2/2023. (II. 8.) MK utasítás
2/2023. (II. 8.) MK utasítás
a Miniszterelnöki Kabinetiroda tulajdonosi joggyakorlása alá tartozó gazdasági társaságok feletti tulajdonosi jogok gyakorlására vonatkozó eljárásrendről
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontjában meghatározott jogkörömben eljárva – figyelemmel a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény, az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény és az állami vagyonnal való gazdálkodásról szóló 254/2007. (X. 4.) Korm. rendelet előírásaira, továbbá a Miniszterelnöki Kabinetiroda Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 4/2022. (VI. 11.) MK utasítás 1. melléklet 196. § (3) bekezdésére – a következő utasítást adom ki:
1. § A Miniszterelnöki Kabinetiroda tulajdonosi joggyakorlása alá tartozó állami tulajdonú gazdasági társaságok feletti tulajdonosi jogok gyakorlására vonatkozó eljárásrendet az 1. mellékletben foglaltak szerint határozom meg.
2. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.
1. melléklet a 2/2023. (II. 8.) MK utasításhoz
I. ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
1. A Miniszterelnöki Kabinetiroda (a továbbiakban: minisztérium) az egyes állami tulajdonban álló gazdasági társaságok felett az államot megillető tulajdonosi jogok és kötelezettségek összességét gyakorló személyek kijelöléséről szóló 1/2022. (V. 26.) GFM rendelet 1. melléklet II. pontjában meghatározott gazdasági társaságok (a továbbiakban: társaság) felett tulajdonosi joggyakorlóként gyakorolja az államot megillető tulajdonosi jogok és kötelezettségek összességét (a továbbiakban: tulajdonosi joggyakorlás).
2. Az eljárásrend célja a tulajdonosi joggyakorlás szabályszerű ellátásához szükséges kontrollkörnyezet kialakítása.
3. Az eljárásrend személyi hatálya a minisztérium tulajdonosi joggyakorlásába tartozó feladatok és intézkedések megvalósításában részt vevő személyekre és szervezeti egységekre terjed ki. A tulajdonosi joggyakorlás az 1. függelék szerinti feladatköri megosztás alapján történik.
4. A tulajdonosi jogkör gyakorlása kiterjed a tulajdonosi döntés meghozatalára, intézkedés elrendelésére.
5. A tulajdonosi döntés meghozatalára
a) a társaság ügyvezetésének kezdeményezése alapján,
b) a felügyelőbizottság kezdeményezése alapján vagy
c) a tulajdonosi jogkör gyakorlója által saját hatáskörében eljárva
6. A tulajdonosi joggyakorló által kiadott tulajdonosi döntést a feladatellátásra kijelölt szervezeti egység küldi meg a társaság részére.
7. A tulajdonosi joggyakorló – a létesítő okirattal összhangban – a tulajdonosi joggyakorlás körében hivatalos levélben is adhat iránymutatást, illetve utasítást a társaság részére.
8. Amennyiben a társaság által szolgáltatott adatok alapján a döntés előkészítéséért felelős szervezeti egység – figyelemmel az állami vagyonnal való gazdálkodásról szóló 254/2007. (X. 4.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 20. § (2) bekezdésében foglaltakra – a társaság jogszerűtlen, szerződésellenes, a tulajdonos érdekeit sértő működését észleli, illetve a költségvetést hátrányosan érintő vagyongazdálkodási intézkedéseket tapasztal, azt haladéktalanul jelzi a jogi ügyekért felelős helyettes államtitkár útján a közigazgatási államtitkár felé. Amennyiben szükséges, a közigazgatási államtitkár intézkedési javaslatot készít elő a miniszter számára a megteendő intézkedésre, döntésre.
II. ÁLLAM NEVÉBEN NYÚJTOTT TŐKEEMELÉS, PÓTBEFIZETÉS, TULAJDONOSI TÁMOGATÁS, VALAMINT HITEL VAGY KÖLCSÖNNYÚJTÁS
9. A tulajdonosi döntést az annak előkészítéséért felelős szervezeti egység az irányadó rendelkezéseknek – különösen az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (a továbbiakban: Áht.) rendelkezéseinek – megfelelően készíti elő és terjeszti fel a közigazgatási államtitkáron keresztül a miniszter részére aláírásra, melyhez a szükséges dokumentumokat beszerzi, illetve előkészíti (pl. üzleti terv, Áht. szerinti engedély, támogatási döntés).
III. ÜZLETI TERV ELFOGADÁSA
10. A tulajdonosi joggyakorló levélben tájékoztatja a társaságot a következő üzleti évre vonatkozó üzleti terv elkészítése érdekében a tervezési irányelvekről, premisszákról, a tulajdonosi elvárásokról és az üzleti terv benyújtásának módjáról és határidejéről (a továbbiakban: tervezési irányelv levél). A tervezési irányelv levelet a döntés előkészítéséért felelős szervezeti egység állítja össze és a jogi ügyekért felelős helyettes államtitkáron keresztül terjeszti fel aláírásra a közigazgatási államtitkár részére.
11. Az üzleti tervnek középtávú kitekintést is tartalmaznia szükséges, amellyel a társaság bemutatja a 3 éves időtávon tervezett működését, küldetését és jövőképét, továbbá az előreláthatólag bekövetkező gazdasági eseményeknek a társaság eredményére, illetve gazdasági és pénzügyi helyzetére gyakorolt várható hatásait, a stratégia időtávjában megvalósítani tervezett célokat, azok megvalósításának lehetséges módjait, a gazdálkodás tervezett fő irányait, a piaci szegmenseit és a jelentősebb tervezett intézkedéseket.
12. Az üzleti terv jóváhagyásáról – a létesítő okiratban foglaltakkal összhangban – tulajdonosi döntés kerül kiadásra.
13. Amennyiben az elfogadott üzleti terv módosítása szükséges, a módosításra a fenti eljárásrend az irányadó.
IV. ÜZLETI ÉVET ZÁRÓ BESZÁMOLÓ ELFOGADÁSA
14. A társaság részére a döntés előkészítéséért felelős szervezeti egység tájékoztató levelet készít elő és küld meg a beszámoló megküldésével kapcsolatos információkról, így különösen a beszámoló tulajdonosi joggyakorló elé terjesztésének határidejéről.
15. A társaság által megküldött beszámolót a döntés előkészítéséért felelős szervezeti egység – a közreműködőként eljáró szervezeti egység bevonásával – vagyongazdálkodási szempontból megvizsgálja.
V. KÖLTSÉGVETÉSI TERVEZÉS
16. Az üzleti terv elfogadásán kívül a tulajdonosi joggyakorlás körébe tartozik a társaság tárgyévet követő költségvetési évre vonatkozó költségvetési forrásigényének – a Pénzügyminisztérium (a továbbiakban: PM) körlevelének megfelelően történő – felmérése a társaság tulajdonosi joggyakorlásának finanszírozását szolgáló költségvetési előirányzatok tekintetében.
VI. JAVADALMAZÁSI SZABÁLYZAT KIADÁSA
17. A köztulajdonban álló gazdasági társaságok takarékosabb működéséről szóló 2009. évi CXXII. törvényben (a továbbiakban: Takarékos tv.) foglaltak végrehajtása érdekében a vezető tisztségviselők, felügyelőbizottsági tagok, valamint a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 208. §-ának hatálya alá eső munkavállalók javadalmazásának, továbbá a jogviszony megszűnése esetére biztosított juttatások módjának, mértékének elveiről, annak rendszeréről szóló javadalmazási szabályzatot a társaság javaslatának figyelembe vételével a tulajdonosi joggyakorló adja ki tulajdonosi döntés keretében. A szabályzatot az elfogadásától számított 30 napon belül a cégiratok közé letétbe szükséges helyezni.
VII. ORSZÁGLELTÁR ÉS ORSZÁGGYŰLÉSI BESZÁMOLÓ
18. Az Országleltár és az Országgyűlési beszámoló kapcsán a feladatellátásra kijelölt szervezeti egység – a közreműködőként eljáró szervezeti egység bevonásával – megválaszolja az állami vagyon felügyeletéért felelős minisztertől, illetve a minisztérium más szervezeti egységeitől érkező megkereséseket.
VIII. TULAJDONOSI ELLENŐRZÉS
19. A tulajdonosi ellenőrzés keretében a tulajdonosi joggyakorló az állami vagyonnal való gazdálkodás vizsgálatára irányuló tulajdonosi ellenőrzési tevékenysége során az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvényben, a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvényben, valamint a Vhr. rendelkezései alapján jár el, melynek kapcsán éves ellenőrzési terv kerül kiadásra.
20. Az ellenőrzést követően a döntés előkészítéséért felelős szervezeti egység ellenőrzési jelentés-tervezetet készít, amely tartalmazza az ellenőrzés megállapításait és az ezekre vonatkozó javaslatokat. A jelentés tervezetét a döntés előkészítéséért felelős szervezeti egység vezetője megküldi az ellenőrzött társaság részére, a jelentés tervezetével kapcsolatos észrevételek, illetve javaslatok megtétele érdekében. A társaság által tett esetleges észrevételek figyelembe vételével a döntés előkészítéséért felelős szervezeti egység elkészíti az ellenőrzési jelentés végleges változatát, melyet a döntés előkészítéséért felelős szervezeti egység vezetője megküld a társaság részére.
21. Az éves ellenőrzési tervben foglaltakon felüli tárgykörben a miniszter vagy a közigazgatási államtitkár bármikor kezdeményezhet a társaságnál soron kívüli ellenőrzést. A soron kívüli ellenőrzés lefolytatására az éves ellenőrzés szabályait szükséges megfelelően alkalmazni.
IX. KÖZÉRDEKŰ BEJELENTÉS, PANASZ KIVIZSGÁLÁSA
22. A tulajdonosi joggyakorlás keretében a társaság működésével kapcsolatosan a tulajdonosi joggyakorlóhoz beérkező panasz, illetve közérdekű bejelentés esetén a bejelentést a döntés előkészítéséért felelős szervezeti egység a panaszokról és a közérdekű bejelentésekről szóló 2013. évi CLXV. törvény alapján vizsgálja ki a tulajdonosi ellenőrzés szabályainak alkalmazásával.
X. TÁRSASÁGI ADATOK ÉS JOGI DOKUMENTUMOK NYILVÁNTARTÁSA
23. A társasági adatok nyilvántartása kiterjed
a) a társaság cégjogi adatainak,
b) az első számú vezető és a társaság vezető tisztségviselőinek hatályos elérhetőségi adatainak,
c) a felügyelőbizottság tagjainak hatályos elérhetőségi adatainak és
d) a központi kapcsolattartáshoz szükséges hatályos elérhetőségi adatok
24. A társasági dokumentumok nyilvántartása kiterjed
a) a létesítő okirat,
b) a Szervezeti és Működési Szabályzat,
c) az igazgatóság és a felügyelőbizottság ügyrendje,
d) a Beszerzési, illetve Közbeszerzési szabályzat,
e) valamennyi, a társaságnál hatályban lévő – a tulajdonosi joggyakorlás szempontjából lényeges – szabályzat (így különösen: Javadalmazási Szabályzat, Befektetési Szabályzat, Számviteli Politika, Értékelési Szabályzat, Beszerzési és Közbeszerzési Szabályzat, Szervezeti és Működési Szabályzat) és
f) a Takarékos tv. alapján belső kontrollrendszer kialakítására és működtetésére köteles társaságra és a belső kontrollrendszer kialakítását és működtetését – a felügyelőbizottság javaslata alapján – vállaló társaság esetében a köztulajdonban álló gazdasági társaságok belső kontrollrendszeréről szóló 339/2019. (XII. 23.) Korm. rendelet szerinti, a szervezeti integritást sértő események kezelésének, valamint az integrált kockázatkezelés eljárásrendje, továbbá a belső ellenőrzési alapszabály és belső ellenőrzési kézikönyv
25. A tulajdonosi határozat nyilvántartása kiterjed a tulajdonosi határozat
a) számának,
b) keltének és
c) tárgyának
XI. A TULAJDONOSI DÖNTÉS VÉGREHAJTÁSÁNAK ELLENŐRZÉSE
26. A tulajdonosi döntés végrehajtásáról a társaság – a létesítő okirat eltérő rendelkezése hiányában – negyedévente beszámol a döntés előkészítéséért felelős szervezeti egység részére. E tárgyban a döntés előkészítéséért felelős szervezeti egység eseti jelleggel is kérhet tájékoztatást a társaságtól. Amennyiben a beszámoló alapján a döntés előkészítéséért felelős szervezeti egység jogszabálysértésre utaló körülményt észlel, illetve amennyiben a tulajdonosi döntést a társaság nem az abban foglaltak szerint hajtotta végre, azt a jogi ügyekért felelős helyettes államtitkár útján jelzi a közigazgatási államtitkár felé.
XII. TÁRSASÁG RÉSZÉRE ELŐÍRT KÖZZÉTÉTELI KÖTELEZETTSÉG ELLENŐRZÉSE
27. A társaság részére előírt közzétételi kötelezettség ellenőrzése körében a döntés előkészítéséért felelős szervezeti egység negyedévente ellenőrzi, hogy a társaság eleget tesz-e a jogszabályok által előírt közzétételi kötelezettségének, és a honlapján teljes körűen közzétette-e szervezetére, tevékenységére, működésére és gazdálkodására vonatkozó adatait. A közzététel elmulasztása esetén a jogi ügyekért felelős helyettes államtitkár – a döntés előkészítéséért felelős szervezeti egység jelzése alapján – haladéktalanul felhívja a társaságot kötelezettsége teljesítésére.
XIII. A FELÜGYELŐBIZOTTSÁG TEVÉKENYSÉGÉNEK ELLENŐRZÉSE
28. A döntés előkészítéséért felelős szervezeti egység megvizsgálja a társaság által felterjesztett beszámolót a társaság felügyelőbizottságának tárgyévi tevékenységéről. Amennyiben a beszámoló alapján a döntés előkészítéséért felelős szervezeti egység jogszabálysértésre utaló körülményt észlel, azt a jogi ügyekért felelős helyettes államtitkár útján jelzi a közigazgatási államtitkár felé.
XIV. A TÁRSASÁG ÁLTAL TELJESÍTETT ADATSZOLGÁLTATÁSOK
29. A társaság által teljesítendő adatszolgáltatás célja, hogy a tulajdonosi joggyakorló olyan információs adattáblával rendelkezzen a társaságról, amely az üzleti tervre épülve, az éves beszámoló adatait is figyelembe véve a lehető legszélesebb körű ismereteket biztosítja a társaság működéséről, gazdálkodásáról, pénzügyi helyzetéről és szükség esetén lehetőséget nyújt számára a mielőbbi beavatkozásra.
XV. A TÁRSASÁG VEZETŐ TISZTSÉGVISELŐI ÉS FELÜGYELŐBIZOTTSÁGI TAGJAIRA VONATKOZÓ VAGYONNYILATKOZATOK NYILVÁNTARTÁSA ÉS ŐRZÉSE
30. A miniszter tulajdonosi joggyakorlása alá tartozó többségi állami tulajdonú gazdasági társaság tekintetében az egyes vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségekről szóló 2007. évi CLII. törvény (a továbbiakban: Vnyt.) 3. § (3) bekezdés c) pontjában meghatározott kötelezettség teljesítésére szolgáló nyilatkozatokat (a továbbiakban: vagyonnyilatkozatok) – figyelemmel a Vnyt. 7. § b) pontjában foglaltakra – a feladatellátásra kijelölt szervezeti egység őrzi.
XVI. ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
31. Jelen eljárásrendet a vonatkozó jogszabályokkal, belső szabályzatokkal összhangban kell alkalmazni.
1. függelék
A |
B |
C |
D |
|
---|---|---|---|---|
Tulajdonosi jogkör részét képező feladatkör |
Döntés előkészítéséért felelős szervezeti egység |
Közreműködőként eljáró szervezeti egység |
A jogkör gyakorlója |
|
A miniszter által önállóan gyakorolt jogkörök |
||||
1. |
Jogszabály vagy a társaság létesítő okirata alapján a tulajdonosi joggyakorló kizárólagos hatáskörébe utalt ügykörök (kivéve: 2–4. pont) |
Társasági Felügyeleti Főosztály |
közigazgatási államtitkár |
miniszter |
2. |
Társaság részére az állam nevében nyújtott tőkeemelés, pótbefizetés és tulajdonosi támogatás |
Társasági Felügyeleti Főosztály |
– |
miniszter |
3. |
Társaság üzleti tervének elfogadása |
Társasági Felügyeleti Főosztály |
– |
miniszter |
4. |
Az általános üzleti évet záró beszámoló elfogadása |
Társasági Felügyeleti Főosztály |
– |
miniszter |
5. |
Költségvetési tervezés |
Költségvetési és Intézményfelügyeleti Főosztály |
– |
miniszter |
6. |
Társaság részére hivatalos levélben történő iránymutatás, utasítás adás |
a tulajdonosi joggyakorló által eseti jelleggel kijelölt szervezeti egység, illetve személy |
a tulajdonosi joggyakorló által eseti jelleggel kijelölt szervezeti egység, illetve személy |
miniszter |
7. |
Társaság szerződésellenes, a tulajdonos érdekeit sértő működés vagy a költségvetést hátrányosan érintő vagyongazdálkodási intézkedések észlelése [ Vhr. 20. § (2) bekezdés e] esetén |
Társasági Felügyeleti Főosztály |
jogi ügyekért felelős helyettes államtitkár útján a közigazgatási államtitkár |
miniszter |
A közigazgatási államtitkár által – a miniszter által átruházott hatáskörben – gyakorolt jogkörök |
||||
8. |
Az üzleti tervkészítés folyamatához kapcsolódóan a társaság részére történő tervezési irányelv levél összeállítása és a társaság részére történő megküldése |
Társasági Felügyeleti Főosztály |
jogi ügyekért felelős helyettes államtitkár |
közigazgatási államtitkár |
9. |
Tulajdonosi ellenőrzés |
Társasági Felügyeleti Főosztály |
jogi ügyekért felelős helyettes államtitkár |
közigazgatási államtitkár |
10. |
Tulajdonosi döntés végrehajtásáról szóló beszámoló ellenőrzése |
Társasági Felügyeleti Főosztály |
jogi ügyekért felelős helyettes államtitkár |
közigazgatási államtitkár |
11. |
Társaság felügyelőbizottságának előző évi tevékenységéről szóló beszámoló ellenőrzése |
Társasági Felügyeleti Főosztály |
jogi ügyekért felelős helyettes államtitkár |
közigazgatási államtitkár |
A jogi ügyekért felelős helyettes államtitkár által – a miniszter által átruházott hatáskörben – gyakorolt jogkörök |
||||
12. |
Társaság adatainak és a társasági jogi dokumentumainak nyilvántartása |
Társasági Felügyeleti Főosztály |
Társasági Felügyeleti Főosztály vezetője |
jogi ügyekért felelős helyettes államtitkár |
13. |
Társaság részére jogszabály által előírt közzétételi kötelezettség teljesítésének ellenőrzése |
Társasági Felügyeleti Főosztály |
Társasági Felügyeleti Főosztály vezetője |
jogi ügyekért felelős helyettes államtitkár |
A Társasági Felügyeleti Főosztály által ellátott feladatok
A |
B |
C |
|
---|---|---|---|
Tulajdonosi jogkör gyakorlásához kapcsolódó feladat |
Feladatellátásra kijelölt szervezeti egység |
Közreműködőként eljáró szervezeti egység |
|
1. |
Gazdasági Adattárházba teljesített adatszolgáltatás és egyéb eseti jellegű adatszolgáltatással kapcsolatos feladatok |
Társasági Felügyeleti Főosztály |
– |
2. |
Társaság vezető tisztségviselőjét és felügyelőbizottsági tagját érintő vagyonnyilatkozat nyilvántartása és őrzése |
Társasági Felügyeleti Főosztály |
– |
3. |
Tulajdonosi joggyakorló által kiadott tulajdonosi döntés társaság részére történő megküldése |
Társasági Felügyeleti Főosztály |
– |
4. |
Országleltárral és országgyűlési beszámolóval kapcsolatos adatszolgáltatás |
Társasági Felügyeleti Főosztály |
Pénzügyi és Számviteli Főosztály, valamint a Költségvetési és Intézményfelügyeleti Főosztály |
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás