16/2023. (IV. 19.) AM rendelet indokolás
16/2023. (IV. 19.) AM rendelet indokolás
az Európai Mezőgazdasági Garanciaalapból finanszírozott fenntarthatóságot elősegítő alapszintű-jövedelemtámogatás, az ahhoz kapcsolódó átmeneti nemzeti támogatás, valamint a fenntarthatóságot elősegítő, átcsoportosítással nyújtható kiegészítő jövedelemtámogatás igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 16/2023. (IV. 19.) AM rendelethez
2023.04.20.
Ez az indokolás a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 18. § (3) bekezdése, illetve a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés b) pontja alapján a Magyar Közlöny mellékleteként megjelenő Indokolások Tárában közzétételre kerül.
Az AM rendelet a Közös Agrárpolitika 2023. január 1-jével elindult új támogatási rendszerének végrehajtását szolgálja. A rendelet három támogatási formát foglal magában, az alapszintű-jövedelemtámogatást, az újraelosztó támogatást és az átmeneti nemzeti támogatást.
A 2015–2022 közötti időszakban a közvetlen támogatási rendszer alapeleme az egységes területalapú támogatás (SAPS) és a zöldítés volt. 2023-tól ezt váltja fel az ún. fenntarthatóságot elősegítő alap jövedelemtámogatás (alapszintű-jövedelemtámogatás). Célja változatlan, a mezőgazdasági üzemek számára egy kiszámítható, alapszintű hektáronkénti jövedelemtámogatás biztosítása, ezáltal a termelők pénzügyi stabilitásának növelése, kockázatainak csökkentése.
Az új uniós joganyag alapján a közvetlen támogatások igazságosabb elosztása érdekében, a források egy meghatározó része kimondottan a kis és közepes gazdaságok emelt szintű támogatására fordítható. Magyarország, élve az új uniós szabályrendszer adta lehetőséggel, 2023-tól a korábbinál jóval egyszerűbb, egyúttal pedig kedvezőbb támogatási rendszert vezet be.
A 2015 óta működő, ám végrehajtásában meglehetősen rugalmatlan kistermelői támogatási rendszer, valamint a támogatások részleges és teljes elvonása (degresszió és capping) megszűnik. Ehelyett az igazságosabb forráselosztásért egyetlen beavatkozás, a kiegészítő jövedelemtámogatásként működő, ún. redisztributív vagy újraelosztó kifizetés felel majd. Ez a hektáralapú kiegészítő kifizetés az adott gazdaság első hektárjaira járó alapszintű-jövedelemtámogatáson felül biztosít többletforrást. Így aki alapszintű-jövedelemtámogatásra jogosult területtel rendelkezik, jogosulttá válik a kiegészítésre, feltéve, hogy üzemmérete nem haladja meg az 1200 hektárt.
A nemzeti forrásból finanszírozott átmeneti nemzeti támogatások tekintetében tovább folytatódik azok fokozatos kivezetése, az egyes jogcímekhez kapcsolódó maximális borítéknagyságok 2024-től évi 5 százalékpontos lépcsőkben kezdenek csökkenni. Az igénybevétel feltételei, a jogosultsági kritériumok, a kedvezményezett ágazatok köre, illetve a forráselosztási arány nem változik.
Az új szabályok lehetőséget adnak a több mint egy évtizedre visszanyúló referencia-időszakok felülvizsgálatára. A kifizetések célzottságának javítása érdekében Magyarország él ezzel a lehetőséggel, és a 2018-as évet bázisként alkalmazva, frissíti a bázisjogosultságok rendszerét.
Az AM rendelet azon előírása, miszerint a támogatás igénybevételére jogosult az a támogatás feltételeinek egyébként megfelelő mezőgazdasági termelő is, aki vagy amely felszámolási, végelszámolási vagy adósságrendezési eljárás alatt áll, az Európai Unió Bírósága által a C-115-10. számú ügyben hozott ítéletének végrehajtását szolgálja.
A támogatások koncepciója, jogosultsági feltételei az Európai Bizottság által jóváhagyott KAP Stratégiai Tervben kerültek rögzítésre.
A kihirdetést követő napon történő hatálybalépés amellett, hogy a jogalkalmazók számára szükséges felkészülési időt biztosítja, elősegíti, hogy az érintettek számára mielőbb alkalmazhatóak legyenek a rendelet szerinti támogatási szabályok.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás