13/2022. (IV. 29.) IM rendelet indokolás
13/2022. (IV. 29.) IM rendelet indokolás
a jogi szakvizsgáról szóló 5/1991. (IV. 4.) IM rendelet és a bírósági végrehajtói és a bírósági végrehajtási ügyintézői szakvizsgáról szóló 13/2021. (XI. 16.) IM rendelet módosításáról szóló 13/2022. (IV. 29.) IM rendelethez
2022.04.30.
A tervezethez fűzött indokolás a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés b) pontja alapján a Magyar Közlöny mellékleteként megjelenő Indokolások Tárában közzétételre kerül.
A jogi szakvizsga letételéhez szükséges joggyakorlati időbe az állam és jogtudományi doktori (PhD) képzés idejét is be lehet számítani, azonban csak abban az esetben, ha a jelölt a képzést már befejezte. A gyakorlatban értelmezési nehézséget jelentett, hogy a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény (a továbbiakban: Nftv.) szabályai alapján mikor tekinthető befejezettnek a joggyakorlati időként elszámolható doktori képzés. A jogi szakvizsgáról szóló 5/1991. (IV. 4.) IM rendelet módosítása egyértelművé teszi, hogy az állam és jogtudományi doktori (PhD) képzés idejét a végbizonyítvány megszerzését követően, vagyis abszolutórium után lehet beszámítani, annak nem feltétele az Nftv. szerinti fokozatszerzési eljárás lezárulása vagy a doktori fokozat megszerzése.
Az önálló bírósági végrehajtói szervezetrendszer feletti felügyelet gyakorlásával és szabályozásával kapcsolatos feladatok Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságához (a továbbiakban: Hatóság) telepítését követően indokolt a pályázati eljárások lefolytatása és a felügyeleti tevékenység gyakorlása mellett a bírósági végrehajtói és a bírósági végrehajtási ügyintézői szakvizsga bizottságban a Hatóság részvételét biztosítani.
A módosítás értelmében a Hatóság képviselője a Bírósági Végrehajtási Szakvizsga Bizottság (a továbbiakban: Bizottság) tagjává válik akként, hogy a Kúria képviselője ugyan külön nevesítésre nem kerül, azonban a „bíróságoknak vagy Országos Bírósági Hivatal elnökének képviselőjeként” részt vehet továbbra is a szakvizsgán a Bizottság tagjaként. A Bizottság a módosítást követően is 5 főből áll. A Bizottságot a jövőben úgy kell megalakítani, hogy abban az 5 fő a következők szerint vesz részt:
¦ az Igazságügyi Minisztérium képviselője,
¦ a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának képviselője,
¦ a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar képviselője,
¦ valamely egyetem jogi karának képviselője,
¦ a bíróságoknak vagy az Országos Bírósági Hivatal elnökének képviselője.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás