3/2024. (IV. 9.) KTM rendelet
3/2024. (IV. 9.) KTM rendelet
a közigazgatási és területfejlesztési miniszter által adományozható elismerésekről
A Magyarország címerének és zászlajának használatáról, valamint állami kitüntetéseiről szóló 2011. évi CCII. törvény 24. § (6) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 178. §-ában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
1. Általános rendelkezések
1. § A közigazgatási és területfejlesztési miniszter (a továbbiakban: miniszter) által alapított elismerés (a továbbiakban: miniszteri elismerés) a miniszter feladat- és hatáskörébe tartozó és azt támogató területeken végzett kiemelkedő, illetve tartósan magas színvonalú szakmai tevékenység elismeréseként adományozható.
2. § (1) Miniszteri elismerésként díj, érdemérem és oklevél adományozható.
(2) A miniszter által adományozható elismerések:
a) Pro Regio díj,
b) Ereky István-díj,
c) Magyary Zoltán-díj,
d) Magyarországi Falumegújítási díj,
e) Helyi Önkormányzatokért díj,
f) Szolgáltató Önkormányzat díj,
g) Közigazgatás Szolgálatáért Érdemérem,
h) Miniszteri Elismerő Oklevél.
i)1 József nádor díj a Területfejlesztésért.
3. § (1)2 Miniszteri elismerés adományozását – a 2. § (2) bekezdés a), d), f) és i) pontjában meghatározott díj kivételével – az adományozási alkalmat legalább 60 nappal megelőzően, a jelölt életútjának, illetve tevékenységének rövid ismertetését és az adományozásra vonatkozó indokolást tartalmazó, az 1. melléklet szerinti előterjesztéssel a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) politikai vagy szakmai felsővezetője, a miniszter irányítása vagy felügyelete alá tartozó költségvetési szerv vagy gazdasági társaság vezetője, továbbá szakmai szervezet kezdeményezheti a miniszternél.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott határidő után beérkezett kezdeményezést a soron következő adományozási alkalomnál lehet figyelembe venni.
(3) A 2. § d) és f) pontjában meghatározott díj alapjául szolgáló pályázati kiírást a minisztérium honlapján kell közzétenni.
(4) Az elismerések adományozására irányuló döntés-előkészítési eljárásra a miniszter normatív utasításban részletes szabályokat állapíthat meg.
(5) A miniszter által adományozható elismerésekkel összefüggő kiadások fedezetét a minisztérium igazgatási költségvetésében kell előirányozni.
4. § (1) Nem adományozható miniszteri elismerés annak a személynek, aki ellen fegyelmi vagy büntetőeljárás van folyamatban, illetve aki fegyelmi büntetés vagy jogerős büntető ítélet hatálya alatt áll.
(2) Nem adományozható miniszteri elismerés annak a szervezetnek, amelynél a működéssel, illetve gazdálkodással összefüggésben végleges hatósági vagy jogerős bírósági határozattal megállapított szabálysértést, illetve bűncselekményt követtek el, amely jogerős végzéssel elrendelt végelszámolás, felszámolás vagy csődeljárás alatt áll, vagy amely ellen egyéb, a megszüntetésére irányuló, jogszabályban meghatározott eljárás van folyamatban.
(3) A 2. melléklet szerinti nyilatkozat hiányában elismerés nem adományozható.
5. § (1) Méltatlanná válik a miniszter által adományozott elismerésre az, akit szándékos bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen szabadságvesztésre ítéltek. A méltatlanná vált személytől a miniszter az elismerést visszavonja.
(2) A miniszter visszavonja az elismerést attól a szervezettől, amelyik vonatkozásában a 4. § (2) bekezdése szerinti kizáró ok az elismerés átadását követő öt éven belül bekövetkezik.
6. § (1) Az elismeréseket ünnepélyes keretek között a miniszter vagy az általa megbízott személy adja át.
(2)3 E rendelet eltérő rendelkezése vagy a miniszter eltérő döntése hiányában a 2. § (2) bekezdés a), b), d), e), f) és i) pontjában szereplő miniszteri elismerések átadására a Helyi Önkormányzatok Napja (szeptember 30.) alkalmából, a 2. § (2) bekezdés c), g) és h) pontjában szereplő elismerések átadására Magyary Zoltán születésének évfordulója (június 10.) alkalmából kerül sor.
(3) A miniszter kivételes és indokolt esetben az e rendelet szerint évente adományozható elismerések legfeljebb kétszeresének megfelelő számú elismerést adományozhat.
7. § Az elismerés adományozásáról, illetve visszavonásáról szóló közleményt a minisztérium honlapján, valamint a Hivatalos Értesítőben közzé kell tenni.
2. Pro Regio díj
8. § (1) Pro Regio díj (ezen alcím alkalmazásában a továbbiakban: díj) a terület- és regionális fejlesztés, a térségi együttműködés előmozdítása, a társadalom, a gazdaság és a környezet összehangolt fejlesztése terén végzett kiemelkedő tevékenység elismeréseként adományozható.
(2)4 A díj jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet (a továbbiakban együtt: szervezet) és természetes személy részére adományozható.
(3)5 A díj évente egy szervezet vagy egy természetes személy részére adományozható.
(4) A díjazott emlékérmet és az adományozást igazoló oklevelet kap.
(5) Az emlékérem bronzból készült, kör alakú, átmérője 11,2 cm. Előlapján kis település látható a tájban a fölé repülő angyallal. Hátoldalán a Kárpát-medence karéjából kiemelt Magyarország cizellált domborzati látványképe és a „Pro Regio” felirat helyezkedik el.
(6) A díjhoz 2 500 000 forint összegű pénzjutalom jár.
9. § (1)6 A díj adományozására vonatkozó javaslattétel lehetőségét és határidejét tartalmazó felhívást minden évben az érintett szervezetek körében közzé kell tenni a díj átadásának napját 60 nappal megelőzően.
(2) A díj adományozására vonatkozó javaslatokat szakmai bíráló bizottság (e § alkalmazásában a továbbiakban: bíráló bizottság) fogadja be, véleményezi és rangsorolja.
(3) A bíráló bizottság a díj adományozására vonatkozó rangsornak megfelelő javaslatát a díj átadásának napját legalább 30 nappal megelőzően a területfejlesztésért felelős államtitkár útján terjeszti fel a miniszternek.
(4) A bíráló bizottság tagjai
a) a területfejlesztésért felelős államtitkár mint a bíráló bizottság elnöke, valamint
b) a területfejlesztésért felelős államtitkár által felkért személyek.
(5) A bíráló bizottság tagjai e tevékenységükért díjazásban nem részesülnek. A bíráló bizottság melletti titkársági feladatok ellátásáról a területfejlesztésért felelős államtitkár gondoskodik.
3. Ereky István-díj
10. § (1) Ereky István-díj (ezen alcím alkalmazásában a továbbiakban: díj) a terület- és regionális fejlesztés, a térségi együttműködés előmozdítása, a társadalom, a gazdaság és a környezet összehangolt fejlesztése terén, illetve a miniszter feladat- és hatáskörével összefüggő, annak érdekében végzett kiemelkedő szakmai munka elismeréseként adományozható.
(2) A díj évente legfeljebb két fő részére adományozható.
(3) A díjazott kisplasztikát és az adományozást igazoló oklevelet kap.
(4) A kisplasztika egy 2,2 cm vastag, 10 × 10 cm alapterületű, tardosi vörös mészkő talapzatra rozsdamentes acélból készült nyakrésszel rögzített, 14 cm átmérőjű, rozsdamentes acél fejalkatrész középfelületébe illesztett, Ereky Istvánt ábrázoló, kör alakú bronz plakett. A kisplasztika kék színű díszdobozban foglal helyet.
(5) A díjhoz 1 500 000 forint összegű pénzjutalom jár.
4. Magyary Zoltán-díj
11. § (1) Magyary Zoltán-díj (ezen alcím alkalmazásában a továbbiakban: díj) a közigazgatásban végzett magas színvonalú kormánytisztviselői szakmai munka, illetve a közigazgatással összefüggő, annak érdekében végzett kiemelkedő tevékenység elismeréseként adományozható.
(2) A díj évente legfeljebb két fő részére adományozható.
(3) A díjazott kisplasztikát és az adományozást igazoló oklevelet kap.
(4) A kisplasztika bronzból készült, magassága 30 cm, Magyary Zoltán mellképét ábrázolja, két stilizált könyvön elhelyezve, melyek közül az egyik könyv gerincén Magyary Zoltán saját kezű aláírása olvasható. A kisplasztika Takács Szilvia szobrászművész alkotása.
(5) A díjhoz 1 500 000 forint összegű pénzjutalom jár.
5. Magyarországi Falumegújítási díj
12. § (1) Magyarországi Falumegújítási díj (ezen alcím alkalmazásában a továbbiakban: díj) a kétévente kiírásra kerülő pályázatra benyújtott legkiválóbb minőségű, példamutató falumegújítási kezdeményezések, tevékenységek elismerésére adományozható.
(2) A díj páratlan naptári években, a statisztikai célú területi egységek nómenklatúrájának (NUTS) létrehozásáról szóló 1059/2003/EK rendeletben meghatározott NUTS 2 szerinti régiónként legfeljebb két falu önkormányzata, falvak szövetsége, illetve önkormányzati pályázat hiányában az adott települést képviselő civil szervezet részére adományozható.
(3) Az (1) bekezdés szerinti pályázatok az alábbi díjazásban részesülhetnek:
a) A Magyarországi Falumegújítási díj I. helyezése – a falufejlesztés legkiemelkedőbb minőségű megvalósításáért,
b) Magyarországi Falumegújítási díj – a fenntartható falufejlesztés kiváló színvonalú megvalósításáért,
c) Magyarországi Falumegújítási díj – a falumegújítás több területén elért kimagasló teljesítményért.
(4) A díj nem megosztható, nyertese jogot nyer a következő páros naptári évi Európai Falumegújítási Díj pályázaton Magyarország képviseletére.
(5) A díjjal adományozást igazoló oklevél, illetve emléktárgy jár.
(6) A díjjal járó emléktárgy egy váza, melyen lánccal ellátott, 10 × 5 centiméter méretű, téglalap alakú, rézből készült emléktábla található a díjat jelölő (3) bekezdés a)–c) pontjában szereplő vésett felirattal, a település és az évszám megjelölésével.
(7) Oklevél elismerésben részesülhetnek a saját régiójukból tovább nem jutott, de megfelelő pályaművet benyújtó önkormányzatok. Az oklevél szövege: „A falumegújításban tett különleges teljesítményért”.
13. § (1) A díjra pályázók végső sorrendjéről, besorolásáról a Falumegújítási Szakértői Bizottság (e § alkalmazásában a továbbiakban: szakértői bizottság) dönt.
(2) A szakértői bizottság tagjait a miniszter és adott esetben a pályázatot közösen meghirdető társtárca minisztere kéri fel. A szakértői bizottság tagjai e tevékenységükért díjazásban nem részesülnek.
(3) Az adott régióban a legmagasabb pontszámokat elérő települések esetében a szakértői bizottság helyszíni bejárást, konzultációt tart.
6. Helyi Önkormányzatokért díj
14. § (1) Helyi Önkormányzatokért díj (ezen alcím alkalmazásában a továbbiakban: díj) adományozható a helyi önkormányzatok érdekében huzamos időn keresztül végzett kimagasló közigazgatási munka és egyéb önkormányzati feladatok terén kifejtett eredményes tevékenység elismerésére.
(2) A díj azoknak a természetes személyeknek, önkormányzati érdekképviseleti szervezeteknek, szakmai szervezeteknek, civil szervezeteknek adományozható, akik
a) a helyi önkormányzati rendszer továbbfejlesztése,
b) a fővárosi kerület, a település, a vármegye önkormányzatának fejlődése,
c) az önkormányzatok által nyújtott közszolgáltatások minőségének javítása,
d) az önkormányzatok társulási kapcsolatainak fejlesztése,
e) az ügyfélbarát közigazgatás,
f) a helyi önkormányzatok eredményes működése
érdekében kiemelkedő munkát végeztek.
(3) A díj évente legfeljebb három természetes személy és három szervezet részére adományozható.
(4) A díjazott plakettet és az adományozást igazoló oklevelet kap.
(5) A kör alakú, bronzból készült, 11 cm átmérőjű és 1,2 cm vastagságú plakett előlapján körkörösen a „Helyi Önkormányzatokért Díj” felirat és az adományozás éve, a kör közepén Magyarország stilizált térképével, hátoldalán Magyarország címere és a „Helyi Önkormányzatokért Felelős Minisztertől” szöveg látható.
(6) A díjhoz természetes személy elismerése esetén 600 000 forint, szervezetnek való adományozás esetén 750 000 forint összegű pénzjutalom jár.
7. Szolgáltató Önkormányzat díj
15. § (1) Szolgáltató Önkormányzat díj (ezen alcím alkalmazásában a továbbiakban: díj) adományozható a „Szolgáltató Önkormányzat” kritériumrendszer szerinti, az együttműködés, átláthatóság és nyitottság, hatásosság, hatékonyságjavulás, fontosság, fenntarthatóság és megismételhetőség szempontjából jó gyakorlatot megvalósító helyi önkormányzatok számára.
(2) A díj elnyerésének feltétele a 3. melléklet szerinti pályázat benyújtása.
(3) A Szolgáltató Önkormányzat díj kategóriáit évente a Szolgáltató Önkormányzat Díj Szakmai Kuratóriuma (e § alkalmazásában a továbbiakban: szakmai kuratórium) alakítja ki.
(4) A díjban nem részesülhet az a helyi önkormányzat, amelynél
a) a működéssel, gazdálkodással összefüggésben végleges hatósági vagy jogerős bírósági határozattal megállapított szabálysértést, bűncselekményt követtek el, a határozat véglegessé válásától vagy jogerőre emelkedésétől,
b) az Országgyűlés a képviselő-testületet feloszlató határozatot hozott, a határozat közzétételétől,
c) az államháztartási rendet megsértették (különösen adatszolgáltatás, állami támogatás felhasználása, gazdálkodás során), a szabálytalanság megállapításától,
d) a törvényességi felügyeleti eljárásban a kormányhivatal a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 132. § (1) bekezdése, 136. § (2) bekezdése és 137. § (1) bekezdése szerinti intézkedést tette, a szabálytalanság megállapításától
számított három évig.
(5) A helyi önkormányzat a pályázatában nyilatkozik arról, hogy a (4) bekezdésben meghatározott kizáró feltételek vele szemben nem állnak fenn. A szakmai kuratórium a nyilatkozatban foglaltakat a hatósági és az önkormányzati nyilvántartások alapján ellenőrzi.
(6) A díj évente legfeljebb tíz helyi önkormányzat részére adományozható.
(7) A díjjal emléktábla és adományozást igazoló oklevél jár.
(8) Az emléktábla 42 × 66 cm méretű, 2 cm vastagságú, csiszolt felületű fehér márványból és bronzból készült, prof. dr. Berek Lajos szobrászművész tervei alapján. Az emléktábla feliratai a márványlapba vésve aranyozással készülnek. Az emléktábla felső középső részén 3,5 cm magasságú betűkkel a „Szolgáltató Önkormányzat Díj” felirat szerepel, az emléktábla bal oldalán az adományozás éve látható. A márványlap jobb felső részén helyezkedik el Magyarország sematikus, bronzból készült, 36 × 25 cm befogadó méretű térképe a díjazott önkormányzat helyének megjelölésével. A térkép alatt, az emléktábla jobb alsó részén a segítőkészséget is kifejező, bronzból készült, egymásba fonódó két jobb kéz található, aminek befogadó mérete 30 × 12 cm. Az emléktábla jobb alsó sarkában a szobrászművész szignója látható.
16. § (1) A díj elnyerése érdekében benyújtott pályázatokat a szakmai kuratórium fogadja be, véleményezi, rangsorolja és az adományozására vonatkozó javaslatát eljuttatja a miniszterhez.
(2) A szakmai kuratórium elnökét és tagjait évente a miniszter kéri fel önkormányzati szakemberek közül. A szakmai kuratórium létszáma legfeljebb kilenc fő.
(3) A szakmai kuratóriumban való részvételért tiszteletdíj nem jár.
7/A.7 József nádor díj a Területfejlesztésért
16/A. § (1) József nádor díj a Területfejlesztésért (ezen alcím alkalmazásában a továbbiakban: díj) az országos átlaghoz képest kevésbé fejlett térségek felzárkóztatásának és fejlődésének elősegítése érdekében végzett kiemelkedő munka elismeréseként adományozható.
(2) A díj
a) természetes személy,
b) jogi személy vagy
c) jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet
(a továbbiakban együtt: jelölt) részére adományozható.
(3) A díj egy jelölt részére adományozható.
(4) A díjazott kisplasztikát és az adományozást igazoló oklevelet kap.
(5) A kisplasztika magassága 30 cm, és József nádort ábrázolja.
(6) A díjhoz 1 000 000 forint összegű pénzjutalom jár.
16/B. § (1) A díj adományozását az adományozási alkalmat legalább 60 nappal megelőzően, az 1. melléklet szerinti előterjesztéssel bárki kezdeményezheti a miniszternél.
(2) A díj adományozására vonatkozó javaslatokat háromtagú bíráló bizottság (e § alkalmazásában a továbbiakban: bíráló bizottság) fogadja be, véleményezi és rangsorolja.
(3) A bíráló bizottság a díj adományozására vonatkozó rangsornak megfelelő javaslatát a díj átadásának napját legalább 30 nappal megelőzően a minisztérium közigazgatási államtitkára útján terjeszti fel a miniszternek.
(4) A bíráló bizottság tagjai a miniszter által felkért személyek.
(5) A bíráló bizottság tagjai e tevékenységükért díjazásban nem részesülnek. A bíráló bizottság melletti titkársági feladatok ellátásáról a minisztérium közigazgatási államtitkára gondoskodik.
8. Közigazgatás Szolgálatáért Érdemérem
17. § (1) Közigazgatás Szolgálatáért Érdemérem (ezen alcím alkalmazásában a továbbiakban: érdemérem) adományozható a miniszter irányítása vagy felügyelete alá tartozó költségvetési szervnél foglalkoztatási jogviszonyban álló személyek, az e szervek munkáját segítő személyek, valamint a helyi önkormányzatok érdekében huzamos időn keresztül végzett kimagasló közigazgatási tevékenységet végzők részére a közigazgatás érdekében huzamos időn keresztül végzett kiemelkedő munka elismerésére.
(2) Érdemérem évente legfeljebb 50 fő részére adományozható.
(3) Az érdemérem díszdobozban elhelyezett 6,5 cm átmérőjű ezüstérem. Előlapján a „Közigazgatás Szolgálatáért Érdemérem” felirat, hátlapján Magyarország címere látható. Az érem élén az „A Haza üdvére és a Köz szolgálatában” szöveg fut körbe.
(4) A díjazott az érdemérem mellé adományozást igazoló oklevelet kap.
9. Miniszteri Elismerő Oklevél
18. § (1) Miniszteri Elismerő Oklevél adományozható annak, aki a minisztériumban, illetve a miniszter irányítása vagy felügyelete alá tartozó költségvetési szervnél vagy a miniszter tulajdonosi joggyakorlása alatt álló gazdasági társaságnál a szakmai munkáját huzamos ideig színvonalasan végzi, vagy az adott szerv eredményes működése szempontjából fontos szakmai feladat végrehajtásában szerez érdemeket.
(2) Miniszteri Elismerő Oklevél adományozható továbbá a főispán javaslatára vármegyénként, valamint Budapesten egy fő részére, a közigazgatásban huzamos ideig végzett magas színvonalú kormánytisztviselői szakmai munka elismerésére.
(3) Miniszteri Elismerő Oklevél évente legfeljebb hatvan fő részére adományozható.
(4) Ugyanannak a személynek legfeljebb kétévente egy alkalommal adományozható Miniszteri Elismerő Oklevél.
(5) A Miniszteri Elismerő Oklevélhez 800 000 forint összegű pénzjutalom jár.
10. Záró rendelkezések
19. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
20. §8
1. melléklet a 3/2024. (IV. 9.) KTM rendelethez
2. melléklet a 3/2024. (IV. 9.) KTM rendelethez
3. melléklet a 3/2024. (IV. 9.) KTM rendelethez
1. A pályázati kiírásban meg kell határozni a pályázat minimális tartalmi és általános formai követelményeit, amelyek különösen
a) a pályázat benyújtójának neve,
b) a jó gyakorlatot megvalósító település bemutatása,
c) a jó gyakorlat bemutatása: indulási háttér, program célja, a jó gyakorlat eredményei,
d) a pályázat magyar nyelven történő benyújtása.
2. A pályázati kiírásban rögzíteni kell, hogy
a) a díj évenként egy, a pályázat benyújtását megelőző években megvalósult és a pályázat benyújtását megelőző évben is fenntartott jó gyakorlat alapján nyerhető el;
b) a pályázat többször is benyújtható, azonban a díj ugyanazon jó gyakorlatért egy alkalommal nyerhető el;
c) a díj elnyerése esetén a nyertes önkormányzat a díj adományozását igazoló oklevelet és emléktáblát kap.
A 2. § (2) bekezdés i) pontját a 8/2024. (VIII. 15.) KTM rendelet 1. §-a iktatta be. E módosító rendelet 7. §-a alapján a 2024. augusztus 16-án folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
A 3. § (1) bekezdése a 8/2024. (VIII. 15.) KTM rendelet 5. § a) pontja szerint módosított szöveg. E módosító rendelet 7. §-a alapján a 2024. augusztus 16-án folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
A 6. § (2) bekezdése a 8/2024. (VIII. 15.) KTM rendelet 5. § b) pontja szerint módosított szöveg. E módosító rendelet 7. §-a alapján a 2024. augusztus 16-án folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
A 8. § (2) bekezdése a 8/2024. (VIII. 15.) KTM rendelet 2. §-ával megállapított szöveg. E módosító rendelet 7. §-a alapján a 2024. augusztus 16-án folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
A 8. § (3) bekezdése a 8/2024. (VIII. 15.) KTM rendelet 2. §-ával megállapított szöveg. E módosító rendelet 7. §-a alapján a 2024. augusztus 16-án folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
A 9. § (1) bekezdése a 8/2024. (VIII. 15.) KTM rendelet 3. §-ával megállapított szöveg. E módosító rendelet 7. §-a alapján a 2024. augusztus 16-án folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
A 7/A. alcímet (16/A–16/B. §-t) a 8/2024. (VIII. 15.) KTM rendelet 4. §-a iktatta be. E módosító rendelet 7. §-a alapján a 2024. augusztus 16-án folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
A 20. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás