• Tartalom

50/2024. (X. 3.) AM rendelet indokolás

50/2024. (X. 3.) AM rendelet indokolás

a Tétényi-fennsík természetvédelmi terület bővítéséről, valamint a Tétényi-fennsík természetvédelmi terület létesítéséről szóló 129/2011. (XII. 21.) VM rendelet módosításáról szóló 50/2024. (X. 3.) AM rendelethez

2024.10.11.
Magyarország Alaptörvényében az Alapvetés P) cikk (1) bekezdése rögzíti, hogy a természeti erőforrások, különösen a termőföld, az erdők és a vízkészlet, a biológiai sokféleség, különösen a honos növény- és állatfajok, továbbá a kulturális értékek a nemzet közös örökségét képezik, amelynek védelme, fenntartása és a jövő nemzedékek számára való megőrzése az állam és mindenki kötelessége.
A helyi jelentőségű védett természeti terület státuszú Törökbálint 0152/2 hrsz.-ú, 0,5 ha kiterjedésű ingatlan országos jelentőségű védett természeti területté való átminősítése és a vele közvetlenül szomszédos Tétényi-fennsík természetvédelmi területhez csatolása a jelenleg különböző természetvédelmi területi kategóriába tartozó területek táji és természeti értékeinek megőrzéséhez, fenntartásához egységes jogi és szervezeti kereteket biztosít a továbbiakban.
A Tétényi-fennsík természetvédelmi terület elhelyezkedését és határait a Tétényi-fennsík természetvédelmi terület létesítéséről szóló 129/2011. (XII. 21.) VM rendeletben felsorolt ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számok (a továbbiakban: hrsz.) határozzák meg. A feltüntetett hrsz.-ek egy része a rendelet 12 évvel ezelőtti hatálybalépése óta történt telekalakítások miatt elavult. A hrsz. lista aktuális ingatlan-nyilvántartási adatok alapján történő frissítése a hatékony jogalkalmazást és a jogbiztonságot egyaránt szolgálja.
A frissített hrsz. lista a védetté nyilvánító és védettséget fenntartó miniszteri rendeletek esetében az utóbbi időszakban bevezetett és alkalmazott egységes szerkezeti-formai követelményeknek megfelelő mellékletként szerepel a továbbiakban a 129/2011. (XII. 21.) VM rendeletben.
Törökbálint Önkormányzata (a továbbiakban: önkormányzat) a településrendezési eszközeiben korábban feltüntetett elképzelés megvalósítása érdekében a Tétényi-fennsík természetvédelmi terület északi részén lévő területrészen önkormányzati út létesítésének előkészítését kezdeményezte. Az út az önkormányzat szándéka szerint a helyi lakosság közlekedésének elősegítésével közérdekű célt szolgál.
Az önkormányzat, a természetvédelmi terület természetvédelmi kezeléséért felelős Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és az Agrárminisztérium (és jogelődje) olyan megoldási lehetőséget keresett, amely nem jár védettség feloldásával, a természetvédelmi terület kiterjedésének csökkenésével, így a természetvédelmi terület északi, a volt Mechanikai Művek területével, illetve lakó funkciójú területekkel határos sávjában jelöltek ki önkormányzati út létesítésére és üzemeltetése céljából igénybe vehető területet, amelynek megfelelően ingatlanmegosztással létrejött a Törökbálint 0152/217 hrsz.-ú földrészlet.
A Tétényi-fennsík természetvédelmi terület északi részén a változó nyomvonalakon történő közlekedési célú rendszeres illegális igénybevétel és a terület ehhez kapcsolódó rendezetlen használata okozta zavarás és károsítás régóta fennálló természetvédelmi probléma. A „Szárazgyepek megőrzése Közép-Magyarországon” (Life+ Természetprogram – projektazonosító: LIFE12 NAT/HU/001028) című projekt keretében a Tétényi-fennsík természetvédelmi területen elért eredmények fenntartásához fontos a közlekedési célú területhasználat hosszú távú és stabil rendezése. Az önkormányzati útnak a tervezet szerint módosított természetvédelmi kezelési tervben biztosított feltételekkel és meghatározottak szerint történő kialakítása a közlekedés legális útra terelése mellett a rendezetlen állapothoz kapcsolódó illegális terület-igénybevételek (pl. hulladéklerakás) visszaszorításához is hozzájárul. Az önkormányzati út létesítéséhez, használatához szükséges területnél nagyobb kiterjedésű terület mentesül a jelenlegi állapotra jellemző rendezetlen használat káros hatásaitól a védett természeti területen.
Fentieken túl a természetvédelmi kezelési tervben – a természetvédelmi terület létesítése óta eltelt bő évtized változásait és tapasztalatait figyelembe vevő szakmai felülvizsgálat alapján – további módosítások is időszerűek a megfelelő és hatékony természetvédelmi kezelés érdekében. E módosítások elsősorban a gyepek kezelését (kaszálás, legeltetés) érintik.
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 18. § (6) bekezdésében, továbbá a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés b) pontjában foglaltak alapján az indokolás a Magyar Közlöny mellékleteként megjelenő Indokolások Tárában közzétételre kerül.
  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére