22/2023. (VIII. 30.) MK rendelet
22/2023. (VIII. 30.) MK rendelet
a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok által üzemben tartott szolgálati járművekre, azok forgalomba helyezésére, valamint időszakos vizsgálatára vonatkozó különös szabályokról
A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. § (3) bekezdés m) pont mb) alpontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 9. § (1) bekezdés 14. és 15. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva – a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 95. § 8. pontjában meghatározott feladatkörében eljáró építési és közlekedési miniszterrel egyetértésben – a következőket rendelem el:
1. A rendelet hatálya
1. § (1) A rendelet hatálya
a) az Alkotmányvédelmi Hivatal,
b) az Információs Hivatal,
c) a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat és
d) a Nemzeti Információs Központ
(a továbbiakban együtt: polgári nemzetbiztonsági szolgálat) által használt járműre, valamint a polgári nemzetbiztonsági szolgálat által forgalomba helyezni kívánt járműre (a továbbiakban együtt: szolgálati jármű) terjed ki.
(2) A szolgálati jármű tekintetében a közúti járművek műszaki megvizsgálásáról szóló 5/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendeletet, a közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről szóló 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendeletet, valamint a közúti járművek környezetvédelmi felülvizsgálatának szabályairól szóló 77/2009. (XII. 15.) KHEM–IRM–KvVM együttes rendeletet az e rendeletben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
2. Értelmező rendelkezések
2. § E rendelet alkalmazásában
1. fedélzeti adatbusz: a szolgálati jármű vezérlő eszközeinek elektronikus kommunikációját biztosító szimmetrikus vagy aszimmetrikus kétvezetékes áramkör,
2. járműkövető rendszer alkalmazás: a szolgálati járműben elhelyezett telematikai eszköz által továbbított járműforgalmazási adatok – elsősorban a szolgálati jármű geopozíciója, igénybevételi módja, megkülönböztető jelzést adó berendezés aktív vagy inaktív állapota, gépjárművezető személye – rögzítését és feldolgozását végző informatikai alkalmazás,
3. telematikai eszköz: készre szerelt egységcsomagból és a perifériákból felépülő eszköz, ahol az egységcsomag a polgári nemzetbiztonsági szolgálatra jellemző SIM-kártyával, szoftverrel és fedélzetiegység-azonosítóval ellátott, a polgári nemzetbiztonsági szolgálat által meghatározott konfigurációk és igényelt funkcionalitás eléréséhez szükséges alapegység a perifériák nélkül, a perifériák a kiegészítők és a tartozékok együtt.
3. A polgári nemzetbiztonsági szolgálat által üzemben tartott szolgálati járműre vonatkozó különös szabályok
3. § (1) A polgári nemzetbiztonsági szolgálat közreműködhet – jogszabályban meghatározott feltételek megléte esetén – a szolgálati járműve forgalomba helyezés előtti és időszakos műszaki vizsgálatában (a továbbiakban együtt: műszaki vizsgálat), valamint hatósági engedéllyel és jelzéssel történő ellátására irányuló hatósági eljárásban.
(2) A Nemzetbiztonsági Szakszolgálat megkeresés alapján végzi az Információs Hivatal és a Nemzeti Információs Központ szolgálati járműveinek műszaki vizsgálatát, valamint a szolgálati jármű hatósági engedéllyel és jelzéssel történő ellátását.
(3) A polgári nemzetbiztonsági szolgálat az általa kiállított vagy érvényesített forgalmi engedély és a műszaki és környezetvédelmi adatlap adatairól a KÖKIR szakrendszeren kívül saját nyilvántartást vezet.
(4) A polgári nemzetbiztonsági szolgálat – a szolgálati jármű üzembentartójaként – biztosítja, hogy az e rendelet hatálya alá eső szolgálati járműve megfeleljen az 1. § (2) bekezdésében megjelölt jogszabályokban előírt műszaki és közlekedésbiztonsági követelményeknek.
(5) A polgári nemzetbiztonsági szolgálat által meghatározott, műveleti feladatokat ellátó szolgálati jármű és az 1. mellékletben meghatározott igazolvány (a továbbiakban: Igazolvány) felmutatója az Igazolvány felmutatása esetén, a jogszabály alapján közúti ellenőrzésre felhatalmazott hatóság ellenőrzése alól mentesül, amennyiben a közúti ellenőrzés a műveleti feladat végrehajtására nézve aránytalan sérelemmel járna.
(6) Az Igazolvány kibocsátója a polgári nemzetbiztonsági szolgálatot irányító miniszter, előállítója a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat, az előállított Igazolvány nyilvántartásáról a polgári nemzetbiztonsági szolgálat gondoskodik.
4. Különös műszaki és egyéb előírások
4. § A forgalomba helyezéshez a szolgálati jármű üzembentartójának rendelkeznie kell a közlekedési hatóság által kiadott forgalomba helyezési engedéllyel – jármű honosítási eljárás esetében műszaki adatlappal –, és engedélyköteles átalakítás esetén előzetes átalakítási engedéllyel.
5. § A szolgálati jármű törzskönyvvel történő ellátását és forgalomba helyezését a közlekedési igazgatási hatóság végzi.
6. § (1) A hatósági engedéllyel és jelzéssel ellátott szolgálati jármű műszaki vizsgálatában – a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 24/A. § (2) bekezdése alapján – közreműködhet a szolgálati jármű javítására a polgári nemzetbiztonsági szolgálattal szerződött, a közlekedési hatóság által engedélyezett tanúsító szervezet is.
(2) A vizsgabiztos a műszaki megfelelőséget műszaki vizsgálati bizonyítvánnyal igazolja.
7. § (1) Reklámot, reklámhordozót szolgálati járművön elhelyezni tilos. Zászlót, jelzést, plakettet, matricát vagy feliratot csak egységes jelzés, azonosítás céljából szabad elhelyezni.
(2) A polgári nemzetbiztonsági szolgálat vezetője határozza meg a megkülönböztető és figyelmeztető jelzést adó készülékek felszerelésének és használatának szabályairól szóló miniszteri rendeletben meghatározott fény- és hangjelzést adó készülék elhelyezésének módját.
8. § A szolgálati jármű forgalomba helyezés előtti és időszakos műszaki vizsgálatát, az eljárások szabályszerűségét a közlekedési hatóság előzetes egyeztetés alapján ellenőrizheti.
9. § (1) A polgári nemzetbiztonsági szolgálat az üzemeltetési hatékonyság növelése és vagyonvédelmi célból, valamint az elektronikus menetlevél alkalmazhatósága érdekében járműkövető rendszer alkalmazást használhat, ebben az esetben a szolgálati járműben adattovábbítást végző telematikai eszközt kell elhelyezni.
(2) A telematikai eszköz a következő, a szolgálati jármű igénybevételével kapcsolatos adatokat rögzíti és továbbítja a járműkövető rendszer alkalmazás részére:
a) a szolgálati jármű pozíciója,
b) a szolgálati jármű háromtengelyes gyorsulása,
c) a megkülönböztető jelzéssel felszerelt szolgálati jármű esetén a különböző, egymástól függetlenül be- és kikapcsolható megkülönböztető hang- és fényjelzések egymástól független állapota,
d) ha a szolgálati jármű energiafogyasztását a szolgálati jármű mozgatásán kívüli funkció megváltoztatja, úgy ennek a funkciónak az elkülönült energiafelhasználása vagy üzemórája,
e) a gépjárművezető azonosító elektronikus eszköz azonosító kódja,
f) a fedélzeti adatbuszból a szolgálati jármű technikai adottságaitól függően kinyerhető, a szolgálati járműre vonatkozó műszaki adatok és
g) a szolgálati jármű igénybevételének módja, ezen belül
ga) szolgálati igénybevételi mód;
gb) magáncélú igénybevételi mód; továbbá
gc) minősített igénybevételi mód.
(3) A határozatlan időtartamra a szolgálati jármű vagyonkezelője vagy üzemben tartója által engedélyezett magáncélú igénybevétel (a továbbiakban: tartós magáncélú igénybevétel) alatt keletkezett adatokat a járműkövető rendszer alkalmazás kizárólag a menetlevél, a tartós magáncélú igénybevétel futásteljesítmény adatának kimutatásához és statisztikai adatok készítéséhez használja fel.
(4) A járműkövető rendszer alkalmazás által tárolt és feldolgozott adatok vonatkozásában a járműkövető rendszer adatainak felhasználói közös adatkezelőnek minősülnek.
(5) A járműkövető rendszer infrastruktúra üzemeltetője adatfeldolgozónak minősül.
(6) A polgári nemzetbiztonsági szolgálat a járműkövető rendszer alkalmazás által feldolgozott adatokat saját hardware infrastruktúrán elkülönítve kezeli. A Nemzeti Információs Központ esetében a járműkövető rendszer alkalmazás a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat hardware infrastruktúráján üzemel.
5. Záró rendelkezések
10. § Ez a rendelet a kihirdetését követő nyolcadik napon lép hatályba.
11. § (1) A 3. § (5) bekezdése szerinti Igazolványokat legkésőbb 2023. december 31. napjáig kell kiállítani.
(2) Az Információs Hivatal járműveinek üzemben tartásával és használatával kapcsolatos egyes szabályokról szóló 131/2013. (V. 2.) Korm. rendelet 6. §-a és a belügyminiszter irányítása alá tartozó rendvédelmi szervek által üzemben tartott szolgálati járművekre, azok forgalomba helyezésére, időszakos vizsgálatára vonatkozó különös szabályokról szóló 58/2015. (X. 27.) BM rendelet 2. § (7) bekezdése alapján kiállított igazolványok 2024. január 1. napján hatályukat vesztik.
12. §1
1. melléklet a 22/2023. (VIII. 30.) MK rendelethez
1. Az Igazolvány az ISO 7810 szabványnak megfelelő, ID-1 méretű, többrétegű műanyag kártya.
2. Az Igazolvány adattartalma:
2.1. Előoldal:
2.1.1. „MAGYARORSZÁG” felirat,
2.1.2. „POLGÁRI NEMZETBIZTONSÁGI SZOLGÁLATOK” felirat,
2.1.3. „IGAZOLVÁNY” felirat,
2.1.4. „Ezen igazolvány felmutatója, illetve az általa vezetett jármű a közúti ellenőrzésre feljogosított hatóság ellenőrzése alól mentesül.” felirat,
2.1.5. „ÉRVÉNYES:” felirat,
2.1.6. az érvényesség ideje.
2.2. Hátoldal:
2.2.1. sorszám,
2.2.2. kibocsátás ideje.
A 12. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás