• Tartalom

2025. évi X. törvény indokolás

2025. évi X. törvény indokolás

az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény módosításáról szóló 2025. évi X. törvényhez

2025.05.25.
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
Az egyszerűsített foglalkoztatás szigorított szabályozása szerint a munkavállaló által egy évben ilyen formában ledolgozható munkanapok száma legfeljebb százhúsz nap lehet, de ez a megoldás a mezőgazdasági idénymunkánál aránytalan nehézséget okoz. Ezért szükségessé vált az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény (a továbbiakban: Efo. tv.) felülvizsgálata annak érdekében, hogy a mezőgazdasági szektor működőképessége az irányadó jogszabályi környezetben akadálymentes maradhasson. A módosítás alapján lehetőség van mezőgazdasági idénymunka esetén az évi százhúsz napon túl még kilencven napig foglalkoztatni a munkavállalót, magasabb közteher fizetése mellett. A módosítás érinti az alkalmi munka szabályozását is, azzal, hogy az azonos felek közti foglalkoztatás esetében kikerül a törvényből a kilencven napos éves megkötés.
Ezen indokolás a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 18. § (6) bekezdése, valamint a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés a) pontja alapján a Magyar Közlöny mellékleteként megjelenő Indokolások Tárában közzétételre kerül.
RÉSZLETES INDOKOLÁS
1–2. §
A mezőgazdasági idénymunka esetén a tárgyévre – munkavállalónként – irányadó 120 nap további 90 nappal meghosszabbítható, azzal, hogy a további 90 napra vonatkozóan magasabb a közteher mértéke, mint az irányadó 120 napra megállapított mérték. A mezőgazdasági ágazatban azért szükséges az Efo. tv. szerinti idénymunkában teljesíthető napok számának növelése, mert a tavaszi-nyári időszak idényjellegű munkái után az őszi betakarítás vagy egyéb, ehhez az időszakhoz kötődő mezőgazdasági munka már nem lenne megoldható mezőgazdasági idénymunkás foglalkoztatásával.
Jogtechnikai pontosítás az eddigi 1. § (4a) bekezdés szövegének 1. § (3a) bekezdésbe helyezése.
3. §
A munkavállaló alkalmi munka esetén is 120 napot teljesíthet a tárgyévben azzal, hogy a módosítás alapján kikerül az Efo. tv-ből az azonos felek közti éves 90 napos megkötés. Ezzel az egyszerűsített foglalkoztatásban – alapesetben – egy tárgyévben minden formában összesen 120 nap munkavállalási lehetőség jut egy munkavállalónak, amit akár egy munkáltatónál is teljesíthet alkalmi munka esetén is.
4–6. §
A mezőgazdasági idénymunkára vonatkozó módosítása miatt szükséges külön-külön pontban rendezni a személyi jövedelemadó-, szociális hozzájárulási adó- és járulékfizetési kötelezettségekre vonatkozó szabályozás kapcsán a mezőgazdasági és turisztikai idénymunkát.
A közteherfizetés mértékére és a nyugellátás számításának alapjára vonatkozó rendelkezések módosítását is a mezőgazdasági idénymunka esetén alkalmazható további 90 nap új szabálya indokolta. Mezőgazdasági idénymunka esetén a további 90 napra számított közteher összege magasabb, mint a 90 napot megelőző 120 napra számított közteher. A magasabb összegű közteher a további 90 nap kezdő napja szerinti tárgyhónap első napján érvényes minimálbér törvényben meghatározott százaléka. A nyugellátás számításának alapja az előzőekhez igazodik.
Ezen túlmenően szükséges általános jelleggel szabályozni, hogy milyen mértékkel kell teljesíteni a közterhet.
7. §
Ezzel a rendelkezéssel a módosítási javaslat kiküszöböli a kedvezőbb közteher elérése érdekében a hónapokkal előre történő egyszerűsített foglalkoztatási jogviszony bejelentésével összefüggő visszaéléseket, továbbá, teljes évre – azaz év első napjától – alkalmazandó a magasabb közteher fizetési kötelezettség.
8. §
A törvény melléklete, az egyszerűsített munkaszerződés – adminisztráció-csökkentő célú – módosítása alapján lehetővé válik, hogy a munkáltató rögzítse a munkaidő kezdő és befejező időpontját, ezzel a munkabér, esetleges bérpótlékok pontos elszámolása érdekében már nem kell külön nyilvántartást vezetni.
9. §
Hatályba léptető rendelkezés.
  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére