3/2023. (X. 5.) AM utasítás
3/2023. (X. 5.) AM utasítás
az agrárminiszter vezetése, irányítása alá tartozó szervek kormányügyeleti rendszerben teljesítendő jelentési kötelezettsége rendjéről, valamint a kormányzati intézkedést igénylő rendkívüli események jegyzékéről
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontja alapján – figyelemmel a kormányügyeleti rendszer létrehozásáról szóló 1324/2011. (IX. 22.) Korm. határozatra – a következő utasítást adom ki:
1. Értelmező rendelkezések
1. § Ezen utasítás alkalmazásában
1. jelentési kötelezettséget teljesítő szervezet: az Agrárminisztérium Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 1/2023. (VI. 30.) AM utasítás (a továbbiakban: SZMSZ) 1. melléklet 4. függeléke szerint az agrárminiszter (a továbbiakban: miniszter) irányítása alá tartozó, az 1. mellékletben meghatározott költségvetési szerv,
2. jelentésköteles esemény: a kormányzati tájékoztatást igénylő rendkívüli események jegyzékében meghatározott, a 2. melléklet szerinti esemény.
2. A tájékoztató rendszer működése
2. § (1) Jelentésköteles esemény bekövetkezése vagy annak veszélye esetén a jelentési kötelezettséget teljesítő szervezet a Kormány gyors, hatékony és hiteles tájékoztatása érdekében ezen utasításban foglalt tájékoztatási rend figyelembevételével teljesíti jelentési kötelezettségét.
(2) A jelentési kötelezettséget teljesítő szervezet a jelentésköteles eseményről történt tudomásszerzést, illetve a veszély vagy kárelhárítás érdekében esetlegesen szükséges halaszthatatlan intézkedést követően telefonon haladéktalanul, majd elektronikus úton írásban is tájékoztatja az Agrárminisztérium (a továbbiakban: Minisztérium) Biztonsági és Projektmenedzsment Főosztálya keretein belül működő biztonsági ügyeletet (a továbbiakban: biztonsági ügyelet).
3. § A Minisztérium szervezeti egységének munkatársát jelentésköteles esemény észlelése esetén jelentési kötelezettség terheli, amelyet lehetőség szerint a szervezeti egység vezetője tevékenységét irányító állami vezető útján vagy annak tájékoztatása mellett kell teljesíteni a biztonsági ügyelet felé.
4. § (1) A jelentési kötelezettséget teljesítő szervezet munkatársát jelentésköteles esemény észlelése esetén jelentési kötelezettség terheli. A jelentési kötelezettséget teljesítő szervezet a tevékenysége gyakorlásával összefüggésben bekövetkezett rendkívüli eseményekkel összefüggő jelentési kötelezettsége biztonsági ügyelet felé történő teljesítése érdekében ügyeletet (a továbbiakban: helyi ügyelet) működtet.
(2) A jelentési kötelezettséget teljesítő szervezet vezetője a kapcsolattartáshoz szükséges feltételeket, a jelentésköteles eseményekkel kapcsolatos belső jelentési rendet önállóan biztosítja és alakítja ki.
(3) A helyi ügyelet feladatait a jelentési kötelezettséget teljesítő szervezet vezetője, az általa kijelölt személy vagy szervezeti egység látja el.
5. § (1) Az ügyeletes állami vezetői feladatokat a Minisztérium közigazgatási államtitkára látja el.
(2) A Minisztérium közigazgatási államtitkárának helyettesítésére – ha bármely előre nem látott halaszthatatlan feladat vagy más ok miatt nem tudja az ügyeletes állami vezetői feladatokat ellátni – az SZMSZ 1. melléklet 14. §-a irányadó. Az SZMSZ 1. melléklet 14. §-a szerinti helyettes államtitkár a helyettesítés tényéről – az arról való tudomásszerzését követően haladéktalanul – értesíti a biztonsági ügyeletet.
6. § (1) A biztonsági ügyelet a bejelentett rendkívüli eseményekről és az azokkal összefüggésben felmerült információkról telefonon haladéktalanul jelentést tesz az ügyeletes állami vezetőnek.
(2) Az ügyeletes állami vezető a biztonsági ügyelet jelentése alapján dönt a bejelentett rendkívüli események és az azokkal összefüggésben felmerült információk továbbításának indokoltságáról, vagy a döntést megelőzően azok szükség szerinti kiegészítéséről.
(3) Kormányzati kommunikációs lépést igénylő rendkívüli esemény esetén az ügyeletes állami vezető tájékoztatja a Minisztérium feladatkör szerint illetékes állami vezetőjét a megfelelő szakmai tartalmú tájékoztatás kiadása érdekében.
(4) A biztonsági ügyelet vagy az ügyeletes állami vezető kérheti a bejelentett rendkívüli eseménnyel összefüggésben rendelkezésre álló további adatok átadását, melyet a jelentési kötelezettséget teljesítő szervezet köteles rendelkezésre bocsátani. A további adatszolgáltatás csak az (5) bekezdésben meghatározott okból tagadható meg.
(5) Ha a (4) bekezdés szerinti adatok átadása minősített adat továbbítását teszi szükségessé, vagy ha jogszabály az értesítés rendjét másként szabályozza, a telefonon továbbított jelentés kizárólag az esemény típusának, helyének és időpontjának minősített adatot nem tartalmazó megadására, valamint az eltérő értesítési rendet szabályozó jogszabály vagy utasítás megjelölésére korlátozódik.
7. § (1) A biztonsági ügyelet a 6. § (3) bekezdésében foglaltakra figyelemmel az ügyeletes állami vezető döntésének megfelelően tájékoztatja a Kormányügyeletet, valamint a kabinetfőnök útján a minisztert.
(2) Nem indokolt az (1) bekezdés szerinti tájékoztatás, ha
a) a bekövetkezett esemény jellegénél, nagyságrendjénél fogva nem éri el a 2. mellékletben foglaltak szerinti hatást a kormányzati, ágazati működés tekintetében,
b) a kialakult helyzet a miniszter hatáskörében biztonsággal rendezhető, kormányzati intézkedést nem igényel, vagy
c) a kialakult helyzet nem váratlan, arról az érintett kormányzati szervek előzetesen tudomással bírnak.
(3) Nem mellőzhető az (1) bekezdés szerinti tájékoztatás, ha a Kormány halaszthatatlan intézkedésére van szükség.
8. § (1) A jelentési kötelezettséget teljesítő szervezet a tájékoztatási rendszer működtetését, annak technikai, informatikai hátterét a meglévő kapacitások, eszközök és hálózatok felhasználásával, a rendelkezésre álló rendszeresített létszámmal biztosítja.
(2) Az ügyeleti feladatok ellátása nem igényli az ügyeletesnek kijelölt szolgálati helyen történő tartózkodását. Az ügyeleti feladatok ellátása a hivatali szervezeti helyszínen kívül is biztosítható, azonban az ország területének elhagyása esetén az ügyeletes helyettesítéséről gondoskodni kell.
3. A helyi ügyelet további feladatai
9. § (1) A jelentési kötelezettséget teljesítő szervezet a helyi ügyelet feladatait, működési és dokumentálási rendjét az ezen utasításban foglaltak figyelembevételével önállóan határozza meg.
(2) Az (1) bekezdés szerinti szabályzatot a jelentési kötelezettséget teljesítő szervezet vezetője a biztonsági ügyelet részére megküldi.
(3) A helyi ügyeleten biztosítani kell a telefonos és elektronikus elérhetőséget, és az ezekkel kapcsolatos adatokat a jelentési kötelezettséget teljesítő szervezet vezetője a biztonsági ügyelet részére megküldi.
4. A biztonsági ügyelet további feladatai
10. § (1) A biztonsági ügyelet a rendkívüli eseményről beérkező szóbeli jelentés tartalmát telefonon – és ezt követően a 3. melléklet szerinti elektronikusan rögzített tényközlő jelentését elektronikusan – megküldi az ügyeletes állami vezető, a kabinetfőnök útján a miniszter, illetve a Kormányügyelet részére. A biztonsági ügyelet dokumentálja továbbá a kapott és adott jelentésekkel, tájékoztatással és a biztonsági ügyeleti szolgálati feladatok ellátásával összefüggő tevékenységét.
(2) A biztonsági ügyelet
a) háttértámogatást nyújt az ügyeletes állami vezetői feladatok ellátásához, közreműködik az azonnali intézkedések végrehajtásában;
b) biztosítja a telefonos és elektronikus elérhetőségét, valamint a kapcsolattartáshoz szükséges adatainak a Kormányügyelet, az ügyeletes állami vezető, a Minisztérium szervezeti egységei és a helyi ügyeletek részére történő rendelkezésre bocsátását;
c) gondoskodik az általa elektronikusan rögzített adatok archiválásáról és az iratkezelési szabályzat irányadó tétele szerint történő megőrzéséről.
5. Az ügyeletes állami vezető további feladatai
11. § (1) Az ügyeletes állami vezető biztosítja a folyamatos telefonos és elektronikus elérhetőségét, valamint a kapcsolattartáshoz szükséges aktualizált adatai biztonsági ügyelet részére történő rendelkezésre állását.
(2) Ha az ügyeletes állami vezető egyéb forrásból olyan rendkívüli eseményre vonatkozó információ birtokába jut, amelyről jelentés nem érkezett, az információk megerősítése érdekében a biztonsági ügyelettől háttértámogatást kérhet.
(3) Az ügyeletes állami vezető önállóan vagy a biztonsági ügyelet útján elektronikus úton dokumentálja a biztonsági ügyeleti szolgálati feladatok ellátásával összefüggő tevékenységét, a beérkező információkkal kapcsolatos intézkedéseit, az információk továbbításának vagy a továbbítás elmaradásának indokát.
6. A biztonsági ügyeleti szolgálat szervezése és ellátása
12. § (1) A biztonsági ügyeleti szolgálat megszervezéséért, a biztonsági ügyeletesek havi szolgálati beosztásának tárgyhónapot megelőző hónap 15. napjáig történő elkészítéséért és jóváhagyásra az ügyeletes állami vezető részére történő felterjesztéséért a Minisztérium Biztonsági és Projektmenedzsment Főosztályának vezetője felelős.
(2) A jóváhagyott biztonsági ügyeleti szolgálati beosztást legkésőbb a tárgyhónapot megelőző hónap 25. napjáig a biztonsági ügyelet juttatja el a Kormányügyelethez és a helyi ügyeletekhez.
(3) Ha a biztonsági ügyeletes a biztonsági ügyeleti szolgálatot bármely előre nem látott halaszthatatlan feladat vagy más elháríthatatlan ok miatt nem tudja ellátni, helyettesítéséről a Minisztérium Biztonsági és Projektmenedzsment Főosztályának vezetője gondoskodik.
(4) A biztonsági ügyeletesek a biztonsági ügyeleti szolgálatot heti váltásban, hétfőn reggel 9:00 órától a következő hétfő 9:00 óráig tartó időtartamban látják el.
(5) A biztonsági ügyelet a Kormányügyelettel, az ügyeletes állami vezetővel, a helyi ügyeletekkel és a Minisztérium szervezeti egységeivel az e célra rendszeresített, a biztonsági ügyelet szabályzatában rögzített technikai paraméterekkel rendelkező elektronikus infokommunikációs eszközön keresztül tart kapcsolatot.
(6) A biztonsági ügyelet figyelemmel kíséri a helyi ügyeletek működését, a működési feltételek elégtelensége vagy egyéb rendellenesség észlelése esetén a Minisztérium közigazgatási államtitkára útján kezdeményezi a szükséges intézkedések megtételét.
7. Záró rendelkezések
13. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.
14. § A jelentési kötelezettséget teljesítő szervezet vezetőjének a 9. § (1) bekezdése szerinti szabályzatot 2023. október 31-ig kell elkészítenie.
15. §1
1. melléklet a 3/2023. (X. 5.) AM utasításhoz
1. Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal,
2. Nemzeti Földügyi Központ,
3. Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központ,
4. Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság,
5. Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság,
6. Bükki Nemzeti Park Igazgatóság,
7. Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság,
8. Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság,
9. Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság,
10. Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság,
11. Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság,
12. Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság,
13. Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság.
2. melléklet a 3/2023. (X. 5.) AM utasításhoz
1. a kormányügyeleti rendszer létrehozásáról szóló 1324/2011. (IX. 22.) Korm. határozat 1. melléklet 20. pontjában meghatározott rendkívüli események;
2. a Minisztérium, illetve a jelentési kötelezettséget teljesítő szervezet épületeit, területét érintő terrorcselekmény;
3. a jelentős kárértékű vagy a nemzetgazdaságot, az ország szuverenitását veszélyeztető bűncselekmény elkövetése;
4. a Minisztériumot, illetve a jelentési kötelezettséget teljesítő szervezetet érintő, azok működését veszélyeztető természeti, illetve emberi erőhatás okozta esemény bekövetkezte;
5. minősített adat fizikai, elektronikus védelmét fenyegető rendkívüli esemény.
3. melléklet a 3/2023. (X. 5.) AM utasításhoz
1. jelentést tevő ügyeletes neve és elérhetősége (telefonszáma);
2. a rendkívüli esemény 2. melléklet szerinti megnevezése;
3. a kialakult helyzet lényeges ismérvei, ennek keretében
3.1. a hely és az időpont megjelölése,
3.2. a kiváltó okok megadása,
3.3. a várható hatásterület ismertetése,
3.4. a prognosztizálható lefolyás és hatások ismertetése;
4. emberéletben, testi épségben és egészségben, vagyoni javakban, természeti és épített környezetben bekövetkezett veszteségek és károk;
5. a jelentés időpontjában már megtett, valamint elrendelt válságreagálási intézkedések;
6. a megelőzéshez, az elhárításhoz vagy a védekezéshez szükséges feltételek rendelkezésre állása vagy azok elégtelensége;
7. szükség van-e halaszthatatlan kormányzati beavatkozásra;
8. szükség van-e kommunikációs intézkedésre;
9. a jelentéshez tartozik-e minősített adat, amennyiben igen, információ a dokumentum elérhetőségéről;
10. ügyeletes állami vezető neve és telefonszáma.
A 15. § a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás