• Tartalom

36/2024. (IX. 30.) HM utasítás

36/2024. (IX. 30.) HM utasítás

az illetménymegállapítással kapcsolatos szabályokról

2024.10.02.

A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontja alapján a következő utasítást adom ki:

1. Adminisztratív és műveleti besorolás

1. § (1) A honvédek jogállásáról szóló 137/2024. (VI. 28.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Hjkr.) 19. § (1) bekezdés a) pontja szerinti műveleti kategóriába kell besorolni

a) a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) rendeltetésszerű működéséhez, feladatainak ellátásához szükséges vagy azt meghatározó módon befolyásoló személyi állomány biztosítása érdekében a honvédségi szervezeteknél rendszeresített szolgálati beosztást betöltő állományt,

b) a Magyarországon települő nemzetközi katonai szervezeteknél rendszeresített szolgálati beosztást betöltő állományt és

c) a külföldi szolgálatról szóló 23/2024. (IX. 30.) HM rendelet 2. § (1) bekezdés 15. pont a)–c) alpontja szerinti külföldi katonai műveletre vezényelt adminisztratív besorolású állományt, a vezénylés időtartamára.

(2) A Honvéd Vezérkar főnöke vezetési jogkörében sajátos szabályokat állapíthat meg azokra az állomány (1) bekezdés hatálya alá tartozó tagjaira, akiknek műveleti telepíthetősége határozott időre korlátozott, így különösen akkor, ha a házastársak, élettársak mindegyike az (1) bekezdés hatálya alá tartozik és közös háztartásban kiskorú gyermeket nevelnek, vagy arra az állomány (1) bekezdés hatálya alá tartozó tagjára, aki kiskorú gyermekét egyedül neveli.

(3) A Hjkr. 19. § (1) bekezdés b) pontja szerinti adminisztratív kategóriába kell besorolni

a) a honvédelemért felelős miniszter által vezetett minisztérium (a továbbiakban: HM) álláshelyein vagy a miniszter közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezeteknél szolgálati beosztásban szolgálatot teljesítő állományt,

b) a Magyar Honvédség rendelkezési állományba tartozó tagjait, az (1) bekezdés b) pontja kivételével,

c) a honvédségi szervezetek helyőrségtámogató feladatokat ellátó állományt,

d) a Hjkr. 29. § 9. pontja szerinti katona oktatókat,

e) a honvédségi szervezetként önálló állománytáblával rendelkező külföldön működő képviseletnél szolgálatot teljesítő állományt.

(4) A Honvéd Vezérkar főnöke az állomány (3) bekezdés c)–e) pontja alá tartozó tagjai esetében a (3) bekezdés szerinti besorolástól vezetési jogkörében eltérhet.

2. Haderőfejlesztés szempontjából kiemelt jelentőségű szolgálati beosztások meghatározása

2. § (1) A hivatásos és a szerződéses állomány tagjának illetményéről szóló 20/2024. (IX. 30.) HM rendelet (a továbbiakban: R.) 4. § (1) bekezdése szerinti haderőfejlesztés szempontjából kiemelt jelentőségű szolgálati beosztássá nyilvánításról meghozott miniszteri döntésnek a következő adatokat kell tartalmazni:

a) a kiemelt jelentőségűvé nyilvánított szolgálati beosztás szervezeti egységgel történő megnevezését,

b) az érintett beosztásban adható alapilletmény legalacsonyabb és legmagasabb összegét,

c) a kiemelt jelentőségűvé nyilvánítás napját.

(2) A szolgálati beosztásnak az (1) bekezdés szerinti haderőfejlesztés szempontjából kiemelt jelentőségűvé nyilvánításáról meghozott döntés a miniszter általi visszavonásig érvényes.

(3) Az (1) bekezdés b) pontja szerinti alapilletmény a haderőfejlesztés szempontjából kiemelt jelentőségűvé nyilvánított szolgálati beosztás betöltésének idejére jár.

(4) Az (1) bekezdés szerinti beosztást betöltő alapilletményét a döntésre jogosult elöljáró az (1) bekezdés b) pontja figyelembevételével mérlegelési jogkörében állapítja meg.

3. Illetménymegállapítással összefüggő elöljárói jogkörök

3. § (1) Az illetmény megállapításával és az illetmény visszatartásával kapcsolatban a döntésre jogosult elöljárói jogkört a hivatásos és a szerződéses állományra vonatkozó elöljárói döntéshozatal és a személyügyi eljárások általános szabályairól szóló 28/2024. (VIII. 15.) HM utasítás szerinti állományilletékes parancsnok gyakorolja.

(2) Az (1) bekezdéstől eltérően az illetmény megállapítására vonatkozó döntési jogkört

a) a miniszter gyakorolja

aa) a Honvéd Vezérkar főnöke és helyetteseinek,

ab) a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat főigazgatójának és helyetteseinek,

b) a HM közigazgatási államtitkára gyakorolja a HM Tábori Lelkészi Szolgálat szolgálati ágai vezetőinek

tekintetében.

(3) Az állományilletékes parancsnok az illetménymegállapítással kapcsolatos mérlegelési jogkör gyakorlása keretében a honvédelmi szervezet jellegzetességeire is figyelemmel az illetménymegállapítás érdekében a 4. § (4) és (5) bekezdése szerinti szempontok sajátos értékelését külön intézkedésben szabályozhatja.

4. Alapilletmény-megállapítás eljárási szabályai

4. § (1) A döntésre jogosult elöljáró

a) szolgálati viszony létesítése,

b) szolgálati beosztásba kinevezés vagy áthelyezés,

c) rendelkezési állományba áthelyezés, jogszabály szerinti tartozás,

d) vezénylés, és

e) a hivatásos és szerződéses állomány tagjára vonatkozó személyügyi szabályokról szóló 6/2024. (VI. 28.) HM rendelet (a továbbiakban: Személyügyi rendelet) 17. § (1) bekezdése szerinti megbízás

esetén az állomány tagjának alapilletményét a (2)–(7) bekezdés figyelembevételével állapítja meg.

(2) Az alapilletményt a szolgálati viszony létesítése, a kinevezés, az áthelyezés, a rendelkezési állományba helyezés és tartozás, a megbízás vagy a vezénylés kezdő napjával kell megállapítani.

(3) A (2) bekezdéstől eltérően az állomány tagját hátrányosan érintő alapilletmény-megállapítás, illetményvisszatartás legkorábbi kezdő időpontja az arról szóló jognyilatkozat közlését követő nap.

(4) A döntésre jogosult elöljáró az alapilletményt az állomány tagjára irányadó illetménysávon belül különösen az alábbi szempontok mérlegelése alapján állapítja meg:

a) a szolgálatteljesítés szempontjából lényeges körülmények, jellemzők, illetve ezek esetleges megváltozása,

b) a szolgálati beosztás alapján ellátott feladatok szempontjából jelentős tapasztalat, végzettség, egyéb képesítés, nyelvtudás,

c) a szolgálati beosztás ellátásához kapcsolódó felelősség,

d) a magasabb rendfokozatba történő előléptetés, kinevezés,

e) vezetői szolgálati beosztás esetén a vezető által ellátott feladatok mennyisége, minősége, azzal járó felelősség szintje, valamint a vezetői szolgálati beosztás szervezeti hierarchiában betöltött helye,

f) az e célra felhasználható helyi költségvetési keret megléte,

g) a szolgálati beosztás munkaerőpiaci szempontból történő feltölthetőségének lehetősége,

h) a szolgálati beosztásnak a Hjkr. 5. § (7) bekezdése szerinti elhelyezkedési korlátozással való érintettsége,

i) az egy éven belül utoljára készített teljesítményértékelés eredménye.

(5) A (4) bekezdés a) pontja szerinti mérlegelés során figyelembe kell venni különösen:

a) a jelentős mértékű rendszeres többlet szolgálatteljesítést,

b) egyes kiemelt feladatokban való részvételt,

c) az 1. § szerinti besorolást,

d) a vezénylés idején ellátott feladat mennyiségét, minőségét, azzal járó felelősség szintjét,

e) az eredeti szolgálati beosztás ellátása mellett vagy az alóli mentesítéssel ellátott megbízás idején ellátott feladat mennyiségét, minőségét, azzal járó felelősség szintjét.

(6) A döntésre jogosult elöljáró az R. 2. § (1) bekezdése alapján az állomány tagjának alapilletményét a megelőző alapilletménynél magasabb vagy alacsonyabb összegben is megállapíthatja, azzal, hogy az alapilletmény-csökkentés mértéke 30%-ot nem haladhatja meg.

(7) A (6) bekezdéstől eltérően az R. 11. § (3) bekezdése szerinti alapilletmény-megállapítás során az alapilletmény-csökkenés mértéke a 30%-ot is meghaladhatja.

5. § (1) A döntésre jogosult elöljáró a 4. § (1) bekezdése szerinti eseteken kívül a teljesítményértékelés eredményétől függően az állomány tagjának alapilletményét a 6. § szerint – amennyiben az e célra biztosított helyi költségvetési kerete engedi – megemelheti vagy csökkentheti.

(2) Az alapilletmény megállapításánál kizárólag 1 évnél nem régebbi teljesítményértékelés vehető figyelembe.

(3) Az (1) bekezdés szerinti teljesítményértékelés eredményétől függő alapilletmény-megállapításhoz ugyanazon teljesítményértékelés eredményét kizárólag egy alkalommal lehet figyelembe venni.

6. § (1) A döntésre jogosult elöljáró a tiszti és altiszti állomány tagjának alapilletményét

a) legfeljebb 10%-kal megemelheti, ha a teljesítményértékelés eredménye eléri a 90%-ot,

b) legfeljebb 5%-kal megemelheti, ha a teljesítményértékelés eredménye eléri a 80%-ot,

c) legfeljebb 10%-kal csökkentheti, ha a teljesítményértékelés eredménye nem éri el az 50%-ot, de a Személyügyi rendelet 63. § (1) bekezdés b) pontja alapján a tiszti és altiszti állomány tagjának szolgálati beosztásban tartásáról dönt.

(2) A döntésre jogosult elöljáró a legénységi állomány tagjának alapilletményét

a) legfeljebb 10%-kal megemelheti, ha a teljesítményértékelés eredménye kiemelkedő szintű,

b) legfeljebb 5%-kal megemelheti, ha a teljesítményértékelés eredménye jó szintű,

c) legfeljebb 10%-kal csökkentheti, ha a teljesítményértékelés eredménye nem megfelelő szintű, de a Személyügyi rendelet 63. § (2) bekezdése alapján a legénységi állomány tagjának szolgálati beosztásban tartásáról dönt.

5. Egyéb illetményelem megállapításának eljárási szabályai

7. § A tűzszerész tevékenységért járó veszélyességi illetménypótlék megállapításának alapját képező tevékenység végrehajtásában részt vevőkről vezetett járőrnapló tartalmazza

a) a tevékenységet végző személy nevét, rendfokozatát, személyügyi törzsszámát,

b) az érintett személy által kifejtett tevékenység – az R. 14. § (1) és (2) bekezdése szerint beazonosítható – megnevezését, rövid leírását,

c) az ellátott tevékenység R. 14. § (3) bekezdése szerinti időtartamát, megkezdésének és befejezésének pontos időpontját (nap, óra, perc) és

d) a feladatot elrendelő parancs sorszámát.

6. Az egyedi illetménymegállapítás eljárási szabályai

8. § A Hjkr. 24. § (4) bekezdése szerinti miniszteri döntésnek legalább a következő adatokat kell tartalmaznia:

a) a jogosult személy

aa) szolgálati helyét,

ab) szolgálati beosztását,

b) az illetmény összegét,

c) a jogosultság kezdetét.

7. Miniszteri felterjesztések eljárásrendje

9. § (1) Az MH központi személyügyi szerv vezetője által előkészített miniszteri döntésre irányuló előterjesztést a védelmi stratégiáért és humánpolitikáért felelős államtitkár útján terjeszti elő a miniszternek, ha az

a) a Hjkr. 24. § (4) bekezdése szerinti vagy

b) az R. 4. § (1) bekezdése szerinti

döntés meghozatalára vonatkozik.

(2) A védelmi stratégiáért és humánpolitikáért felelős államtitkár a hozzá érkezett miniszteri előterjesztést a megérkezéstől számított 5 munkanapon belül köteles írásos szakmai véleményével továbbítani.

(3) Az MH központi személyügyi szerv vezetője az (1) bekezdés szerinti miniszteri felterjesztések időbeli ütemezését úgy tervezi meg, hogy – a miniszter részére történő személyes referálást vagy felterjesztést megelőzően – a védelmi stratégiáért és humánpolitikáért felelős államtitkár részére álláspontjának kialakítására, valamint a Honvédelmi Minisztérium Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 30/2022. (VII. 29.) HM utasításban foglalt felterjesztési rend szerinti aláírásokra a (2) bekezdés szerinti határidő biztosított legyen.

(4) A HM személyügyi szerv vezetője a 3. § (2) bekezdés b) pontja szerinti személyi kört érintő, illetménymegállapítással kapcsolatos döntésre irányuló előterjesztést az (1)–(3) bekezdés szerinti eljárásrendben terjeszti elő.

(5) A humán szakmai felügyelet gyakorlása keretében az illetménymegállapítással kapcsolatos eljárás átfogó megítélése érdekében az állományilletékes parancsnok a 3. § (3) bekezdése szerinti intézkedéseit a kiadmányozást követő hónap 5. napjáig szolgálati úton, tájékoztatás céljából felterjeszti a stratégiáért és humánpolitikáért felelős helyettes államtitkár részére.

8. Illetmény nyilvántartásával és kifizetésével összefüggő feladatok

10. § (1) Az R. 17. § (3) bekezdése szerinti esetben a nyilvántartott illetményről, illetve az annak összegében bekövetkező változásról kérelme esetén tájékoztatni kell a honvédet.

(2) A honvéd elhalálozása esetén a halál bekövetkezésének napjáig tartó időszakra járó időarányos illetmény kifizetése érdekében az R. 16. § (7) bekezdése szerinti okmányt az állományilletékes honvédelmi szervezet pénzügyi és számviteli ellátását biztosító szervezeti elem részére kell benyújtani.

(3) A (2) bekezdés szerinti, ki nem fizetett időarányos illetményt a hagyatékátadó végzés vagy az öröklési bizonyítvány kiállításáról szóló végzés jogerőre emelkedéséig a honvédelmi szervezet pénzügyi és számviteli ellátását biztosító szervezeti eleme letétként kezeli.

9. Egészségügyi beosztású katonák illetménymegállapítására vonatkozó eltérő szabályok

11. § (1) Az egészségügyi beosztású katonák szolgálati viszonyával kapcsolatos sajátos szabályokról szóló 18/2024. (IX. 2.) HM rendelet (a továbbiakban: HM rendelet) 5. § (1) bekezdése szerinti egészségügyi beosztású katonák esetén a 4. alcím nem alkalmazható.

(2) A HM rendelet 5. § (4) bekezdése szerinti esetben a döntésre jogosult elöljáró az állomány HM rendelet 5. § (1) bekezdése szerinti egészségügyi beosztást betöltő tagjának illetményét a teljesítményértékelés eredményétől függően a (3) bekezdés szerint – amennyiben az e célra biztosított helyi költségvetési kerete engedi – megemelheti vagy csökkentheti. Az illetmény megállapításánál kizárólag 1 évnél nem régebbi teljesítményértékelés vehető figyelembe.

(3) A döntésre jogosult elöljáró az állomány HM rendelet 5. § (1) bekezdése szerinti egészségügyi beosztást betöltő tagjának illetményét

a) legfeljebb 20%-kal megemelheti, ha a teljesítményértékelés eredménye eléri a 90%-ot,

b) legfeljebb 10%-kal megemelheti, ha a teljesítményértékelés eredménye eléri a 80%-ot,

c) legfeljebb 20%-kal csökkentheti, ha a teljesítményértékelés eredménye nem éri el az 50%-ot.

10. A honvéd tisztjelöltek illetményével összefüggő eltérő eljárási szabályok

12. § A honvéd tisztjelölt esetében nem alkalmazható az 1., a 2., a 4–6., a 9. és a 11. alcím.

11. A KNBSZ állományának illetményével összefüggő eltérő eljárási szabályok

13. § A KNBSZ állományának tagja esetén nem alkalmazható az 1. § és a 9. §.

14. § (1) A KNBSZ állományát a Hjkr. 19. § (1) bekezdés a) pontja szerinti műveleti kategóriába kell besorolni.

(2) A KNBSZ főigazgatója az illetménymegállapítással kapcsolatos, hatáskörében felmerülő elöljárói döntést és miniszteri előterjesztést a HM katonai nemzetbiztonság irányításáért felelős államtitkár útján terjeszti elő a miniszternek, ha az

a) egyedi illetmény megállapítására vagy

b) a 2. § szerinti esetkörben felmerülő illetménymegállapításra

vonatkozik.

12. Záró rendelkezések

15. § (1) Ez az utasítás 2024. október 1-jén lép hatályba.

(2) Ezen utasítás hatálybalépésével külön intézkedés nélkül a 2. § szerinti haderőfejlesztés szempontjából kiemelt beosztásnak minősül

a) a Magyarországon települő nemzetközi katonai szervezeteknél rendszeresített szolgálati beosztás, valamint

b) a honvédek illetményéről és illetményjellegű juttatásairól szóló 7/2015. (VI. 22.) HM rendelet 12. melléklet 5. és 6. pontja szerinti azon beosztás, amely esetében a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény (a továbbiakban: Hjt.) 122. § (1a) bekezdése alapján került sor az illetménymegállapításra.

(3) A (2) bekezdés alapján haderőfejlesztés szempontjából kiemelt beosztásnak tekintendő beosztások esetén a 2. § (1) bekezdés b) pontja szerinti alapilletmény összege megegyezik az ezen utasítás hatálybalépése előtt

a) a (2) bekezdés a) pontja esetében a Magyarországon települő nemzetközi katonai szervezeteknél rendszeresített szolgálati beosztást betöltő 2024. október 1-jén megállapított alapilletményének,

b) a (2) bekezdés b) pontja szerinti beosztások esetében a Hjt. 122. § (1a) bekezdése alapján megállapított illetményének

összegével.

(4) A Hjkr. 32. § (24) bekezdése szerint 2024. október 1-jén megállapított alapilletményről a honvéd – a KNBSZ állománya kivételével – az Ügyfélszolgálati Rendszeren keresztül legkésőbb 2024. október 30-ig tájékoztatást kap.

16. § Hatályát veszti

a)1

b)2

c)3

d)4

1

A 16. § a) pontja a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

2

A 16. § b) pontja a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

3

A 16. § c) pontja a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

4

A 16. § d) pontja a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére