24/2024. (IX. 5.) ORFK utasítás
24/2024. (IX. 5.) ORFK utasítás
a duális képzés végrehajtásáról
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
1. Az utasítás hatálya
1. Az utasítás hatálya
a) az Országos Rendőr-főkapitányságra;
b) a Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központra (a továbbiakban: ROKK);
c) a Készenléti Rendőrségre, a Repülőtéri Rendőr Igazgatóságra és a vármegyei (fővárosi) rendőr-főkapitányságokra;
d) a rendőrkapitányságokra és a határrendészeti kirendeltségekre;
e) a Rendészet és közszolgálat ágazathoz tartozó Közszolgálati technikus szakma Rendészeti technikus szakmairányon 13. évfolyamos – a duális képzés tárgyában az általános rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szervvel (a továbbiakban: Rendőrség) szakképzési munkaszerződés keretében, határozott idejű munkaviszonyban álló – tanulóra
terjed ki.
2. Az utasítás tárgyi hatálya alá a belügyi pályaorientációs szakmai oktatást lebonyolító szakképző intézményekben tanulmányokat folytató, 13. évfolyamos Rendészet és közszolgálat ágazathoz tartozó Közszolgálati technikus szakma Rendészeti technikus szakmairányon tanulók önkéntes vállalás alapján folytatott duális képzése (a továbbiakban: duális képzés) tartozik.
2. Értelmező rendelkezések
3. Az utasítás alkalmazásában
a) duális képzőhely: a Rendőrség azon önálló költségvetési szerve, amelyet a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara duális képzőhelyként nyilvántartásba vett;
b) gyakorlati oktató: a duális képzésben részt vevő olyan oktató, aki a Rendőrséggel hivatásos szolgálati jogviszonyban áll, továbbá megfelel a szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 12/2020. (II. 7.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Szkr.) rendelkezései szerinti duális képzőhely oktatójára vonatkozó feltételeknek, és a duális képzésben részt vevő tanuló gyakorlati feladatellátását irányítja, segíti, ellenőrzi, a gyakorlati ismereteket átadja;
c) koordinátor: a gyakorlati oktatók feladatellátását irányító, ellenőrző személy;
d) közreműködő képzőintézmény: a Miskolci Rendvédelmi Technikum, a Körmendi Rendvédelmi Technikum (a továbbiakban együtt: rendvédelmi technikumok), valamint a ROKK;
e) közreműködő oktató: a duális képzésben részt vevő olyan oktató, aki a közreműködő képzőintézménnyel foglalkoztatási jogviszonyban áll, továbbá megfelel az Szkr. rendelkezései szerinti duális képzőhely oktatójára vonatkozó feltételeknek, és a duális képzésben részt vevő tanuló elméleti oktatását irányítja, segíti, ellenőrzi, az elméleti ismereteket átadja;
f) szakképző intézmény: a belügyi pályaorientációs Közszolgálati technikus szakma Rendészeti technikus szakmairányon szakmai oktatást folytató szakképző intézmény;
g) tanuló: a 12. évfolyam követelményeit a belügyi pályaorientációs Közszolgálati technikus szakma Rendészeti technikus szakmairányon eredményesen teljesített tanuló;
h) telephely: a gyakorlati képzés végrehajtásának helyszíne.
RÉSZLETES RENDELKEZÉSEK
3. A duális képzésben történő részvétel feltételei
4. A duális képzésben való részvételt a tanuló az alábbi együttes feltételek fennállása esetén kezdheti meg:
a) a Közszolgálati technikus szakma Rendészeti technikus szakmairányú képzés 12. évfolyamát eredményesen befejezte;
b) 18. életévét betöltötte;
c) a szakképzési munkaszerződés keretében végzett munkafeladatokra előírt munkaköri egészségügyi alkalmassági feltételeknek megfelel;
d) három hónapnál nem régebbi hatósági erkölcsi bizonyítvánnyal rendelkezik;
e) a duális képzés kiválasztási eljárása szerinti követelményeket teljesítette, és a duális képzés szakképzési munkaszerződésében foglaltak teljesítését vállalja.
4. A tanuló jogai és kötelezettségei, a szakképzési munkaszerződés
5. A tanulót havonként bruttó 140 000 Ft munkabér illeti meg.
6. A közreműködő képzőintézménynél végrehajtott elméleti képzés időtartamára a tanulót térítésmentes napi háromszori étkezés, a közreműködő képzőintézmény kapacitásának függvényében szállás, valamint útiköltség-térítés illeti meg. Ezen juttatások biztosítására a tanuló az általa ledolgozott napokra jogosult.
7. A tanulót egyéb juttatásként a telephelyen végrehajtott gyakorlati képzés időtartamára a munkabéren felül
a) formaruházat;
b) amennyiben munkavédelmi szempontból szükséges, egyéni védőeszköz és egyéni védőfelszerelés;
c) útiköltség-térítés
illeti meg.
8. A 7. pont a)–b) alpontjában meghatározott juttatásokkal a duális képzés befejezésével a tanuló köteles elszámolni.
9. A tanulót a 7. pont a) alpontja szerinti formaruházattal a gyakorlati képzés első napján kell ellátni. A formaruházat a duális képzőhely által biztosított thermofelső, valamint láthatósági mellény ruházati cikkeket foglalja magában.
10. A tanuló a gyakorlati képzés teljes időtartama alatt köteles – az évszaknak megfelelően – a formaruházat viselésére.
11. A duális képzőhely a tanulóval az Szkt. 76. § (1) bekezdés b) pontja alapján – figyelemmel az Szkt. 83. § (2) bekezdés b) pontjában foglaltakra – az adott tanév I., illetve II. félévére szakképzési munkaszerződést köt.
12. A tanulót az Szkt. 84. § (5) bekezdése szerinti szabadság – figyelemmel a szakképzési munkaszerződésben foglaltakra – a képzés időtartamára időarányosan illeti meg.
13. A tanuló köteles írásban titoktartási nyilatkozatot tenni, amelyben vállalja, hogy a duális képzőhelyen a duális képzés során tudomására jutott szervezeti, valamint személyes adatokat megőrzi. A szakképzési munkaszerződésben kifejezetten szerepeltetni szükséges, hogy a titoktartási kötelezettség a szakképzési munkaszerződés megszűnését követően is fennmarad.
5. A duális képzésre vonatkozó általános szabályok
14. A duális képzés végrehajtása érdekében a duális képzőhely és a szakképző intézmény, valamint a duális képzőhely és a közreműködő képzőintézmény a képzés végrehajtásának feltételeit, a jogokat és kötelezettségeket tartalmazó együttműködési megállapodást köt.
15. A duális képzés időtartama 20 hét (5 hónap), amely a tanév I. félévét érintően 12 hétből, a tanév II. félévét érintően 8 hétből áll:
a) az I. félév 5 hét elméleti és 5 hét gyakorlati képzésből áll, amelyhez 2 hét szünet (évi rendes szabadság) kapcsolódik;
b) a II. félév 3 hét elméleti és 4 hét gyakorlati képzésből áll, amelyhez 1 hét szünet (évi rendes szabadság) kapcsolódik.
16. A tanuló köteles a duális képzésről történő mulasztását igazolni, az arról szóló igazolást a duális képzőhely részére bemutatni. A duális képzés – ideértve az elméleti és gyakorlati képzést is – során a hiányzás megengedett mértéke az összes óraszám 20%-a.
17. A tanuló írásbeli kérelme és a vizsgálathoz szükséges, illetve annak során keletkezett adatainak kezeléséhez való hozzájárulása esetén, a leendő hivatásos szolgálati jogviszony létesítéséhez szükséges egészségügyi-pszichológiai alkalmassági vizsgálatok előzetesen lefolytathatóak, annak megállapítása érdekében, hogy a tanulónál fennáll-e valamilyen, a hivatásos szolgálati jogviszony létesítését kizáró egészségügyi, valamint pszichológiai ok, betegség, kórkép vagy pszichológiai állapot. Az előzetes egészségügyi és pszichológiai felmérés során keletkezett alkalmassági adatok és eredmények sem a duális képzőhelyre, sem a tanulóra jövőbeni foglalkoztatási jogviszony létesítésére vonatkozó kötelezettséget nem jelentenek.
18. A duális képzés teljes szakmai tartalmát a Képzési Program tartalmazza.
19. A duális képzőhely a közreműködő képzőintézménnyel együttműködve, a szakképző intézménnyel egyeztetve elkészíti a Képzési Programot.
20. Az elméleti és a gyakorlati képzés teljesítésének értékelését a Köznevelési Regisztrációs és Tanulmányi Alaprendszerben (a továbbiakban: KRÉTA) a közreműködő oktató, valamint a gyakorlati oktató rögzíti.
21. Az elméleti képzés során felmerülő költségeket a közreműködő képzőintézmény, a gyakorlati képzés során felmerülő költségeket a duális képzőhely viseli.
22. A duális képzőhely vezetője felelős
a) a duális képzőhely képzési céljainak megfogalmazásáért, időszakos felülvizsgálatáért és aktualizálásáért;
b) a képzési célok elérése érdekében a képzési folyamatok szabályozottságáért, ellenőrizhetőségéért és fejlesztésének biztosításáért;
c) a gyakorlati képzéshez szükséges erőforrások biztosításáért;
d) a minőségi kritériumoknak való megfelelés érdekében végzett mérés eredményeinek felhasználásáért, és visszacsatolás útján a képzés eredményességének javításáért;
e) az elméleti képzés lefolytatása céljából a közreműködő képzőintézmény bevonásáért;
f) a gyakorlati képzésnek a duális képzőhelyen történő koordinálásáért;
g) a telephely kijelöléséért;
h) a koordinátor útján a gyakorlati oktató felkészítésen és továbbképzésen való részvételének biztosításáért;
i) a tanuló szakszerű és jogszerű foglalkoztatásáért, a gyakorlati ismeretek átadásáért;
j) a tanuló duális képzés során elkövetett fegyelemsértése, jogellenes cselekménye, károkozása kivizsgálásáért, a vizsgálat dokumentálásáért, valamint az érintett szakképző intézmény igazgatójának értesítéséért;
k) a tanuló duális képzésének ideje alatt bekövetkezett balesete esetén a baleseti jegyzőkönyv felvételéért, a bekövetkezett tanulóbalesetek esetén a baleset kivizsgálásáért, a szükséges nyilvántartások vezetéséért, valamint a balesethez kapcsolódóan meghatározott bejelentési kötelezettségek teljesítéséért és a baleseti jegyzőkönyv egy példányának a szakképző intézmény igazgatója részére 8 napon belüli megküldéséért.
6. Elméleti képzés
23. Az elméleti foglalkozások végrehajtására a duális képzőhely együttműködési megállapodás alapján közreműködő képzőintézményt von be.
24. Az elméleti képzés célja olyan szakmai tudás biztosítása, amelynek birtokában a Rendőrséghez tartozó, legjellemzőbb munkakörök betöltéséhez szükséges kompetenciák elsajátíthatók lesznek.
25. Az elméleti képzés tananyaga összhangban áll a tanulónak a szakképző intézményben teendő szakmai vizsgái eredményességét megalapozó rendvédelmi alapszolgálati, jogi és közigazgatási ismeretanyagokkal.
7. Gyakorlati képzés
26. A gyakorlati képzés végrehajtásáról a duális képzőhely a telephelyein gondoskodik.
27. A tanuló által végrehajtható feladatokat olyan módon kell meghatározni, hogy azok valamennyi releváns szakterületet érintsék, valamint ezen feladatok végrehajtása egyetlen szolgálati beosztáshoz előírt szakmai végzettség meglétét se feltételezze.
28. A gyakorlati képzés végrehajtása lehetőség szerint a tanuló lakóhelyéhez vagy tartózkodási helyéhez legközelebb található duális képzőhelyen vagy annak telephelyén történik.
29. A gyakorlati képzés végrehajtására az a telephely jelölhető ki, amely
a) rendelkezik a szükséges számú gyakorlati oktatóval;
b) alkalmas a Képzési Programban meghatározott feladatok gyakoroltatására;
c) biztosítja a gyakorlati képzés végrehajtásához a munkavédelmi oktatást és feltételeket.
30. A tanuló köteles a gyakorlati képzésen részt venni, a gyakorlati oktató utasításainak eleget tenni és a képzettségének megfelelő szolgálati feladatok végrehajtásában a duális képzőhely munkarendje szerint közreműködni, figyelemmel az Szkt. 84. § (4) bekezdésére.
31. A tanuló szolgálati jelvénnyel nem rendelkezik, azzal a gyakorlati képzés idejére sem látható el. Önálló intézkedésre, lőfegyver és egyéb kényszerítő eszköz használatára, szolgálati gépjármű vezetésére nem jogosult.
32. A tanuló köteles és jogosult a felkészültségének megfelelő részfeladatokat felügyelet mellett ellátni – a vonatkozó előírások, az adatvédelmi szabályok, valamint a titoktartási nyilatkozatában foglaltak betartása mellett, feladatához és felkészültségéhez igazodva – a gyakorlati oktató által meghatározott mértékben, az intézkedések, eljárások során keletkezett iratokba betekinteni, azokat megismerni.
33. A tanuló a gyakorlati képzés során a Képzési Programban meghatározott követelmények elsajátítása érdekében a duális képzőhely objektumaiba – az elhelyezésére kijelölt helyiségeken túl – a további szolgálati helyiségekbe és körletekbe (előállító egység, fogda, ügyeleti helyiség, irattár stb.) gyakorlati oktatója kíséretében beléphet, és engedéllyel ott tartózkodhat.
34. A tanuló a gyakorlati képzés során köteles a szakképzési munkaszerződésben meghatározottakat, valamint a duális képzőhelyre vonatkozó jogszabályokat és belső rendelkezéseket a rá vonatkozó mértékben, maradéktalanul betartani.
35. A tanuló által teljesített gyakorlat adminisztrálásáról a KRÉTA mellett a Foglalkozási naplóban is gondoskodni kell. A Foglalkozási napló tartalmazza a gyakorlat időtervét, a tanuló által teljesítendő feladatokat, valamint a gyakorlati oktató bejegyzéseit a végrehajtott tevékenységek dokumentálásáról és a teljesített gyakorlat értékeléséről.
36. A tanuló köteles a részére kiadott Foglalkozási naplót a gyakorlati oktatója rendelkezésére bocsátani, az abban általa vezetendőként meghatározott részeket pontosan vezetni.
37.1 A gyakorlati képzést a duális képzőhely vezetője, valamint az általa kijelölt személyek ellenőrzik. Az ellenőrzés kiterjed a szakképzési munkaszerződésben meghatározott gyakorlati képzési feladatok megvalósulására, a tanuló és a gyakorlati oktató tevékenységének szakszerűségére, jogszerűségére és eredményességére.
8. A gyakorlati oktatóra vonatkozó szabályok
38. A duális képzőhely munkáltatói jogkört gyakorló vezetője a gyakorlati képzésben részt vevő tanulók oktatására, közvetlen irányítására, felügyeletére, ellenőrzésére gyakorlati oktatókat jelöl ki.
39. A gyakorlati oktató felelős a tanuló szervezeti kultúrával, etikai szabályokkal való megismertetéséért, az egyes munkafolyamatokba való bevezetéséért, ami alapján a tanuló alkalmassá válhat arra, hogy a tanulmányait eredményesen befejezze, sikeres szakmai érettségi vizsgát tegyen, és ezt követően a Rendőrség állományába kerüljön.
40. A közreműködő oktató és a gyakorlati oktató folyamatosan gondoskodik a tanuló értékeléséről. Az értékelés módszereit a Képzési Program határozza meg.
41.2 Az Szkr. 242. §-ában foglaltakon túl gyakorlati oktatói feladatok ellátására az jelölhető ki, aki
a) írásos nyilatkozatban vállalja a gyakorlati oktatói feladatok ellátását;
b) elvégezte a ROKK által szervezett, a rendvédelmi technikumok együttműködésével külön tervben meghatározott felkészítő tanfolyamot és teljesíti az évenkénti továbbképzéssel kapcsolatos kötelezettségeit;
c) szolgálati fegyelme, tevékenysége, magatartása és életvitele alapján alkalmas a gyakorlati oktatói feladatok ellátására.
42. A gyakorlati oktató közvetlenül felelős a rábízott tanulók gyakorlati tevékenységének jogszerű és szakszerű teljesítéséért.
43. A gyakorlati oktató köteles
a) a ROKK által szervezett, a rendvédelmi technikumok együttműködésével külön tervben meghatározott felkészítő tanfolyamon, valamint továbbképzésen részt venni, a kapott dokumentumokat feldolgozni, a meghatározott szakirodalmat tanulmányozni;
b) a gyakorlati képzésre érkező tanulókat fogadni és tájékoztatni, a tanuló Foglalkozási naplóját ellenőrizni, a tanuló tevékenységét rendszeresen értékelni, hiányzásait rögzíteni;
c) a tanulót a szolgálatra felkészíteni, öltözetét, valamint a számára a 7. pont b) alpontjában biztosított eszközöket ellenőrizni;
d) a tanuló figyelmét felhívni a gyakorlati tevékenység ellátása közben tanúsítandó magatartási szabályokra, valamint azok betartását folyamatosan megkövetelni;
e) a tanuló részére előírt feladatok elvégzését lehetővé tenni, ennek keretében biztosítani azt, hogy a tanuló az ügyintézés/intézkedések végrehajtását közvetlenül megszemlélhesse, az okmányokba a gyakorlati oktató szolgálati elöljárója által meghatározott mértékben betekinthessen, tapasztalatairól a vonatkozó adatvédelmi szabályok, valamint a titoktartási nyilatkozatában vállaltak betartásával feljegyzéseket készítsen;
f) feladatait bemutató jelleggel végrehajtani, amelyet követően minden esetben meg kell indokolnia, hogy mit miért tett, felhívni a tanuló figyelmét az egyes helyzetekhez igazodó szabályos eljárás módjára, gyakorlati fogásaira;
g) a tanulónak a hivatalos iratok elkészítésében való közreműködését biztosítani, és ehhez a megfelelő szakmai útmutatást megadni;
h) a tanuló tevékenységének, fejlődésének, fegyelmi helyzetének értékelésére javaslatot tenni.
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
44. Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.
45. A közreműködő képzőintézménnyel történő kapcsolattartásért, a teljes duális képzés szakirányításáért, valamint annak egységes megszervezéséért, a 14. pont szerinti együttműködési megállapodások mintájának kidolgozásáért a ROKK felelős.
46. A ROKK az utasítás hatálybalépésétől számított tizenöt napon belül az Országos Rendőr-főkapitányság Személyügyi Főigazgatóság iránymutatása mellett kidolgozza a 17. pontban meghatározott kérelem és hozzájáruló nyilatkozat, a gyakorlati oktató 41. pont a) alpontjában meghatározott nyilatkozata, a 13. pontban meghatározott titoktartási nyilatkozat, valamint a szakképzési munkaszerződés mintáit, továbbá azokat minden év július 31-éig felülvizsgálja. A mintákat a Rendőrség intranetes honlapján az Országos Rendőr-főkapitányság Személyügyi Főigazgatóság Humánigazgatási Szolgálata a kézhezvételtől számított 5 napon belül közzéteszi.
A 37. pont a 11/2025. (IV. 10.) ORFK utasítás 53. pont a) alpontja szerint módosított szöveg.
A 41. pont nyitó szövegrésze a 11/2025. (IV. 10.) ORFK utasítás 53. pont b) alpontja szerint módosított szöveg.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás