29/2024. (VIII. 8.) NGM rendelet
29/2024. (VIII. 8.) NGM rendelet
az ESG tanácsadóként történő akkreditálás követelményrendszeréről
A fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati felelősségvállalás ösztönzését szolgáló környezettudatos, társadalmi és szociális szempontokat is figyelembe vevő, vállalati társadalmi felelősségvállalás szabályairól és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2023. évi CVIII. törvény 52. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 103. § (1) bekezdés 4. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva – az ESG Akkreditációs Bizottság véleményének kikérését követően – a következőket rendelem el:
1. § E rendelet alkalmazásában ügyfél az, aki kérelmezőként a fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati felelősségvállalás ösztönzését szolgáló környezettudatos, társadalmi és szociális szempontokat is figyelembe vevő, vállalati társadalmi felelősségvállalás szabályairól és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2023. évi CVIII. törvény (a továbbiakban: ESG törvény) szerinti ESG tanácsadóként (a továbbiakban: ESG tanácsadó) történő akkreditálását vagy akkreditált státuszának megújítását kezdeményezi.
2. § (1) Az ESG tanácsadóként való akkreditálás feltétele a (2), a (3) vagy a (6) bekezdésben meghatározott követelményeknek való megfelelés.
(2) Az akkreditált státuszhoz a természetes személy ügyfélnek a következő feltételeknek kell megfelelnie:
a) rendelkezik felsőfokú végzettséggel;
b)1
c) rendelkezik a tevékenység folytatásához szükséges, 3. § szerinti igazolt szakmai gyakorlattal;
d) nem áll az (5) bekezdés a) és b) pontja szerinti kizáró ok hatálya alatt;
e) büntetlen előéletű; és
f) nincs esedékessé vált és meg nem fizetett köztartozása.
(3) Az egyéni vállalkozó kivételével a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény szerinti gazdálkodó szervezet és a jogi személy ügyfélnek (a továbbiakban együtt: jogi személy ügyfél) az akkreditált státuszhoz a következő feltételeknek kell megfelelnie:
a) legalább két olyan természetes személyt foglalkoztat, aki a következő követelményeknek megfelel:
aa) szerepel az ESG tanácsadók nyilvántartásában, és
ab) a jogi személy ügyféllel legalább heti 30 órás munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll;
b) nem áll csődeljárás, végelszámolás, kényszertörlési, illetve felszámolási eljárás hatálya alatt;
c) nem áll az (5) bekezdés c) és d) pontja szerinti kizáró ok hatálya alatt;
d) az államháztartásról szóló törvény alkalmazása szempontjából megfelel a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményének;
e) nincs érvényben vele szemben az Európai Bizottságnak valamely támogatás visszafizetésére kötelező határozata; és
f) nincs esedékessé vált és meg nem fizetett köztartozása.
(4) A (3) bekezdés a) pontja szerinti követelmény egy ESG tanácsadóként nyilvántartásba vett természetes személy munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban történő alkalmazásával is teljesíthető, ha a betéti társaság vagy a közkereseti társaság ügyfél személyesen közreműködő tagja (a továbbiakban: személyesen közreműködő tag) nyilvántartásba vett ESG tanácsadó.
(5) ESG tanácsadói tevékenységet nem folytathat
a) az, aki a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságával (a továbbiakban: Hatóság) a különleges jogállású szervekről és az általuk foglalkoztatottak jogállásáról szóló törvény által meghatározott jogviszonyban áll;
b) az, aki az a) pont szerinti személynek a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 8:1. § (1) bekezdés 1. pontja szerinti közeli hozzátartozója;
c) az a) pont szerinti személy tulajdonában álló jogi személy; vagy
d) olyan jogi személy, amelynek vezető tisztségviselője, munkavállalója vagy személyesen közreműködő tagja az a) pont szerinti személy.
(6) Ha a természetes személy ügyfél az ESG tanácsadói tevékenységet egyéni vállalkozói jogviszonyban kívánja folytatni, abban az esetben is a természetes személy ügyfélre meghatározott követelményeknek kell megfelelnie.
3. § A természetes személy ügyfélnek vagy a jogi személy ügyfél 2. § (3) bekezdés a) pontja szerinti munkavállalójának, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében foglalkoztatott foglalkoztatottjának vagy személyesen közreműködő tagjának rendelkeznie kell a kérelem benyújtását megelőző három éven belüli időszakra vonatkozóan a következő tevékenységek közül legalább két tevékenység tekintetében összesen legalább 500 ESG szakértői óra időtartamra vonatkozó igazolt szakmai gyakorlattal, azzal a feltétellel, hogy egy tevékenységre vonatkozó szakmai gyakorlati időtartamból legfeljebb 350 ESG szakértői óra időtartam vehető figyelembe:
a) ESG célú vállalatirányítási, valamint ESG keretrendszerek kialakításához kapcsolódó szakértői és ESG adatszolgáltatáshoz kapcsolódó tájékoztató és tanácsadói szolgáltató tevékenységben való szakmai közreműködés;
b) szakmai közreműködés a vállalkozás fenntarthatósági célú átvilágításának teljesítésében;
c) részvétel a fenntarthatósági kérdésekkel kapcsolatos adatok összegyűjtésében és elemzésében, a társadalmi felelősségvállalási stratégia elkészítésében, valamint a vállalati kockázatkezelésre, a kockázatelemzésre és megelőző intézkedésekre vonatkozó szabályok végrehajtásában;
d) fenntartható finanszírozáshoz kapcsolódó keretrendszerek kialakításában való szakmai közreműködés;
e) az a)–d) pont szerinti tevékenységekre vonatkozó, felsőoktatási intézményben vagy felnőttképzés keretében végzett oktatói tevékenység vagy az a)–d) pont szerinti tevékenységekre vonatkozó szabályozói vagy hatósági tevékenységben való részvétel.
4. § (1) Az ESG tanácsadói akkreditált státusz megújításának feltétele a (2) vagy a (3) és az (5) vagy a (6) bekezdésben meghatározott követelményeknek való megfelelés.
(2) Az akkreditált státusz megújításához a természetes személy ügyfélnek a következő feltételeknek kell megfelelnie:
a) rendelkezik az akkreditált státusz megújítására irányuló kérelem benyújtását megelőző három éven belüli időszakra vonatkozóan legalább 500 ESG tanácsadási óra időtartamú, ESG törvény szerinti ESG tanácsadói tevékenységre vonatkozó igazolt szakmai gyakorlattal;
b) nem áll a 2. § (5) bekezdés a) és b) pontja szerinti kizáró ok hatálya alatt;
c) büntetlen előéletű;
d) nincs esedékessé vált és meg nem fizetett köztartozása; és
e) a kérelem benyújtását megelőzően teljesítette az ESG tanácsadói képzésről szóló miniszteri rendeletben meghatározott képzési kötelezettségét.
(3) Az akkreditált státusz megújításához a jogi személy ügyfélnek a következő feltételeknek kell megfelelnie:
a) legalább két olyan természetes személyt foglalkoztat, aki a következő követelményeknek megfelel:
aa) szerepel az ESG tanácsadók nyilvántartásában, és
ab) a jogi személy ügyféllel legalább heti 30 órás munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll;
b) nem áll csődeljárás, végelszámolás, kényszertörlési, illetve felszámolási eljárás hatálya alatt;
c) nem áll a 2. § (5) bekezdés c) és d) pontja szerinti kizáró ok hatálya alatt;
d) az akkreditált státusz megújítására irányuló kérelem benyújtását megelőző utolsó lezárt, teljes üzleti év jóváhagyott éves beszámolója alapján a saját tőkéje a jegyzett tőke jogszabályban előírt legkisebb mértéke alá nem csökkent;
e) az államháztartásról szóló törvény alkalmazása szempontjából megfelel a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményének;
f) nincs érvényben vele szemben az Európai Bizottságnak valamely támogatás visszafizetésére kötelező határozata;
g) nincs esedékessé vált és meg nem fizetett köztartozása; és
h) ESG tanácsadási tevékenységből
ha) a nyilvántartásba vétel napjától vagy
hb) – ha az akkreditált státusza megújításra került – az akkreditáció legutolsó megújításától
a kérelem benyújtásáig terjedő időszakban összesen legalább nettó 40 000 000 Ft árbevételt szerzett.
(4) A (3) bekezdés a) pontja szerinti követelmény egy ESG tanácsadóként nyilvántartásba vett természetes személy munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban történő alkalmazásával is teljesíthető, ha a személyesen közreműködő tag nyilvántartásba vett ESG tanácsadó.
(5) A (3) bekezdés h) pontja szerinti követelmény teljesítettnek tekintendő abban az esetben is, ha a jogi személy ügyfél
a) a nyilvántartásba vétel napjától vagy
b) – ha az akkreditált státusza megújításra került – az akkreditáció legutolsó megújításától
a kérelem benyújtásáig terjedő időszakban összesen legalább 1000 ESG tanácsadói óra időtartamú ESG tanácsadói szolgáltatást nyújtott.
(6) Ha a természetes személy ügyfél az ESG tanácsadói tevékenységét egyéni vállalkozói jogviszonyban folytatja, az akkreditált státusz megújítása során a természetes személy ügyfélre meghatározott követelményeknek kell megfelelnie.
(7) Ha az ESG tanácsadó nem újította meg az akkreditációját, akkor az akkreditált státusz lejártát követő 2 éven belül benyújtott akkreditációs kérelemre az (1)–(6) bekezdés szabályait kell alkalmazni.
5. § Az ESG tanácsadóként történő akkreditálási eljárás során és az akkreditált státusz megújítására irányuló eljárás során az e rendelet szerinti követelményeknek való megfeleléshez szükséges feltételek fennállását a Hatóság elnökének az ESG tanácsadóként történő akkreditálás eljárási szabályairól és az ESG tanácsadók nyilvántartásáról szóló rendeletében foglaltak szerint kell igazolni.
6. § (1) Ez a rendelet – a (2) bekezdésben foglalt kivétellel – a kihirdetését követő napon lép hatályba.
(2) A 2. § (2) bekezdés b) pontja, valamint a 7. § (2) és (3) bekezdése 2025. június 30-án lép hatályba.
7. § (1) A 3. § szerinti szakmai gyakorlatként a 2024. január 1. napját megelőzően végzett, 3. § szerinti tevékenység is elfogadható.
(2)2
(3)3
8. § Ez a rendelet
a) a szakmai képesítések elismeréséről szóló, 2005. szeptember 7-i 2005/36/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek, valamint
b) a szakmák új szabályozásának elfogadását megelőző arányossági tesztről szóló, 2018. június 28-i (EU) 2018/958 európai parlamenti és tanácsi irányelvnek
való megfelelést szolgálja.
A 2. § (2) bekezdés b) pontja a 6. § (2) bekezdése alapján 2025. június 30-án lép hatályba.
A 7. § (2) bekezdése a 6. § (2) bekezdése alapján 2025. június 30-án lép hatályba.
A 7. § (3) bekezdése a 6. § (2) bekezdése alapján 2025. június 30-án lép hatályba.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás