
a) sürgős iratok kézbesítése,
b) pénzszállítás,
c) eseti posta szállítása,
d) külföldi vendégek programjának bonyolításával összefüggő szállítás,
e) Budapest közigazgatási határain belül ellátandó hivatali feladatok, külső munkavégzés,
f) munkatársak belföldi vagy ideiglenes külföldi kiküldetése, valamint
g) a Felderítő Iroda feladatai ellátásához kapcsolódó igénybevétel.
(2) Az (1) bekezdés e)–g) pontja szerinti esetben hivatalos használatú gépkocsi akkor igényelhető, ha az utazás tömegközlekedéssel nem gazdaságos, vagy az elvégzendő feladat másként nem oldható meg. A gépkocsi igénybevételét a főtitkár engedélyezi.
(3) A gépkocsiigénylést az igénylő iroda vezetője által aláírt, az 1. melléklet szerinti nyomtatványon legalább két munkanappal a tervezett használat előtt kell az Elnöki Kabinetnek megküldeni.
(4) Hivatalos használatú gépkocsi
a) főszabályként gépkocsivezetővel (taxirendszerben),
b) kivételesen gépkocsivezető nélkül (kulcsos rendszerben)
vehető igénybe.
(5) A Hivatal gépkocsivezetőinek a (4) bekezdés a) pontja szerinti feladatellátása, továbbá a gépkocsivezetők egyéb feladattal történő megbízása – a Költségvetési Iroda vezetőjének egyidejű tájékoztatása mellett – az Elnöki Kabinet operatív tanácsadójánál kezdeményezhető, aki a kezdeményezőnek haladéktalanul jelzi a rendelkezésre álló gépkocsivezető személyét.
(6) Kulcsos rendszerben a hivatalos használatú gépkocsit a Hivatal azon munkatársa vezetheti, aki legalább két éve érvényes „B” kategóriájú vezetői engedéllyel rendelkezik.
(7) A hivatalos használatú gépkocsi az (5) bekezdés szerinti használatra történő átadása, illetve használatot követő átvétele a Hivatal gépkocsivezetőinek feladata. Az átadás-átvétel a 2. melléklet szerinti nyomtatvány kitöltésével történik. Hiányosan felszerelt gépkocsi nem adható ki.
(8) Hivatalos használatú gépkocsi esetében a gépkocsivezető vagy az igénybe vevő munkatárs köteles naponta az adóhatóság által hitelesített, szigorú számadású menetlevél-formanyomtatványt vezetni.
(9) A menetlevél vezetését, valamint annak adatait az Elnöki Kabinet havonta, szúrópróbaszerűen ellenőrzi. Az ellenőrzés megtörténtét a menetlevélen fel kell tüntetni.
(10) A gépkocsit a Hivatal épületében lévő garázsban vagy őrzött parkolóban kell tárolni. A gépkocsivezető munkavégzésének ideje alatt az egyes feladatok között a gépkocsi a Gazdasági Versenyhivatal által használható kijelölt várakozóhelyek használatának rendjéről szóló utasítás szerinti vendégparkolók valamelyikén is várakozhat, ha a vendégparkolót más használatra jogosult nem veszi igénybe.
5. A hivatalos használatú gépkocsik magáncélú használatra történő igénybevételének rendje
8. § (1) A főtitkár a munkatárs indokolt kérelmére engedélyezheti a hivatalos használatú gépkocsi magáncélú használatra történő igénybevételét.
(2) A kérelmet a 3. melléklet szerinti nyomtatványon legalább két munkanappal a tervezett használat előtt kell megküldeni az Elnöki Kabinetnek. A kérelemben meg kell jelölni a magáncélú igénybevétel méltányolható indokait, az igénybevétel célját, a tervezett használat kezdő és befejező időpontját, útvonalát, valamint úti célját. A kérelemhez mellékelni kell a munkatárs vezetői engedélyének másolatát.
(3)1 Az igénybevételt a főtitkár a kérelemben megjelölt időtartamú használatra engedélyezi, akkor, ha az a 7. § (1) bekezdése szerinti hivatali feladatellátást nem akadályozza.
(4) A hivatalos használatú gépkocsi magáncélú igénybevételre történő átadása, illetve a használatot követő átvétele a Hivatal gépkocsivezetőinek a feladata. Az átadás-átvétel a 4. melléklet szerinti nyomtatvány kitöltésével történik. Hiányosan felszerelt gépkocsi nem adható ki.
9. § (1) A munkatárs a magáncélú használat során köteles a hivatali gépkocsi műszaki állapotát megőrizni, a gépkocsi okmányai, tartozékai, valamint felszerelései iránt felelősséggel tartozik.
(2) A magáncélú használat során bekövetkezett károkozás esetén a gépkocsi használója köteles a szükséges eljárási cselekményeket megtenni, valamint az Elnöki Kabinetet haladéktalanul tájékoztatni. A bekövetkezett anyagi és személyi károkért, vagy egyéb, a károkozásból eredő követelésekért – azokat a károkat vagy egyéb károkozásból eredő követeléseket kivéve, amelyek a Hivatal felelősségi körében felmerülő okból következtek be vagy származnak – a gépkocsi használója köteles teljes mértékben helytállni. A munkatárs a magáncélú használatból eredő esetleges kára miatt – kivéve, ha a kár a Hivatal felelősségi körében felmerülő okból származik – kárigényt a Hivatallal szemben nem érvényesíthet.
(3) A hivatali gépkocsi magáncélú használata során bekövetkező anyagi kárral járó egyéb eseményről az Elnöki Kabinetet a használatot követően kell tájékoztatni. A gépkocsi feltörését, külső rongálását vagy egyéb, nem közlekedési eseményből adódó sérülését először az illetékes rendőrhatóságnak, majd az Elnöki Kabinetnek kell bejelenteni.
(4) A (2) és (3) bekezdés szerinti értesítésről az Elnöki Kabinet haladéktalanul tájékoztatja a Költségvetési Irodát. A károkozásból eredő kötelezettségek teljesítése iránt az elnök döntése alapján a Költségvetési Iroda intézkedik azzal, hogy ha a munkatárs a (2) bekezdés szerinti helytállási kötelezettségének nem tesz eleget, a követelések összege a munkatárs illetményéből levonható.
(5) A hivatali gépkocsi magáncélú használata során a gépkocsi biztonságos tárolásáról a használója köteles gondoskodni, a használata során felmerülő valamennyi költséget a használója köteles viselni. A használat során felmerülő szabálytalan igénybevétel miatt megállapított bírság kiszabása esetén az Elnöki Kabinet jelzése alapján a Költségvetési Iroda intézkedik a bírságnak a munkatárs havi illetményéből történő levonásáról.
(6) A hivatali gépkocsit a gépkocsivezető üzemanyaggal feltöltve adja át, a használója pedig az átvételnek megfelelő állapotban, üzemanyaggal feltöltve adja vissza. A garázsból, parkolóból való elindulás előtt a hivatali gépkocsi műszaki állapotát, okmányait, tartozékait, felszereléseit ellenőrizni kell.
6. Saját tulajdonú gépkocsi hivatali célra történő igénybevétele
10. § (1) Ha a hivatali feladat ellátása a 7. § (1) bekezdés e)–g) pontja szerinti célból gépkocsi használatát teszi szükségessé, és hivatali gépkocsi nem áll rendelkezésre, a főtitkár munkavégzés céljából engedélyezheti saját tulajdonú gépkocsi igénybevételét.
(2)2 Saját tulajdonú gépkocsi hivatali célú használatát a főtitkár az 5. mellékletben foglalt nyomtatványon előterjesztett kérelem alapján engedélyezi. A kérelmet legkésőbb a tervezett igénybevételt két munkanappal megelőzően kell a főtitkárnak benyújtani.
(3) A saját tulajdonú gépkocsi hivatali célú használatának előfeltétele, hogy a tulajdonos (üzemben tartó) nyilatkozzon arról, hogy a gépkocsi hivatali célú használatáért teljes körűen vállalja a felelősséget, és az abból eredő esetleges kár miatt kárigényt a Hivatallal szemben nem érvényesít.
(4) A munkatárs a saját tulajdonú gépkocsi hivatali célú használata során a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja. tv.) szerint útnyilvántartást köteles vezetni.
(5) A saját tulajdonú gépkocsi hivatali célú használatáért a munkatársat – üzemanyag-költségtérítésből és fenntartási költségtérítésből álló – költségtérítés illeti meg.
(6) Az üzemanyag-költségtérítés megállapításánál az adóhatóság által közzétett üzemanyagárat, valamint üzemanyag-fogyasztási normaként a közúti gépjárművek, az egyes mezőgazdasági, erdészeti és halászati erőgépek üzemanyag- és kenőanyag-fogyasztásának igazolás nélkül elszámolható mértékéről szóló 60/1992. (IV. 1.) Korm. rendeletben meghatározott alapnorma-átalányt kell figyelembe venni. A fenntartási költségtérítést az Szja. tv. 3. számú melléklet II/6. pontja szerint kell megállapítani. Az elszámolás alapját képező út hosszát távolsági térkép vagy a helyközi autóbusz-menetrend alapján kell meghatározni.
(7) A költségtérítés összegét a Költségvetési Iroda az elszámolást követően haladéktalanul átutalja a munkatárs részére.
7. Közös rendelkezések
11. § A hivatali gépkocsi használata és a saját tulajdonú gépkocsi hivatali célú igénybevétele során felmerülő parkolási költség megtérítésére a Hivatal nevére és címére a számviteli törvény előírásainak megfelelően kiállított bizonylat ellenében kerül sor.
8. Záró rendelkezések
12. § Ez az utasítás 2021. június 5-én lép hatályba.
13. §3
1. melléklet a 8/2021. (VI. 3.) GVH utasításhoz
I. Tekintettel arra, hogy a Hivatal feladatainak ellátása érdekében szükséges utazás tömegközlekedéssel nem gazdaságos, illetve az elvégzendő feladat másként nem oldható meg, az alábbi feltételekkel kérem hivatalos használatú gépkocsi és gépkocsivezető biztosítását.
................................................................................
................................................................................
................................................................................
................................................................................
irodavezető
főtitkár
II. Ha az utazáshoz a Hivatal gépkocsivezetőt biztosítani nem tud, kérem, engedélyezze a hivatalos használatú gépkocsi kulcsos rendszerben történő rendelkezésre bocsátását.
[a nyilatkozó munkatárs neve]
főtitkár
2. melléklet a 8/2021. (VI. 3.) GVH utasításhoz4
Megnevezés |
Átadáskor |
Visszavételkor |
Kilométeróra állása |
|
|
Forgalmi engedély |
|
|
Üzemanyagkártya típusa és száma |
|
|
Pótkerék vagy defektjavító készlet |
|
|
Emelő |
|
|
Mentőláda |
|
|
Elakadásjelző |
|
|
3. melléklet a 8/2021. (VI. 3.) GVH utasításhoz
[Az igénylő munkatárs neve]
főtitkár
4. melléklet a 8/2021. (VI. 3.) GVH utasításhoz5
Megnevezés |
Átadáskor |
Visszavételkor |
Kilométeróra állása |
|
|
Forgalmi engedély |
|
|
Pótkerék vagy defektjavító készlet |
|
|
Emelő |
|
|
Mentőláda |
|
|
Elakadásjelző |
|
|
5. melléklet a 8/2021. (VI. 3.) GVH utasításhoz
kérelmező munkatárs
irodavezető
főtitkár
A 8. § (3) bekezdése a 12/2021. (X. 29.) GVH utasítás 12. § a) pontja szerint módosított szöveg.
A 10. § (2) bekezdése a 12/2021. (X. 29.) GVH utasítás 12. § a)–b) pontja szerint módosított szöveg.
A 13. § a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
A 2. melléklet a 12/2021. (X. 29.) GVH utasítás 13. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 4. melléklet a 12/2021. (X. 29.) GVH utasítás 13. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás