282/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet indokolás
282/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet indokolás
a települési zöldinfrastruktúráról, a zöldfelületi tanúsítványról és a zöld védjegyről szóló 282/2024. (IX. 30.) Korm. rendelethez
2024.10.01.
Az indokolás a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 18. § (6) bekezdése és a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. §-a alapján a Magyar Közlöny mellékleteként megjelenő Indokolások Tárában közzétételre kerül.
A zöldfelületek védelme és a települési zöldinfrastruktúra fejlesztése napjainkban egyre fontosabb szerephez jut. A magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény (a továbbiakban: Méptv.) számos új fogalmat emel be a magyar szabályozásba, amelyet e kormányrendelet tölt ki tartalommal (tájépítészeti alkotás, zöldfelületi tanúsítvány, zöld védjegy).
A kormányrendelet egyik célja, hogy a szürke (műszaki) infrastruktúrák mellett a zöldinfrastruktúra is hasonló súllyal jelenjen meg a fejlesztések során. A települési zöldinfrastruktúra ugyanis a jövőben kulcsszerepet játszhat az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásban, mivel rendhagyó időjárási viszonyok esetén a társadalom és a gazdaság számára speciális védelmi funkciókat láthat el.
A kormányrendelet a települési önkormányzat jegyzőjének környezetvédelmi államigazgatási hatáskörét bővíti, így a fakivágással és fapótlással kapcsolatos, jelenleg is meglévő feladatköre mellett a közhasználatú területek zöldfelületének védelmével és a telkek zöldfelületének fenntartásával kapcsolatos hatósági feladatokat is el fog látni.
A Méptv. – az energetikai tanúsításhoz hasonló rendszerben, de a zöldfelületi sajátosságokat figyelembe véve – létrehozta a zöldfelületi tanúsítás jogintézményét, amelyre vonatkozó részletes szabályokat ez a kormányrendelet tartalmazza. A tanúsítás célja az 5000 m2 összes hasznos alapterületet meghaladó egyes építmények környezetének megfelelő minőségű és mennyiségű zöldfelülettel való ellátása. A zöldfelületi tanúsítvány a telken található zöldfelület állapotáról és fenntartási igényéről szolgáltat pontos információkat, ezáltal az érintett zöldfelületek tervezése megalapozottabb, az üzemeltetésük pedig hatékonyabb lesz. A zöldfelületi tanúsítás várható eredménye az élő, biológiailag aktív felületek és a növények változatosságának növekedése, egyben az agresszív özönnövények visszaszorulása. A zöldfelületi tanúsítvány megszerzésének kötelezettsége csak a 2025. április 1-jén vagy azt követően induló építési engedélyezési eljárásokat követő használatbavételnek a feltétele, így a kellő felkészülési idő biztosított a tanúsításra való felkészülésre.
A Méptv. felhatalmazása alapján a kormányrendeletben megjelenő zöld védjegyre vonatkozó szabályok a magyar növényi alapanyagok alkalmazásának előtérbe helyezését célozzák, egyben a fenntarthatóbb növényalkalmazást, az erőforrásokkal való jobb gazdálkodást és a klímavédelmet is elősegítik. A zöld védjegy segítséget ad a fogyasztónak a tudatos növényi alapanyag-választásban. A zöld védjegy megszerzése nem kötelező, az ilyen védjeggyel ellátott növények alkalmazása sem állami és önkormányzati beruházásoknál, sem magánberuházásoknál nem kötelező. A zöld védjeggyel ellátott növények vásárlása ugyanakkor ajánlott, mivel az ilyen növények igazoltan életképesek a hazai klimatikus viszonyok között, és a hazai településképi környezethez illeszkednek.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás