11/2025. (V. 15.) BVOP utasítás
11/2025. (V. 15.) BVOP utasítás
a fogvatartottak gyógyszer- és gyógyászati segédeszköz ellátásának rendjéről
1. Az utasítás hatálya a büntetés-végrehajtási intézetekben (a továbbiakban: bv. intézet) elhelyezett elítéltek és egyéb jogcímen fogvatartottak (a továbbiakban: fogvatartottak) gyógyszer- és gyógyászati segédeszköz (a továbbiakban: gyógyszer) ellátására terjed ki.
2. Az egészségügyi szakterület feladata a fogvatartottak gyógyszerellátással kapcsolatos tájékoztatása, a gyógyszeres terápia elrendelése, a gyógyszerek osztása, valamint a gyógyszerek szakszerű tárolása, a készletek kezelése és a napi mozgások analitikus nyilvántartása.
3. A gazdasági szakterület feladata a fogvatartotti gyógyszerellátással összefüggő pénzügyi, számviteli folyamatok (nyilvántartás), valamint a veszélyeshulladék-szállítás működtetése és az ebből eredő feladatok végrehajtása.
4. Új befogadáskor a nyilvántartási szakterület az 1. melléklet szerint nyilatkoztatja a fogvatartottat, hogy rendelkezik-e rendszeres jövedelemmel vagy más rendszeres pénzellátással, valamint annak összegéről. Ezt követően az aláírt nyilatkozat egy példánya a gazdasági szakterület részére kerül továbbításra. Ezen nyilatkozat alapján a gyógyszerköltség előjegyzésbe vehető a fogvatartott egyéni számlalapján. A második példányt a nyilvántartási anyagban kell elhelyezni.
5. A fogvatartott további befogadásai során a példányok meglétét a nyilvántartási és a gazdasági szakterület dokumentációjában ellenőrizni kell, hiányuk esetén pótlásukra intézkedni kell.
6. Egészségügyi új befogadáskor a 2. melléklet szerint tájékoztatni kell a fogvatartottat. A fogvatartottat a tájékoztatóban foglaltak tudomásulvételéről nyilatkoztatni kell. A nyilatkozatot az egészségügyi dokumentációban meg kell őrizni.
7. Amennyiben a fogvatartott az ápolói befogadásakor korábbi gyógyszerszedésről számol be, az ápoló köteles arról a büntetés-végrehajtási orvost (a továbbiakban: bv. orvos) tájékoztatni. Ha a bv. orvos a korábban szedett gyógyszerek szedésének folytatását javasolja, a további gyógyszereket a bv. intézet alapkészletéből kell biztosítani.
8. Abban az esetben, amikor a fogvatartott olyan gyógyszert hoz magával, amelynek szedését a bv. orvos is jóváhagyta, a gyógyszerelése a hozott készítményből csak abban az esetben folytatható, ha az a bv. intézet alapkészletéből nem biztosítható. A hozott gyógyszerről jegyzőkönyvet kell felvenni (3. melléklet), a gyógyszert névre szólóan, zárható szekrényben vagy zárható helyiségben elkülönítve kell tárolni.
9. A fogvatartott részére a korábbi kezelőorvosa által kiállított vény csak abban az esetben váltható ki, ha a fogva tartás megkezdése előtt került kiállításra, és azt a bv. orvos is javasolja. A vény kiváltásáig a gyógyszeres terápiát a bv. intézeti alapkészletből kell biztosítani, majd a beérkezett gyógyszerből az alapkészletet pótolni kell.
10. A fogvatartott további befogadásai során történő orvosi befogadás alkalmával a bv. orvos köteles meggyőződni arról, hogy a gyógyszerellátással kapcsolatos tájékoztatás megtörtént. Ennek hiányában a tájékoztatást és nyilatkoztatást el kell végezni.
11. A bv. intézetekben gyógyszeralapkészletet kell kialakítani és fenntartani, ami biztosítja a terápia elrendelésétől a gyógyszer beszállításáig eltelt időszakban a fogvatartottak gyógyszerellátását. Az alapkészletet legalább a meghatározott hatóanyagokat tartalmazó gyógyszerekből kell biztosítani (4. melléklet), mely készlet tárolására a gyógyszerkészítmények alkalmazási előiratában szereplő, valamint a bv. intézetben történő tárolásra vonatkozó általános szabályok irányadóak.
12. Az alapkészlet meghatározásakor és időszakos mennyiségi felülvizsgálatkor figyelemmel kell lenni az esetleges rendkívüli körülményekre [pl. időjárás, járványos megbetegedések, gyógyszer hatóanyagok bv. intézetben történő felhasználási gyakorisága, hiánycikk, Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (a továbbiakban: NEAK) hivatalos törölt gyógyszerlistában szereplő készítmény], és a különleges jogrendi időszakban szükséges teendők ellátásához elegendő gyógyszerek biztosítására is.
13. A vényköteles gyógyszerek megrendelését, beszerzését a jogszabályi előírások és a bv. intézeti szabályozás szerint kell végrehajtani.
14. Az alapkészlet pótlása érdekében megrendelt gyógyszereket a beszállítás után minőségileg és mennyiségileg ellenőrizni kell, ezt követően történhet meg a teljesítésigazolás. A bv. intézeti gyógyszerraktárba történő mennyiségi bevételezés az egészségügyi, az értékbeli bevételezés a gazdasági szakterület feladata, mely raktári bevételezést haladéktalanul végre kell hajtani a készletnyilvántartási modulban.
15. A bv. intézet a térítésköteles gyógyszer térítési díját – a közgyógyellátásra vonatkozó jogszabályi rendelkezésekben meghatározott mértékig – a büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló 2013. évi CCXL. törvény 156. § (2) bekezdésében meghatározott esetekben vállalja át. A térítési díj átvállalásáról szóló döntés meghozatala a bv. intézet parancsnokának jogköre.
16. A 15. pont szerinti feltételek hiányában a gyógyításhoz szükséges gyógyszert a bv. orvos javaslatára, az egészségügyi szakterületi vezető engedélyével, a bv. intézeti gyógyszer költségkeret terhére az alapkészletből kell biztosítani.
17. A bv. intézet a térítési díj beszedésének érdekében a szükséges intézkedéseket köteles végrehajtani.
18. A gyógyszerek rendelésének, beszerzésének, kiadásának ellenőrzését, a raktári készletek meglétének, az alapkészlet kezelésének szabályosságát az egészségügyi osztályvezető, továbbá a főigazgató által kijelölt személy félévente köteles elvégezni. A gyógyszerek lejárati idejét az egészségügyi szakterületnek kell figyelemmel kísérnie. A leselejtezett gyógyszert veszélyes hulladékként kell kezelni. A lejárt felhasználási idővel rendelkező gyógyszereket jegyzőkönyv felvétele mellett selejtezni kell.
19. Vényköteles készítmények beküldése vagy személyes átadása kizárólag ellátási érdekből, különleges esetben engedélyezhető (pl. a befogadást megelőzően kiváltott gyógyszerek, egyedi import, NEAK által méltányosságból engedélyezett gyógyszerek), ha azokat a bv. intézet nem tudja a fogvatartott számára biztosítani vagy beszerezni, és a bv. orvos írásban javasolja, és szerepel a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (a továbbiakban: NNGYK), valamint a NEAK folyamatosan frissülő, hivatalos gyógyszeradatbázisában.
20. A bv. intézetben nem használható olyan készítmény, amely az NNGYK hivatalos adatbázisában nem szerepel, különös tekintettel a fehérjéket, aminosavakat tartalmazó testépítőkészítményekre (szeletes termékekre, porokra, oldatokra, granulátumokra, kapszulákra, tablettákra, injekciókra, tápszerekre, italokra, tapaszokra), gyógyszernek, gyógyhatású készítménynek nem minősülő egyéb készítményekre.
21. A fogvatartott kérelmére, a bv. orvos szakmai javaslatára, a bv. intézet parancsnokának engedélyével nem vényköteles gyógyszert szedhet, gyógyászati segédeszközt használhat, melyet a bv. intézet a fogvatartott letéti pénze terhére szerez be.
22. Letéti pénz terhére történő nem vényköteles gyógyszerek beszerzése esetén a fogvatartott kérelmét az egészségügyi szakterület véleményezését követően a pénzügyi szakterület felé kell továbbítani. Az egészségügyi szakterület a készítmény, eszköz várható ellenértékét, a pénzügyi szakterület a fogvatartott rendelkezésre álló letéti pénzének összegét vezeti fel a kérelmi lapra. Az egyedileg igényelt gyógyszer beszerzését, kizárólag megfelelő összegű letéti pénz rendelkezésre állása esetén a bv. intézet parancsnoka engedélyezi.
23. Az engedélyezéssel egy időben a kérelmi lapot a fogvatartottal alá kell íratni, és a gyógyszer összegét a fogvatartott egyéni letéti számlalapján előjegyzésbe kell tenni, hogy a beszerzés végrehajtásakor is rendelkezésre álljon a szükséges összeg.
24. A fogvatartottak által egyedileg igényelt, nem vényköteles gyógyszerekről szóló számlát a bv. intézet letéti számlájáról lehetőség szerint átutalással kell kiegyenlíteni. A számla egy példányának átvételét a fogvatartott aláírásával igazolja.
25. A fogvatartott kérelmére beszerzett nem vényköteles gyógyszert a bv. intézeti készlettől elkülönítetten kell tárolni és kezelni a fogvatartott részére történő kiadásig.
26. A fogvatartott csak a bv. orvos engedélye alapján, gyógyszertartási engedéllyel tarthat magánál gyógyszert, kizárólag eredeti vagy a bv. intézet által biztosított csomagolásban. A bv. orvos az engedélyt aláírásával és a bv. intézet bélyegzőlenyomatával hitelesíti. A fogvatartottat a gyógyszerosztás szabályairól az 5. melléklet szerinti tartalommal a házirendben is tájékoztatni kell.
27. Az orvos által elrendelt gyógyszerek gyógyszertartási engedéllyel adhatók ki a fogvatartott részére maximum 10 nap időtartamra (pl. szemcsepp, köptető, gyomorsavcsökkentő, antibiotikum, láz- és fájdalomcsillapító, hasfogó, hashajtó). 10 napnál hosszabb időtartamra tervezett gyógyszerellátási időszak esetén a gyógyszerek kiadását szintén a napi gyógyszerosztások alkalmával kell végrehajtani.
28. A gyógyszertartási engedély a bv. szervezet által alkalmazott medikai rendszerben (a továbbiakban: Medikai rendszer) rögzített engedély, melynek tartalmi elemei:
a) a fogvatartott adatai (név, születési dátum, nyilvántartási szám),
b) a gyógyszer(ek) neve,
c) a gyógyszer(ek) mennyisége,
d) az adagolás módja,
e) az engedély érvényességi ideje,
f) a kiállítás dátuma,
g) az engedélyező orvos neve, pecsétszáma.
29. A napi gyógyszerosztás
a) hivatali munkaidőben reggel és délben nyitott zárkaajtónál,
b) este, hivatali munkaidőn túl, hétvégén, munkaszüneti napokon, ahol azt az építészeti feltételek (ételbeadó nyílással ellátott zárkaajtó) lehetővé teszik, az ételbeadó nyíláson keresztül
történhet, melynek során a gyógyszer bevételének tényét ellenőrizni kell.
30. A gyógyszereket minden esetben a gyógyszerek alkalmazási előírásában foglaltak, az ott megjelölt gyógyszerbevételi és alkalmazási mód előírásai alapján kell alkalmazni. A vényköteles gyógyszerek közül a nyugtatók, az altatók, a kedélyjavítók az alkalmazási előírásban foglaltak figyelembevételével adhatók porítva.
31. A fekvőbeteg és a mozgásában korlátozott fogvatartottnak a szakápoló az ágy mellett, a beteg állapotától függően az orvosi utasítással megegyező formában adja be a rendszeresen kiosztásra kerülő gyógyszert (szájon keresztül, vagy az emésztőrendszeren kívüli módon – injekció, tapasz, infúzió, bőrön át). A gyógyszer bevételét ezen esetekben is ellenőrizni szükséges.
32. Amennyiben a fogvatartott részére elrendelt gyógyszer nem kerül kiadásra, a készítményeket zárható szekrényben vagy zárható helyiségben, névre szólóan, egyértelműen azonosítható módon kell tárolni, és azt az előírások szerint kell adagolni és osztani.
33. A gyógyszerek térítési díja – a jogszabályban meghatározott eseteket kivéve – a fogvatartottat terheli. A térítési díjakat a fogvatartott egyéni számlalapján a felmerüléskor, de legkésőbb a számla beérkezésekor előjegyzésbe kell venni, függetlenül attól, hogy rendelkezik-e letéti pénzzel, vagy nem.
34. A fogvatartottak részére kiadott gyógyszerek térítési díjának elszámolását a kiadásokkal párhuzamosan, de legalább havonta el kell készíteni. A nyilvántartásért és a bv. intézet által megelőlegezett és kifizetett térítési díjak levonásáért a gazdasági szakterület felelős.
35. A pénzügyi levonás/előjegyzés alapja a fogvatartott által aláírt bizonylat, melynek egy példányát a pénzügyi szakterület részére, egy példányát a fogvatartottnak kell átadni. A bizonylaton legalább az alábbi adatoknak kell szerepelniük:
a) a fogvatartott neve, személyazonosítására alkalmas más adata,
b) az adott időszakban kiadott gyógyszer(ek) neve, mennyisége, ára,
c) a teljes fizetendő térítési díj,
d) az elszámolás kelte, kiállító azonosítására alkalmas adat.
36. A fogvatartottak egyéni számlalapját a bizonylattal megegyező összeggel azonnal meg kell terhelni, megfelelő összegű letéti pénz hiánya esetén a fennmaradó összeget követelésként kell előírni. Az egyéni letéti számláról a levonást szabályosan kitöltött nyilatkozatok és aláírt bizonylat rendelkezésre állása esetén lehet végrehajtani.
37. A követelésként előírt összeget a számviteli szabályok szerint kell nyilvántartani, és a könyvvezetésben kimutatni. A követelések nyilvántartását név szerint kell vezetni úgy, hogy abból bármikor megállapítható legyen a fogvatartott felé fennálló követelés összege, a követelés előírásának időpontja, a megtérülések összege és időpontja, továbbá a bv. intézet adott időpontban fennálló, gyógyszerbeszerzésből adódó követelésének teljes összege.
38. A levont vagy egyéb módon megtérült követelés összegéről a fogvatartott részére a kifizetés jogosságát igazoló elszámolást kell kiállítani és átadni.
39. A fogvatartott szabadulása esetén az elszámolást a szabadítást megelőzően soron kívül kell elkészíteni, és levonás céljából a gazdasági szakterületnek továbbítani.
40. A követelések behajtása érdekében a bv. intézet – a költséghatékonyság szem előtt tartása mellett – köteles a külön jogszabályokban meghatározottak szerint eljárni.
41. Az elszámolások pénzügyi és számviteli folyamatainak kialakításáért, végrehajtásáért, a követelések előírásáért, behajtásáért, a nyilvántartások kialakításáért, vezetéséért, a felelősök kijelöléséért az agglomeráció gazdasági vezetője a felelős.
42. A fogvatartott szállításakor, előállításakor, megőrzésekor a várható időtartamnak megfelelő mennyiségű szükséges gyógyszerekkel való ellátása az útba indítást, előállítást végrehajtó bv. intézet feladata.
43. A gyógyszerellátást érintő szállítás és az előállítás ideje alatti gyógyszerellátás a gyógyszerosztás különleges formája. Ezekben az esetekben az egészségügyi szakterület gondoskodik a napi – szájon és nem szájon keresztül adandó – gyógyszeradag kiadásáról a fogvatartott részére gyógyszertartási engedéllyel (kivéve a visszaélésre okot adó gyógyszerek), és a készítményeket indokolt esetben a szállítmányvezetőnél helyezi el. A gyógyszertartási engedélyen és a Medikai rendszerben is rögzíteni kell a kiadott inzulin NE-mennyiségét.
44. A fogvatartott végleges vagy megőrzésre szállítása esetén különös figyelmet érdemlő körülményekről (pl. ritka betegség, nem szokványos gyógyszeres terápia, általánostól eltérő elhelyezési, ellátási szükséglet, előjegyzés szerinti szakellátásra, szakértői vizsgálatra előállítás, polgári egészségügyi intézménybe kihelyezés céljából történő szállítás) az útba indító bv. intézet egészségügyi szakterülete telefonon vagy e-mailben köteles értesíteni a fogadó bv. intézet egészségügyi szakterületét.
45. A fogvatartott a gyógyszertartási engedéllyel kiadott gyógyszereit szállítás alatt köteles magánál tartani. A fogvatartott egészségügyi anyagában külön, lezárt borítékban kell elhelyezni a részére ki nem adott gyógyszereket (a nem bontható gyógyszerkészítményeket eredeti csomagolásban) és az erről készült jegyzőkönyvet (6. melléklet). A felírt, de ki nem váltott vényt a fogadó bv. intézet részére a fogvatartott egészségügyi anyagával együtt meg kell küldeni.
46. A fogvatartott másik bv. intézetbe történő szállítása esetén az ellátást, a gyógyszertartási engedélyen szereplő gyógyszerek fogyását ellenőrizni kell, és a maradék elvételét végre kell hajtani.
47. Ha az átszállítást követően a fogadó bv. intézetben észlelik, hogy a fogvatartott a szükséges gyógyszerekkel nem rendelkezik, az ellátásáról soron kívül gondoskodni kell.
48. A 45. és 47. pontban leírtakat a végleg átszállításra kerülő fogvatartottak esetében is alkalmazni kell, azzal, hogy esetükben az összes gyógyszert – csomagolásától nem megfosztható, nem bontható gyógyszerkészítményeket (pl. üveges kiszerelés) eredeti csomagolásában – el kell juttatni a fogadó bv. intézetbe.
49. Szállítást követő orvosi befogadás alkalmával a gyógyszertartási engedély(eke)t felül kell vizsgálni.
50. A fogvatartott saját tulajdonú gyógyászati segédeszközét az útba indítást végző bv. intézetnek kell kiadnia.
51. Az engedélyezett távollét időtartamára, maximum 30 napra, átvételi elismervény ellenében a fogvatartottat el kell látni a szükséges mennyiségű gyógyszerrel vagy vénnyel. Amennyiben a vény megírásra került, úgy a vényt, vagy e-vény esetén a felírási igazolást a fogvatartottnak – a gyógykezelés folytonosságára és a vényírás szabályaira tekintettel – át kell adni.
52. A szabaduló fogvatartott részére a megrendelt, beszállított és az általa kifizetett teljes gyógyszermennyiséget, gyógyászati segédeszközt tételes felsorolás alapján, mennyiségi megjelöléssel, átvételi jegyzőkönyv ellenében számára át kell adni (7. melléklet). Azonnali szabadlábra helyezés esetén az át nem vett készítmények esetében a fogvatartottat írásban tájékoztatni szükséges, hogy a szabadítástól számított 10 napig a bv. intézetben a gyógyszerkészítmények személyesen átvehetők (8. melléklet).
53. Szabadítást követően a fentiekben meghatározott időn belül át nem vett vagy csomagolásától megfosztott, illetve lejárt felhasználási idejű gyógyszerek esetében jegyzőkönyv felvétele mellett a gyógyszerek selejtezésére vonatkozó szabályok alapján szükséges eljárni (9. melléklet).
54. A reintegrációs őrizetbe helyezendő fogvatartott részére a már megrendelt, beszállított és az általa kifizetett teljes gyógyszermennyiséget, gyógyászati segédeszközt átvételi elismervény ellenében ki kell adni. A számára előírt – minimum egyheti – gyógyszermennyiséget biztosítani kell, a reintegrációs őrizet időtartamára vénnyel ellátni nem szükséges.
55. A fekvőbeteg-ellátást nyújtó bv. intézetekben a gyógyításhoz szükséges gyógyszereket és egyes gyógyászati segédeszközöket térítésmentesen kell biztosítani a fogvatartottak részére. A fekvőbeteg-ellátást nyújtó bv. intézetek a jelen utasításban foglaltaktól eltérő eljárásrendet helyi intézkedésben kötelesek szabályozni.
56. Ez az utasítás a közzétételét követő 8. napon lép hatályba.
57. Hatályát veszti a fogvatartottak gyógyszer- és gyógyászati segédeszköz ellátásának rendjéről szóló 23/2020. (VI. 19.) BVOP utasítás.
1. melléklet a 11/2025. (V. 15.) BVOP utasításhoz
2. melléklet a 11/2025. (V. 15.) BVOP utasításhoz
3. melléklet a 11/2025. (V. 15.) BVOP utasításhoz
4. melléklet a 11/2025. (V. 15.) BVOP utasításhoz
5. melléklet a 11/2025. (V. 15.) BVOP utasításhoz
6. melléklet a 11/2025. (V. 15.) BVOP utasításhoz
7. melléklet a 11/2025. (V. 15.) BVOP utasításhoz
8. melléklet a 11/2025. (V. 15.) BVOP utasításhoz
9. melléklet a 11/2025. (V. 15.) BVOP utasításhoz
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás