22/2022. (VI. 11.) MNB rendelet indokolás
22/2022. (VI. 11.) MNB rendelet indokolás
a hitelintézetek jelzálogalapú eszközei és forrásai közötti lejárati összhang szabályozásáról szóló 22/2022. (VI. 11.) MNB rendelethez
2022.07.01.
A Magyar Nemzeti Bank (a továbbiakban: MNB) a hitelintézetek forint lejárati összhangjának szabályozásáról szóló 20/2015. (VI. 29.) MNB rendeletben 2017. április 1-jétől bevezette a jelzáloghitel-finanszírozási megfelelési mutatóra (a továbbiakban: JMM) vonatkozó szabályozást, amely biztosítja a bankrendszerben a lakossági jelzáloghitelek jelzálogalapú, hosszú lejáratú, stabil finanszírozását. A mutatót jelenleg a 20/2021. (VI. 23.) MNB rendelet szabályozza.
A piaci szereplők visszajelzéseire is tekintettel, a jelzáloglevél-piac mélyítésének és a hosszú távú forrásbevonás támogatásának céljából az MNB felülvizsgálta a JMM előírásra vonatkozó keretszabályokat, és új MNB rendelet kiadása mellett döntött. Ennek elsődleges célja, hogy a JMM-ben a forint jelzálogalapú források mellett a külföldi devizában denominált jelzáloglevelek és refinanszírozási hitelek is elfogadásra kerülhessenek meghatározott feltételek teljesülése mellett. Az új szabályok értelmében a 2023. szeptember 30-ig bevont források esetén minden devizában denominált forrás elfogadható lesz a JMM-ben, míg a 2023. szeptember 30-át követően bevont források esetén – az MNB zöld pénzügyi célkitűzéseivel is összhangban – csak a zöld deviza forrásokat lehet figyelembe venni a JMM számlálójában a forint források mellett.
Az új MNB rendelet továbbá lehetővé teszi, hogy a JMM nevezője a forint lakossági jelzáloghitelek mellett a bármilyen más denominációjú lakossági, lakóingatlannal fedezett jelzáloghiteleket is tartalmazza, illetve a kereskedelmi ingatlannal fedezett jelzáloghitelek nagyobb devizaaránya miatt, a jelzáloglevél-kibocsátások támogatása érdekében az ezek fedezetével bevont források is elfogadhatók lesznek a JMM számlálójában, legfeljebb a fedezetek 20 százalékáig.
A szektorszinten növekvő jelzáloghitel-állományra tekintettel a jelenleg hatályos, az 1 éven túli hátralévő lejáratú nettó lakossági jelzáloghitel-állományra vonatkozó tízmilliárd forintos de minimis küszöbértéket negyvenmilliárd forintra emeli az új szabályozás. Mivel a szabályozás a rendszerszintű kockázatok mérséklését célozza, így a rendszerkockázatokhoz való elhanyagolható mértékű hozzájárulásuk miatt a kisebb eszközállománnyal bíró bankok túlzott mértékű terhelése elkerülhető a küszöbérték emelésével.
A koronavírus-járvány pénzügyi rendszerre mért elhúzódó hatásai, az aktuális tőkepiaci trendek és a deviza kibocsátásokhoz szükséges hosszabb felkészülési idő érdekében a JMM megfelelés tekintetében korábban kihirdetetett szigorúbb elvárások 2023. október 1-jétől lépnek hatályba.
Az új intézkedések bevezetése indokolja a kapcsolódó adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó, szintén MNB rendeletben szabályozott előírások módosítását is. A módosított tartalmú adatszolgáltatás első alkalommal 2022. harmadik negyedévre mint tárgyidőszakra vonatkozóan teljesítendő.
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 18. § (3) bekezdése, valamint a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. §-a alapján jelen indokolás a Magyar Közlöny mellékleteként megjelenő Indokolások Tárában közzétételre kerül.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás