21/2024. (VII. 4.) HM utasítás
21/2024. (VII. 4.) HM utasítás
a társadalmi rendezvényekhez nyújtható honvédségi közreműködés biztosításának rendjéről
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontja alapján a következő utasítást adom ki:
1. Általános rendelkezések
1. § Az utasítás hatálya a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2021. évi CXL. törvény 3. § 14. pontja szerinti honvédelmi szervezetre (a továbbiakban: honvédelmi szervezet), valamint a honvédelemért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) fenntartói irányítása alá tartozó, honvédelmi szervezetnek nem minősülő többcélú szakképző intézményre (a továbbiakban: szakképző intézmény) terjed ki.
2. § Az utasítás hatálya nem terjed ki a miniszter által éves tervben jóváhagyott, a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) közreműködésével megrendezendő állami, nemzeti rendezvényekre, továbbá az MH katonadiplomáciai és toborzó rendezvényeire.
3. § Az utasítás alkalmazásában
1. haditechnikai eszköz: az MH állományában rendszeresített, a katonai szervezetek feladatainak megoldásához vagy közvetve azok végrehajtásához mind a háborús, mind a békeállapot időszakában szükséges harceszközök, biztosító- és kiszolgálóeszközök összessége,
2. hagyományőrző civil szervezet: olyan bejegyzett civil szervezet, amelynek történelmi korok reguláris magyar – beleértve a Habsburg-birodalom és az Osztrák–Magyar Monarchia magyar kiegészítésű alakulatait is – egyenruhába öltözött vagy azt más módon megjelenítő személyek a tagjai,
3. honvédségi közreműködés: az MH állományába tartozó személyek, haditechnikai eszközök, haditechnikai eszköznek nem minősülő honvédségi eszközök és gépjárművek társadalmi rendezvényeken – fegyverhasználati jog nélküli – részvétele, felhasználása és az ahhoz kapcsolódó munkavégzés, ideértve a katonazenekarok tevékenységét is,
4. kedvezményes térítés: a Honvédelmi Minisztérium Fejezet Egységes Számviteli Politikájának Önköltségszámítási Szabályzatában (a továbbiakban: Önköltségszámítási Szabályzat) foglaltaknak megfelelően megállapított önköltségnél alacsonyabb összegű térítési díj, melyet a 12. § (1) bekezdése szerinti ellenérték százalékos arányában vagy a közreműködés önköltségének megállapítása során számításba vett egyes költségfajták figyelmen kívül hagyásával kell meghatározni,
5. közfeladat: jogszabályban meghatározott állami vagy helyi önkormányzati feladat,
6. társadalmi rendezvény: az állami szervek, helyi önkormányzatok, egyházak, hagyományőrző és a honvédelem ügyét támogató civil szervezetek, valamint oktatási intézmények által szervezett állami, nemzeti, egyházi, társadalmi ünnep, kulturális és sportrendezvény,
7. toborzó megjelenés: katonai toborzás céljából csatlakozás és részvétel az országos, regionális és helyi társadalmi rendezvényekhez.
2. A honvédségi közreműködésre vonatkozó általános szabályok
4. § (1) A társadalmi rendezvényekhez honvédségi közreműködés – az 5. § (2) bekezdése kivételével – visszterhesen biztosítható.
(2) A honvédségi közreműködés kizárólag a kereskedelmi forgalomban szokásos piaci áron vagy – ha a szolgáltatás kereskedelmi forgalomban nem elérhető – az Önköltségszámítási Szabályzat alapján számított térítési díj ellenében biztosítható olyan társadalmi rendezvényhez, amely a közönség számára anyagi ellenszolgáltatás ellenében vehető igénybe, vagy amelyhez a honvédségi közreműködést gazdasági előny megszerzése érdekében kívánják közvetlenül vagy közvetetten felhasználni.
(3) A honvédségi közreműködést kedvezményes térítéssel kizárólag abban az esetben lehet engedélyezni, ha az igazodik a kérelmező társadalmi szerepvállalásához és a honvédségi közreműködéssel elérni kívánt társadalmi cél jelentőségéhez, vagy a rendezvény a Honvédelmi Minisztérium (a továbbiakban: HM) és az MH társadalmi megítélését előnyösen érinti, így különösen a honvédség társadalmi megbecsülésének emelésére, szakmai arculatával megegyező tájékoztatásra, létszámára, összetételére pozitív hatást gyakorol.
(4) A 100 km-nél nagyobb távolságot, illetve a 10 tonna össztömeget meghaladó haditechnikai eszköz igénybevételét is magába foglaló honvédségi közreműködés esetén az üzemanyag térítése a kérelmezőt terheli, azzal, hogy annak összege nem lehet kevesebb, mint a 3. § 4. pontjában meghatározott kedvezményes térítés szerinti költségszint.
5. § (1) A honvédség közreműködésére nem kerülhet sor, ha az
a) a honvédelmi és kiképzési feladatok végrehajtását akadályozza,
b) a HM vagy az MH társadalmi megítélését hátrányosan érinti,
c) pártpolitikai tevékenységgel függ össze, vagy
d) bármilyen módon honvédelmi érdeket sért.
(2) Térítésmentes honvédségi közreműködést – a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 11. § (13) bekezdésének figyelembevételével – akkor lehet engedélyezni, ha a kérelem közfeladat ellátására irányul.
(3) A kérelmet – ha az ingó vagyontárgyak ideiglenes használatba adására is irányul – a honvédségi járművek fenntartásáról szóló 18/2009. (XII. 18.) HM rendelet 7. §-ára, valamint az ingó vagyontárgyak ideiglenes használatba adásának rendjéről szóló 78/2016. (XII. 29.) HM utasításra figyelemmel kell elbírálni.
6. § (1) A HM Szervezeti és Működési Szabályzatában (a továbbiakban: HM SZMSZ) a társadalmi kapcsolatok ellátására kijelölt önálló szervezeti egység (a továbbiakban: HM társadalmi kapcsolatokért felelős szerv) közzéteszi a HM hivatalos honlapján a társadalmi rendezvényekhez igényelhető honvédségi közreműködés igénybevételére vonatkozó eljárásrendet, valamint az 1. melléklet szerinti adatlapot.
(2) A honvédségi közreműködésre vonatkozó, az igénylő által aláírt – az 1. melléklet szerinti formátumú – kérelmet az esemény tervezett időpontját megelőzően legalább 60 nappal a HM társadalmi kapcsolatokért felelős szervéhez kell benyújtani. A 7. § (2) bekezdése szerinti honvédségi közreműködés esetén, az 1. melléklet szerinti kérelmet az esemény tervezett időpontját megelőzően legalább 120 nappal kell benyújtani.
3. A honvédségi közreműködés engedélyezése
7. § (1) A társadalmi rendezvények támogatása céljából kérelmezett honvédségi közreműködés engedélyezésére, a kérelmek elbírálására a HM stratégiáért és humánpolitikáért felelős helyettes államtitkár (a továbbiakban: HM SHPHÁT) a jogosult.
(2) Az (1) bekezdéstől eltérően, a 40 tonnát meghaladó össztömegű haditechnikai eszközök és a légijárművek kirendeléséről a miniszter dönt. A kérelmet miniszteri döntésre – a Honvéd Vezérkar főnöke (a továbbiakban: HVKF) szakmai véleményével – a HM SHPHÁT útján és javaslatával, a HM SZMSZ-ben foglaltak szerint kell felterjeszteni.
(3) A HM társadalmi kapcsolatokért felelős szerv intézkedik – a 6. § (2) bekezdése alapján benyújtott kérelem beérkezésétől számított 5 napon belül – a HVKF és a HM SZMSZ-ben a katonai örökség ápolásával kapcsolatos feladatok ellátására kijelölt önálló szervezeti egység (a továbbiakban: HM katonai örökség ápolásáért felelős szerv) javaslatának, valamint a közreműködésben érintett honvédelmi szervezet, szakképző intézmény és a döntés-előkészítésben további résztvevők szakmai véleményének, javaslatának bekérése iránt. A szakmai véleménynek tartalmaznia kell a honvédségi közreműködés költségvetési előirányzatának biztosítottságáról vagy annak esetleges hiányáról szóló nyilatkozatot (a továbbiakban: előzetes pénzügyi fedezetigazolás), valamint a közreműködés költségére vonatkozó előzetes költségszámítást, kimutatást.
(4) A HM katonai örökség ápolásáért felelős szerv javaslatában nyilatkozik, hogy a honvédségi közreműködés biztosítható-e hagyományőrző civil szervezetekkel kötött külön megállapodás útján.
(5) A Honvéd Vezérkar (a továbbiakban: HVK) részére közvetlenül benyújtott kérelmek esetében a HVK társadalmi kapcsolatokért felelős szerve intézkedik a döntés előkészítéséhez szükséges érintett honvédségi szervezetek (3) bekezdés szerinti szakmai véleményének és előzetes pénzügyi fedezetigazolásának bekérésére, és azokat – a HVK javaslatával együtt – a kérelem beérkezésétől számított 10 napon belül továbbítja a HM társadalmi kapcsolatokért felelős szervéhez, és ezzel egyidejűleg értesíti a kérelmezőt a kérelem áttételéről.
(6) Ha a kérelmet a (3) és (4) bekezdéstől eltérően más honvédelmi szervezethez, illetve a szakképző intézményhez nyújtották be, akkor a kérelmet fogadó szervezet a beérkezéstől számított 10 napon belül az állásfoglalásával, a (3) bekezdés szerinti szakmai véleményével együtt szolgálati úton továbbítja a HM társadalmi kapcsolatokért felelős szervéhez, és ezzel egyidejűleg értesíti a kérelmezőt a kérelem áttételéről.
(7) Az MH katonazenekarai, díszelgők, koszorúvivők, valamint a haditechnikai eszköznek nem minősülő eszközök biztosítását az (1) bekezdésben meghatározott döntés szerint kell végrehajtani a helyőrségben, valamint – a 2. és 3. melléklet szerinti tevékenységi területen működő – a helyi önkormányzat által szervezett állami, nemzeti ünnepségeken és más – különösen a 4. mellékletben felsorolt – rendezvényeken, megemlékezéseken.
(8) A (3)–(5) bekezdés szerinti döntés előkészítéshez szükséges szakmai véleményeket a HM társadalmi kapcsolatokért felelős szerve terjeszti fel a HM SHPHÁT részére. A HM társadalmi kapcsolatokért felelős szerv a felterjesztésben – tekintettel a kérelmező személyére, a kérelem tárgyára vagy egyéb körülményre – javaslatot tesz a honvédségi közreműködés mértékére vagy annak esetleges elutasítására, ha a kérelmező által igényelt honvédségi közreműködés nem arányos a rendezvény méretével, minőségével vagy látogatottságával.
8. § (1) A kérelmezőt a 7. § (1) és (2) bekezdésében meghatározott döntésről a HM társadalmi kapcsolatokért felelős szerve értesíti.
(2) A kérelem teljesítése esetén, ha a honvédségi közreműködést biztosító honvédelmi szervezet, szakképző intézmény a tervezett közreműködés időpontjában az alaprendeltetéséhez kapcsolódó, előre nem tervezett feladatot kap, akkor a közreműködés – a kérelmezővel történt egyeztetést követően – nem vagy csökkentett tartalommal biztosítható. Erről az (1) bekezdés szerinti értesítésben a kérelmezőt tájékoztatni kell. Ha a miniszteri döntés értelmében a társadalmi rendezvényekhez a honvédségi közreműködés visszterhes, akkor – a döntésről a HM társadalmi kapcsolatokért felelős szervének szolgálati úton történő tájékoztatása alapján – a honvédségi közreműködést biztosító honvédségi szervezet parancsnoka intézkedik a közreműködésre vonatkozó szerződés megkötésére.
(3) A HVK társadalmi kapcsolatokért felelős szerve – a közreműködésre vonatkozó elrendelésről számított legalább 7 nappal korábban – értesíti a honvédségi közreműködés végrehajtásában érintett honvédségi szervezetet.
(4) A HM és az MH részéről a társadalmi rendezvényeken elhangzó beszédeket a HM sajtófőnöke (a továbbiakban: HM SF) hagyja jóvá.
9. § A korábban elutasított kérelem ismételt, változatlan tartalommal történő benyújtása esetén amennyiben megállapítható, hogy az elutasítás korábbi indoka változatlanul fennáll, akkor a kérelem ismételt elutasítása során elégséges a korábbi elutasítás indokára utalni.
10. § Az MH toborzással foglalkozó szervezetének parancsnoka a toborzó megjelenéseket – a HM SF és a HM SHPHÁT szakmai felügyelete mellett – a HVKF döntése alapján szervezi.
11. § (1) A társadalmi rendezvényre kirendelt személyi állomány jelenlévő parancsnoka (vezetője) dönt a kirendelt személyi állomány társadalmi rendezvényen történő részvételének és közreműködésének egyoldalú megszüntetéséről, ha a társadalmi rendezvény vagy az ott megjelent személyek magatartása az MH jó hírnevét vagy a működésébe vetett közbizalmat vagy a kirendelt személyi állomány életét, egészségét, testi épségét közvetlenül veszélyezteti.
(2) A társadalmi rendezvényre kirendelt személyi állomány parancsnoka (vezetője) az (1) bekezdés szerinti döntésről haladéktalanul jelentést tesz a kirendelő egység vagy az önálló alegység parancsnokának.
(3) A társadalmi rendezvény egyoldalú megszüntetésére vonatkozó, az (1) bekezdés szerinti döntés lehetőségére a 8. § (2) bekezdése szerinti tájékoztatóban fel kell hívni a figyelmet.
4. A honvédségi közreműködés ellenértéke
12. § (1) A honvédségi közreműködés költségét az Önköltségszámítási Szabályzatban meghatározottak szerint kell megállapítani. A közreműködés ellenértéke – a térítésmentes vagy kedvezményes térítés kivételével – a 4. § (2) bekezdése szerinti piaci ár vagy az Önköltségszámítási Szabályzat alapján megállapított, az általános forgalmi adó fizetési kötelezettség összegével növelt térítési díj.
(2) A térítésmentes közreműködés feltétele a 7. § (3) bekezdése szerinti véleményben foglalt előzetes pénzügyi fedezet rendelkezésre állása.
5. A honvédségi közreműködés végrehajtásáról szóló jelentések rendje
13. § (1) A honvédségi szervezetek negyedévente és éves összefoglaló jelentést készítenek a megvalósult honvédségi közreműködésekről, annak részleteiről, amelyet a HVK társadalmi kapcsolatokért felelős szerve útján terjesztenek fel a HVKF részére.
(2) A beérkezett jelentések alapján a HVK társadalmi kapcsolatokért felelős szerve a negyedévet követő 30 napon belül összefoglaló jelentést készít a HM SHPHÁT részére.
(3) A (2) bekezdés szerinti jelentés tartalmazza
a) a honvédségi közreműködéssel megvalósult, támogatott társadalmi rendezvények, programok helyét, idejét, a résztvevők, látogatók létszámát,
b) a kapcsolódó költségeket és az azok térítésére vonatkozó információt,
c) a nem támogatott társadalmi rendezvények, programok helyét, idejét és az elmaradás okát,
d) a honvédségi közreműködéssel megvalósult, támogatott társadalmi rendezvények, programok tapasztalatait, hatását a HM és az MH társadalmi megítélésére, kitérve a helyszínek, a biztosított megjelenés formájára,
e) a kapcsolódó toborzó tevékenység mérhető eredményeit,
f) a feladat végzését, fejlesztését, megújítását elősegítő javaslatokat.
(4) A honvédségi szervezetnek nem minősülő honvédelmi szervezetek a tárgyévet megelőző évben megvalósult honvédségi közreműködésekről a (3) bekezdés szerinti tartalommal összeállított jelentésüket a tárgyév január 31-ig a HM SHPHÁT részére közvetlenül küldik meg.
(5) Amennyiben a (3) és (4) bekezdés szerinti jelentés hagyományőrző civil szervezet tevékenységét is tartalmazza, úgy arról a HM SHPHÁT 30 napon belül tájékoztatja a HM katonai örökség ápolásáért felelős szervet.
6. Záró rendelkezések
14. § (1) Ez az utasítás a közzétételét követő 8. napon lép hatályba.
(2)1
1. melléklet a 21/2024. (VII. 4.) HM utasításhoz
A rendezvény honvédségi biztosítására vonatkozó kérelmük elbírálásához az alábbi adatokat szíveskedjenek elektronikus úton a HM társadalmi kapcsolatokért felelős szerve (honvedsegi.kozremukodes@hm.gov.hu) részére megküldeni:
Fsz. |
Alapadatok |
Rendezvénnyel kapcsolatos információk |
---|---|---|
1. |
A rendezvény típusa |
|
2. |
Van-e a rendezvénynek honvédségi, hadtörténeti jellege (indokok) |
|
3. |
A rendezvény időpontja |
|
4. |
A rendezvény helyszíne (pontos cím) |
|
5. |
A programot rendező szervezet megnevezése, ügyintéző neve, elérhetősége (e-mail; telefonszám) |
|
6. |
Társrendező szervezetek megnevezése (ha van) |
|
7. |
A rendezvény vázlatos programja (időrendben) |
|
8. |
A rendezvényen részt vevők várható létszáma, összetétele |
|
9. |
A rendezvényen beszédmondásra felkért személy(ek) |
|
10. |
Beszéd(ek) témaköre(i) |
|
11. |
A honvédségi közreműködés indokai |
|
12. |
Igényelt honvédségi közreműködés (bemutató, előadás, közreműködés, beszéd, zenekar), illetve ingóságok (anyagok, eszközök) |
|
13. |
A rendezvényt milyen egyéb szervezetek támogatják, |
|
14. |
Illetékes törvényszéknél vezetett nyilvántartási száma |
|
15. |
Társszervező szervezetek nyilvántartási száma (ha van) |
|
16. |
A kérelmező szervezet rendelkezik 30 napon túli köztartozással (megfelelő válasz aláhúzandó) |
IGEN |
17. |
A rendezvény látogatásának térítése (megfelelő válasz aláhúzandó) |
Ingyenesen látogatható |
18. |
A közreműködés költségeinek térítése |
a) térítésmentes |
Dátum:
programszervező
2. melléklet a 21/2024. (VII. 4.) HM utasításhoz
Fsz. |
Helyőrség |
Tevékenységi terület |
---|---|---|
1. |
Budapest |
Budapest területe, valamint Pest vármegye Dunától keletre eső területe |
2. |
Székesfehérvár |
Fejér és Tolna vármegye |
3. |
Tata |
Komárom-Esztergom vármegye |
4. |
Kaposvár |
Somogy és Baranya vármegye |
5. |
Debrecen |
Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye |
6. |
Hódmezővásárhely |
Békés és Csongrád-Csanád vármegye |
7. |
Veszprém |
Veszprém és Zala vármegye |
8. |
Pápa |
|
9. |
Győr |
Győr-Moson-Sopron és Vas vármegye |
10. |
Szolnok |
Jász-Nagykun-Szolnok és Heves vármegye, valamint Nógrád vármegye |
11. |
Kecskemét |
Bács-Kiskun vármegye |
12. |
Szentendre |
Pest vármegye Dunától nyugatra eső területe |
3. melléklet a 21/2024. (VII. 4.) HM utasításhoz
Fsz. |
Megnevezés |
Tevékenységi terület |
---|---|---|
1. |
MH Központi Zenekar |
Budapest |
2. |
MH Budapesti Helyőrségi Zenekar |
Budapest |
3. |
MH Szentendre Helyőrségi Zenekar |
Pest vármegye |
4. |
MH Debrecen Helyőrségi Zenekar |
Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg, |
5. |
MH Hódmezővásárhely Helyőrségi Zenekar |
Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, Békés vármegye |
6. |
MH Kaposvár Helyőrségi Zenekar |
Somogy, Baranya vármegye, valamint Zala vármegye |
7. |
MH Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar |
Fejér, Tolna vármegye |
8. |
MH Tata Helyőrségi Zenekar |
Komárom-Esztergom, Győr-Moson-Sopron vármegye |
9. |
MH Szolnok Légierő Zenekar |
Jász-Nagykun-Szolnok, Heves, Nógrád vármegye |
10. |
MH Veszprém Légierő Zenekar |
Veszprém, Vas vármegye, valamint Zala vármegye |
4. melléklet a 21/2024. (VII. 4.) HM utasításhoz
1. a Doni Áttörés Emléknapján (január 12.),
2. a Magyarországi Németek Elhurcolásának és Elűzetésének Emléknapján (január 19.),
3. a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapján (február 25.),
4. az 1848/49-es Forradalom és Szabadságharc Évfordulóján (március 15.),
5. a Holocaust Magyarországi Áldozatainak Emléknapján (április 16.),
6. a II. Világháború Befejezésének Napján (május 9.),
7. a Honvédelem Napján (május 21.),
8. a Magyar Hősök Emlékünnepén (május utolsó vasárnapja),
9. a Nemzeti Összetartozás Napján (június 4.),
10. Nagy Imre és mártírtársai újratemetésének Emléknapján (június 16.),
11. a Nándorfehérvári Diadal Emléknapján (július 22.),
12. az államalapítás és az államalapító Szent István király ünnepén (augusztus 20.),
13. az Aradi Vértanúk Emléknapján (október 6.),
14. az 1956-os Forradalom és Szabadságharc Emléknapján (október 23.),
15. a katonasírok, katonai emlékművek vonatkozásában Halottak Napján (november 1.),
16. a Nemzeti Gyász Emléknapjára – az 1956-os Forradalom Leverésének Emléknapján (november 4.),
17. az I. Világháború Befejezésének Napján (november 4. és november 11.),
18. a Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások Emléknapján (november 25.),
19. a helyőrségben vagy tevékenységi körzetében működő helyi önkormányzat évi egy kiemelt rendezvényén.
A 14. § (2) bekezdése a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás