15/2023. (IV. 19.) AM rendelet indokolás
15/2023. (IV. 19.) AM rendelet indokolás
az Agro-ökológiai Programhoz kapcsolódó támogatás igénybevételének részletes szabályairól szóló 15/2023. (IV. 19.) AM rendelethez
2023.04.20.
Az indokolás a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 18. § (3) bekezdése és a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdése alapján az Indokolások Tárában közzétételre kerül.
Az Agro-ökológiai Programhoz kapcsolódó támogatás igénybevételének részletes szabályairól szóló AM rendelet a Közös Agrárpolitika 2023. január 1-jével elindult új támogatási rendszerének végrehajtását szolgálja.
Az Agro-ökológiai Program (a továbbiakban: AÖP) új elem a közvetlen támogatások között. A közös agrárpolitika keretében a tagállamok által elkészítendő stratégiai tervhez (KAP stratégiai terv) nyújtott, az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) által finanszírozott támogatásra vonatkozó szabályok megállapításáról, valamint az 1305/2013/EU és az 1307/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2021. december 2-i (EU) 2021/2115 európai parlamenti és tanácsi rendelet szerint minden tagállamnak kötelező bevezetnie az agrár-ökológiai programot – a közvetlen támogatási keret legalább 15%-át erre fordítva –, míg az egyes mezőgazdasági termelők számára önkéntes a program.
A támogatás koncepciója, jogosultsági feltételei az Európai Bizottság által jóváhagyott KAP stratégiai tervben kerültek rögzítésre.
A rendelet részletesen bemutatja a támogatás igénylésének feltételeit, az egyes választható gyakorlatok tartalmát, az ellenőrzések és az adatszolgáltatások szabályait, a jogcímspecifikus jogkövetkezményeket, és hogy milyen lehetőségek közül választhat a termelő az újonnan induló, önkéntes programban való részvételhez.
Az AÖP tartalmában a II. pillérből finanszírozott agrár-környezetgazdálkodási (AKG) támogatáshoz hasonló, ugyanakkor pénzügyi végrehajtási modelljéhez a korábbi zöldítési támogatás szolgált mintául. Az a mezőgazdasági termelő, aki a tárgyévben az egységes kérelmében vállalja az AÖP-ben való részvételt, és teljesíti a földhasználati kategóriánként elérendő legalább két pont értékű gyakorlatot, gazdasága teljes területe után jogosult lesz a támogatásra. A támogatás hektáronként egységes összegű kifizetés, amelynek mértéke egyszerű hányadosként kerül meghatározásra minden évben: az AÖP pénzügyi keretét kell elosztani a támogatásra jogosult hektárok számával.
A programban részt vevő termelő vállalja, hogy minden földhasználati kategóriában (szántó, Natura 2000 besorolású gyep, egyéb gyep, ültetvény) az éghajlat és a környezet szempontjából előnyös gyakorlatokat folytat a tárgyévben. Ez alól az ún. teljes üzem megközelítés alól kizárólag korlátozott kivételek vannak:
a) 1 ha alatti össz-ültetvényterület a gazdaságban;
b) 5 ha alatti összterület az egyéb gyep kategóriában a gazdaságban;
c) 5 ha alatti össz-szántóterület a gazdaságban;
d) a Natura 2000 besorolású gyepek méretre való tekintet nélkül kimaradhatnak a termelő AÖP-vállalásaiból.
Ha a gazdálkodó él ezen eltérési lehetőségek bármelyikével, úgy az adott terület vonatkozásában nem lesz jogosult az AÖP támogatásra.
A programban részt vevő termelő köteles vezetni a gazdálkodási naplót gazdasága egésze vonatkozásában, amelyet elektronikusan kell majd benyújtania.
A kihirdetést követő napon történő hatálybalépés amellett, hogy a jogalkalmazók számára szükséges felkészülési időt biztosítja, elősegíti, hogy az érintettek számára mielőbb alkalmazhatóak legyenek a rendelet szerinti támogatási szabályok.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás