417/2022. (X. 27.) Korm. rendelet
417/2022. (X. 27.) Korm. rendelet
egyes egészségügyi ellátásokhoz való hatékonyabb hozzáférést elősegítő veszélyhelyzeti intézkedésekről1
A Kormány az Alaptörvény 53. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, figyelemmel a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény 51/A. § (3) és (4) bekezdésére, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § (1) Az egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezeléséről és védelméről szóló 1997. évi XLVII. törvény (a továbbiakban: Eüak.) 35/F. § (3) bekezdésétől eltérően az adatokat a működtető az érintett halálát követő 10 évig, az egészségügyi dokumentációra vonatkozó jogszabályok szerint őrzi meg.
(2) Az Eüak. 35/I. § (1) bekezdésétől eltérően az önrendelkezési nyilvántartás érintettre vonatkozó bejegyzéseit az érintett halála után 10 évvel helyreállíthatatlanul törölni kell.
(3) Az Eüak. 35/J. § (2) bekezdésétől eltérően az egészségügyi profilban rögzített adatokat az érintett halála után 10 évvel helyreállíthatatlanul törölni kell.
(4) Az Eüak. 35/M. § (1) bekezdésétől eltérően a működtető a nyilvántartásban az érintettre vonatkozó adatot az érintett halálát követő 10 év elteltével törli.
2. § Az emberi alkalmazásra kerülő gyógyszerekről és egyéb, a gyógyszerpiacot szabályozó törvények módosításáról szóló 2005. évi XCV. törvény (a továbbiakban: Gytv.) 7. § (4) bekezdésétől eltérően a Gytv. 7. § (1)–(3) bekezdése alapján kiadott engedély érvényességi idejét a gyógyszerészeti államigazgatási szerv a gyártó kérelmére a Gytv. 7. § (1)–(3) bekezdésében fennálló feltételek fennállása alatt, különös méltánylást érdemlő betegellátási érdekből, kérelmenként legfeljebb egy évvel meghosszabbíthatja. A Gytv. 7. § (1)–(3) bekezdésében foglalt feltételek fennállásának értékelése során a gyógyszerészeti államigazgatási szerv azt is vizsgálja, hogy a vizsgálati gyógyszer vagy gyógyszer hozzáférhetővé tétele és alkalmazása a Gytv. szerinti más jogalapon biztosítható-e. Ha a vizsgálati gyógyszer vagy gyógyszer hozzáférhetővé tétele a Gytv. szerinti más jogalapon is biztosítható, a gyógyszerészeti államigazgatási szerv a Gytv. 7. § (1)–(3) bekezdése alapján kiadott engedélyt hivatalból visszavonja.
2/A. §2 A Gytv. 25. § (2e) bekezdése alapján engedélyezett gyógyszer – a járványügyi készültség bevezetéséről szóló 283/2020. (VI. 17.) Korm. rendelet szerint elrendelt egészségügyi válsághelyzet (a továbbiakban: egészségügyi válsághelyzet) megszűnése esetén – a gyógyszer lejárati idejéig adományozható, a betegek számára hozzáférhetővé tehető, illetve alkalmazható, feltéve, hogy a gyógyszer az egészségügyi válsághelyzet megszűnése előtt Magyarországra behozatalra került.
3. § A biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és gyógyászatisegédeszköz-ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól szóló 2006. évi XCVIII. törvény (a továbbiakban: Gyftv.) 11. §-ától eltérően az önellenőrzési célt szolgáló SARS-CoV-2-fertőzés kimutatására szánt antigén gyorsteszt in vitro diagnosztikai orvostechnikai eszköz forgalmazását a Gyftv. 67. § (1) bekezdése szerinti vállalkozás is végezheti a gyártó által rendelkezésre bocsátott tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően, összhangban a SARS-CoV-2-fertőzés diagnosztizálására szolgáló antigén gyorstesztek európai uniós alkalmazási követelményeivel.
4. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
A rendelet a 425/2022. (X. 28.) Korm. rendelet 1. § (3) bekezdés 71. pontja alapján a 2022. október 31-én hatályos szöveggel 2022. november 1-jén hatályba lépett, alkalmazására lásd e rendelet 1. § (4) bekezdését. A rendeletet a 211/2023. (VI. 1.) Korm. rendelet 3. §-a hatályon kívül helyezte 2023. július 1. napjával.
A 2/A. §-t az 539/2022. (XII. 22.) Korm. rendelet 1. §-a iktatta be.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás