11/2022. (III. 25.) AM rendelet indokolás
11/2022. (III. 25.) AM rendelet indokolás
a dohányágazat működéséhez és a COVID–19 világjárvány ágazatra gyakorolt gazdasági negatívumainak az ellentételezéséhez nyújtott támogatásról szóló 11/2022. (III. 25.) AM rendelethez
2022.03.30.
A dohánytermesztő ágazat tekintetében – a jelenlegi éves támogatási szint mellett is – évről évre csökkenés tapasztalható. Az ágazat életképességét jelentős mértékben befolyásolja az a tény, hogy a jelenlegi támogatási rendszer a 2015. évtől évről évre reálértéken csökkenő támogatási szintet biztosít, míg a termelés költségei, különösen az élőmunka, az energiaköltségek és egyéb inputköltségek folyamatosan emelkednek. Mindezek jelentősen csökkentették az eddigi támogatási szint (átmeneti támogatás és a csekély összegű támogatás együttesen: 900 000 forint/hektár) reálértékét.
Kiszámítható, megfelelő szintű támogatás nélkül egyre több dohánytermelő kénytelen felhagyni a termeléssel és ezzel együtt megfigyelhető az ágazat foglalkoztatási képességének fokozatos megszűnése. Ugyanakkor egy többéves, kiszámítható program képes lenne stabilizálni a dohánytermelést.
Ezen túlmenően a dohánytermesztőket is érinti az energiaárak (ipari gáz, áram) extrém (+30%-os) mértékű megemelése, illetve jelentősen emelkedtek a szállítás és a munkaerő költségei is. A munkaerő költségei kapcsán fontos kiemelni, hogy pontosan a szerkezetátalakítási program eredményeként a dohánytermelők, illetve elsődleges feldolgozók fokozatosan növelni tudták a teljes munkaidőben foglalkoztatott alkalmazottainak a számát (átlagos állományi létszám), így már nem kizárólag az egyszerűsített foglalkoztatásra támaszkodik az ágazat.
Mindezen negatív gazdasági tényezőkkel szemben az ágazat önállóan nem tud hatékonyan fellépni, állami segítség nélkül azokat nem képes kezelni. Mindez azzal a veszéllyel jár, hogy a dohánytermelés felszámolásával a dohánytermesztő vidéki területeken élő lakosság foglalkoztatási lehetőségei jelenősen szűkülnek.
A fentiek alapján a rendelet az ágazat részére egy, a működést ösztönző támogatási program kialakítását tartalmazza. A támogatás uniós alapját az „Állami támogatási intézkedésekre vonatkozó ideiglenes keret a gazdaságnak a jelenlegi COVID–19-járvánnyal összefüggésben való támogatása céljából” című, 2020. március 19-i 2020/C 91 I/01 számú európai bizottsági közlemény (a továbbiakban: Közlemény) 3.1. pontja szerint nyújtott átmeneti támogatás (a továbbiakban: átmeneti támogatás) képezi. A Közlemény alapján a legkésőbb 2022. június 30-áig meghozott támogatási döntésekkel ítélhető oda a kedvezményezettek részére átmeneti támogatás, amely a mezőgazdasági csekély összegű támogatásnál (25 000 euró/3 év/egy és ugyanazon vállalkozás) magasabb összegű (290 000 euró/kapcsolt vállalkozás) támogatás odaítélését teszi lehetővé a dohánytermelők számára.
Az indokolást a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés b) pontja alapján kell közzétenni az Indokolások Tárában.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás