• Tartalom

21/2025. (VII. 24.) HM utasítás

21/2025. (VII. 24.) HM utasítás

a Honvédelmi Minisztérium Újonnan Megjelenő és Felforgató Technológiák Munkacsoport létrehozásáról

2025.07.25.

A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontja, valamint a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény 30. §-a alapján a következő utasítást adom ki:

1. § Az utasítás hatálya a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2021. évi CXL. törvény 3. § 14. pontja szerinti honvédelmi szervezetekre terjed ki.

2. § A honvédelemért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) az állami szerepvállalás biztosítása és a támogató szabályozási környezet kialakítása érdekében, a katonai vagy kettős hasznosítási célú Újonnan Megjelenő és Felforgató Technológiák (Emerging and Disruptive Technologies, a továbbiakban: EDT) védelmi célú fejlesztésére EDT Munkacsoportot (a továbbiakban: EDT MUCS) hoz létre.

3. § (1) Az EDT MUCS a Honvédelmi Minisztérium (a továbbiakban: HM) védelmi tervezésért, beszerzésekért és innovációért felelős helyettes államtitkár vezetésével és a HM haderőfejlesztésért és védelempolitikáért felelős államtitkár (a továbbiakban: HM HFVPÁT) felügyelete mellett végzi tevékenységét.

(2) Az EDT MUCS tevékenységét a HM Védelmi Innovációs és Képességfejlesztési Főosztály (a továbbiakban: HM VIKF) koordinálja, és ellátja az EDT MUCS titkársági funkcióit.

4. § (1) Az EDT MUCS állandó tagjai:

a) a HM védelempolitikáért felelős helyettes államtitkár vagy az általa kijelölt személy,

b) a HM gazdálkodási ügyekért felelős helyettes államtitkár vagy az általa kijelölt személy,

c) a HM jogi és igazgatási ügyekért felelős helyettes államtitkár vagy az általa kijelölt személy,

d) a HM katonai nemzetbiztonság irányításáért felelős államtitkár vagy az általa kijelölt személy,

e) a HM Stratégiai Monitoring és Modellező, Elemző és Értékelő Főosztály főosztályvezetője vagy az általa kijelölt személy,

f) a HM VIKF főosztályvezetője vagy az általa kijelölt személy,

g) a Honvéd Vezérkar (a továbbiakban: HVK) Híradó, Informatikai és Információvédelmi Csoportfőnökség csoportfőnöke vagy az általa kijelölt személy,

h) a HVK Kiber és Információs Műveleti Csoportfőnökség csoportfőnöke vagy az általa kijelölt személy,

i) a HVK Képességfejlesztési Iroda irodavezetője vagy az általa kijelölt személy,

j) a Magyar Honvédség Transzformációs Parancsnokság parancsnoka vagy az általa kijelölt személy,

k) a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat főigazgatója vagy az általa kijelölt személy, valamint

l) a (2) bekezdés szerint meghívott szervezet képviselője.

(2) Az EDT MUCS vezetője intézkedik a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar és a Védelmi Innovációs Kutatóintézet Nonprofit Zártkörű Működő Részvénytársaság (a továbbiakban: VIKI NZrt.) meghívására.

(3) Az EDT MUCS vezetője a kapcsolódó feladatok végrehajtásához meghívhat az (1) bekezdésen kívüli honvédelmi szervezet állományába tartozó képviselőt, valamint a miniszter tulajdonosi joggyakorlása alá tartozó gazdasági társaság képviselőjét.

(4) Az EDT MUCS vezetője vagy az általa kijelölt személy jogosult a felelősségébe tartozó területeken társminisztériummal, kutató központtal és ipari szereplővel, valamint szakmai fórummal konzultálni.

5. § Az EDT MUCS döntése alapján – figyelemmel a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 614/2022. (XII. 29.) Korm. rendelet 7. § (1) bekezdés 32. pontjára – a HM HFVPÁT javaslatot tehet egy Kiemelt Információs Technológiai vezető (Chief Information Officer – CIO) kijelölésére, aki a hazai és nemzetközi – kiemelten az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (a továbbiakban: NATO) – szervezeteknél információs technológiai képviseleti jogkörrel rendelkezik.

6. § Az EDT MUCS a HM HFVPÁT által jóváhagyott – az almunkacsoportok tagságának, működésének és vezetésének szabályozását is tartalmazó – ügyrend szerinti rendszeres üléseket tart a HM VIKF szervezésében. Az ügyrend összeállításáért az EDT MUCS vezetője felel.

7. § Az EDT MUCS tagja, illetve a HM VIKF a beérkezett javaslatok és elemzések alapján javaslatot tehet a különböző fejlesztési területekhez kapcsolódóan ágazati EDT-fejlesztési lehetőségekre, konkrét feladatokra és projektekre, szükség esetén szakterületi fejlesztő központ, almunkacsoport vagy tesztalegység kialakítására.

8. § (1) Az EDT MUCS feladata a hazai EDT területeit érintő helyzet felmérése, majd ezt összevetve a nemzetközi fejlesztési trendekkel, a hiányosságok és a fejlődési lehetőségek azonosítása.

(2) Az EDT MUCS támogatja a HM szervezetszerű tevékenységét az EDT-vel kapcsolatos feladatok tervezése és végrehajtása során, különös figyelemmel azok összehangolására a hazai kormányzati, illetve nemzetközi – NATO, Európai Unió – fejlesztési elképzelésekkel.

(3) Az EDT MUCS a HM VIKF nyomon követése során szerzett tapasztalatok alapján dönt a kapcsolódó fejlesztési irányokról és feladatokról, továbbá javaslatot tesz a HM HFVPÁT útján a miniszter felé ezek végrehajtására.

(4) Az EDT MUCS azonosítja a honvédelmi célú fejlesztési és alkalmazási feltételek – így különösen jogi, etikai, pénzügyi, kiberbiztonsági, humán erőforrás – szempontjait. Az EDT MUCS a kiber- és információbiztonsági kérdésekkel összefüggésben végzett vizsgálatának hatókörét a kiberbiztonságról szóló törvényben, valamint a Honvédelmi Minisztérium Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 30/2022. (VII. 29.) HM utasítás szerinti hatásköri és irányítási rendre figyelemmel határozza meg.

(5) Az EDT MUCS becslés és előzetes szakértői vélemény alapján előzetesen megtervezi a kijelölt feladat megvalósításához szükséges forrásszükségletet, továbbá kezdeményezi az érintett honvédelmi szervezettel az erőforrások biztosításához szükséges együttműködési mechanizmusok kidolgozását és alkalmazását.

(6) Az EDT MUCS vizsgálja és előmozdítja a védelmi célú EDT-technológiák alkalmazásba vételét, ideértve a szükséges szabványosítási eljárásokat is. A szabványosítás fórumain az EDT MUCS-ot a HM VIKF képviseli.

(7) Az EDT MUCS a kijelölt fejlesztési irányhoz és feladathoz kapcsolódóan – az érintett szakterület bevonásával – javaslatot tesz a HM HFVPÁT útján a miniszternek a szükséges pénzügyi, humán és technikai erőforrások tervezésére. A források rendelkezésre állásának elősegítése érdekében együttműködik a HM illetékes szervezeti egységével. A HM VIKF koordinálja az együttműködési folyamatokat egyeztetési kötelezettség és információmegosztás mentén, elősegítve a források hatékony felhasználását és a megvalósítás ütemezését.

9. § A HM VIKF nyomon követi és értékeli a jóváhagyott EDT-hez kapcsolódó ágazati fejlesztési projekteket, amelyek helyzetéről rendszeresen jelent az EDT MUCS-nak.

10. § (1) Az EDT MUCS vezetője

a) intézkedik a HM VIKF felé az EDT MUCS ülésének előkészítésére, jegyzőkönyv készítésére az ülésen és a jegyzőkönyv HM HFVPÁT részére történő felterjesztésére,

b) az ügyrendnek megfelelően irányítja az EDT MUCS ülését, az almunkacsoportok működését, valamint a tagok és meghívottak részvételét és feladatait,

c) szakértői támogatást és adatokat kér az EDT területeken érintett honvédelmi szervezettől, a VIKI NZrt.-től, valamint a társtárcától és a nem kormányzati szervezettől,

d) képviseli a tárcát az EDT vonatkozású nemzetközi eseményeken és fórumokon vagy intézkedik a képviseletre,

e) rendszeresen tájékoztatja a HM HFVPÁT-ot a munkacsoport tevékenységéről és a javasolt intézkedésekről,

f) az EDT MUCS döntése alapján javaslatot tesz a HM HFVPÁT felé az EDT védelmi célú alkalmazásba vételét támogató szabályozói környezet kialakítására, ideértve a kapcsolódó jogszabályok, valamint egyéb normatív szabályozók tervezeteit is.

(2) Az EDT MUCS vezetőjét távollétében a HM VIKF főosztályvezetője helyettesíti.

11. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.

12. § Az utasítás hatálybalépését követő 30 napon belül a HM VIKF összeállítja a 6. § szerinti ügyrendre vonatkozó javaslatot, melyet az EDT MUCS az első ülésén hagy jóvá.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére