• Tartalom

21/2024. (VII. 4.) HM utasítás

21/2024. (VII. 4.) HM utasítás

a társadalmi rendezvényekhez nyújtható honvédségi közreműködés biztosításának rendjéről

2024.07.13.

A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontja alapján a következő utasítást adom ki:

1. Általános rendelkezések

1. § Az utasítás hatálya a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2021. évi CXL. törvény 3. § 14. pontja szerinti honvédelmi szervezetre (a továbbiakban: honvédelmi szervezet), valamint a honvédelemért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) fenntartói irányítása alá tartozó, honvédelmi szervezetnek nem minősülő többcélú szakképző intézményre (a továbbiakban: szakképző intézmény) terjed ki.

2. § Az utasítás hatálya nem terjed ki a miniszter által éves tervben jóváhagyott, a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) közreműködésével megrendezendő állami, nemzeti rendezvényekre, továbbá az MH katonadiplomáciai és toborzó rendezvényeire.

3. § Az utasítás alkalmazásában

1. haditechnikai eszköz: az MH állományában rendszeresített, a katonai szervezetek feladatainak megoldásához vagy közvetve azok végrehajtásához mind a háborús, mind a békeállapot időszakában szükséges harceszközök, biztosító- és kiszolgálóeszközök összessége,

2. hagyományőrző civil szervezet: olyan bejegyzett civil szervezet, amelynek történelmi korok reguláris magyar – beleértve a Habsburg-birodalom és az Osztrák–Magyar Monarchia magyar kiegészítésű alakulatait is – egyenruhába öltözött vagy azt más módon megjelenítő személyek a tagjai,

3. honvédségi közreműködés: az MH állományába tartozó személyek, haditechnikai eszközök, haditechnikai eszköznek nem minősülő honvédségi eszközök és gépjárművek társadalmi rendezvényeken – fegyverhasználati jog nélküli – részvétele, felhasználása és az ahhoz kapcsolódó munkavégzés, ideértve a katonazenekarok tevékenységét is,

4. kedvezményes térítés: a Honvédelmi Minisztérium Fejezet Egységes Számviteli Politikájának Önköltségszámítási Szabályzatában (a továbbiakban: Önköltségszámítási Szabályzat) foglaltaknak megfelelően megállapított önköltségnél alacsonyabb összegű térítési díj, melyet a 12. § (1) bekezdése szerinti ellenérték százalékos arányában vagy a közreműködés önköltségének megállapítása során számításba vett egyes költségfajták figyelmen kívül hagyásával kell meghatározni,

5. közfeladat: jogszabályban meghatározott állami vagy helyi önkormányzati feladat,

6. társadalmi rendezvény: az állami szervek, helyi önkormányzatok, egyházak, hagyományőrző és a honvédelem ügyét támogató civil szervezetek, valamint oktatási intézmények által szervezett állami, nemzeti, egyházi, társadalmi ünnep, kulturális és sportrendezvény,

7. toborzó megjelenés: katonai toborzás céljából csatlakozás és részvétel az országos, regionális és helyi társadalmi rendezvényekhez.

2. A honvédségi közreműködésre vonatkozó általános szabályok

4. § (1) A társadalmi rendezvényekhez honvédségi közreműködés – az 5. § (2) bekezdése kivételével – visszterhesen biztosítható.

(2) A honvédségi közreműködés kizárólag a kereskedelmi forgalomban szokásos piaci áron vagy – ha a szolgáltatás kereskedelmi forgalomban nem elérhető – az Önköltségszámítási Szabályzat alapján számított térítési díj ellenében biztosítható olyan társadalmi rendezvényhez, amely a közönség számára anyagi ellenszolgáltatás ellenében vehető igénybe, vagy amelyhez a honvédségi közreműködést gazdasági előny megszerzése érdekében kívánják közvetlenül vagy közvetetten felhasználni.

(3) A honvédségi közreműködést kedvezményes térítéssel kizárólag abban az esetben lehet engedélyezni, ha az igazodik a kérelmező társadalmi szerepvállalásához és a honvédségi közreműködéssel elérni kívánt társadalmi cél jelentőségéhez, vagy a rendezvény a Honvédelmi Minisztérium (a továbbiakban: HM) és az MH társadalmi megítélését előnyösen érinti, így különösen a honvédség társadalmi megbecsülésének emelésére, szakmai arculatával megegyező tájékoztatásra, létszámára, összetételére pozitív hatást gyakorol.

(4) A 100 km-nél nagyobb távolságot, illetve a 10 tonna össztömeget meghaladó haditechnikai eszköz igénybevételét is magába foglaló honvédségi közreműködés esetén az üzemanyag térítése a kérelmezőt terheli, azzal, hogy annak összege nem lehet kevesebb, mint a 3. § 4. pontjában meghatározott kedvezményes térítés szerinti költségszint.

5. § (1) A honvédség közreműködésére nem kerülhet sor, ha az

a) a honvédelmi és kiképzési feladatok végrehajtását akadályozza,

b) a HM vagy az MH társadalmi megítélését hátrányosan érinti,

c) pártpolitikai tevékenységgel függ össze, vagy

d) bármilyen módon honvédelmi érdeket sért.

(2) Térítésmentes honvédségi közreműködést – a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 11. § (13) bekezdésének figyelembevételével – akkor lehet engedélyezni, ha a kérelem közfeladat ellátására irányul.

(3) A kérelmet – ha az ingó vagyontárgyak ideiglenes használatba adására is irányul – a honvédségi járművek fenntartásáról szóló 18/2009. (XII. 18.) HM rendelet 7. §-ára, valamint az ingó vagyontárgyak ideiglenes használatba adásának rendjéről szóló 78/2016. (XII. 29.) HM utasításra figyelemmel kell elbírálni.

6. § (1) A HM Szervezeti és Működési Szabályzatában (a továbbiakban: HM SZMSZ) a társadalmi kapcsolatok ellátására kijelölt önálló szervezeti egység (a továbbiakban: HM társadalmi kapcsolatokért felelős szerv) közzéteszi a HM hivatalos honlapján a társadalmi rendezvényekhez igényelhető honvédségi közreműködés igénybevételére vonatkozó eljárásrendet, valamint az 1. melléklet szerinti adatlapot.

(2) A honvédségi közreműködésre vonatkozó, az igénylő által aláírt – az 1. melléklet szerinti formátumú – kérelmet az esemény tervezett időpontját megelőzően legalább 60 nappal a HM társadalmi kapcsolatokért felelős szervéhez kell benyújtani. A 7. § (2) bekezdése szerinti honvédségi közreműködés esetén, az 1. melléklet szerinti kérelmet az esemény tervezett időpontját megelőzően legalább 120 nappal kell benyújtani.

3. A honvédségi közreműködés engedélyezése

7. § (1) A társadalmi rendezvények támogatása céljából kérelmezett honvédségi közreműködés engedélyezésére, a kérelmek elbírálására a HM stratégiáért és humánpolitikáért felelős helyettes államtitkár (a továbbiakban: HM SHPHÁT) a jogosult.

(2) Az (1) bekezdéstől eltérően, a 40 tonnát meghaladó össztömegű haditechnikai eszközök és a légijárművek kirendeléséről a miniszter dönt. A kérelmet miniszteri döntésre – a Honvéd Vezérkar főnöke (a továbbiakban: HVKF) szakmai véleményével – a HM SHPHÁT útján és javaslatával, a HM SZMSZ-ben foglaltak szerint kell felterjeszteni.

(3) A HM társadalmi kapcsolatokért felelős szerv intézkedik – a 6. § (2) bekezdése alapján benyújtott kérelem beérkezésétől számított 5 napon belül – a HVKF és a HM SZMSZ-ben a katonai örökség ápolásával kapcsolatos feladatok ellátására kijelölt önálló szervezeti egység (a továbbiakban: HM katonai örökség ápolásáért felelős szerv) javaslatának, valamint a közreműködésben érintett honvédelmi szervezet, szakképző intézmény és a döntés-előkészítésben további résztvevők szakmai véleményének, javaslatának bekérése iránt. A szakmai véleménynek tartalmaznia kell a honvédségi közreműködés költségvetési előirányzatának biztosítottságáról vagy annak esetleges hiányáról szóló nyilatkozatot (a továbbiakban: előzetes pénzügyi fedezetigazolás), valamint a közreműködés költségére vonatkozó előzetes költségszámítást, kimutatást.

(4) A HM katonai örökség ápolásáért felelős szerv javaslatában nyilatkozik, hogy a honvédségi közreműködés biztosítható-e hagyományőrző civil szervezetekkel kötött külön megállapodás útján.

(5) A Honvéd Vezérkar (a továbbiakban: HVK) részére közvetlenül benyújtott kérelmek esetében a HVK társadalmi kapcsolatokért felelős szerve intézkedik a döntés előkészítéséhez szükséges érintett honvédségi szervezetek (3) bekezdés szerinti szakmai véleményének és előzetes pénzügyi fedezetigazolásának bekérésére, és azokat – a HVK javaslatával együtt – a kérelem beérkezésétől számított 10 napon belül továbbítja a HM társadalmi kapcsolatokért felelős szervéhez, és ezzel egyidejűleg értesíti a kérelmezőt a kérelem áttételéről.

(6) Ha a kérelmet a (3) és (4) bekezdéstől eltérően más honvédelmi szervezethez, illetve a szakképző intézményhez nyújtották be, akkor a kérelmet fogadó szervezet a beérkezéstől számított 10 napon belül az állásfoglalásával, a (3) bekezdés szerinti szakmai véleményével együtt szolgálati úton továbbítja a HM társadalmi kapcsolatokért felelős szervéhez, és ezzel egyidejűleg értesíti a kérelmezőt a kérelem áttételéről.

(7) Az MH katonazenekarai, díszelgők, koszorúvivők, valamint a haditechnikai eszköznek nem minősülő eszközök biztosítását az (1) bekezdésben meghatározott döntés szerint kell végrehajtani a helyőrségben, valamint – a 2. és 3. melléklet szerinti tevékenységi területen működő – a helyi önkormányzat által szervezett állami, nemzeti ünnepségeken és más – különösen a 4. mellékletben felsorolt – rendezvényeken, megemlékezéseken.

(8) A (3)–(5) bekezdés szerinti döntés előkészítéshez szükséges szakmai véleményeket a HM társadalmi kapcsolatokért felelős szerve terjeszti fel a HM SHPHÁT részére. A HM társadalmi kapcsolatokért felelős szerv a felterjesztésben – tekintettel a kérelmező személyére, a kérelem tárgyára vagy egyéb körülményre – javaslatot tesz a honvédségi közreműködés mértékére vagy annak esetleges elutasítására, ha a kérelmező által igényelt honvédségi közreműködés nem arányos a rendezvény méretével, minőségével vagy látogatottságával.

8. § (1) A kérelmezőt a 7. § (1) és (2) bekezdésében meghatározott döntésről a HM társadalmi kapcsolatokért felelős szerve értesíti.

(2) A kérelem teljesítése esetén, ha a honvédségi közreműködést biztosító honvédelmi szervezet, szakképző intézmény a tervezett közreműködés időpontjában az alaprendeltetéséhez kapcsolódó, előre nem tervezett feladatot kap, akkor a közreműködés – a kérelmezővel történt egyeztetést követően – nem vagy csökkentett tartalommal biztosítható. Erről az (1) bekezdés szerinti értesítésben a kérelmezőt tájékoztatni kell. Ha a miniszteri döntés értelmében a társadalmi rendezvényekhez a honvédségi közreműködés visszterhes, akkor – a döntésről a HM társadalmi kapcsolatokért felelős szervének szolgálati úton történő tájékoztatása alapján – a honvédségi közreműködést biztosító honvédségi szervezet parancsnoka intézkedik a közreműködésre vonatkozó szerződés megkötésére.

(3) A HVK társadalmi kapcsolatokért felelős szerve – a közreműködésre vonatkozó elrendelésről számított legalább 7 nappal korábban – értesíti a honvédségi közreműködés végrehajtásában érintett honvédségi szervezetet.

(4) A HM és az MH részéről a társadalmi rendezvényeken elhangzó beszédeket a HM sajtófőnöke (a továbbiakban: HM SF) hagyja jóvá.

9. § A korábban elutasított kérelem ismételt, változatlan tartalommal történő benyújtása esetén amennyiben megállapítható, hogy az elutasítás korábbi indoka változatlanul fennáll, akkor a kérelem ismételt elutasítása során elégséges a korábbi elutasítás indokára utalni.

10. § Az MH toborzással foglalkozó szervezetének parancsnoka a toborzó megjelenéseket – a HM SF és a HM SHPHÁT szakmai felügyelete mellett – a HVKF döntése alapján szervezi.

11. § (1) A társadalmi rendezvényre kirendelt személyi állomány jelenlévő parancsnoka (vezetője) dönt a kirendelt személyi állomány társadalmi rendezvényen történő részvételének és közreműködésének egyoldalú megszüntetéséről, ha a társadalmi rendezvény vagy az ott megjelent személyek magatartása az MH jó hírnevét vagy a működésébe vetett közbizalmat vagy a kirendelt személyi állomány életét, egészségét, testi épségét közvetlenül veszélyezteti.

(2) A társadalmi rendezvényre kirendelt személyi állomány parancsnoka (vezetője) az (1) bekezdés szerinti döntésről haladéktalanul jelentést tesz a kirendelő egység vagy az önálló alegység parancsnokának.

(3) A társadalmi rendezvény egyoldalú megszüntetésére vonatkozó, az (1) bekezdés szerinti döntés lehetőségére a 8. § (2) bekezdése szerinti tájékoztatóban fel kell hívni a figyelmet.

4. A honvédségi közreműködés ellenértéke

12. § (1) A honvédségi közreműködés költségét az Önköltségszámítási Szabályzatban meghatározottak szerint kell megállapítani. A közreműködés ellenértéke – a térítésmentes vagy kedvezményes térítés kivételével – a 4. § (2) bekezdése szerinti piaci ár vagy az Önköltségszámítási Szabályzat alapján megállapított, az általános forgalmi adó fizetési kötelezettség összegével növelt térítési díj.

(2) A térítésmentes közreműködés feltétele a 7. § (3) bekezdése szerinti véleményben foglalt előzetes pénzügyi fedezet rendelkezésre állása.

5. A honvédségi közreműködés végrehajtásáról szóló jelentések rendje

13. § (1) A honvédségi szervezetek negyedévente és éves összefoglaló jelentést készítenek a megvalósult honvédségi közreműködésekről, annak részleteiről, amelyet a HVK társadalmi kapcsolatokért felelős szerve útján terjesztenek fel a HVKF részére.

(2) A beérkezett jelentések alapján a HVK társadalmi kapcsolatokért felelős szerve a negyedévet követő 30 napon belül összefoglaló jelentést készít a HM SHPHÁT részére.

(3) A (2) bekezdés szerinti jelentés tartalmazza

a) a honvédségi közreműködéssel megvalósult, támogatott társadalmi rendezvények, programok helyét, idejét, a résztvevők, látogatók létszámát,

b) a kapcsolódó költségeket és az azok térítésére vonatkozó információt,

c) a nem támogatott társadalmi rendezvények, programok helyét, idejét és az elmaradás okát,

d) a honvédségi közreműködéssel megvalósult, támogatott társadalmi rendezvények, programok tapasztalatait, hatását a HM és az MH társadalmi megítélésére, kitérve a helyszínek, a biztosított megjelenés formájára,

e) a kapcsolódó toborzó tevékenység mérhető eredményeit,

f) a feladat végzését, fejlesztését, megújítását elősegítő javaslatokat.

(4) A honvédségi szervezetnek nem minősülő honvédelmi szervezetek a tárgyévet megelőző évben megvalósult honvédségi közreműködésekről a (3) bekezdés szerinti tartalommal összeállított jelentésüket a tárgyév január 31-ig a HM SHPHÁT részére közvetlenül küldik meg.

(5) Amennyiben a (3) és (4) bekezdés szerinti jelentés hagyományőrző civil szervezet tevékenységét is tartalmazza, úgy arról a HM SHPHÁT 30 napon belül tájékoztatja a HM katonai örökség ápolásáért felelős szervet.

6. Záró rendelkezések

14. § (1) Ez az utasítás a közzétételét követő 8. napon lép hatályba.

(2)1

1. melléklet a 21/2024. (VII. 4.) HM utasításhoz

Adatlap a helyi önkormányzatok, a honvédelem ügyét támogató társadalmi szervezetek, oktatási intézmények által szervezett nemzeti, állami, egyházi, társadalmi ünnepek, kulturális, sport- és egyéb rendezvények honvédségi közreműködésének biztosítására
Felhívjuk szíves figyelmét, hogy csak aláírt adatlap esetén tudjuk a kérelmet elbírálni.
A rendezvény honvédségi biztosítására vonatkozó kérelmük elbírálásához az alábbi adatokat szíveskedjenek elektronikus úton a HM társadalmi kapcsolatokért felelős szerve (honvedsegi.kozremukodes@hm.gov.hu) részére megküldeni:

Fsz.

Alapadatok

Rendezvénnyel kapcsolatos információk

1.

A rendezvény típusa

2.

Van-e a rendezvénynek honvédségi, hadtörténeti jellege (indokok)

3.

A rendezvény időpontja

4.

A rendezvény helyszíne (pontos cím)

5.

A programot rendező szervezet megnevezése, ügyintéző neve, elérhetősége (e-mail; telefonszám)

6.

Társrendező szervezetek megnevezése (ha van)

7.

A rendezvény vázlatos programja (időrendben)

8.

A rendezvényen részt vevők várható létszáma, összetétele
(pl. érdeklődési kör, életkor, szervezethez tartozás)

9.

A rendezvényen beszédmondásra felkért személy(ek)

10.

Beszéd(ek) témaköre(i)

11.

A honvédségi közreműködés indokai

12.

Igényelt honvédségi közreműködés (bemutató, előadás, közreműködés, beszéd, zenekar), illetve ingóságok (anyagok, eszközök)

13.

A rendezvényt milyen egyéb szervezetek támogatják,
ide értendő a pályázati támogatás is (támogatók felsorolása)

14.

Illetékes törvényszéknél vezetett nyilvántartási száma
(civil szervezet esetében)

15.

Társszervező szervezetek nyilvántartási száma (ha van)

16.

A kérelmező szervezet rendelkezik 30 napon túli köztartozással (megfelelő válasz aláhúzandó)

IGEN
NEM

17.

A rendezvény látogatásának térítése (megfelelő válasz aláhúzandó)

Ingyenesen látogatható
Belépési díj ellenében látogatható
Zártkörű, meghívás alapján ingyenesen látogatható
Zártkörű, meghívás alapján belépési díj ellenében látogatható

18.

A közreműködés költségeinek térítése

a) térítésmentes
b) térítés ellenében
c) kedvezményes térítéssel

Alulírott, ……………………………………. (név) ……………………………………………… (szervezet) tudomásul veszem, ha az igényelt honvédségi közreműködés megvalósul, és a közreműködés következtében – a közreműködő honvédelmi szervezet ez irányú dokumentált figyelemfelhívása ellenére – kár keletkezik, az így okozott kárért a honvédelmi szervezet nem felel.

Dátum:
………………………………………
programszervező

2. melléklet a 21/2024. (VII. 4.) HM utasításhoz

A Magyar Honvédség helyőrségi körzetei

Fsz.

Helyőrség

Tevékenységi terület

1.

Budapest

Budapest területe, valamint Pest vármegye Dunától keletre eső területe

2.

Székesfehérvár

Fejér és Tolna vármegye

3.

Tata

Komárom-Esztergom vármegye

4.

Kaposvár

Somogy és Baranya vármegye

5.

Debrecen

Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye

6.

Hódmezővásárhely

Békés és Csongrád-Csanád vármegye

7.

Veszprém

Veszprém és Zala vármegye

8.

Pápa

9.

Győr

Győr-Moson-Sopron és Vas vármegye

10.

Szolnok

Jász-Nagykun-Szolnok és Heves vármegye, valamint Nógrád vármegye

11.

Kecskemét

Bács-Kiskun vármegye

12.

Szentendre

Pest vármegye Dunától nyugatra eső területe

3. melléklet a 21/2024. (VII. 4.) HM utasításhoz

Az MH Katonazenekarainak tevékenységi körzetei

Fsz.

Megnevezés

Tevékenységi terület

1.

MH Központi Zenekar

Budapest

2.

MH Budapesti Helyőrségi Zenekar

Budapest

3.

MH Szentendre Helyőrségi Zenekar

Pest vármegye

4.

MH Debrecen Helyőrségi Zenekar

Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg,
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye

5.

MH Hódmezővásárhely Helyőrségi Zenekar

Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, Békés vármegye

6.

MH Kaposvár Helyőrségi Zenekar

Somogy, Baranya vármegye, valamint Zala vármegye
déli része (75-ös úttól délre)

7.

MH Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar

Fejér, Tolna vármegye

8.

MH Tata Helyőrségi Zenekar

Komárom-Esztergom, Győr-Moson-Sopron vármegye

9.

MH Szolnok Légierő Zenekar

Jász-Nagykun-Szolnok, Heves, Nógrád vármegye

10.

MH Veszprém Légierő Zenekar

Veszprém, Vas vármegye, valamint Zala vármegye
északi része (75-ös úttól északra)

4. melléklet a 21/2024. (VII. 4.) HM utasításhoz

A honvédségi közreműködés lehetőségei a helyőrségben, valamint tevékenységi és helyőrségi körzetében működő helyi önkormányzatok rendezvényein

1. a Doni Áttörés Emléknapján (január 12.),

2. a Magyarországi Németek Elhurcolásának és Elűzetésének Emléknapján (január 19.),

3. a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapján (február 25.),

4. az 1848/49-es Forradalom és Szabadságharc Évfordulóján (március 15.),

5. a Holocaust Magyarországi Áldozatainak Emléknapján (április 16.),

6. a II. Világháború Befejezésének Napján (május 9.),

7. a Honvédelem Napján (május 21.),

8. a Magyar Hősök Emlékünnepén (május utolsó vasárnapja),

9. a Nemzeti Összetartozás Napján (június 4.),

10. Nagy Imre és mártírtársai újratemetésének Emléknapján (június 16.),

11. a Nándorfehérvári Diadal Emléknapján (július 22.),

12. az államalapítás és az államalapító Szent István király ünnepén (augusztus 20.),

13. az Aradi Vértanúk Emléknapján (október 6.),

14. az 1956-os Forradalom és Szabadságharc Emléknapján (október 23.),

15. a katonasírok, katonai emlékművek vonatkozásában Halottak Napján (november 1.),

16. a Nemzeti Gyász Emléknapjára – az 1956-os Forradalom Leverésének Emléknapján (november 4.),

17. az I. Világháború Befejezésének Napján (november 4. és november 11.),

18. a Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások Emléknapján (november 25.),

19. a helyőrségben vagy tevékenységi körzetében működő helyi önkormányzat évi egy kiemelt rendezvényén.

1

A 14. § (2) bekezdése a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére