75/2024. (XII. 23.) AM rendelet
75/2024. (XII. 23.) AM rendelet
a Nemzeti Irányító Hatóság feladatainak közreműködő szervezetre történő átruházásával kapcsolatos részletes szabályokról
A Közös Agrárpolitikából és a nemzeti költségvetésből biztosított agrártámogatások eljárási rendjéről szóló 2022. évi LXV. törvény 48. § (3) bekezdés 3. pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 54. § 1. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
1. A rendelet hatálya
1. § E rendelet a Nemzeti Irányító Hatóság egyes, a Közös Agrárpolitikából és a nemzeti költségvetésből biztosított agrártámogatások eljárási rendjéről szóló 2022. évi LXV. törvény (a továbbiakban: KAP törvény) 10. § (1) bekezdés 21. pont b) és c) alpontja szerinti támogatói feladatkörének a Magyar Államkincstárra, mint Nemzeti Kifizető Ügynökségre (a továbbiakban: Kincstár) és a vármegyei kormányhivatalokra (a továbbiakban együtt: közreműködő szervezet) való átruházásának szabályait határozza meg.
2. Általános rendelkezések
2. § (1) A feladatok átruházása esetén az irányítás és végrehajtás hatékonyságáért és szabályszerűségéért továbbra is kizárólag a Nemzeti Irányító Hatóság felelős.
(2) A Nemzeti Irányító Hatóság biztosítja a megfelelő intézkedések megtételét annak érdekében, hogy a közreműködő szervezet hozzájuthasson valamennyi, az átruházott feladatok végrehajtásához szükséges adathoz és információhoz.
(3) A KAP törvény 5. és 6. alcímében foglaltaknak megfelelően az átruházott feladatok ellátása érdekében a Nemzeti Irányító Hatóság és a közreműködő szervezet egymásnak adatot szolgáltat.
(4) A közreműködő szervezet az átruházott feladatot a Nemzeti Irányító Hatóság nevében látja el, az általa elvégzett feladatért harmadik személy felé a Nemzeti Irányító Hatóság felel.
3. § (1) A közreműködő szervezet az átruházott feladatokat jogszabályban meghatározott alapfeladatai mellett, azok sérelme nélkül, a szükséges és elvárható legnagyobb szakmai gondossággal látja el.
(2) Az átruházott feladatok végrehajtása során a kötelezően alkalmazandó európai uniós jogi aktusok és nemzeti jogszabályok mellett figyelembe kell venni a KAP törvény 10. § (1) bekezdés 11. pontja szerinti KAP Stratégiai Terv (a továbbiakban: KAP Stratégiai Terv) és a vonatkozó pályázati felhívások által meghatározott feltételrendszert és határidőket, valamint a Nemzeti Irányító Hatóság átruházott feladatok végrehajtásának menetére és módszerére meghatározott írásbeli iránymutatásait.
(3) Az átruházott feladatok megfelelő ellátása érdekében a Nemzeti Irányító Hatóság és a közreműködő szervezet folyamatosan kapcsolatot tart és egyeztet egymással.
3. Átruházott feladatok köre
4. § (1) A Nemzeti Irányító Hatóság a KAP Stratégiai Tervben szereplő intézkedések végrehajtása tekintetében az alábbi feladatokat ruházza át a Kincstárra:
a) a támogatási kérelem ügyintézésére szolgáló elektronikus felület biztosítása,
b) a támogatási kérelem, annak melléklete és egyéb kapcsolódó dokumentum érkeztetése, iktatása, irattározása;
c) a támogatási kérelem vizsgálata, ennek keretében a jogosultsági feltételek KAP törvény 34. § (1) bekezdése szerinti ellenőrzése, a hiánypótlás, adategyeztetés, egyeztetés lefolytatása;
d) egyszerűsített kiválasztási eljárásrendben meghirdetett felhívásokra benyújtott, jogosultsági feltételeknek megfelelő támogatási kérelem tartalmi értékelése;
e) rangsorállítási javaslat elkészítése;
f) a támogatási kérelemre vonatkozó döntés előkészítése, a KAP törvény 10. § (1) bekezdés 21. pont b) alpontja esetében a döntés kiadmányozása, valamint a kapcsolódó közlési tevékenység ellátása;
g) az agrártámogatási jogviszony folyamatos figyelemmel kísérése, a módosítás, megszűnés – ideértve a kizárást is –, és a változás-bejelentés kezelése;
h) a támogatási kérelemhez kapcsolódó vis maior kezelése;
i) a támogatási kérelem visszavonásának – támogatási kérelem visszavonása, támogatásról való lemondás és további, az agrártámogatási jogviszony megszűnését eredményező esetek – kezelése, valamint
j) a jogutódlás és a kötelezettségátadás kezelése.
(2) Az (1) bekezdés szerinti feladatok elvégzését a KAP törvény 13. § (1) bekezdése szerinti integrált informatikai rendszerben kell rögzíteni.
(3) A Nemzeti Irányító Hatóság a KAP Stratégiai Tervben szereplő intézkedések végrehajtása során a kedvezményezett által lefolytatott közbeszerzési eljárás támogathatósági, elszámolhatósági és műszaki szempontú ellenőrzését átruházhatja a vármegyei kormányhivatalokra.
4. A feladatok átruházásának feltételei, ellenőrzése és értékelése
5. § (1) Az átruházott feladatok végrehajtásának menetét és módszerét valamennyi, a KAP törvény 11. § (1) bekezdés a) és b) pontja szerinti pénzügyi alapból finanszírozott intézkedés esetében alkalmazandó általános és egyes eljárásokra vonatkozó részletes eljárásrendek, azokhoz kapcsolódó nyomtatványokat vagy iratmintákat, valamint módszereket tartalmazó, belső szabályozók határozzák meg, amelyeket a Kincstár a Nemzeti Irányító Hatóság jóváhagyásával készít el.
(2) Az átruházott feladatok ellátása során a közreműködő szervezet biztosítja a Közös Agrárpolitika és a nemzeti költségvetésből biztosított agrártámogatások végrehajtásának szervezetéről és intézményeiről szóló 601/2022. (XII. 28.) Korm. rendelet szerinti összeférhetetlenségi szabályok érvényesítését.
6. § (1) Az átruházott feladatok teljesítését a Nemzeti Irányító Hatóság ellenőrzi, amelynek keretében vizsgálja a szabályszerűségi, szabályozottsági, gazdaságossági, hatékonysági és eredményességi szempontokat.
(2) Ha a közreműködő szervezet nem a jogszabályoknak megfelelően vagy nem az előírt határidőben látja el az átruházott feladatokat és ezzel harmadik személynek kárt okoz, a megállapított kártérítés összegét a felróhatóság arányában viseli. Nem minősül felróhatónak az okozott kár, ha a károkozás lehetőségét a közreműködő szervezet akár az átruházott feladatok ellátása során, akár azt megelőzően a Nemzeti Irányító Hatóság részére dokumentáltan jelezte, amely a jelzés ellenére azt nem hárította el.
(3) Ha az átruházott feladat ellátása nem felel meg az e rendeletben foglaltaknak, a közreműködő szervezet –, ha az lehetséges – megismétli az érintett feladat elvégzését, pótolja a hiányzó feladat elvégzését, elvégzi a hiba kijavítását.
7. § (1) A Nemzeti Irányító Hatóság és a közreműködő szervezet az átruházott feladatok teljesítését évente legalább egy alkalommal, értékelő megbeszélés keretében, közösen értékelik.
(2) Az éves értékelő megbeszélés előkészítő anyagaként a közreműködő szervezet saját feladatellátásáról a (3) bekezdés szerinti szempontok alapján legkésőbb a tárgyévet követő év február 28-ig éves összefoglaló jelentést készít.
(3) Az éves összefoglaló jelentés elkészítésének szempontjai:
a) a teljesített átruházott feladat mennyiségi jellemzőinek értékelése a feladat jellegének függvényében, ezen belül:
aa) a tervezett feladatok száma,
ab) a ténylegesen teljesített feladatok száma,
ac) a nem teljesített feladatok száma,
ad) a tervezett és a teljesített feladatok száma közötti eltérések okai, valamint
ae) a közreműködő szervezet részéről a feladatok ellátásához biztosított erőforrások;
b) a kötelezettségek értékelésének szempontjai, beleértve az európai uniós és a nemzeti jogszabályoknak való megfelelést is:
ba) a feladatellátás szakmai színvonala,
bb) a feladatellátás előírt dokumentációjának e rendelettel való összhangja,
bc) a feladatellátás határidőre történő teljesítése, továbbá
bd) az együttműködés gyakorlata.
(4) Az éves értékelés alkalmával a Nemzeti Irányító Hatóság és a közreműködő szervezet szükség esetén közösen meghatározzák azon további intézkedéseket – feladatok, felelős vezetők, határidők –, amelyek biztosítják az átruházott feladatok jövőbeni eredményesebb és hatékonyabb ellátását.
8. § Az átruházott feladatok ellátásának feltételeit a Nemzeti Irányító Hatóság a Közös Agrárpolitikából és a nemzeti költségvetésből biztosított agrártámogatások felhasználásának rendjéről szóló 54/2023. (IX. 13.) AM rendelet 74. §-a szerint a technikai segítségnyújtási keretből biztosítja.
5. Záró rendelkezések
9. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 5. napon lép hatályba.
6. Az Európai Unió jogának való megfelelés
10. § Ez a rendelet
1. a közös agrárpolitika keretében a tagállamok által elkészítendő stratégiai tervhez (KAP stratégiai terv) nyújtott, az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) által finanszírozott támogatásra vonatkozó szabályok megállapításáról, valamint az 1305/2013/EU és az 1307/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2021. december 2-i (EU) 2021/2115 európai parlamenti és tanácsi rendelet,
2. a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról, valamint az 1306/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2021. december 2-i (EU) 2021/2116 európai parlamenti és tanácsi rendelet
végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapít meg.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás