318/2024. (XI. 6.) Korm. rendelet indokolás
318/2024. (XI. 6.) Korm. rendelet indokolás
az egyes beruházásokkal összefüggő építési tárgyú kormányrendeletek módosításáról szóló 318/2024. (XI. 6.) Korm. rendelethez
2024.11.07.
Jelen indokolás a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 18. § (6) bekezdése és a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés b) pontja alapján kerül közzétételre.
A Városligeti fasorban létesítendő új Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (a továbbiakban: Múzeum) tekintetében a legfontosabb fejlesztési cél, hogy a Múzeum számára szükséges funkciók kiszolgálására egy hosszú távon alkalmas épületegyüttes létesüljön. A területnek és az épületeknek reprezentálniuk kell a Múzeumnak a magyar kultúra megőrzésében és továbbadásában betöltött kiemelt szerepét. A tervezési folyamat során pontosított és kidolgozott építészeti koncepció alapján a tervezetben jelzett beépítési mutatókat és előírásokat szükséges rögzíteni.
A módosítás célja továbbá, hogy elősegítse a rozsdaövezeti akcióterületek kijelöléséről és egyes akcióterületeken megvalósuló beruházásokra irányadó sajátos követelményekről szóló 619/2021. (XI. 8.) Korm. rendelet kiegészítésével a Budapest IX. kerület, Soroksári út 74–76. és Gubacsi út 11–13. szám alatti ingatlan területére megvalósítani tervezett, valamint a törökbálinti téglagyár területét érintő beruházás megvalósítását sajátos beépítési szabályok és egyedi építési követelmények megállapításával.
A Budapest IX. kerület, Soroksári út 74–76. és Gubacsi út 11–13. szám alatti ingatlant érintő beruházás megvalósításával az ingatlanon 3 ütemben megvalósuló nagy energiahatékonyságú, megfizethető lakóépületek létrehozása mellett kereskedelmi és szállás jellegű létesítmények is helyet kapnak. A várhatóan 100 milliárd forint összértékű beruházás együttesen legalább 100 új munkahely megteremtését teszi lehetővé.
A terület talajszennyezettség vizsgálata és monitorozása már megtörtént, cél a telek teljes rekultivációja. Megtörténik a korábban elbontott épületekből maradt építési törmelék elszállítása, illetve a szükséges mértékben a talajcsere is, továbbá a telek teljes tereprendezésen esik át. A Soroksári és a Gubacsi út felé a járdák, közterületek megújulnak, a szűkebb környezet első nagy lakóépület-fejlesztése valósulhat meg, mely a környezetre pozitív, értéknövelő hatással fog bírni.
A lakóépületek esetén kifejezett cél a magas energiahatékonyság elérése, illetve megfizethető lakásállomány létrehozása, amely segítheti a pályakezdő fiatalok, illetve a szerényebb anyagi lehetőségekkel rendelkező emberek lakhatásának biztosítását.
A törökbálinti téglagyár területét érintő ingatlanfejlesztés célja a korábban felhagyott bányaterület teljes rekultivációja, komplex ingatlanfejlesztési beruházás révén egy új települési alközpont létrehozása az agglomerációban lévő Törökbálint településén. A várhatóan 100 milliárd forint összértékű beruházás 500 új munkahely megteremtését teszi lehetővé.
A komplex fejlesztés révén a változatos kialakítású lakóépületek mellett helyet kapnak kereskedelmi, szolgáltató, szociális, egészségügyi és oktatási létesítmények, irodák és szálláshelyek elhelyezésére szolgáló létesítmények is. Revitalizálásra kerül a felhagyott bányató víztükre, lehetőséget teremtve a teljes rekultivációra, a balesetmentesítésen túl a terület ökológiai értékének, élővilágának komplexebbé tételére is. Megtörténik a korábban felhagyott épületek elbontása, a veszélyes hulladék és törmelék elszállítása. A területen található egykori meddőhányók teljes tereprendezésével megtörténik a tájrendezés, a jelenleg elhanyagolt gyomnövényzet helyett magas ökológiai potenciállal bíró többszintes növényállomány alakul ki.
A beruházással fejlődnek a jelenlegi ellátási kapacitások és új funkciók, szolgáltatások jelennek meg a területen, növelve ezzel az agglomerációs település megtartóképességét, csökkentve az ingázást.
A fejlesztés, beruházás megvalósulásával új munkahelyek jönnek létre. Csökken a települési intézményi leterheltség. Rendezett környezeti állapot, minőségi zöldfelületek alakulnak ki. Új rekreációs közösségi parkok jönnek létre, ezzel párhuzamosan új élőhelyek alakulnak ki a vízi élővilág számára is.
A BBCA Szolnok Biokémia Zrt. Szolnoki Ipari Parkban megvalósuló citromsavat előállító üzemének beruházásával összefüggő közigazgatási hatósági ügyek kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánításáról szóló 302/2012. (X. 26.) Korm. rendelet módosítása alapján a beruházás építményeire vonatkozó építési engedély az építési tevékenységnek az építési napló megnyitásával igazolt megkezdésétől számított nyolc évig hatályos.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás