2022. évi IX. törvény indokolás
2022. évi IX. törvény indokolás
2022.07.02.
2022. évi IX. törvény indokolás
a Magyarország Kormánya és a Visegrádi Szabadalmi Intézet közötti Székhely-megállapodás kihirdetéséről szóló 2022. évi IX. törvényhez
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
Ezen indokolás a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 18. § (3) bekezdése, valamint a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés a) pontja alapján kerül közzétételre az Indokolások Tárában.
A Visegrádi Szabadalmi Intézet (a továbbiakban: VSZI) a négy visegrádi ország által 2015-ben létrehozott, budapesti székhellyel rendelkező kormányközi szervezet, amelynek célja a szabadalmi területen a külföldi szabadalmaztatást megkönnyítő érdemi együttműködés.
A külföldi szabadalmaztatás megkönnyítésére az 1970-ben létrehozott nemzetközi szerződés, a Szellemi Tulajdon Világszervezete (a továbbiakban: WIPO) által adminisztrált Szabadalmi Együttműködési Szerződés (Patent Cooperation Treaty, a továbbiakban: PCT) szolgál. A PCT-rendszer alapját az együttműködő nemzeti hivatalok, PCT-hatóságok és a WIPO Nemzetközi Irodájából álló hálózat adja.
A VSZI a WIPO megfelelő döntéshozó fórumai által kijelölt PCT-hatóság. Régiónknak a VSZI-t megelőzően nem volt saját PCT-hatósága, bejelentőinknek minden esetben egy távoli hivatallal kellett intézniük PCT-ügyeiket, mindez érthető módon akadálya is volt annak, hogy szélesebb körben éljenek a PCT rendszere által nyújtott lehetőségekkel.
A PCT-hatóságokkal szemben a PCT szigorú minőségi, szabadalmi dokumentációs és humán-erőforrásra vonatkozó feltételeket szab. A visegrádi országok nemzeti szabadalmi hivatalai mind teljesítik a minőségi és a szabadalmi dokumentációs elvárásokat, viszont szabadalmi elbírálói létszámuk miatt egyenként nem tudták elérni az előírt 100 fős szabadalmi elbírálói kapacitást. Ezért került sor a VSZI mint nemzetközi szervezet létrehozására, amely szervezet ezt a feltételt is teljesíti, hiszen az általa egyesített cseh, lengyel, szlovák és magyar hivatali szabadalmi elbírálói kapacitás együtt mintegy 180 fős, nemzetközileg is elismert szaktudású szabadalmi elbírálói kart jelent. A VSZI régiónkat mintegy ráhelyezi a szabadalmi világtérképre, és reményeink szerint ez a hazai eredetű PCT-bejelentések számának növekedésében is meg tud majd mutatkozni.
A VSZI a tevékenységét a nemzetközi szabadalmi bejelentések fogadásával 2016. július 1-jén kezdte meg. A VSZI-t a V4 régióban honos jogi és természetes személyek (kutató-intézetek, cégek és egyéni feltalálók) vehetik igénybe és helyben, anyanyelven intézhetik nemzetközi szabadalmi bejelentéseiket. Emellett 2017 óta a litván, 2020 júliusától pedig már a szerb bejelentők is igénybe vehetik a VSZI-t. A VSZI rugalmas és gyors ügyintézéssel, továbbá a korábbi, nemzeti szakaszban elkészített kutatási jelentések felhasználása révén jelentős (40%-os) kutatási díjcsökkentéssel is elősegíti a V4-ek bejelentőinek nemzeti kutatási, fejlesztési és innovációs eredményeinek külföldi szabadalmaztatását.
A Magyarország Kormánya és a Visegrádi Szabadalmi Intézet közötti Székhely-megállapodás (a továbbiakban: Megállapodás) rendezi a VSZI Magyarország által biztosított jogi státuszát, illetve meghatározza a tisztségviselőknek biztosított mentességek és kiváltságok körét. A Megállapodás aláírására 2022. január 28-án Budapesten került sor.
RÉSZLETES INDOKOLÁS
1. §
A nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos eljárásról szóló 2005. évi L. törvény (a továbbiakban: Nsztv.) 7. § (1) bekezdés a) pontjára és (2) bekezdésére figyelemmel, a Megállapodás kötelező hatályának elismerésére az Országgyűlés ad felhatalmazást, és az törvénnyel kerül kihirdetésre, mivel az abban szabályozott tárgykör az Országgyűlés feladat- és hatáskörébe tartozik.
2. §
A Megállapodást az Nsztv. 9. § (1) bekezdése értelmében törvénnyel szükséges kihirdetni.
3. §
A mellékletek tartalmazzák a Megállapodás hiteles angol és magyar nyelvű szövegét. A Megállapodás célja meghatározni a VSZI, annak helyiségei és dokumentumai, valamint személyzete jogállását, kiváltságait és mentességeit a székhelyállamban folytatott tevékenységeik során. A VSZI magyarországi titkárságán dolgozó külföldi tisztviselők funkcionális mentességben, illetve a budapesti nemzetközi szervezetekhez hasonló kiváltságokban részesülnek.
4. §
A törvény hatálybalépéséről rendelkezik. A hatálybalépés napját az Nsztv. 10. § (4) bekezdésének megfelelően a külpolitikáért felelős miniszter a Magyar Közlönyben közzétett közleményével állapítja meg.
5. §
Az Nsztv. 10. § (1) bekezdés f) pontja alapján a törvény tartalmazza a Megállapodás végrehajtásáért felelős miniszter megjelölését, amely a Megállapodás esetében az innovációért és technológiáért felelős miniszter.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás