1185/2024. (VI. 28.) Korm. határozat
1185/2024. (VI. 28.) Korm. határozat
a Fogyatékosságügyi Koordinációs Bizottság létrehozásáról
1. A Kormány a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény 10. §-a alapján javaslattevő, véleményező, tanácsadói tevékenységet végző testületeként létrehozza a Fogyatékosságügyi Koordinációs Bizottságot (a továbbiakban: Bizottság).
2. A Bizottság célja a Fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló egyezmény és az ahhoz kapcsolódó Fakultatív Jegyzőkönyv kihirdetéséről szóló 2007. évi XCII. törvény (a továbbiakban: Egyezmény), valamint a Magyarország európai uniós tagállami működéséből fakadó fogyatékosságügyi feladatok végrehajtásának támogatása.
3. A 2. pont szerinti célokra tekintettel a Bizottság feladatai:
a) ellátja az Egyezmény 33. cikk (1) bekezdése szerinti kormányzati koordinációs mechanizmus feladatait;
b) nyomon követi a 2021–2027 programozási időszakban a kohéziós célú támogatások kifizetését lehetővé tevő, „A fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ-egyezmény végrehajtása és alkalmazása a 2010/48/EK tanácsi határozattal összhangban” horizontális feljogosító feltétel teljesítését;
c) véleményezi a fogyatékos embereket érintő jogszabálytervezetek kidolgozását megalapozó szakmai javaslatokat, koncepciókat;
d) részt vesz az Országos Fogyatékosságügyi Program előkészítésében, és nyomon követi annak végrehajtását.
4. A Bizottság állandó tagja
a) az igazságügyért,
b) az egészségügyért,
c) a köznevelésért,
d) a felsőoktatásért,
e) a foglalkoztatáspolitikáért,
f) a közlekedésért,
g) az építésügyi szabályozásért és építéshatósági ügyekért,
h) az európai uniós források felhasználásáért,
i) a családpolitikáért,
j) az államháztartásért és
k) a szociálpolitikáért
5. A Bizottság eseti tagja
a) a felnőttképzésért,
b) a szakképzésért,
c) a kultúráért,
d) a turizmusért,
e) a sportpolitikáért,
f) az e-közigazgatási és informatikai fejlesztések egységesítéséért,
g) a rendészetért,
h) a társadalmi felzárkózásért és
i) a társadalmi és civil kapcsolatok fejlesztéséért
felelős miniszter által megbízott politikai vagy szakmai felsővezető.
6. A Bizottság tagját az őt megbízó miniszter által írásban kijelölt politikai felsővezető vagy szakmai felsővezető helyettesítheti.
7. A Bizottság elnöke a Bizottságnak a szociálpolitikáért felelős miniszter által megbízott tagja.
8. A Bizottság állandó meghívottja (a továbbiakban: állandó meghívott) az Alapvető Jogok Biztosa Hivatalának egy képviselője.
9. A Bizottság elnöke eseti jelleggel a Bizottság feladatkörét érintő tevékenységet végző szakértőt (a továbbiakban: eseti meghívott) is meghívhat a Bizottság ülésére.
10. A Bizottság állandó és eseti tagja (a továbbiakban együtt: tag) szavazati joggal, az állandó meghívott és az eseti meghívott tanácskozási joggal rendelkezik.
11. A Bizottság tagja, az állandó meghívott és az eseti meghívott, valamint a 17. és 18. pont szerinti munkacsoport tagja a Bizottságban végzett tevékenységéért tiszteletdíjban, költségtérítésben nem részesül.
12. A Bizottság szükség szerint, de évente legalább négy alkalommal ülésezik. A Bizottság ülését a Bizottság elnöke hívja össze.
13. A Bizottság rendkívüli ülésének összehívását a Bizottság bármely tagja az indok egyértelmű megjelölésével kezdeményezheti a Bizottság elnökénél, aki ebben az esetben dönt a Bizottság összehívásáról.
14. A Bizottság szervezetével és működésével kapcsolatos napirendi pontok tárgyalására valamennyi tagot meg kell hívni.
15. A Bizottság szakmai döntéseiről az Országos Fogyatékosságügyi Tanácsról szóló 1330/2013. (VI. 13.) Korm. határozattal létrehozott Országos Fogyatékosságügyi Tanácsot tájékoztatni kell.
16. A Bizottság a működésére vonatkozó részletes szabályokat az ügyrendjében állapítja meg. Az ügyrend elfogadásához a tagok kétharmadának szavazata szükséges.
17. Az Egyezmény végrehajtását segítő szakpolitikai intézkedések megalapozása és az összfogyatékosságügyi kérdések előzetes megvitatása érdekében a Bizottság két állandó munkacsoportot működtet:
a) civil szervezetekből álló munkacsoportot és
b) a tagok által megbízott szakmai vezetőkből álló munkacsoportot.
18. A Bizottság a feladatkörébe tartozó egyes szakkérdések megvitatása, javaslatok kidolgozása érdekében eseti munkacsoport felállításáról is dönthet.
19. Az állandó és az eseti munkacsoportok vezetői a Bizottság ülésein tanácskozási joggal vesznek részt.
20. Az állandó munkacsoportok a működésükre vonatkozó részletes szabályokat az ügyrendjükben állapítják meg. Az eseti munkacsoportok működésére vonatkozó részletes szabályokat a Bizottság ügyrendje állapítja meg.
21. A Bizottság és az állandó vagy eseti munkacsoportok működésével összefüggő szakmai előkészítő és adminisztratív feladatok ellátásáról a szociálpolitikáért felelős miniszter által vezetett minisztérium gondoskodik.
22. Ez a határozat a közzétételét követő napon lép hatályba.
23.1
A 23. pont a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás