1/2025. (II. 11.) AM rendelet indokolás
1/2025. (II. 11.) AM rendelet indokolás
a borászati termékekkel kapcsolatos tájékoztatási és promóciós tevékenységhez nyújtott támogatásról szóló 1/2025. (II. 11.) AM rendelethez
2025.02.14.
Ez az indokolás a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 18. § (6) bekezdése és a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. §-a alapján a Magyar Közlöny mellékleteként megjelenő Indokolások Tárában közzétételre kerül.
A rendelet tartalmazza a borászati termékekkel kapcsolatos tájékoztatási és promóciós tevékenységhez nyújtott támogatás igénylésére, felhasználására és elszámolására vonatkozó szabályokat.
Az Európai Unió területén végzett promóció esetén a tagállamokban végrehajtott olyan tájékoztatási tevékenységek támogathatók, amelyek célja a felelősségteljes borfogyasztás ösztönzése, illetve amelyek az oltalom alatt álló eredetmegjelölésekre és földrajzi jelzésekre vonatkozó uniós minőségrendszerekkel kapcsolatosak.
Az Európai Unió területén kívül végzett promóció esetén a harmadik országokban folytatott olyan promóció és kommunikáció támogatható, amely a versenyképesség javítását, valamint a piacok megnyitását, diverzifikálását vagy megszilárdítását szolgálja.
A kérelmező akkor válhat jogosulttá a támogatásra, amennyiben a programjavaslatában világosan bemutatja a promóciós tevékenységével elérni kívánt célokat, az e célok elérését szolgáló helyszíneket, akciókat, illetve programok ütemezését, valamint igazolja, hogy a program megvalósításához megfelelő mennyiségű és minőségű borászati termékkel rendelkezik.
A 2025–2027-es támogatási időszakban egy kérelmező évente legfeljebb egy belpiaci és egy külpiaci kérelemre lehet jogosult.
A támogatás mértéke legfeljebb a megvalósított tevékenység elszámolható költségeinek 50%-a. A támogatási kérelmeket és a kifizetési kérelmeket a Magyar Államkincstárhoz kell benyújtani. A támogatási kérelmek tartalmi bírálatát az Agrárminisztérium végzi.
A szőlőültetvények szerkezetátalakításához és átállításához igényelhető támogatásról szóló 152/2023. (XII. 21.) AM rendelet módosítása alapvető indoka, hogy a szőlőültetvények szerkezetátalakításához és átállításához igényelhető támogatás intenzitását a szőlőtermelők helyzetének javítása érdekében emelni szükséges.
A támogatási kérelem benyújtási időszaka a korábbi novemberi időszakról július 20. és augusztus 15-e közötti időszakra változik, míg a kifizetési kérelem benyújtására két kifizetési időszak (április 15. és május 15., valamint június 15. és július 15. között) is rendelkezésre áll majd.
A világörökségi területen fekvő, az intézkedéssel összefüggő terület fekvése szerinti földrajzi árujelző szerkezetátalakítási tervének vagy az országos szerkezetátalakítási tervnek megfelelő, kevésbé fejlett régióban fekvő terület jelenlegi 75%-os támogatási intenzitása a vonatkozó uniós szabályok alapján már nem emelhető tovább.
A nem világörökségi területen fekvő, az intézkedéssel összefüggő terület fekvése szerinti földrajzi árujelző szerkezetátalakítási tervének vagy az országos szerkezetátalakítási tervnek megfelelő, kevésbé fejlett régióban fekvő terület esetén a támogatási intenzitás a korábbi 60%-ról 70%-ra emelkedik.
A nem világörökségi területen fekvő, az intézkedéssel összefüggő terület fekvése szerinti földrajzi árujelző szerkezetátalakítási tervének vagy az országos szerkezetátalakítási tervnek nem megfelelő, kevésbé fejlett régióban fekvő terület esetén a támogatási intenzitás a korábbi 50%-ról 60%-ra emelkedik.
A magasabb támogatási intenzitást a már benyújtott, de még el nem bírált támogatási kérelmekre is alkalmazni kell.
A módosítás lehetőséget ad arra, hogy a szőlőnövény kórokozóinak – különösen a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmára – többek között a klímaváltozás miatti fokozódó terjedésére, a növényegészségügyi okokból kényszerkivágott ültetvények újratelepítése támogatható legyen.
Amennyiben a kényszerkivágott ültetvényt korábban támogatással telepítették el, nem szükséges a 10 éves fenntartási időszak igazolása. A kényszerkivágás után az adott terület legalább 3 éves pihentetése szükséges, az újratelepítés csak ezt követően valósulhat meg. Az újratelepítés további részletszabályai megegyeznek a fajtaváltással és az ültetvény áttelepítéssel összefüggő szabályokkal.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás