24/2023. (VI. 5.) AM rendelet indokolás
24/2023. (VI. 5.) AM rendelet indokolás
az Imrehegy-kiskunhalasi homokbuckák természetvédelmi terület létesítéséről szóló 24/2023. (VI. 5.) AM rendelethez
2023.06.13.
Magyarország Alaptörvényében az Alapvetés P) cikk (1) bekezdése rögzíti, hogy a természeti erőforrások, így a termőföld, az erdők és a vízkészlet, a biológiai sokféleség, különösen a honos növény- és állatfajok, továbbá a kulturális értékek a nemzet közös örökségét képezik, amelynek védelme, fenntartása és a jövő nemzedékek számára való megőrzése az állam és mindenki kötelessége.
A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Tvt.) 22. §-a szerint kiemelt oltalmuk biztosítása érdekében védetté kell nyilvánítani – többek között − a tudományos, kulturális, esztétikai, oktatási, gazdasági és más közérdekből, valamint a biológiai sokféleség megőrzése céljából arra érdemes, vadon élő szervezeteket, életközösségeiket, továbbá termő-, tartózkodó-, élőhelyeiket, a természetes, természetközeli tájakat, tájrészleteket, valamint a felszíni, felszínalaktani képződményt.
A rendeletalkotás célja és indoka – fentiekkel összhangban – az Imrehegy-kiskunhalasi homokbuckák természetvédelmi terület létesítése a Tvt. fenti rendelkezése, valamint felhatalmazása alapján.
A területen országos szinten jelentős táji és természeti értékek találhatók:
– a Duna–Tisza közén, az Illancs kistáj jellegzetes, természeteshez közeli állapotban fennmaradt tájrészletében a futóhomok és a lösz természetes felszínformái a szélformálta homokbuckavidék tájkarakter-formáló, tájképi szempontból is jelentős földtudományi természeti értékei;
– kis területen belül nagy változatosságban találhatók meg a Duna–Tisza közének − korábbi természetes állapotában nagy kiterjedésű, napjainkra jelentősen visszaszorult − homokiélőhely-együtteseit jól reprezentáló élőhelyek, különösen zárt homoki sztyepprétek, évelő nyílt homoki gyepek és borókás-nyárasok maradványai. Az élőhelyi változatosságra jellemző, hogy a terület a Duna–Tisza köze homoki növényzetének szinte teljes szukcessziós sorozatát tartalmazza az erdőssztyepp-tölgyesek kivételével. A terület megóvása, fenntartása ezért jelentősen hozzájárul hazánk biológiai sokféleségének megőrzéséhez;
– az élőhelyi változatosságnak köszönhetően a terület védett és fokozottan védett, illetve a Duna–Tisza közén ritka természeti értékek élőhelye. A növényfajok közül a védett tavaszi hérics (Adonis vernalis) kb. 6–10 ezer tős állománya él a területen, amely a Duna–Tisza közén megmaradt két nagy állomány közül az egyik (a másik nagy állomány a Madarasi Marhajárás természetvédelmi terület létesítésével 2018-ban kapott területi védelmet). A terület a fokozottan védett közönséges csikófark (Ephedra distachya) és a homoki kikerics (Colchicum arenarium), valamint a védett homoki nőszirom (Iris humilis ssp. arenaria) regionálisan is jelentős állományainak élőhelye.
A 225,93 hektár kiterjedésű, Imrehegy és Kiskunhalas közigazgatási területén elhelyezkedő terület kiemelt természetvédelmi oltalma által biztosított jogi védelem a fenti táji és természeti értékek együttesének hosszú távú megőrzése és fenntartása érdekében szükséges és indokolt.
A védetté nyilvánítással egyidejűleg sor kerül – a Tvt. 24. § (3) bekezdés b) pontja, valamint 36. §-a előírásainak megfelelően – az Imrehegy-kiskunhalasi homokbuckák természetvédelmi terület természetvédelmi kezelési tervének jogszabályi kihirdetésére.
A természetvédelmi kezelési terv egyértelmű és kiszámítható kereteket határoz meg az érintettek számára a terület táji és természeti értékeinek megőrzése, fenntartása érdekében. Egyedi hatósági ügyekben jogi, szakmai alapot nyújt a hatósági döntéshez. A kezelési terv jogszabályi kihirdetése nagyban hozzájárul a terület táji és természeti értékeinek hatékony megóvásához, s ezáltal a biológiai sokféleség országos szintű megőrzéséhez, fenntartásához is.
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 18. § (3) bekezdésében, továbbá a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés b) pontjában foglaltak alapján az Imrehegy-kiskunhalasi homokbuckák természetvédelmi terület létesítéséről szóló miniszteri rendelet indokolásának a Magyar Közlöny mellékleteként megjelenő Indokolások Tárában történő közzététele szükséges.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás