• Tartalom

2024. évi LIX. törvény indokolás

2024. évi LIX. törvény indokolás

az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Chilei Köztársaság között létrejött Magas Szintű Keretmegállapodás kihirdetéséről szóló 2024. évi LIX. törvényhez

2024.12.05.
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
A jogszabály tervezetéhez tartozó indokolás a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 18. § (6) bekezdése, valamint a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. §-a alapján a Magyar Közlöny mellékleteként megjelenő Indokolások Tárában közzétételre kerül.
Jelen kihirdető jogszabály célja az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Chilei Köztársaság között létrejött Magas Szintű Keretmegállapodás kihirdetése.
RÉSZLETES INDOKOLÁS
1. §
A nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos eljárásról szóló 2005. évi L. törvény (a továbbiakban: Nsztv.) 7. § (1) bekezdés a) pontjára, valamint (3) bekezdésére, és 10. § (1) bekezdés a) pontjára figyelemmel, a Megállapodás kötelező hatályának elismerésére az Országgyűlés ad felhatalmazást, és törvénnyel kerül kihirdetésre.
2. §
Az Nsztv. 7. § (2) és (3) bekezdése, valamint 9. § (1) bekezdése szerint a Keretmegállapodás kihirdetése az Országgyűlés hatáskörébe tartozik.
3. §
Az Nsztv. 10. § (1) bekezdés b) pontjának megfelelően a Keretmegállapodás hiteles magyar nyelvű szövegét az 1–5. mellékletek tartalmazzák. A Keretmegállapodás IV részből, 41 fejezetből, 9–38-B. mellékletekből és jegyzőkönyvekből áll. A 41.8. cikk értelmében a megállapodáshoz tartozó mellékletek, függelékek, jegyzőkönyvek, megjegyzések és lábjegyzetek a Keretmegállapodás szerves részét képezik. A 41.7. cikk szerint a a 2002-ben aláírt és 2003-ban hatályba lépett EU–Chile Társulási Megállapodás V. mellékletében szereplő, a borkereskedelemről szóló megállapodás, továbbá a VI. mellékletben szereplő, a szeszes italok és az ízesített italok kereskedelméről szóló megállapodás a Keretmegállapodás részévé válik.
4. §
Az Nsztv. 10. § (1) bekezdés e) pontja alapján rendelkezik a Keretmegállapodás ideiglenes alkalmazásáról.
5. §
A hatályba léptető rendelkezéseket tartalmazza. A törvényjavaslat a kihirdetését követő napon lép hatályba.
Az Nsztv. 10. § (4) bekezdésének megfelelően a 2. §, a 3. §, valamint az 1–5. melléklet hatálybalépésének naptári napját – a Keretmegállapodás rendelkezéseivel összehangban – a külpolitikáért felelős miniszter, annak ismertté válását követően a Magyar Közlönyben haladéktalanul közzétett közleményével állapítja meg.
A Keretmegállapodás az attól a naptól számított harmadik hónap első napján lép hatályba, amikor a Felek az e megállapodás hatálybalépéséhez szükséges belső eljárásaik befejezéséről szóló utolsó értesítést egymásnak megküldték.
6. §
Az Nsztv. 10. § (1) bekezdés f) pontjának megfelelően tartalmazza a törvény végrehajtásáért felelős szerv megnevezését.
7. §
A Keretmegállapodás hatálybalépését követően hatályát veszti az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről a Chilei Köztársaság közötti társulási megállapodás, valamint az ahhoz csatolt jegyzőkönyvek kihirdetéséről szóló 2018. évi XIV. törvény.
  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére