7/2024. (II. 29.) KKM rendelet
7/2024. (II. 29.) KKM rendelet
a diplomáciai és a nemzetközi jogon alapuló egyéb kiváltságot és mentességet élvező személyek beutazásának és tartózkodásának egyes szabályairól és a harmadik országbeli állampolgárok beutazására és tartózkodására vonatkozó általános szabályokról szóló 2023. évi XC. törvény végrehajtási rendelkezéseiről
A szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2007. évi I. törvény 86. § (5) bekezdésében, valamint a harmadik országbeli állampolgárok beutazására és tartózkodására vonatkozó általános szabályokról szóló 2023. évi XC. törvény 284. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 139. § 2. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva – a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 66. § (1) bekezdés 6. pontjában meghatározott feladatkörében eljáró belügyminiszterrel egyetértésben –,
az V. Fejezet tekintetében a harmadik országbeli állampolgárok beutazására és tartózkodására vonatkozó általános szabályokról szóló 2023. évi XC. törvény 284. § (12) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 139. § 7. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva
a következőket rendelem el:
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
1. § (1) E rendelet hatálya – jogszabály vagy nemzetközi szerződés eltérő rendelkezése hiányában – kiterjed
a) a diplomáciai és a nemzetközi jogon alapuló egyéb mentességet élvező, Magyarországra diplomáciai megbízással be- vagy átutazó külföldiekre, továbbá a diplomáciai vagy a nemzetközi jogon alapuló egyéb mentességek szempontjából ezek családtagjainak minősülő külföldiekre,
b) a Magyarországon működő diplomáciai és konzuli képviseletek, valamint a Magyarországon működő nemzetközi szervezetek diplomáciai vagy a nemzetközi jogon alapuló egyéb mentességeket élvező tagjaihoz magánlátogatás céljából beutazó külföldieknek a harmadik országbeli állampolgárok beutazására és tartózkodására vonatkozó általános szabályokról szóló 2023. évi XC. törvény (a továbbiakban: Btátv.) 3. §-a szerinti rövid időtartamú (180 napon belül 90 napot meg nem haladó) tartózkodására,
c) külföldi állam vagy nemzetközi szervezet felhatalmazása alapján eseti diplomáciai megbízással be- vagy átutazó külföldiekre, továbbá a diplomáciai vagy a nemzetközi jogon alapuló egyéb kiváltságok és mentességek szempontjából ezek családtagjainak minősülő külföldiekre, valamint
d) az olyan külföldiekre, akiknek beutazásához és tartózkodásához egyéb külgazdasági vagy külpolitikai érdek fűződik.
(2) E rendelet alkalmazásában külföldi a nem magyar állampolgár, kivéve a Btátv. 1. § (2) bekezdés a) pontjában meghatározott EGT-állampolgár.
2. § (1) Az 1. § (1) bekezdés a)–c) pontjában meghatározott külföldiek tekintetében az eljárás a küldő állam vagy az érintett nemzetközi szervezet írásbeli kérelme alapján indul meg.
(2) Az 1. § (1) bekezdés d) pontjában meghatározott külföldiek tekintetében az eljárás a külpolitikáért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) által vezetett minisztérium szakmai feladatot ellátó szervezeti egysége vagy a külképviselet javaslata alapján indul meg.
3. § (1) Az e rendelet hatálya alá tartozó külföldiek vízum és tartózkodási engedély ügyeiben a miniszter dönt.
(2) A kérelem elutasítását diplomáciai úton kell közölni az érintett állammal vagy nemzetközi szervezettel.
4. § A miniszter – jogszabály, nemzetközi szerződés vagy viszonossági gyakorlat alapján – engedélyezheti az e rendelet hatálya alá tartozó eljárások költségmentességét.
A RÖVID IDŐTARTAMÚ TARTÓZKODÁS SZABÁLYAI
5. § (1) Az 1. § (1) bekezdés a)–c) pontjában meghatározott külföldinek a vízum iránti kérelem benyújtásakor
a) be kell mutatnia érvényes úti okmányát,
b) csatolnia kell
ba) arcfényképét,
bb) a küldő állam vagy az érintett nemzetközi szervezet írásbeli kérelmét vagy az ezt a javaslatot megtestesítő okiratot és
bc) mindazokat a dokumentumokat, amelyek hitelt érdemlően alátámasztják a beutazás és tartózkodás célját és feltételeit.
(2) Az 1. § (1) bekezdés d) pontjában meghatározott külföldinek a vízum iránti kérelem benyújtásakor az (1) bekezdésben meghatározott feltételeknek kell megfelelnie, a 2. § (1) bekezdése szerinti javaslatot megtestesítő okirat csatolása azonban nem szükséges. A kérelemhez a konzuli tisztviselő csatolja az annak teljesítésére vonatkozó külképviseleti javaslatot.
(3) Általánosan kötelező magatartási szabály által előírt kötelezettség esetén a külföldinek közre kell működnie a biometrikus adatainak rögzítésében.
(4) Jogszabályban meghatározott esetben a konzuli tisztviselő a vízum iránti kérelmet felterjeszti a miniszternek.
(5) A (4) bekezdés szerint felterjesztett kérelem tárgyában hozott döntésről a miniszter tájékoztatja a konzuli tisztviselőt.
(6) A kérelem teljesítése esetén a döntés tartalmazza
a) a vízum hivatalos jellegét,
b) a vízum érvényességét,
c) a beutazások számát, továbbá
d) a tartózkodási napok számát a vízumkérelemhez mellékelt dokumentumok tartalma, a beutazás, az átutazás, illetve a tartózkodás igazolt célja és tervezett időtartama, továbbá egyéb adat alapján.
(7) Az 1. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott külföldi esetén a vízum érvényessége legfeljebb a meghívó fél hivatalos célú tartózkodási engedélyének vagy külügyi igazolványa érvényességének az idejéig terjedő időtartamra szólhat.
(8) Az 1. § (1) bekezdés d) pontjában meghatározott külföldi esetében a vízum kiadásának engedélyezéséről a konzuli tisztviselőt a miniszter az (1) bekezdésben meghatározott adatok közlésével tájékoztatja.
A 180 NAPON BELÜL 90 NAPOT MEGHALADÓ TARTÓZKODÁS SZABÁLYAI
6. § (1) Ha általánosan kötelező magatartási szabály vagy kétoldalú megállapodás másként nem rendelkezik, az 1. § (1) bekezdés a), c) és d) pontjában meghatározott külföldinek a 180 napon belül 90 napot meghaladó idejű tartózkodás céljából történő beutazásához a hivatalos célú tartózkodási engedély felvételére jogosító vízum szükséges.
(2) Az e vízum iránti kérelemmel kapcsolatos eljárás megegyezik a 180 napon belül 90 napot meg nem haladó tartózkodásra jogosító vízumra vonatkozóéval, kivéve, hogy a kérelem kizárólag a konzuli tisztviselőnél nyújtható be.
7. § (1) A hivatalos célú tartózkodási engedély felvételére jogosító vízummal beutazott külföldi a vízumban meghatározott tartózkodási időn túl hivatalos célú tartózkodási engedély birtokában, annak érvényességi idején belül utazhat be és ki, illetve tartózkodhat az ország területén.
(2) Az a külföldi, aki általánosan kötelező magatartási szabály vagy kétoldalú megállapodás alapján mentesül a hivatalos célú tartózkodási engedély kérelmezésének a kötelezettsége alól, külügyi igazolvány birtokában tartózkodhat 180 napon belül 90 napot meghaladóan Magyarországon. A hivatalos célú tartózkodási engedély felvételének kötelezettsége alól nemzetközi szerződés alapján mentesülő külföldit, kérésére, a miniszter tartózkodási engedéllyel is ellátja.
(3) A hivatalos célú tartózkodási engedély, illetve a külügyi igazolvány iránti kérelmet a miniszterhez kell benyújtani.
(4) A kérelemhez mellékelni kell
a) a külföldi – legalább a tartózkodás tervezett időtartamára érvényes – úti okmányát,
b) két darab arcfényképét, valamint
c) a 2. § (1) bekezdése szerinti kérelmet megtestesítő okiratot.
(5) Ha a tartózkodási cél tisztázásához szükséges, a (4) bekezdésben foglaltakon túl a külföldi további iratok csatolására is felhívható.
(6) Ha a lejáró hivatalos célú tartózkodási engedély, illetve a külügyi igazolvány iránti kérelem meghosszabbítása iránti kérelem benyújtásakor a korábbi engedély kiadásának alapjául szolgáló feltételek nem változtak meg, a változatlan feltételekre vonatkozó iratokat nem kell csatolni.
8. § (1) A hivatalos célú tartózkodási engedély érvényességi ideje a hivatalos szolgálat időtartamával egyezik meg, de legfeljebb három év, amely alkalmanként – a hivatalos szolgálat várható időtartamához igazodóan, de legfeljebb három évvel és legfeljebb az úti okmány lejártának időpontjáig – meghosszabbítható.
(2) A hivatalos célú tartózkodási engedély és a külügyi igazolvány közhitelesen tanúsítja a külföldi tartózkodásának célját.
(3) Az e rendelet hatálya alá tartozó személy hivatalos célú tartózkodási engedélyének és külügyi igazolványának kiállításával a szálláshely-bejelentést megtörténtnek kell tekinteni.
KÜLFÖLDIVEL, SZEMÉLYI OKMÁNYAIVAL ÖSSZEFÜGGŐ BEJELENTÉSI, ÉRTESÍTÉSI KÖTELEZETTSÉGEK ÉS HATÓSÁGI INTÉZKEDÉSEK
9. § (1) Az e rendelet hatálya alá tartozó személy az útlevelének, a hivatalos célú tartózkodási engedélyének vagy a külügyi igazolványának az elvesztéséről vagy megsemmisüléséről a minisztert tájékoztatja. E tájékoztatás az útlevél, illetve a hivatalos célú tartózkodási engedély elvesztésének vagy megsemmisülésének a rendőrségnél történő bejelentését nem pótolja.
(2) Az 1. § (1) bekezdés b) és d) pontjában meghatározott külföldivel szemben magyarországi tartózkodása alatt elrendelt beutazási és tartózkodási tilalomról a minisztert haladéktalanul értesíteni kell. Ha ilyen külföldivel szemben idegenrendészeti kiutasítás, idegenrendészeti őrizet, kijelölt helyen való tartózkodás vagy kitoloncolás elrendelésének lenne helye, az eljárásban a miniszter állásfoglalását előzetesen be kell szerezni
(3) Az 1. § (1) bekezdés a), valamint c) pontjában meghatározott külföldivel szemben a Btátv. 93. § (2) bekezdésében, az 1. § (1) bekezdés b) és d) pontjának hatálya alá tartozó külföldivel szemben pedig a Btátv. 93. § (2)–(7) bekezdésében meghatározott intézkedésnek lehet helye.
10. §
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
11. § Ez a rendelet 2024. március 1-jén lép hatályba.
12. §2
1. melléklet a 7/2024. (II. 29.) KKM rendelethez3
Az V. Fejezetet (10. §-t) a 180/2024. (VII. 8.) Korm. rendelet 4. § a) pontja hatályon kívül helyezte.
A 12. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
Az 1. mellékletet a 180/2024. (VII. 8.) Korm. rendelet 4. § b) pontja hatályon kívül helyezte.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás